Sezatoarea canadiana (212)

Sezatoarea canadiana (212) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

In general, suntem fete bune, prietenoase,
saritoare si, mai ales, primitoare.
Se mai intampla insa, cateodata,
sa ne iasa fum pe nari si atunci devenim...
"zmei ariciosi", zic unii!!!
BEWARE!!!
INTRATI PE PROPRIUL RISC!!!

Cand aveti intrebari urgente, marcati-le ca atare, va rugam!!!
Daca nu primiti raspuns, e posibil sa fie asa si pentru ca nu-l cunoastem! Decat sa va suparati sau sa va simtiti jignite, mai degraba incercati sa reformulati intrebarea!




Capitolul 211, 210, 209, 208, 207, 206, 205, 204, 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp" target="_blank">Informatii invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

www.popularbook.ca/product4.htm" target="_blank">Comenzi culegeri in engleza
www.tutorvista.com/" target="_blank">Online tutoring in engleza
www.mathisfun.com/" target="_blank">Math is fun!

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Inca in Romania
Alina023


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va poftesc la noul capitol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

buna fetelor

scuze ca dau buzna la voi dar m-ar interesa daca careva nu sunteti pe forumul maghiar din Canada (canadahun)?
mi-ar placea sa downloadez ceva cartulii pt fiul meu (este clasa 1) si trebuie sa fii membru mai vechi si cu mai multe posturi sa downloadezi.
daca careva ma puteti ajuta va sunt profund recunoascatoare

Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Mikiion, am vazut si eu linkurile postate de tine. Ce sa zic?! Vom trai si vom vedea... Ma cam sperie putin ideea, dar mi-am asumat treaba asta cand am decis sa venim intracolo. Sunt predispusa la mici depresii meteo-dependente, dar cred ca asta va fi cea din urma grija a mea. Cel putin in prima perioada. Mai tarziu oricum o sa-mi fac si eu vacantele de iarna in zone mai calde. Sper!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

MIKION - n-am mai ajuns de data asta, dar urmatorul spectacol promit sa nu-l ratez. Si pe mine ma enerveaza vremea asta la culme, azi trebuia sa incep cardio-poussette, dar pana la urma o sa ma inscriu la vara, nu ma vedeam la temperatura asta, pe malul apei unde bate un vant crunt cu copilul facand sport. Plus ca imi trebuia o intreaga garderoba speciala pentru asa o vreme. Si copilului care totusi e prea mic, la 6 saptamani.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Alina sorry n-am vrut sa te speriiEu ma refeream mai mult la alegerea orasului, Montreal versus Quebec. Ca in linkuri la Mtl erau sub 5 cm, iar la Quebec ville 50 cm......

Daca n-ai copii mici mici( bebelusi) si mergi la servici sau scoala si esti ocupat pana peste cap, nici nu-ti dai seama cum trece iarna....
Si in Romania depinde unde stateai, ca intre sud si nord erau ceva diferente. Intre Bacau si Bucuresti remarcam mereu de Pasti cam 3 saptamani de diferenta intre momentul cand infloreau zarzarii....
La fel intre Montreal si Quebec, primavara sunt cam 4 saptamani de diferenta .....

Doloress daca ii plac piratii iti sugerez spectacolul asta: http://www.arthurlaventurier.com/
Marc e fan mare. Vine pe 23 apriie si biletele sunt 16 cad.

Si la sf lui august vine: http://www.evenko.ca/en/show/event/the-lion-king-4677.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Am si eu o problema:

Socrii mei au mai fost in Canada in vizita la noi (el de 3 ori, ea de 5), nu au depasit niciodata perioada de sedere si nici alte probleme nu au facut. Dar -- supriza! -- acum o luna li s-a refuzat viza. E drept ca ei au completat formularul fara sa il inteleaga (nu stiu engleza), dar a suspecta niste oameni in virsta care au mai fost de citeva ori in Canada ca o sa ramina acum, desi au avut ocazii berechet, mi se pare o timpenie monumentala.

Oricum, acum trebuie sa faca iar cerere. Le-am completat noi formularele cu toate detaliile aberante care se cer acum, dar nu stiu o chestie: la fondurile de care dispun pentru vizita, e suficient sa prezinte un extras de cont al nostru sau trebuie sa aiba ei bani intr-un cont al lor? In invitatie am spus clar ca le platim noi tot, deci contul nostru ar trebui sa fie de ajuns (plus adeverinta de salariu/serviciu si copie dupa T4), dar o fi suficient? Putem sa le transferam niste bani intr-un cont pe numele lor, dar e o pierdere de timp si de bani pe care as prefera sa o evit daca e posibil. Stiti ceva despre asta? La consulatul din Bucuresti e imposibil sa prinzi pe cineva la telefon.

In orice caz, nerenuntarea la vize pentru romani e o mare mizerie, de cind au dreptul sa lucreze in UE nu cred ca pe prea multi romani ii mai tenteaza Canada, in plus cine vrea sa vina o poate face pe usa din fata, nu are nevoie de cea din dos. Mare mizerie, ma intreb daca o sa apuc ziua renuntarii la vizele astea nenorocite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

Eu am invitat-o pe mama anul trecut (este singura, tata nu mai traieste), i-am trimis numai invitatia si adeverinta ca lucrez (fara T4 sau extras de cont de la mine). I-am trimis si un formular completat, sa stie ce sa scrie si i-am spus sa ia cu ea la interviu actele de proprietate ale casei din tara. Am cerut viza cu intrari multiple (vroiam sa mergem in US) si i-au dat viza cu intrari multiple pt 3 ani (sau 5 ani, nu mai tin minte). Cu aceleasi acte a luat viza pe 5 ani pt State. Nu stiu insa daca s-a schimbat ceva anul asta.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello doamnelor,
Are cineva formularul de invitatie de trimis in Ro,ca sa obtina viza?
Multumesc mult!

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Denisa, nu mai este formular tip.
Trebuie compusa o invitatie in care sa fie anumite informatii prezente.
In weekend, o sa compun una, si daca vrei ti-o trimit pe email.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina-da te rog,mersi frumos, ce info trebuie incorporate?
Dc ai ceva pe acasa,trimite-mi si mie pe email please, am nevoie pina luni , mersi mult si
email:denisam@rogers.com

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput