Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Cu incredere, spre Canada... (partea I) | Autor: Ira

Link direct la acest mesaj

Tocmai am trecut de interviu...

a fost destul de dificil,
dar am reusit
si suntem foarte fericiti!

Am dori niste sfaturi de la cei
in masura sa faca asta....
Noi vom pleca in Montreal.

1.Sa ne luam copilul cu noi, in conditiile
in care acesta va avea 1 an si jum?

2.Daca da, ar putea cineva sa ma ajute cu o programare
la gradinita, cresa, etc?
Stiu ca este deosebit de greu
cu inscrierea copilului acolo...

3.Ce ar trebui sa contina bagajul unui emigrant?
Aici as dori, daca se poate
sa raspunda nu numai canadienii!

4.Unde este mai bine sa stai
pana iti inchiriezi ceva
daca nu cunosti pe NIMENI?
Poate sa-mi inchirieze cineva de acolo
fara sa fim noi de fata?

5.Ni s-a trecut pe CSQ
ca vom fi profesori de muzica.
Este o chestie reala, sau
totul depinde de piata de munca?
In cat timp ne putem gasi
acolo de munca(o medie)
in conditiile in care stim franceza bine
si engleza nu prea?

Suntem deschisi la orice sugestii.Am
postat sub. pe acest site
pentru ca intotdeauna am primit
niste sfaturi mai mult decat multumitoare
de la user-ii acestor forumuri.
Va multumim anticipat.


Irina si Sofia cea jucausa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista spune:

Draga Ira,
In primul rind FELICITARI!
Am sa incerc sa-ti raspund la intrebarile tale, in masura in care pot.
Deci,eu cred ca ar trebui sa-ti iei copilul , gradinite se mai gasesc, gindeste-te ca nu vei putea sa te intorci prea curind in Romania(sau daca ai bani...
Bagajele tale ar trebui sa contina ceva haine( dar nu prea multe ca se gasesc si aici), eu constat ca nici nu mai port ce mi-am dus de acasa,de, aici este alta moda, cea..practica.
Noi cind am venit in Canada, i-am pus aceeasi intrebare prietenului nostru de aici si ne-a spus sa aducem...bani cu noi, sa nu ne apucam sa cumparam din Ro vase, lenjerii...ca sint si aici la preturi rezonabile.Daca le aveti , aduceti-le, daca nu, cumparati de aici.
Apartamenul poate eventual sa vi-l retina cineva, dar contractul se va
face pe numele vostru, in ce luna urmeaza sa veniti?
Avem in bloc niste amici care au facut Conservatorul, am sa-i intreb daca puteti profesa, ceea ce stiu este faptul ca isi fac ceva studii in domeniu.Daca vrei o sa-ti trimit adresa lor sa-i intrebi tu ce vrei, bine?
Eu am sa te ajut cu ce pot, daca vrei o sa intreb la mine in bloc daca este ceva disponibil in perioada in care ajungi aici( noi stam in Bordeaux-Carterville, chiar linga colegiul Bois-de-Boulogne.
Numai bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu zic sa va luati copilul cu voi. Copilul trebuie sa intre in Canada pana la data la care expira viza, daca nu, isi pierde dreptul de rezidenta si va trebui sa aplicati din nou pentru el, sa ii faceti sponsorizare, care dureaza iarasi in jur de 2 ani. Mai bine il luati cu voi, vedeti cum va descurcati si daca nu se poate si nu se poate il aduci in tara. Ca sa nu isi piarda dreptul de rezidenta, trebuie sa stea in Canada 2 ani din 5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Comentariile de mai sus sunt pertinente. Si eu mi-as lua copilul cu mine daca as fi in locul tau. Cat despre joburi, eu am folosit cu succes 2 site-uri: www.workopolis.com si www.monster.ca. Le poti vizita dinainte sa-ti faci o parere asupra cerintelor. Oricum , dupa cate vei observa se prefera persoanele bilingve in aproape orice domeniu si mai ales cel de office. Totul depinde de piata muncii, iar daca vrei sa fii profesor in continuare trebuie sa iti echivalezi studiile (stiu ca cerintele difera de la o provincie la alta, nu stiu daca ma insel aici sau nu, dar pt. a deveni professor pe partea franceza trebuie sa ai cetatenia?! Asta trebuie verificat pt. ca s-ar putea sa spun o prostie).Nu uita ca inainte sa pleci din Romania sa-ti iei scrisori de recomandare (reference letters) de unde ai lucrat, deoarece ti se vor cere (si desi conteaza foarte mult ceea ce stii, vor avea si acestea o anumita greutate). Daca esti bine pregatita in domeniul tau si esti absolut fluent, nu cred ca o sa ai vreo dificultate in gasirea unui job (fluenta limbii si prezentarea la interview sunt vitale, cu cat esti mai flexibil, cu atat iti sporesti reusita de a fi angajata). Ideal ar fi sa cunosti pe cineva acolo, pt. ca de regula persoana care iti inchiriaza apartamentul va trebui sa-ti plateasca prima si ultima chirie (obligatoriu). Daca nu cunosti pe nimeni, va trebui sa-ti irosesti banii pe hotel, ceea ce va fi o optiune “quite expensive”. Din fericire spre deosebire de partea engleza, in Montreal poti sa fii platit pt. cursurile de limba (daca nu o stii). Optiunea aceasta nu o ai pe partea engleza. De asemenea, poti sa aplici pt. o bursa la universitate. Cursurile universitare pe partea engleza sunt de 3 ori mai scumpe. Valabil si costul unui apartamant. Dar tot adevarat este ca in partea engleza job marketul sta mai bine. Te vei lovi de mult ceruta “Canadian experience”, dar tot adevarat este ca daca vor sa te angajeze, te vor angaja. Poti incepe cu un “volunteering”, deoarece tare bine cade acest cuvat in job hunting. Imi place cum suna titlul postarii tale, deoarece dovedeste mult optimism, iar de asta chiar vei avea nevoie aici. Mult noroc si optimism!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sunt de acord cu ce au spus fetele,dar as mai adauga ceva.Daca ai idee cam in ce luna vii,ar trebui sa te ajute cineva cu inscrierea copilului la gradinita.Eu stau in South Shore,si am o pila(vesnica pila) la o gradinita greceasca unde au fost copii mei si am mai ajutat si alti copii fara a astepta la rindul listei(citeodata de 1 an).Contractul de chirie trebuia sa fie pe numele tau,dar daca nu cunosti pe nimeni care sa te gireze si daca dai de un afurisit de proprietar(care in fond isi apara investitia) nu reusesti in veci sa inchiriezi.Eu am inchiriat ptr nasii mei(veniti acum 2 saptamini) pe numele meu,mintind ca imi vind casa.Proprietarul nici n-a vrut sa stea de vorba fara ancheta de credit.
Cunosc insa si o cocierga (habar n-am in romina-un fel de administrator)rominca unde poate ai reusi sa inchiriezi pe numele tau.
Eu insa nu locuiesc in Montreal ci la 20 minute de Mtl.
Acum ,ca sa nu-mi sara fetele in cap,ptr a aplica la ajutorul social (dupa ce termini banii de acasa)persoana care a inchiriat pe numele ei (daca e cazul) da declaratie mentionind motivele si dovedeste ca de fapt persoana respectiva plateste chiria-chiar daca contractul nu e pe numele ei.
Ca bagaj ia-ti numai lucruri bune(ca alea de nu le-ai purtat de 2-3 ani nici n-o sa le porti aici),lucruri de suflet-la care tii. Eu am adus un ondulator de par si i-am luat transformator de 5$ si n-a mers.Aparatul in sine aici costa 22,asa ca am luat unul nou.Probabil ca ,cu un transformator mai scump ar fi mers.
Nasii mei si-au adus calculatorul(fara monitor) si stiu ca se poate face o adaptare ca sa mearga.
In rest nu stiu ,mai intreaba-ne.
Si bineinteles ca iei si copilul,dupa ce ca e grea viata la inceput,daca mai si suspini intrebindu-te cum o duce copilul tau la mii de km departare,nu-ti va fii tocmai bine.
Numai bine si felicitari.Nu o sa regretati decizia luata (PARERE PERSONALA)

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna seara!!!

Va multumesc foarte mult pentru incurajari!
Da, sunt foarte optimista in ceeace priveste Canada,
dar am un optimism foarte realist,
bazat pe puterea familiei noastre de adaptare
la o viata occidentala capitalista
si nu pe vise copilaresti
cum ca pe acolo
ar umbla cainii cu covrigi.

Ne-am decis pentru Montreal
in urma unor indelungi dezbateri de familie
si a unor cercetari amanuntite.
Montreal cred ca se potriveste familiei noastre.

Crista,
Da, as dori foarte mult sa-mi trimiti
adresa amicilor tai din bloc
daca ei sunt de acord...
Ma intreb oare daca noi vom putea invata
avand copil mic...

Coral,
multumesc pentru adrese.
O sa incercam sa ne luam
optimismul cu noi in bagaje.
Spuneai ceva de electrocasnice:

Avem o supermasina de spalat
ultimul racnet Whirlpool
si deabia am cumparat-o
Credeti ca ar merita sa o luam cu noi?

Casandra,
sunt 99,99 la suta sigura
ca vom lua copilul cu noi,
mai ales acum, dupa ce v-am citit parerile.

Cristina,
daca imi aduc eu bine aminte
tu esti pe partea engleza...
Avem deja scrisori de recomandare,
in schimb nu avem chiar pe nimeni in Canada
si mai ales pe insula.

Cred ca pana la urma
vom face un apel umanitar
contra cost, bineinteles
ca sa ne inchirieze cineva o casa
si sa ne gaseasca o gradinita pt. Sofia.

Oare de ce conteaza atat de mult zona in care stai?
Sunt chiar atat de mari distantele in Montreal?
In Bucuresti cunosteam persoane care
traversau orasul in fiecare zi.
Intreb asta pt. ca
ofiterul de la interviu
mi-a spus ca e f important sa stai acolo unde ai
locul de munca.
De ce oare?


Dana,
stiu ca esti mama emigrantilor incepatori
am citit pe aici...
Dar am citit si ca te bucurai
ca mai ai doar o familie
de primit...
Pacat pentru noi...
Multumim pentru sfaturi,
noi vom sosi prin vara
si daca va fi nevoie vom face apel
la tine si pila ta din Grecia
Oare or fi primind copii asa de mici?

De ce pomenesti de ajutorul social,
vom ajunge inevitabil la asta?

Inca ceva...
Ar putea sa-mi spuna vreun montrealez
care a fost cea mai scazuta temperatura
pe timp de iarna?
E adevarat ca nu poti iesi din casa
si sa mergi pe jos cand e f frig?

E adevarat ca toate civilizatiile superioare
s-au format la frig...

Am impresia insa ca legendele
cu Canada
sunt exagerate.
Ca doar n-om merge in pen.Ungava!!!

Numai bine si
sanatate la toata lumea!


Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cu gradinitele intr-adevar, e o problema sa gasesti loc, dar nu e imposibil. E foarte important ca gradinita sa fie aproape de casa, altfel pierzi o groaza de timp pe drum, iar daca nu o sa aveti masina de la inceput, chinui si copilul cu transportul public, mai ales iarna. Vestea buna e ca e usor de gasit o gradinita in mediu familial, ce-i drept nu intotdeauna la 5$/zi, ci mai degraba intre 18 si 25 $/zi, dar primesti chitanta si poti sa iti deduci banii din taxe. E greu, dar daca ai intr-adevar nevoie, se gasesc. Noi am gasit un loc la o gradinita "normala", aproape de casa, in 2 luni de la sosirea noastra aici. In prima luna l-am dus la gradinite "in mediu familial", iar in a doua luna, am gasit 1 loc la o alta gradinita, pentru ca era vara si erau multi copii in vacanta. E drept ca am sunat la toate gradinitele din zona, pe o raza destul de mare si l-am inscris pe listele de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Felicitari pentru interviu

Nu sunt o "Montrealeza" dar as incerca sa-ti dau cu parerea la ceea ce ai intrebat. Eu sunt de un an si jumatate in Montreal. Am petrecut o singura iarna aici fara masina dar si fara copii. Cei de aici spun ca a fost o iarna mai rece ca de obicei. Dar ce face sa fie mai frig este umiditatea ridicata si vantul destul de puternic. Dar noi ne-am descurcat si nu am stat doar in casa pe timpul iernii chiar daca nu am avut masina.
Referitor la zona in care stai, conteaza cat de departe este de locul de munca pentru ca poti sa faci o ora sau doua daca trebuie sa traversezi insula in orele de varf (dimineata si seara). Dar asta nu poti sa stii dinainte unde vei gasii de lucru. Daca este mai aproape de centru insulei probabil te poti deplasa mai usor in orice directie. Dar va fi mai scump. Cel mai ieftin cred ca ar fi in afara insulei dar asta implica o masina in plus .
Referitor la masina de spalat, in unele imobile nu poti sa o folosesti pentru ca este la parter sau subsol , sala cu masini de spalat si uscat ( cu plata 1.25$ sau mai mult), si nu se permite sa ai in apartament. In altele nu sunt incluse in dotare si trebuie sa le ai pe ale tale (aragaz, frigider, masina de spalat). Nu stiu cat ar costa transportul si mai ales daca masina are comutator pentru 110V la priza. Daca nu are s-ar putea sa nu o poti folosi. Este adevarat ca sunt transformatoare de tensiune dar eu nu m-am interesat. Nu stiu nici cat ar costa o masina de spalat aici dar ma voi uita zilele astea.
Mult noroc si incredere in viitor.



Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Irina,m-am simtit asa "baba" cind m-ai numit mama emigrantilor...Adevarul e ca si noi am fost primiti de o familie cu care (doar cu ea) vorbisem de 5 ori maximum inainte si ne-a luat de la aeroport si ajutat enorm.Mie personal mi-a usurat si incurajat drumul ales.Poate ca daca veneam de capul meu azi nu eram aici unde sunt,si nu m-as fii gindit niciodata ca sunt in stare sa o mai iau de la capat cu o facultate in alta limba.
Si de asta ajut orice romin cum pot.Niciodata in viata nu stii cum se intoarce roata.Da,ziceam ca mai am doar o familie de primit anul viitor,asta ca nu s-a mai hotarit nimeni din cercul meu de prieteni sa emigreze.
Te ajut cu multa placere cu pila la gradinita,dar ptr asta ar insemna sa locuiesti in Rive Sud-respectiv in sudul Montrealului.Fetele deja ti-au raspuns la intrebari,distantele sunt mari,si crede-ma iarna pe -41 grade(max de cind am venit eu aici-adica de 4 ani)sa stai in statie sau sa mergi chiar ptr 5 minute,nu e tocmai placut.E adevarat aceste friguri nu tin mai mult de 2-3 saptamini dar exista.De aia e musai sa ai masina.Eu lucrez in Montreal-in centru si in fiecare dimineata iau traficul din plin pe un pod de trecere spre Montreal.Daca locuiesti in Mtl e imposibil sa ai copilul la gradinita in Rive Sud.Poate te mai ajuta cineva cu gradinita in Mtl.(apropo la gradinita ii primesc de la 1 an jumatate)
Am mentionat de ajutor social ptr ca cunosc f putini romini care sa-si fii gasit imediat de lucru si sa nu fii beneficiat de ajutor social.Nu e nici o rusine(sunt quebecosi de ani de zile pe aj social) si in plus poti face cursuri platite de guvern,iti platesc echivalarea studiilor,atunci cind beneficiezi de social.Din social iti platesti chiria si iti ajunge si de mincare.Nu-ti ajunge de alte chesti ca tigari,f scumpe de altfel,haine etc.
Dar eu zic ca duci un trai decent,fara sa muncesti.
Cu masina de spalat,eu te sfatuiesc daca nu esti sigura ca gasesti transformator,sa nu o iei.Aici masinile de spalat (nu si uscat) incep cam de la 400$ Cdn,si apoi sunt si masini de uscat tot cam pe acolo la pret.Mai nou au aparut si masini europene (de alea cu cuva de dau peste cap rufele)dar sunt scumpe cam de la 1800$ in sus.
Dar sunt si locuri speciale(asta daca nu ai la subsolul blocului)cum ai vazut in filme,unde te duci si poti spala rufele .Eu am utilizat acele masini cam 8 luni si nu am luat nici o boala.(sunt persoane carora nu prea le suride ideea)
Mai intreaba-ne.


Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc inca o data de raspunsuri...

Sunt putin bulversata,sincera sa fiu!

Asta seara cand am deschis calculatorul
ma asteptam la niste raspunsuri
putin altfel, care sa ma incurajeze ca nu e frig
si sa ma indrume sa-mi iau masina de spalat
care, apropo,
ne-a costat si vreo 700 USD!

Dar -41 de grade,
cand eu am crezut ca mor odata, la - 18!!!
Sper ca nu ati facut misto de mine...
Eu cred ca la o asemenea temperatura
nu rezisti mai mult de 2 minute afara!

In sfarsit.

Vreau sa mai intreb daca a reusit cineva
sa-si cumpere casa
si sa scape de chirie,
dupa cat timp poti deveni profesor pe insula
daca avem fac.de 5 ani plus master,
ca se intampla in gradinite,
ma refer la programa, daca personalul
este specializat, curatenie, etc
(sincera sa fiu eu nu am deocamdata incredere
sa-mi las copilul nici cu mama,
dar daca voi fi constransa...)
in cat timp primesti cetatenie...

si as mai vrea daca se poate
sa-mi spuneti motivele pentru care va bucurati
ca ati ales orasul Montreal
si nu ati ales alta zona a Canadei
sau nu ati ales sa ramaneti acasa!



Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Draga Ira, in primul rind vreau sa va urez mult noroc in noul vostru drum! Multa incredere, rabdare si veti vedea, nu veti regreta alegerea facuta!
Celelalte fete ti-au dat informatii foarte pertinente si de actualitate, eu nu mai sint la curent cu toate ca am trecut prin ele acum 10 ani si multe s-au schimbat intre timp. Dar ai citit bine ceea ce ti-a scris Dana (Podeanu), iarna e foarte foarte frig! Sa-ti spun o gluma apropos de acest frig: Noi am sosit in Canada pe 18 ianuarie 1994 si baietelul nostru avea pe atunci 2 ani si, cind am iesit pe usile aeroportului sa mergem in parcare unde ne astepta masina prietenului nostru (tot prietenii saracii...), baietelul a tras adinc aer in piept si ne-a zis : Mami, hai sa mergem inapoi la noi acasa ca in tara asta nu se poate respira! (cu efect de vint erau -50 grade, in ziua respectiva erau inchise fabricile , scolile si toate institutiile din acest motiv- frigul intens)Ce zi ne-am ales si noi sa venim!
Dar , cum ai auzit asta nu tine mult, singurul lucru care ma deprima dupa multe ierni petrecute aici nu este frigul ci lungimea iernii. E interminabila!
Dar intrebai mai sus de ce am ales Montreal-ul. Pai simplu, aveam niste prieteni care locuiau aici si...asa am ramas si noi. Intre timp am locuit si in alt oras (aproape de Quebec City), dar am revenit la Montreal si il iubesc si ma simt acasa aici. Noi locuim la casa (intrebai si asta), am cumparat-o in 2000, stam tot pe insula dar mai spre vest (Pierrefonds), e o zona cu vorbitori de limba engleza preponderent (si multi romani,hi, hi)Sintem bine, e liniste si frumos, iar pretul unei case in 2000 inca era bun. Acum preturile sint foarte sus, dar dobinda la banca e foarte mica (cine e economist poate sa-ti explice mult mai bine toate astea).
Stiu ca vrei sa afli cit mai multe. Intreaba-ne si iti raspundem!
Mult noroc si va dorim un drum numai cu urcushuri!Cu drag, Simona

Mergi la inceput