Cu incredere, spre Canada... (partea I)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

In ceeace priveste ajutorul social,
eu cred ca quebecosii sunt absolut finuti
la faza asta
ca iti dau o sansa de a trai onorabil
fara sa fii nevoit sa prestezi munci
sub calificarea ta.

Mi se pare de asemenea foarte normal
sa nu te lase sa muncesti cu fac. din Romania!
Eu cunosc foarte multe persoane
cu competente profesionale mai mult decat patetice
care au trecut de licenta
fara a se obosi sa treaca pe la scoala
copiind din cursuri trase la xerox
si platindu-si lucrarea de diploma.

Si asta ca sa nu mai vorbim
de programa de invatamant de 2(doi) lei
care este axata pe cunostinte teoretice rasuflate
si pe idei expirate dar pretentios ambalate
in fraze complexe, dar fara acoperire practica.

Imi amintesc si acum ce penibil m-am simtit
atunci cand, dupa 5 ani de conservator
cu bursa de merit si modul pedagogic absolvit,
am fost pusa in fata unei clase sa predau
o banala lectie de muzica...

Ca sa nu mai spun ca odata,
cand am fost in Regie la niste prieteni
m-am intalnit cu un student strain
care nu stia 5 vorbe in romana...
pana aici nimic deosebit!
Doar ca era student la Medicina anul 3
si statea de tot atata timp in Romania!!!

Una peste alta eu cred ca
daca quebecosii ar invata ca romanii
adica la fel de superficial,
ar duce-o la fel de prost ca noi.

Mi-ar placea f. mult sa studiez acolo.
Daca a reusit Dana cu gemeni
poate voi reusi si eu.






Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, Simi, de descriere!

Ma gandesc ca daca nu a murit nimeni de frig
n-o fi dracul chiar asa de negru!!

sau...

Dar cu incalzirea cum e pe acolo?
La noi ultima moda e
centrala de apartament pe gaze.
Este super, mai ales ca
iti dai drumul la caldura
cand vrei tu.
Acolo e individual, sau exista o regie, ceva?
si mai ales,
in casa e cald, cam cate grade?

Scuzati-ma de insistenta,
dar sunt obsedata de treaba asta.
Nu suport sa-mi fie frig.




Irina si Sofia cea jucausa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Scuze ca ma "bag ca musca-n lapte" in discutie, avind in vedere ca vreau sa intreb ceva pt. mine, dar n-am unde sa intreb.
Asadar: am auzit ca zona Quebec are iar facilitati pt. emigrare, dar am intrat pe site-ul ambasadei Canadei in Romania si nu este nimic clar acolo. Poate stiti voi, sa-mi spuneti si mie ce si cum?!
Va rog mult sa nu va suparati ca intervin si eu in discutie cu interese proprii. Multumesc.

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Simina, daca citesti mesajul meu contrastiv dintre zona franceza cu cea engleza, o sa intelegi despre ce e vorba. Toate bune!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Raspund si eu sa te incurajez ca desi sint o friguroasa mie nu imi este deloc frig aici. In casa , pe vremea cind inchiriam, era tot timpul extrem de cald, acum ca sintem la casa noastra si ai propria ta "centrala" faci cit de cald ai tu nevoie.

Nu are nici un sens sa-ti aduci masina de spalat char daca te doare sufletul s-o lasi acasa ...

Nu este adevarat ca la gradinita se incepe la 1.5 ani (a scris cineva), amindoi copiii mei (nascuti aici) au inceput gradinita/cresa la 6 luni (deh, sint mama denaturata) si a fost foarte bine. Am fost si sint extrem de multumita de gradinita (unul din ei mai este inca la gradinita, celalalt a inceput scoala).
Personalul (care depinde de la o gradinita la alta) este foarte calificat si foarte iubitor. Era o educatoare la 4 sugari. Nu este o gradinita in mediu familial ci un CPE (centre de la petite enfance, adica o gradinita publica fara scop lucrativ). Copiii sint in grupe in functie de virsta lor.

Montrealul este un oras superb si m-am simtit de la inceput acasa,
n-am regretat niciodata plecarea.

Iarna este adevarat lunga si asta ma deranjeaza mai mult decit frigul, parca nu se mai termina... Incerc s-o "sparg" plecind in insule pe la jumatatea ei si facind ski ca parca trece mai repede daca faci ceva iarna.

Mult succes,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Ira draga spui ca
"Mi se pare de asemenea foarte normal
sa nu te lase sa muncesti cu fac. din Romania."
Mie nu mi se pare chiar asa normal. Partea practica o poti invata
in 3-6 luni, in asa zisa perioada de proba cind oricum te plateste aiurea.Ori sa te trimita compania la diferite specializari pe banii ei binenteles. Nu ar trebui sa fie nevoie sa incepi tot felul de mastere, docuri etc sau sa o iei de la capat cum multi romani au facut-o imbogatind pe altii(sclavi la timp partial se cheama).Dar vezi tu unii nu vor decit sa cistige si sa nu piarda nimic, altii accepta din disperare orice.
Fii sigura ca cine s-a descurcat si a fost bun in Ro se va descurca si aici. Insa de multe ori nu ai macar sansa sa faci dovada cunostintelor tale.
Daca o sa mai trimbitam mult ca invatamintul in Ro a fost si este cit
se poate de prost, atunci sa nu ne miram ca la un moment dat ne vor intreba daca diplomele le-am obtinut sau le-am cumparat.Eu nu zic ca e perfect la ora actuala dar ar trebui sa se faca ceva concret in sensul asta . Nu-ti fa griji ca au si ei nulitatile lor promovate artificial de nu-ti vine sa crezi.
Ei si ca sa nu zici ca am ceva cu tine hai sa-ti spun ce nu-mi place mie aici. Distanta de tara e mult mult prea mare!!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Mimitete zau nu esti mama denaturata mai ales atunci cind
iti doresti ca 'copiii tai sa se identifice intrutotul cu
acest popor minunat. Atunci da, e corect sa-i institutionalizezi
la 6 luni.

Iar chestia cu iarna e cea mai buna solutie.
Si noi facem la fel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Bag de seama Bogdana ca esti tare suparata pe sistem,etc,pe Canada.Nu cred ca ea are nevoie de asa ceva,Ira doar ne-a cerut ajutorul NECUNOSCIND pe nimeni.Daca se mai amesteca in discutie citiva ca tine,probabil ca pina o cheama la analize renunta deja la visul Canadei.
Nu ne-a luat nimeni cu forta din R si ne-a adus aici,am ales fiecare,am asteptat si platit pretul corespunzator.Stiu si romini care nu s-au putut adapta si s-au intors in R.
Ir distanta de tara se poate rezolva,daca ti-ai luat cetatenia te poti muta inapoi in Europa.(dar ma indoiesc ca vei avea acelasi nivel de trai).
Ira iti pregatisem un mesaj lung dar acum chiar ma bucur ca nu l-am trimis.Iti scriu pe PM.Eu nu mai raspund la subiect.


Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Fetele.... inainte sa izbucneasca stormu'.....take a deep breath, sit back and relax ....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

quote:
Originally posted by Podeanu

Bag de seama Bogdana ca esti tare suparata pe sistem,etc,pe Canada.Nu cred ca ea are nevoie de asa ceva,Ira doar ne-a cerut ajutorul NECUNOSCIND pe nimeni.Daca se mai amesteca in discutie citiva ca tine,probabil ca pina o cheama la analize renunta deja la visul Canadei.
Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu



Subscriu Dana ... si eu am aceeasi impresie, mai ales ca am citit si postarea la 'invatamint' ...
... dar de cit sa mai urmeze un storm, vorba Cristinei, mai bine ma abtin ...

Totusi, as vrea sa-i spun Irei urmatoarele:
- pastreaza-ti cel putin o valiza ptr carti, daca nu chiar doua, mai bine renunti la haine vii doar cu strictul necesar, ca haine gasesti si aici din plin si la preturi accesibile tuturor ... mie cartile si revistele in limba romana mi-au lipsit cel mai mult aici la inceput, iar ca sa comanzi de pe internet costa ... acum m-am intors de-acasa cu o valiza pline cu carti si reviste ... si inca una mai mica cu carticele si cduri ptr Sara ...
- hainele de iarna din RO nu or sa-ti prea fie de ajutor aici ... mie mi-a fost frig cu hanoracul meu de care eram foarte mindra ca cica era din puf ... m-a batut o data vintul sus la munte de mi-au inghetat si oasele ... au aici pulovere, jachete, veste, pantaloni din poliester, ei ii zic "fleece" sau sno-fleece, e materialul ideal ca sa te apere de frig, vint, umezeala ...si sunt foarte usoare, nu ca puloverele de lina ...
- aprovizionati-va cu incaltaminte din piele, aici e foarte scumpa si majoritatea sunt made in China ... eu am fost impresionata cu selectia variata si pretul accesibil la incaltamintea din piele in RO asta-vara ... am venit inapoi cu oarshce cantitate
cam atit, daca-mi mai aduc aminte ceva, iti mai scriu ...

Mergi la inceput