Sezatoarea canadiana (79)

Sezatoarea canadiana (79) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Servus
Selena si Oana - multzumesc frumos pt urari Din pacate acum suntem captusite bine si eu si boboaca... Gabisor credeam ca se simte un pic mai bine. Febra scazuse de dimineatza... dar acum vad a acrescut din nou la 38,5C si in plus amandoua avem un fel de raceala combinata cu o alergie ca ne curge nasul garla, stranutam de nu-i adevarat si de-abia putem respira... Uffff... Vremea asta aici in Suedia este tare pacatoasa... Ploua mocaneste non-stop si e rece... itzi intra umezeala si frigul in oase... Colac peste pupaza - cand sa-i dau gustarica (iaurtul) de ora 3pm mi-a varsat... asa ca... poate ca e "winter vomiting bug" sau enterocolita-virala...
Multa sanatate va doresc - ca-i mai importanta decat toate!

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Apropo de alergii... de praf... am citit acum vreo 2 sapt asta:

Leave your shoes at the door
http://www.environmentaldefence.ca/toxicnation/resources/newsletter/TNNewsApr2006.htm#3
You may unwittingly be tracking outdoor pollutants into your home by not taking off your shoes. Most of the outdoor dirt and particle pollution that enters a building is brought in on people's shoes. These pollutants can include acids, heavy metal particles, organic chemicals such as pesticides, and particulate matter.
The best thing you can do to avoid spreading outdoor pollutants throughout your home is to wipe your shoes on an outdoor doormat and take your shoes off when you enter your home. This simple step towards keeping your home as pollutant free as possible is particularly important if you have children or pets because they spend much of their time on or near the floor and therefore potentially come into greater contact with pollutants that accumulate on floor surfaces.

House dust: toxic and on your table
CARLY WEEKS
From Friday's Globe and Mail

Ottawa — Forget lead paint in toys. Canadians may be exposed to a much wider variety of metals, chemicals and pesticides on a daily basis as the result of a seemingly harmless domestic nuisance: house dust.

It's a potential health hazard that scientists are only beginning to understand. Health Canada and the Public Health Agency of Canada have embarked on a landmark four-year national study to determine levels of metals and chemicals in house dust across the country, and how health risks should be addressed.

Dust typically contains a variety of toxins released by common household products including plastics, electronics, furniture, garden soil and lead paint, which is common in older homes.

Scientists don't know for sure where all the toxins commonly found in dust come from. They also don't know the typical concentration of metals and other toxins in house dust.

Unlike lead paint on toys or chemicals in plastic, scientists say house dust presents a unique risk because the loose, free particles can be easily ingested by children crawling on the floor or may be inhaled when dust becomes airborne.

Research has linked lead, flame retardants and pesticides found in house dust with the accumulation of these toxins in children's bodies. "We've found high levels of lead in house dust is associated with higher blood lead levels in kids," said Paul Lioy, director of the exposure science division of the Environmental and Occupational Health Sciences Institute, at jointly sponsored by Rutgers University and the University of Medicine and Dentistry of New Jersey.

"We don't know what typical concentrations are for metals in house dust and other substances," said Pat Rasmussen, research scientist at Health Canada and principal investigator of the national house dust study.

"There is potential for a child to swallow dust containing lead," Ms. Rasmussen said. "The message we want to get across is yes, those children can become over-exposed just from normal hand-to-mouth activities."

One of the major questions federal government researchers are will focusing on in their study is why indoor house dust often has significantly higher levels of lead and other metals than outdoor soil or water.

It's a baffling phenomenon that may have significant implications, because it could mean that soil cleanups and other measures don't address some of the major sources of human exposure to metals.

"There's a lot we don't know about house dust and what makes it potentially worrisome is just the number of chemicals and various things that end up in house dust," said Kapil Khatter, an Ottawa-based family physician and pollution policy adviser for Environmental Defence, a national advocacy group.

Scientists do know that dust is the main source of human exposure to polybrominated diphenyl ethers, used widely as flame-retardant additives in electronics and furniture., which These chemicals can accumulate and remain in a person's system for years, according to a study published in 2005 by the American Chemical Society.

"What we suspect is that because some of these chemicals are neurotoxic, they can then influence your brain and how your brain works," said Miriam Diamond, an environmental science professor at the University of Toronto and lead author of the study.

"Toddlers and little kids pick up more dust than we do and they're more vulnerable to these effects."

Children's brains are still developing, and toxic substances can interfere with normal growth, she said.

For adults, "dust is a significant part of total exposure for certain kinds of contaminants," said Ruthann Rudel, senior scientist and toxicologist at the Silent Spring Institute, a non-profit research organization based in Massachusetts. Ms. Rudel conducted a study that found pesticides and flame retardants in Cape Cod homes.

In their house dust study, researchers from Health Canada and the Public Health Agency of Canada researchers will test house dust samples from 1,040 randomly selected detached homes across 13 Canadian cities in Canada, including in Barrie, Ont., Hamilton and Thunder Bay.

There are currently no limits or regulations for levels of toxic substances in house dust, and Health Canada cautions that the a presence of metals and chemicals in dust doesn't necessarily mean individuals will be exposed to harmful levels of the substances. But researchers conducting the federal study will alert homeowners when they detect high levels of lead or other harmful materials. Investigators will base that evaluation on previous scientific findings.

Health Canada plans to make the results public once the study is complete in 2010. The department may consider creating guidelines so people can be made aware of potential risks posed by involving house dust.

Pat Rasmussen, research scientist at Health Canada and principal investigator of the national house dust survey, led a study in 2000 that found dust in 50 Ottawa homes contained "significantly higher concentrations" of many elements, including lead, mercury and cadmium, than outdoor soil.

Although levels varied widely, researchers detected lead in house dust at several hundred to several thousand parts per million. By comparison, federal limits for lead in most toys is 600 parts per million.

One of the best ways to eliminate the potential hazards is to keep floors and other surfaces clean and dust-free, said Dr. Rasmussen. It's also very important to remove footwear before walking around the house, since outside soil may contain metals that can be tracked through the house.

Keeping a clean house won't stop the release of lead or flame retardants into house dust. But until researchers have a better understanding of how dust becomes contaminated and the level of risk it poses, it's the best solution to a perplexing problem.

"I think it won't be long until more studies have the ability to relate some of these toxic chemicals with a wide range of behaviour effects," Dr. Diamond said.



Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Mqqm - m-am gandit eu ca nu faci apropo cu "Stockholm Syndrom" si e doar o simpla coincidentza...
M-ai intrebat de gradi... Gabisor s-a adaptat nbeasteptat de bine la gradi... In vacantza chiar ne-a cerut s-o ducem sa se joace cu colegii ei... Asa ca, chiar fiind vacantza, atunci cand au avut edu de servici (28-30dec si 2-4 ian) am dus-o si pe ea. Bineintzeles ca nu au fost f multzi copii da' ei i-a placut.
In 4 ian am avut intalnirea cu educatoarea sa ne spuna cateva cuvinte despre evolutzia lui Gabisor (cu bune si rele :-)) si spre marea noastra surprindere si bucurie ne-a spus fffff multe lucruri bune :-) Noi cam aveam emotzii deoarece anterior edu mi se vaitase ca prunca nu o asculta... dar din meetingul de vineri (care trebuia sa tzina 30 min si a tzinut 1h si 10min!) a reiesit ca de fapt Gabisor nu a ascultat-o doar in cateva cazuri (numarabile pe degetele de la o mana) iar atunci cand a intzeles bine care sunt regulile le-a respectat. E drept ca ea incearca de fiecare data sa faca cum vrea ea... dar daca ramai ferm pe pozitzie in final tot asculta :-) ca realizeaza ca nu are de ales. Ne-a spus ca-i place sa cante, danseze, deseneze/picteze, joace/inventeze roluri; il place de-asemenea f mult sa ajute la stransul jucariilor si la pregatirea mesei, e f protectiva cu cei mici - in special cu 2 fetitze (una de 2 ani si una de 1an si jumatate) - pe care le si inghesuie sa le pupe si sa le imbratziseze :-) (ca o paranteza fie sus - Gabisor vrea o surioara :-).... si mi-am adus aminte de un film din Twilight Zone cu o fam de robotzi - care aratau perfect umani - acestia, atunci cand mergeau la culcare debransau progenitura si o puneau in pat pana a doua zii... ce usor ar fii daca am putea face la fel :-))
Ce mai fac adolescentzii tai? Le place la casa noua?
Multa sanatate si numai bine-tzi doresc!



Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Simonna - cred ca esti fff ocupata - de aceea nu mai apuci sa scri...
Tu scriai de un sistem de curatzat nasul... care ajuta la prevenirea sinuzite...
Te refereai cumva la "neti pots"?:
http://www.falconblanco.com/health/neti.htm
http://www.tqmpropmgm.com/rhinohorn/index.htm?gclid=CKityYOF-5ACFSd6EAodyXsYcQ
http://www.herbsforhealth.com/index.php?page=article&do=view&id=springcleaning
O zii faina si o sapt usoara itzi doresc!


Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Na' ziua!

Domnelor, m-am trezit azi la 8 fara cinci in loc de sase si 20! Sint intr-o forma de zile mari! Colegu' a uitat sa puna ceasul!!!! Performanta vietii mele, nici macar nu m-am enervat! Am tras haine pe copil si l-am scos pe usa ca venea vecina sa-l ia la scoala, mi-am baut cafelu' tacticoasa si am plecat la serviciu, o ora intirziere, frate! Si eu nu m-am enervat deloc, sint extrem de mindra de mine. Ca lucrez la chestia aia cum ca sa nu te lasi stresat de lucruri pe care oricum nu le poti schimba!

De'n forma ce sint am reusit sa dezactivez porcaria aia care nu ma lasa sa intru pe site de la job asa ca: iata-ma-s, stit voi: si ce cap frumos rasare, nu-i al meu, al meu e oare...

Sint frustrata, de altfel, in vecini se deschide o scoala privata cu predare in engleza, cu immersion francaise, non-subventionata... no, acolo mi-ar fi placut sa fie fiu-meu... Imi tot vine sa le dau tel. sa intreb cit costa si daca fac si clasa a patra, ca daca abia se deschide cred ca-i doar maternelle si 1-a... Da' e fix in drumul meu spre casa, cit sa ma enervez de fiecare data, cum am eu obsesia asta cu invatatul englezei numa' bine-i prost pusa in drumul meu!

Oare m-am laudat cu plodu' cind am primit bolentinu' de note? Nu cred, ca eram furioasa pe madame Hitler ca m-a tinut pe hol intr-o completa si totala lipsa de respect. Da' zau ca am de ce sa ma umflu in pene, non-francofonu' meu de plod e cam juma' de procent peste media pe clasa lui, including nota la franceza, iar la mate ii bate la curu' gol, fo' 12% mai mult ca media, aproape 100%!!! I'm so very proud! Si cica in etapa a doua, zise copilu', o sa fie si mai si, ca a aflat ca trebuie sa-si coloreze desenele, ceea ce n-a facut in prima etapa, de unde i s-a tras un mirobolant 60% la desen.... De altfel ne-a si certat profa, cica ce copil e ala de nu-i place sa deseneze???!!! Ce era sa-i zic? Ca ce prof e ala de nu pricepe ca sint copii carora nu le place sa deseneze?

Nelia, acu', dupa Sting, te dai si la Mr. Darcy??? Tz, tz, tz! Ma, eu am 2 carti pe noptiera, fie ploaie, fie vint... :) Mindrie si prejudecata si Cartea de la Saint Michele. Cind n-am somn citesc la intimplare din oricare, pasaje, unde se deschide cartea... Oana: si tu, Brutus!

Laura, de cum o sa stiu cum ii zice la spalatoarea aia de nas iti spun, k?

Nu mai stiu care ce-a scris, Cricoreaso, esti desteapta tare sa te inchizi asa in baie cu acetona!!! Puteai s-o bei, mergea mai repede, te scoteai si c-o zi doua de medical, poate si ceva saptamini, ca te duceau direct la spitalul de miki-kiki-liki!!! :))))

Pupici acum, ca am ajuns tirziu si plec devreme azi, parca's pe mosia lui tata!
S.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

copilului meu nu ii place deloc sa deseneze. da deloc, are niste chestii de te ia coma cand le vezi
cum a "trecut" clasa la arts? a pacalit pe cate un coleg, a facut teme la mate si ala a facut desene. Ne-am prins tarziu, si eu si scoala, si acum, dupa o analiza la rece, l-au scos de la arte si face engleza sau matematica, unde vrea el se duce!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Ina869, eu o am din toamna trecuta pe Julia la o gradinita Montessori, asta dupa ce un an fusese in Montreal la o gradinita in limba engleza, dar din motive de relocare a trebuit sa caut ceva nou.
Sunt multumita de progresele pe care le-a facut lunile astea, am fost foarte placut surprinsa sa vad la concertul de Craciun cate cantecele au fost capabili copiii aia sa invete intr-un termen atat de scurt.La fel cum zici tu, au ore de dans de doua ori pe sapt , de muzica si fac si ceva franceza. Directoarea zice ca ii pregateste si pentru scolile French immersion.In general gradinitele Montessori de aici, am vizitat vreo 6-7 inainte de a o alege pe asta, sunt foarte curate si sunt stricte cu disciplina.Ceea ce nu e rau daca stam sa ne gandim ca de rasfat au parte acasa.
Aici, insa, exista gradinite Montessori cu " day care extended program"-5 zile pe saptamana de la 8 la 5:45. Asta e programul la care merge Julia....vezi ca poate exista asa ceva si la voi. Cat iti cere tie pentru 3 zile pe saptamana?
Noi platim pentru ce ti-am spus mai sus $650/luna. Ma intereseaza doar informativ, nu intentionez sa ma mai mut...mi-a ajuns deja


In alta ordine de idei, ma bucur ca atmosfera la sezatoare nu mai este tensionata, desi n-am scris, v-am citit din umbra.
Nelia, ce falcos e Lisandru tau...un dulcic si jumatate...mie imi este deja dor sa tin un bebe in brate, Luca nu mai vrea sa stea deloc , decat daca are interes

Altfel, trimit tuturor fetelor de al sezatoare salutari de pe coasta de vest...si daca vreodata va hotariti sa vizitati BC-ul, dati-mi un semn !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Jessie casa ne-am luat anul trecut in mai in zona Victoria Park cu York Mills, e semi-detached si a fost putin peste 300 mii. Si noi cautasem mai ieftine dar nu se existau nici la vremea aia si nici n-am vrut sa ne ducem prea departe de Toronto ca suntem amandoi f aproape de servici.
A trebuit sa facem sacrificiul asta si sa luam asa, sper sa nu ajungem in categoria aia de care zice Mqqm, house poor, dar nici nu mai avem mult faza e ca am bagat si multi bani in renovare si in mobila, ca am vrut sa ne refacem bucataria si nici mobila n-aveam de nici unele, abia anul trecut ne-am luat si noi un pat ca lumea sa ma declar multumita

Acum sa imi cumpar casa din nou as gandi altfel: as cumpara una gata facuta, adica sa te si muti in ea, sa nu ai de facut prea multe chestii, doar o zugraveala si atat, dar asta e, data viitoare

Apropo de renovat, Try am vazut si eu pozele cu basementul, ce sa mai zic ai toata admiratia mea, nu cred ca m-as simti in stare sa fac asa ceva. Bravo !

Cricor, Lorelaim sanatate copiilor
Nelia felicitari pentru Agata!
Clau07, Maru va tin pumnii sa luati jobu! Maru bafta si sotului

Ina869 ce sa-ti spun despre Montessori…ca am auzit si bune si proaste, cred ca depinde de la o scoala la alta. Am o prietena care lucreaza intr-o scoala de asta si imi spune ca nu e prea incantata de ce se face acolo. Adica vis-a vis de activitati, ea compara cu scoala publica la care e fetita ei (care are 4 ani) si imi spunea ca mai multe invata fetita ei la scoala publica decat daca ar fi la Montessori.
Dar pe de alta parte fetita ta fiind asa mica, un program de asta scurt de cateva ore pe zi nu vad ce i-ar strica si intr-adevar s-ar merita mai mult decat sa dai banii in alta parte si in plus daca ai si auzit ca e scoala buna. Merita sa incerci, nu stiu zic si eu…


Magdone 21+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Aripa Ontario, am auzit la radio si mai apoi am gasit pe net ca Royal Ontario Museum a redeschis galeria cu dinozauri, 120 bucati care mai de care...
http://www.rom.on.ca/dinos/index.php
A fost cineva? As duce-o pe Roxana ca e pasionata de dinozauri, poate mergem chiar in week-end.
Citisem ca mai sunt in vizita si o gramamda de dinozauri din Rusia, dar nu mai reusesc sa gasesc informatia pe site.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aseara am stat toata noaptea cu Lisandru in brate, a luat viroza de la Tudora si tuseste, nu e grav, nu are febrea, dar are nasul si gitul pline de secretii si mi-a fost teama sa-l las culcat... sint stresata de febra si de laringita la copiii foarte mici.

In schimb astazi a dormit toata dimineata... pe pat. Asa am reusit si eu sa smotruiesc casa, sa fac un pic de mincare, iar acum ma duc la sedinta cu parintii la gradinita. Ma duc degeaba, ca stiu ca si cea mica e la fel de perfecta ca cea mare, dar e obligatoriu sa aflu asta din gura educatoarei. Si asa a fost o draguta ca a mutat intilnirea care era la 4.30, la 2.20, in pauza ei de masa, ca ne vina usor si noua, ca nu avem cu cine sa o lasam pe Agata dupa-amiaza decit daca lipseste sotul de la servici si sa terminam exact inainte de ora 3, ca sa pot sa ajung sa o iau pe Agata. Si nici nu i-am cerut asta, s-a gindit singura la situatia noastra, asta m-a uimit.

Asa ca, astazi, mai putin timp liber... sa inteleg ca daca Lisandru va dormi pe pat si nu in brate, imi voi reduce timpul de pe forum si asta parca nu-mi place.

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput