Sezatoarea canadiana (64)

Sezatoarea canadiana (64) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare! Capitolul 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51,50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante:
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Sa continuam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Roxana, Rivière des mille illes e pe rive Nord, e la doi pasi de casa mea. La rau ajung in 4-5 minute pe jos. Parcul - rezervatie - se numeste Parc nature de la rivière des prairies, intersectia côte terrebonne cu 41-è avenue.., parca.

Astazi mergem in Vieux Terrebonne, daca apucam, ca avem de alergat in 1500 de locuri. Vieux Terrebonne arata ca Parisul vechi, sau ca zona veche din Outremont, cu stradute mici si terase, cafenele si buticuri de lux, vedere la acelasi rau, iahturi si case care se prabusesc in apa, daca am timp o sa va pun poze ca prea e frumos.

Diplodocus, imi pare tare rau pt. sotul tau, o sa ma rog si sper sa se faca bine.

Laura, ce-ai facut ieri important ? Eu nu cred in 13, eu cred doar in zilele norocoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Ira, tu ma termini, ia mai zi o data unde-i casa ta?ca uite am ajuns si noi in faza de cautat case si tare nu-mi place.Zona ta pare de vis...mai zi-mi din ce an e casa voastra.Eu vad casa ca pe o oaza de liniste si cu multa verdeata ori tot ce am vazut e plin de beton si curti mici si preturi mari.Cit faceti voi pina in centrul Montrealului?merci si cine mai are idei de zone frumoase de case va rog frumos.Eu lucrez in vestul Mtl si n-as vrea nici sa-mi ia 1 ora dus una intors pina la job.
Merci mult de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

diplodocus imi pare foarte rau ...sa dea Dumnezeu sa fie totul bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Emilly Ile Perrot nu-ti place? mai ales daca lucrezi in West Island.

diplodocus si mie imi pare foarte rau ...ne rugam la Dumnezeu sa fie totul bine!

Ira am si eu o fosta colega care este din Terrebonne si care are un restaurant in Vieux Terrebonne (Chez Fabien) cu specific italian. Ei stau pe insula St. Jean. Frumos pe acolo, am fost si noi la ei in vizita, iar in Vieux am fost doar o data cand cam ploua si nu prea am putut vedea mare lucru. Ai mai facut tortul? Eu m-am lenevit si am facut o cicolata din pepite de cioco alba amestecata pe foc cu lapte condensat si la sfarsit am adaugat craneberries si alune, nuci. Apoi se baga la frigi sa se receasca si iese o nebunie!

Va pup,
Rx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Emilly, voi cautati singuri sau cu agent casa^;
daca lucrezi in vestul insulei, cu Lavalul e mai nasol; eu acum ma agit sa ma mut cu jobul spre vest, sa ma pot apropia de Ile Perrot:)); cel mai misto mi s-a parut St.Anne de Bellevue dar sunt scumpe in draci casele acolo.nu vorbesc de zone de vis: Kirkland, Point Claire, unde sunt de 40-50 de ani dar la acelasi pret cu case aproape noi superbe pe Ile Perrot.

In Laval, au curti destul de mici, chiar casoiaie mari, frumoase, si in zone misto, am vazut linga 25 si Montee Masson o zona superba dar curti mici;
noi ne plimbam in fiecare weekend intr-o anumita zona a Montrealului, cronometram distante, vedem zona, pentru ca va fi a patra mutare in Canada, si sper sa fie ultima (adicatelea e penultima, ca ultima e aia, definitiva:-(; am vazut in Pierrfonds de ex.niste case misto de tot si aproape de buricu tirgului, dar strazile sunt cam pline de...minoritati vizibile -si gasesc ca stau prost cu toleranta la capitolul vecinatate....)


http://www.floriinro.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Emilly,

eu is terminata dupa zona asta, dar poate nu avem aceleasi gusturi.
Mie-mi place salbaticia, natura, oamenii cat mai putini si cat mai simpli.

Sibin de la mine (sa zicem Terrebonne) face 40 de minute din fata casei pana in west island unde lucreaza - cu 80 la ora. Niciodata nu depaseste suta. Dar noi am avut asa o bafta ca intram in autoruta destul de repede, in 2-3 minute din fata casei, si asta cred ca conteaza cel mai mult.

Da, aici casele au terenuri mari si dupa ce-am cercetat un pic zona mi-a cazut cu tronc Mascouche, un arondisment din Terrebonne, adevaratul Quebec la el acasa. Am fost astazi intr-un parc din Mascouche - de l'Etang, mult mai frumos decat lacul castorilor de pe Mont Royal, nici nu te jefuiesc de bani cu parcarea - ca pe munte, 10$ parca, nu costa nimic si e si mult mai aerisit, lume foarte civilizata, curat, penurie de fuste, voaluri, gandaci in turbane, iatagane si alte miresme :-).

http://www.ville.mascouche.qc.ca/environnement_etang.asp


De asemenea, tot astazi am fost si in padurea salbatica din Mascouche, , padurea neagra sau jungla quebecoziana, ...fericire mare la inceput si entuziasm dezumflat fara mila apoi...la inceput totul a fost in joaca si incetul cu incetul joaca s-a transformat in poveste de groaza. Ceasul rau a fost cand sunat mobilul (ahhh, soacra e de vina, pai daca suna cand nu trebe' din Bulgaria!!) in timp ce eram in padure si Sibin a uitat sa-si ia repere de recunoastere, la telefon vorbind. Ajuns in mijlocul padurii- cred eu-Sibin a realizat ca nu stie cum sa ne intoarcem, si asta n-ar fi fost nimic daca am fi avut ceva apa si mancare cu noi, dar nu aveam decat o bere a lui Sibin si Purell-ul meu de dezinfectat si Sofia urla de sete. Am ras cu gura pana la urechi de el si i-am spus ca intoarcerea dintr-o padure atat de mica e floare la ureche....am luat eu taurul de coarne si le-am spus alor mei sa se tine dupa mine, ca-i ghidez eu. Dupa vreo 3 sferturi de ora de orbecait printre craci, rezultatul a fost, evident, ca ne-am afundat si mai tare. Am pierdut si drumul batut si ne-am trezit cu copilul printre hatisuri in padurea neagra si singurul zgomot era cel al vantului printre frunzele copacilor inalti, inalti si tipetele de corbi. Atunci m-am speriat rau si-am inchis telefonul sa nu mi se duca bateria, am zis ca dac-o fi si-o fi si nu mai ajungem nicaieri sun la 911 sa vina sa ne ia cu elicopteru' din jungla, va jur ca nu mi-am mai inchipuit vreodat' c-o sa ajung sa va scriu linistita din fata computerului. Atunci Sibin a zis c-a invatat el la geografie ca Nordul e cu fata la muschi, si atunci eu i-am zis ca in Bulgaria, dat fiind faptul ca totul e pe dos si ca la da se zice nu si la nu se zice da, atunci nordul inseamna ca e cu spatele la muschi. Dupa ce-am stabilit si-am ajuns intr-un final la o parere comuna, ne-am certat in ce parte s-o luam, eu voiam la est si el la vest, ca cica in vest e tot timpul mai civilizat. In fine...ne-a salvat Sofia, care ne-a aratat un hamac printre arbori urmat de un gard ce ducea la o curte...am batut la usa si am intrebat quebecosu' in ce parte e civilizatia, dupa care el, interzis, ne-a intrebat daca el are aer de om necivilizat.Noroc ca ierea binedispus, ca altfel umblam si acuma prin padurea aia. Am ajuns intr-o ora la locul unde lasasem masina, si am zis ca nu mai plec jamais de la vie de acasa fara GPS, busola, apa, conserve, paturi si cizme. Si acuma am spini in glezne din nenorocirea aia de padure. Va pun poze cu plimbarea in padure dupa ce-o spal pe Sofia si-i scot muschiul de copaci din par, sunt prea cool ca sa le ratati.


Emilly, am uitat sa-ti spun ca a mea e din 1982. Dar stii insa ca in Terrebonne se vand case la cheie-2007-2008 cu preturi incepand de la 150K. Ti-am mai dat link-ul, uite :http://www.immobilier-terrebonne.com/


Uitati si poze de la padure : http://s17.photobucket.com/albums/b96/scufitarosie/Padurea%20neagra%20iunie%202007/

Am uitat sa va intreb daca in Canada sunt animale salbatice in zone mai populate ...abia acum m-au trecut fiorii ca ne-am fi putut intalni cu un urs sau mai stiu eu ce criminal obsedat prin padure... Sibin facea deja scenarii...apai daca se uita prea mult la Canal D...si noi cu copilul brambura ...in inima padurii. Sofia m-a intrebat daca copacii, dupa ce cresc mari si ating cerul, mor, pentru ca vazuse copaci uscati si cazuti pe jos.

Sper sa va placa pozele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Adriana2007, iti raspund aici ptr ca nu ai PM inca.
Multumesc ptr aprecierile vis a vis de familie. Si eu tot de pe selloffvacation am luat biletele, dar in luna februarie. Nu cred ca este evident cit am dat si ptr ca am stat 14 zile. Ne-a costat in total 5725 $ dar biletul de adult a fost 1800 fiecare, si restul au fost copii.(care au stat cu noi in camera).

Bahia in Punta Cana este tot 5 stele. Chiar azi am intrat ptr niste prieteni care incearca sa gaseasca la last minute ptr 23 iulie si pe selloffvacation era 1500/pers/o saptamina dar pe travellastminute.ca er doar 1,100 cu plecare pe 22 iulie.

Vezi ca s-au postat in primul mesaj( se copiaza la fiecare nou capitol) adrese de internet ptr vacante. Incearca la fiecare din ele.

In orice caz succes la gasirea biletelor acolo in paradis.

Simona imi pare rau ca am citit prea tirziu mesajul. Hotelul era chiar linga cascada (daca aveai noroc de camera buna vedeai si cascada) si se numeste Cascade Inn. Era parca 89$/noapte/camera cu mic dejun inclus. Poti rezerva si pe internet , dar eu recomand telefonul ptr ca noi am avut ceva surprize neplacute odata ajunsi la fata locului. Hotelul are si o sectiune de motel unde camerele sunt oribile, miros de mucegai, etc. Noua ne daduse acolo in prima noapte dar dupa ce am facut scandal la receptie (una arata pe internet si alta gasesti acolo la motel)ne-au mutat la hotel unde era intr-adevar curat si decent.



Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pt. cine a intrebat in capitolul anterior despre cetatenie. Noi am depus in ianuarie si prin aprilie ne-au transferat dosarul la Montreal. Iar pe net imi puteam vedea starea dosarului dupa vreo 6 saptamani.Dar din aprilie nu s-a mai miscat nimic.
Si fiti atenti cum va scrieti numele. Ca eu am pus o liniuta la prenumele sotului, din instinct, si mi-au trimis scrisoare ca ei au fara liniuta in dosarele lor. Si cum e corect. Si am mai pierdut asa vreo luna.

Despre Terbonne. Am vizitat si eu centrul . Dar mi s-a parut micut. Logic, dupa aprope 2 ani de locuit in Quebec ville.....aveam o comparatie defavorabila pt. Terbonne. Mie mi-a placut ca am facut vreu sfert de ora de la mine din Anjou si pana acolo. Pt. cine lucreaza in estul insulei e perfect de locuit acolo. Si casele aveau intradevar curte destul de mare. Si pareau f. noi.


Eu am renuntat la garderia aceeea f.scumpa pt. ca am gasit ceva la 22 de cad, in mediu familial. Si nici nu e la subsol. E la 1 km de mine, potrivit lui google. Am descoperit-o pe http://montreal.kijiji.ca/.

de fapt aici:http://montreal.kijiji.ca/f-services-garderie-W0QQCatIdZ84
e un site interesant. Apoi am vazut-o apoi si pe magarderie.com.

Problema e ca e in asteptare de permis. Si aici e lista de asteptare si pt. asta. Adica daca nu se inchide alta ea nu primeste permis si nu devine la 7 cad..... M-am interesat la biroul coordonator si mi-au explicat cum e treaba.....
Sa vedem acum cum se adapteaza copilul. Ca noi cu intarcarea mergem la fel de prost. A plans in seara asta 20 minute in continuu in brate la sot. Eu fiind inchisa in alta camera. Si am sfarsit prin a-l alapta din nou la culcare. Incercam sa perseveram dar eu nu-l vad sa adoarma nici la 5 ani, singur. E in satre sa planga 5 ore...


Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Merci fetele,

Ana si noua ne-ar fi placut sa raminem in Pierrefonds dar sunt niste preturi...casa din anii'60 la 240k drept e ca avea teren frumos dar casa mica, camere mici, nu, iese din discutie.O casa din '97 asa cum mi-ar place ajunge la 325k, mult prea mult.

Ira merci de link-uri, imediat ma uit pe ele.Mama, ce de peripetii aveti voi...frumoase pozele si bine ca ati iesit cu bine din padure.

Roxana pai si Ile perrot e ok, drept ca nu prea am studiat zona cu atentie.o voi face, merci.


Mergi la inceput