Sezatoarea canadiana (30)

Sezatoarea canadiana (30) | Autor: Ira

Link direct la acest mesaj

Poftiti de luati loc pe scaunelele de la birou , fara a uita insa de andrele. Portul adidasilor si al basmalutzei este obligatoriu. Si fara chips-uri va rog, sunt permise doar semintele de floarea soarelui. GoooooooooooooOOOOOOOOO, Canadaaaaaaaaaaaaa !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Codritu, in Marche de L'Ouest e Premiere Moisson, in cladirea cu florariile si restul magazinelor ...

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Buna dimineata!
Laura tortul tarta e cum nu se poate mai simplu, si-ti dau reteta doar daca promiti ca-l faci pentru mami tau si surioara cand vin sa te viziteze.
Cumperi o tarta gata facuta si fructe ce vrei tu : capsuni, caise , piersici, banane, ananas (poti folosi si fructele din compot). N-am incercat cu prune, dar cred c-ar iesi la fel de bun. Si in functie de fructul ales cumperi si un ploculet de Jello.
Desfaci tarta si-o pui pe platou, pui fructele gata spalate deasupra (capsunile taiate jumatati, caisele, piersicile, bananele taiate felii de vreun cm. ananasul taiat cubulete). Dupa, se stropeste blatul cu un sirop dulce (ori un pic din sucul de la compot, ori o sol. de apa cu zahar) insa nu prea mult caci daca se imbiba prea mult blatul care-i foarte subtire nu mai ramana nimic de el.
Pe cel din foto eu l-am stropit cu lichior de menta si-a iesit o nebunie. Cam asta folosesc eu lichioruri si am un pulverizator care-l folosesc numai pentru bucatarie.
In timp ce tortul se inbiba cu aromele lui Bachus , prepar jello dupa indicatiile scrise pe pachet, dar cu 100 ml mai putin lichid, sa fiu sigura ca se intareste si-l bag la frigider ca sa se mai ingroashe. Apoi se toarna peste tarta si se baga la frigider. Se orneaza cu frisca la alegere dupa ce Jello s-a intarit.

Notes: Jello se poate face cu sirop din compot pentru mai multa aroma.
Daca l-ati uitat in frigider mai mult si e deja tare, bagati-l 10-15 secunde la microunde (depinde de aparat) numai cat sa fie turnabil dar nu prea lichid.
Piersicile si caisele e bine sa fie foarte bine coapte si mai moi un pic, caci altfel diferenta dintre blat si fruct va fi prea mare.
Fetelor poate c-am vorbit mult despre el dar credeti-ma ca-n jumatate de ora n-ai ce face. ] Beleaua lui e ca-i foarte bun si light si se termina tare repede la mine-n casa.
Spor la gatit!
A si cheescake-ul e bun si iese mai light decat cel de la magazin.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Ira sa-ti traiasca motanica si sa se faca placuta ca sa nu ramaneti homeless Sa fie intr-un ceas bun si sa nu va para rau caci persoanele cu pets sunt mai diferite decat cele fara. Vad lumea (animala) cu alti ochi si nu numai.
Laura sa stii ca daca vrei sa-ti cumperi , dar ai planuri sa pleci in concedii e foarte greu. Pisica spre deosebire de caine traieste pentru casa ei. Si daca-i schimbi locul ii trebuie o perioada mai lunga de adaptare. Dar in general daca ai pet ai betei de cap cand e vorba de concedii.
Eu, anul acesta am plecat in Cuba, doar dupa ce soacra-mea si sora ei au venit la mine. Insa mi-am lasat cateii si la prieteni anul trecut cand am fost in tara si au stat bine mersi. E-adevarat ca pretenii mei au si ei catelusul lor si s-au simtit ai mei ca-n concediu. Toata ziua numai joaca si rasfat pe capul lor.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Carmen am sa scriu reteta pentru tortul de branza dupa ce papa si eu micul dejun. Acum abia mi-am terminat cafeaua si trebuie sa-mi scot si partupezii afara.
Azi il scriu cu siguranta. daca ai de gand sa-l faci weekendul asta si pleci la piata, ai nevoie de:
- 3 pachete de creamcheese [250g each]
- o cana de lapte
- o cana de zahar
- 2 pliculete de gelatina
- un plic de Jello
- fructe
Vin cu detaliile in curand.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Am uitat, iti mai trebuie si-o forma speciala de tort din aceea careia i se scot peretii exteriori si ramana doar tava de jos. M-am facut inteleasa?
In orice caz o gasesti la dollarama in 3 dimensiuni pentru 1 leu bucata. Ia-o pe cea mai mare.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Apai inca nu am primit odorul acasa, il primesc fix dupa vacanta, dar eu stiam ca aici exista niste "camine" pentru vietuitoarele ai caror stapani sunt in vacanta, nu am dreptate ? O sa ma interesez ca de....acum am motive. Un fel de "hotel" pt. animale, dai un ban, dar stii ca-l pierzi .

Io, stefancelmare

Soimii patriei la sedinta de partid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

quote:
Originally posted by Ira

Apai inca nu am primit odorul acasa, il primesc fix dupa vacanta, dar eu stiam ca aici exista niste "camine" pentru vietuitoarele ai caror stapani sunt in vacanta, nu am dreptate ? O sa ma interesez ca de....acum am motive. Un fel de "hotel" pt. animale, dai un ban, dar stii ca-l pierzi .

Io, stefancelmare

Soimii patriei la sedinta de partid


Ira sa stii ca m-am interesat si eu la vremea aceea si cel putin aici era destul se scumpa cazearea pentru ei. Vreo $35/zi de cutulache (daca-mi aduc aminte bine), si cum eu am plecat pentru 3 saptamani in tara faceam prea mare gaura in buget.
Si-n Cuba am mers pentru 2 saptamani ...dar daca n-ai incotro, asta este.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Zuzilici

quote:
Originally posted by Ira

Apai inca nu am primit odorul acasa, il primesc fix dupa vacanta, dar eu stiam ca aici exista niste "camine" pentru vietuitoarele ai caror stapani sunt in vacanta, nu am dreptate ? O sa ma interesez ca de....acum am motive. Un fel de "hotel" pt. animale, dai un ban, dar stii ca-l pierzi .

Io, stefancelmare

Soimii patriei la sedinta de partid


Ira sa stii ca m-am interesat si eu la vremea aceea si cel putin aici era destul se scumpa cazearea pentru ei. Vreo $35/zi de cutulache (daca-mi aduc aminte bine), si cum eu am plecat pentru 3 saptamani in tara faceam prea mare gaura in buget.
Si-n Cuba am mers pentru 2 saptamani ...dar daca n-ai incotro, asta este.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire



Aoleu, de banii astia ma angajez eu s-o strang de gat ! Niste cunostinte de-ale noastre isi lasa pisica zile in sir singura in casa cu biscuiti si apa la discretie, dar eu ma gandeam ca poate vom putea sa o luam cu noi prin concedii, o inchidem in camera de hotel sau in cort, si cu asta basta .

Soimii patriei la sedinta de partid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Zuzilici, mersi de info. Forme din alea de tort am (spring pan parca le zice), ca am facut pasca de Paste si tot in forma din aia se face, asa ca o dilema o am rezolvata . Astept reteta de acu . Mersi anticipat!

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

In concedii 'pe langa' casa poti s-o iei fara probleme. Exista diferite genti si custi speciale de transportat piscile si cainii. Asa am adus-o eu pe Dolly din tara. Nu te speria ca merita sa ai un animalutz, crede-ma.
Btw ai o scumpete de scufita rosie!

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput