Sezatoarea canadiana (30)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Carmen am uitat sa-ti zic ca poti sa pui in el si piscoturi de shampanie. Au italieni ceva de genul asta.
Deci chiar daca ma repet, iti mai sciu o data ce-ti trebuie:
- 3 pachete de cheese cream - 750 gr in total
- 500 ml lapte
- o cana de zahar
- 40-50 gr gelatina simpla
- capsuni si blueberry
- Jello de fructe (colorata rosu)
Se pune laptele la fiert. Se amesteca gelatina simpla cu zaharul si se pune in lapte. Se amesteca continu pana ajunge la consitenta unei creme moale (consistenta samntanii canadiene). De obicei e gata in momentul in care laptele incepe sa se ridice in sus asa cum s-ar fierbe simplu. Se pune cratita (cu lapte) la racit intr-un vas cu apa rece.
Intre timp se prepara gelatina de fructe dupa indicatiile de pe cutie, dar se pun doar 200 ml apa fiarta si 200 ml apa rece (asa iese sigur). Se pune in congelator la racit.
Considerand ca laptele s-a racit intre timp si e ingrosat, se pune in mixer (chopper-ul de legume) cu branza taiata cubulete si se amesteca pana se incorporeaza ambele 'ingrediente' foarte bine. Se baga la frigider ca sa se mai ingoase.
Se spala fructele si se lasa sa se usuce de apa. Se pot pune pe hartie absorbanta sau chiar sterge cu servetele pentru a fi cat mai uscate. Altfel nu se mai incheaga gelatina peste ele.
Se pune pe marginea formei hartie cerata ca sa fie mai simplu de dezlitit cand se taie tortul. Se pune pe fundul formei biscuitii de sampanie cat mai multi in asa fel incat sa acoperi cat mai mult din suprafata formei, dar sa nu fie unul peste altul. Se toarna amestecul de branza si lapte care ar trebui sa fie aproape de solid si greoi la turnat. Daca-i prea moale si totusi ai turnat-o baga forma la frigider pana devine cat mai solida compozitia de branza. Daca nu-i tare, fructele se vor scufunda in tort in loc sa stea deasupra. Se pun fructele (capsunile taiate jumatati) si apoi se pune gelatina de fructe. Daca gelatina s-a intarit prea tare se baga la microunde 10-15 sec. pana devine turnabila. Se pune un (fund) tocator deasupra formei si apoi folie de plastic si se baga la frigider.
A doua zi ai ce-am pozat eu. Pofta Buna!
Daca nu m-am facut inteleasa si ai intrebari, shoot!
Spor la .


Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Zuzilici ! Noroc cu Dora, ca altfel nu statea nimerica cu scufita pe cap. Daca nu stii cine e Dora, vei afla in curand, daca tot ti-ai propus sa devii mamica.
Ma intrebam daca n-o fi existand subventie pentru pisici de la guvern, ca astia aici subventioneaza orice, mai ales la Quebec. Adicatelea nu-i corect, domne' sa dau 7 lei/zi pen' Sofia la gradi si 35 pentru zgatia de pisica ?

Uitasem un amanunt esential, aveti idei de nume de femele? Ca mie acuma de nervi nu-mi vine nika in cap. Cred ca voi alege ceva neaos, cum ar fi Georgeta, Maritza, etc.

Soimii patriei la sedinta de partid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Stiu cine-i Dora, chiar daca nu-s mamica. Eu cred ca educatoare trebuia sa ma fac, caci sunt inebunita dupa tot ce tine de copii si lumea lor. Cat despre 'cazare' sa stii ca preturile astea se poarta aici in ON, la tine cu siguranta viata e mai ieftina. Fa comparatie numai intre preturile la gradinita de aici si de-acolo si cred c-ai sa-ti faci o idee. Probabil ca nu-i mai mult de $1/zi daca ar fi sa compar preturile.
Cat despre nume asptept o poza cu ea si-apoi iti zic. De multe ori sunt inspirata chiar de mutrishoara lor in a alege un nume. Poate-ti revii si tu pana atunci.

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Apropos de Georgeta, fa-l un frantuzesc Gigi(Jiji) sau in loc de Maritza = Mitza = Mimi si tot asa. Hai mai alint-o si tu ca doar asta si sunt niste alintaturi. De-aici si vorba despre cei care se-alinta ca se "pisicesc".

Zuzilici

Nu esti bun de nimic daca esti bun doar pentru tine. Voltaire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Zuzilici, mersi mult de reteta, o sa o incerc zilele astea .

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Salut, canadience, iacata aparui si eu .
Zuzilici, am tras cu ochiu la reteta ta cu prajitura cu brinza si astept concluziile lui Carmen sa vad daca sa ma apuc si eu. Si eu fac, da mai altfel - si la cite feluri de cheese cake am mincat aici, vaz ca sint atitea retete cite gospodine.
Ira, pai cind vii in Toronto? Nu era vorba ca de long weekend?

Noi ne-am facut veacul la lacul Erie (mi-a placut muuult drumul , cu casute si gradini maaari, cutiile de posta stil Tom si Jerry in fata, vegetatia abundenta, cirezile de vaci)
In rest, cu asigurarea la masinuta inca mai asteptam si mai cautam .
Da va zic io ca-s mai sanatoase bicicletele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by Zuzilici

(...) Laura tortul tarta e cum nu se poate mai simplu, si-ti dau reteta doar daca promiti ca-l faci pentru mami tau si surioara cand vin sa te viziteze. (...)


... Da' pot sa-l fac si mai devreme? sa-l incerc, nu de alta. Si plsss sa nu ma zici la fetele de la slabit, ok?


Multumesc pentru reteta!

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Salut fetelor.
Ce retete!
Multumim Zuzilici.

O vreme superba in Montreal, deci daca aveti timp liber: la plimbare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Iaca ne-am intors si noi din long-vichendu' asta de la Niagara-on-the-Lake, un orasel de-a dreptul superb pe malul lacului, plin de flori, care merita sa nu-l sariti daca ajungeti in vecinatate. Am pus si poze mai jos pt. conformitate . Pana la urma cred ca o sa mergem in august in Quebec City, vad ca tot amanam momentul dar ajungem noi...

Zuzilici, eu nici macar nu ma gandesc sa-ti cer reteta de cheese cake pe care se bat fetele , desi-mi face cu okiu, vai de de mine si de mine...scuip si-n san , mai am o luna si-mi vin rudele aici, asa ca vrand-nevrand sint la cura .

Denisa, ati mai ajuns la Wild Water Kingdom in Brampton? Voiam sa mergem si noi cu Yasmine azi, dar daca ne-au tot amenintat astia cu ploaia, l-am reprogramat pe saptamana viitoare.

Myrrha, mai povesteste de plimbarea la lac. Celelalte fete, voi unde v-ati mai plimbat? Ce locuri interesante ati mai vazut?


Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by myrrha

Salut, canadience, iacata aparui si eu .
Zuzilici, am tras cu ochiu la reteta ta cu prajitura cu brinza si astept concluziile lui Carmen sa vad daca sa ma apuc si eu. Si eu fac, da mai altfel - si la cite feluri de cheese cake am mincat aici, vaz ca sint atitea retete cite gospodine.
Ira, pai cind vii in Toronto? Nu era vorba ca de long weekend?




Maine plec. Acu's cu bagajele. Am cumparat geanta frigo, lapte la conserva (se gaseste la niste conserve mici, metalice, daca sunteti interesate, nu necesita refrigerare....). I-am pregatit si niste surprize Sofiei ca sa nu fie stresata pe drum, joculete si carticele, daca mai aveti si voi idei...Cred ca o sa-i pun si niste pufosenii din alea de jucarii pe la spate, dar ii va fi cam greu sa se joace numai in scaunul de masina. O sa innebunim atatea ore, asta cu siguranta.

Ce-am facut in we ? Cumparaturi si parcuri, daca nu m-au innebunit cumparaturile astea ca nu se mai termina odata. Nu credeam ca o sa ajung vreodata sa spun ca ma plictisesc de magazine.

Khristinule, pozele sunt mortale, si Yasmine e ca o printesa in costumasul ala albastru. Cum ii cu scutecele, ati scapat de ele de tot ? Noi aseara am adormit toti 3 dupa joaca si am uitat-o pe Sofia in patul nostru fara cuche-ul de noapte, ne-a facut o frumusete de pipi pe saltea....de cred ca nu mai am ce face cu ea...Voi aveti ceva solutii pt. asta ? Merci anticipat.

Free pictures... funny pictures.

Mergi la inceput