Sezatoarea canadiana (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Ira, nu mai tiu minte daca ti-am zis, dar daca ai mai multe ore de petrecut in Toronto iti recomand sa mergi pe insula: e o vedere impunatoare (cu zgirie-nori) asupra orasului, iar cele doua extremitati ale insulei sint splendide, una (Wards) pentru cochetaria casutelor de vacanta si a aleilor, cealalta (Hanlan) pentru padure si "salbaticie".
Daca vrei o bucata de Toronto pe viu, poti sa mergi in Yorkville (la nord de Bloor) sau Rosedale - cartiere scumpe si frumoase de-ti pica ochii.

Cristina, nu prea am nimic nobil sa spun despre excursia noastra la lacul Erie: am lenevit indelung si am construit castele sofisticate din nisip cu un pustiulica de 4 ani. A fost dragut...

Zuzilici vaz ca ne pregateste cu-o saptamina inainte tortu' cu luminari. Daca se face intre timp, nu voi avea incotro nici eu si va trebui sa-i calc pe urma (ca ramin de caruta, mai mare rusinea!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Ira si Cristina, ce frumusele sint fetitele voastre! M-a uitat Dumnezeu cu ochii in calculator la pozele... Ce n-as da sa-mi faca si mie cineva pipi pe saltea

In alta ordine de idei, eu iar cre ca dispar citeva zile - sint in vacaanta si parca zilele sint mai scurte ca in timpul anului! da asta pentru ca mi-am pus singura pe cap meditatii de trei ore pe saptamina , asta ca sa nu-mi ies din mina.

Drum bun, Ira!Asteptam impresii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor am fost si noi in zona Bancroft, f. frumos, gen apuseni pe la noi si o groaza d elacuri si parcuri, o trecem cred ep locul 3 pt zona de cottage. Azi Christina am fost in Bramptom la Wild water.. dar nu m-a impreisonat, am stat 4h si am plecat, nimic spectaculos si cam lungi cozile pt tobogane, meriat mai mutl Wonderland ca macar ai si ride-urile si impusti 2 iepuri.
O sa pun si eu imediat poze noi si de la bancroft is de la BBQ de azi cu nasii si kids.

Denisa
14+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelp spune:

servus fetelor!
Am si eu o intrebare!
Vreau sa plec la inceputul lunii octombrie in Romania din Toronto.
Daca stiti comnii de zbor mai ieftine....ceva oferte,astept un pm sau direct.Va multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:


...................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by iselin

Eu am fost in niste examene de vara, apoi caldura mare,l dar vorba voastra: azi +30, maine -30.


Buna Iselin,

Ce examene dai? Ai ramas pe accounting in continuare? Cum ti se par cursurile de aici vis-a-vis de cele de la ASE? Mai solicitante/ mai putin solicitante? Categoric metodele de evaluare de aici sunt mult diferite fata de ce eram noi obisnuiti in sesiune in Ro. Din ce am vazut pana acum, aici accentul se pune pe assignmente, nu neaparat pe examene. Ei sunt mai degraba interesati de ce stie sa creeze studentul avand acces la informatii (case studies, assignments, etc), decat sa regurgiteze informatiile pe de rost (sub forma de teste si examene).

In cazul meu, la un momentdat s-a pus problema unei alegeri profesionale: daca sa raman pe accounting in continuare sau sa trec pe teaching. Am pus mai multe lucruri in balanta (timp liber, aspect finaciar, timpul necesar obtinerii titulaturii de profesor-1 an fata de cel putin 2 la CGA de exemplu, plus altele) si am decis, e adevarat si cu putin input din partea sotului, sa aleg teaching-ul.

In final, constat cu placuta surprindere ca sunt ceva persoane din anul nostru in Canada. Daca vrei, iti spun pe PM cu cine m-am intalnit intamplator in subway. Ce mica e lumea, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna fetele, vad ca scrieti serios. La mine e in vizita sora-mea si nici nu mai apuc sa deschid calculatorul de atatea plimbari. La serviciu mai era speranta mea, dar mi-am tot luat zile libere si productivitatea mea se apropie de minimul pe ultimii 3 ani, asa ca m-am gandit s-o las mai usor cu internetul (oricum senzatia mea e ca ne monitoreaza).
Din locurile pe unde am fost, mie mi-a placut mult la Black Creek Pioneer Village. Un fel de combinatie intre Muzeul satului din Bucuresti si Muzeul Astra din Sibiu. La Cullen Gandens e frumusel, iar Marineland asa si asa (eu ma asteptam la altceva). Oricum Marineland e in top cu cea mai proasta mancare la cel mai mare pret.

Stiti cumva cum se numeste site-ul indian de langa Peterborough? Am auzit ca-i interesant pe acolo si ma gandeam sa mergem si noi.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Buna fetele, ce liniste pe aici. Ira drum bun si sa aveti fun!
Corina, eu nu stiu exact numele site-ului de indieni de linga Peterborough, desi am trecut weekendul asta ep linag peterborough, nu am retinut ca eram cu mintea la parcurile si lacurile din zona bancroft, dar da un search pe google, trebuei sa apara.
Myrrha-pai nu e ok sa fii busy si sa treaca caldura repedete astept oricum cu partenerul de joaca, da?
Cristina unde esti?eu stau deparet de retete



Denisa
15+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

AM uitat sa va zic ca am fost la control azi sa ii ascultam inima lui bebe, care a zis medicu ca ii bate"strong and clear" si sa iau materna is cica abia se vede ca as fi insarcinata, dar am luat 3lbs intr-o lunaPE 30 august mergem la ultrasound-cea morfologica si speram sa aflam si ce este.Cam atata cu pestisorul meu si cred ca l-am simtit duminica seara, asa arata a simptom..
Va pupacim

Denisa
15+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by Angela T.

(...) Ce mica e lumea, nu?


Mica! Si eu am terminat ASE-ul, CIG, in '99. Acum lucrez in domeniu si dau examene la CGA...

Laura

Mergi la inceput