Sezatoarea canadiana (34)

Sezatoarea canadiana (34) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj

Poftiti! Tura asta muncim mai putin, ca e zvon de chef pe aici, o ducem din aniversare in aniversare.
Maaai, si imediat vine iarna, ce-o sa ne mai adunam in jurul focului la taclale!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

La Multi Ani draga Ira, sa traiesti, sa infloresti, sa termini cu bine undergradu .

Eu pe aici foarte rar de cand am inceput programul, ca assignmentele curg torential , si nivelul este ridicat , asta ca sa nu mai reiteram aceleasi teme ca in Canada nu se face carte . Daca intrati in contact cu cei care au terminat facultatea aici, veti ramane poate uneori surprinsi de versatilitate...multi dintre colegii mei dupa ce au terminat facultatea au plecat sa predea prin Europa, sau alte continente ...Deci temerile mele existentiale sint acum livrarea temelor in timp util, daca va imaginati asa ceva ...

Denisa, bine ai revenit de pe meleaguri insorite , eu momentan pot sa stau si sa visez pana prin primavara la anul. Pune si tu ceva poze sa ne delectam cu peisajul. Ce face bebelina ta jucausa?

Voiam sa va intreb pe fuga - pt. ca stiu ca s-a postat mai demult si n-am timpul necesar sa rasfoiesc momentan - o metoda ieftina de transfer de bani din RO aici. Multam,

Cristina


noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

La multi ani Ira!!! sa fii sanatoasa si in continuare la fel de optimista
29 de ani!!!!ce tinerica esti...bafta in toate!

...greu mai merge forumul in dimineata asta...

Fetele, sint un picut suparata ca gazuca mea de 3 zile e muscata de un pitic de baietel.Ieri a muscat-o de spate, vineri de mina si picior, nu prea imi pica bine...educatoare imi spune ca il cearta, la fel si mamica lui, cica azi o sa-l izoleze.Ce-o fi in capul aluia mic cind musca???

10 grade pe dimineata asta...cred ca imi scot hainele de toamna.uuuu...vine iarna!!!

fug la scoli, o zi buna tuturor!!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

La multi ani Ira

Canadiencele mele harnice, care va pricepeti la masini de cusut de pe piata nord-americana, vreau sa-mi cumpar una si as dori tare mult sa si surfileze, am tot prospectat piata nu m-am prins daca la range-ul meu este vreuna care face si asta, sau o fi o masina speciala numai ptr. asta. Help.

si apropo stie cineva cum se zice in eng. la surfilat, ca tot am cautat (recunosc nu prea tare) si n-am gasit.

Va pupic Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Ira, La Multi Ani!

cu ceva intirziere

Hehe Khristin, ma gindeam eu. Da-i bataie ca-i dai bine, o sa vezi ce mindra o sa te simti cind o sa termini...

Si eu vreau sa trimit bani in Ro. Stie cineva alta metoda decit prin CanadaPost? Ca eu numai de ei am auzit, in afara de Western Union care e prea scump.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Loma,

Prietena mea si-a luat initial o masina de cusut de la Sears dar nu surfila. Si de ceva timp si-a luat si una care surfileaza, acum habar n-am daca doar surfileaza sau le face pe amindoua, cu vreo $300 de la Club Tissu.

Nu stiu daca aveti asa magazin acolo.

O intreb diseara exact ce face a doua masina si-ti spun miine.
Nu stiu cum se zice in engleza.


Ptr cele care vor sa trimita bani.
Daca e one time shot, Western Union sau ce vi s-a mai sugerat.
Daca se repeta de ce nu le faceti viza (ca a doua carte) si ei scot din Ro, voi platiti facturile aici. Frais-urile sunt doar de 3-4 dolari.

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Dana multumesc, sarumana daca poti sa o intrebi pe prietena ta.
se pare ca totusi masina de surfilat e separata, deci imi trebuie sa doua, una pentru surfilat si una ptr. cusut dar nu sunt inca edificata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare!

Fetelor, sunt obosita dar incantata tare ca aseara am fost la Rolling Stones si a fost excelent! Un spectacol de nota 10, si mie nu imi plac la nebunie, dar se pricep baietii la concertat:)

Pentru bani: eu de obicei fac wire transfer, ai mei au cont in Romania si le trimit banii direct in cont. Costa cam 40 $ daca suma e pana la 5000 Can, cel putin asa era ultima data.
Emily, saraca Ilinca...ce sa-ti zic, si Laura vrea sa ma muste in joaca, pentru ea e o distractie, nu-si da seama ca ma doare.

In rest, ma pregatesc de "musafiri": imi vine mama soacra sa stea cu Laura...am emotii, sper sa fie bine.




Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Crinia, fetita mea cea mare, Agata, merge la gradinita de la doi ani, acum are patru. Inainte de a incepe gradinita vorbea putin romaneste, nu facea propozitii, dar stia sa numeasca tot ce vedea si intelegea aproape tot ce i se spunea. Gradinita este mai mult englezeasca, dar pentru ca e de stat, li se vorbeste mult si in franceza, au chiar si o profesoara cu care fac un fel de lectii. Pina la trei ani si ceva a fost o varza in capul si la gura ei. Amesteca toate cele trei limbi, ceva de genul: „mami, come ici“ sau „sit jos“ etc. Dar dupa aceea, treptat, a inceput sa le separe si trece de la o limba la alta cu o usurinta fantastica. A inceput cu engleza, vorbeste fluent in engleza si, din cite mi-au spus educatoarele si cei care o mai aud (ca fiica-mea poarta adevarate conversatii prin parcuri!), toti sint surprinsi ca vorbeste ca un nativ si are vocabularul dezvoltat chiar si pentru un nativ de virsta ei. Si, de vreo jumatate de an, si-a dat drumul si in romaneste, ne uimeste pe zi ce trece cu cite o propozitie din aia „grea“, foarte corect construita: Mami, mi se pare mie ca miine o sa ploua!“ sau „Mi-am dat seama ca gradinita asta e mai mare si mai frumoasa ca a mea.“ sau Crezi tu ca merge fusta asta cu bluza roz? E parerea ta, nu si a mea.“ Si multe altele. De multe ori, trebuie sa o ajutam, pentru ca ea a invatat anumite chestii la gradinita si in engleza si nu-si gaseste cuvintele in romana. Are un usor accent englezesc, e asa dulcica, mai mare dragul sa o auzi vorbind, mai ales cind mai face cite o inovatie: ascundat in loc de ascuns, murat in loc de murit, am fugat in loc de am fugit... De engleza nu ne ocupam, ii mai citeste tati citeodata, ca el vorbeste bine engleza. Cind o da pe engleza sau cind face greseli in romaneste, ii traducem sau repetam in romaneste ce a spus ea in engleza sau o corectam, fara sa o obligam sa repete, de fiecare data, pe un ton normal si oarecum pasiv. Am observat ca, dupa un timp, spune singura la un moment dat. Si ii citesc, mult, in fiecare seara cite o jumatate de ora si de fiecare data cind doreste. La totul balta, daca ea isi exprima dorinta ca vrea sa-i citesc. Si ii citesc tare, clar, cind dau peste un cuvint pe care cred eu ca nu-l stie sau nu-l intelege sau ma intreaba ea ce inseamna, ii explic in romaneste si ii dau si traducerea: engleza si franceza (traiasca dictionarele!) Pina acum totul merge bine, numai ca la anul Agata va intra la scoala si limba de predare va fi franceza. Franceza este deocamdata pe planul trei, intr-un stadiu pasiv as zice, observ ca intelege ce i se spune in franceza, ii mai pun desene citeodata, muzica, la gimnastica, patinaj, inot si dans am rugat monitricele sa-i vorbeasca in franceza, numai daca nu intelege sa-i spuna in engleza si vad ca intelege tot. Cind traducem cite un cuvint din romaneste in engleza, ii spun si in franceza, nu da prea mare importanta, dar eu stiu ca ramine acolo undeva in creierasul ei. Stie doar sa numere pina la zece in franceza, mai spune citeodata papillon, bateau, ici, encore, voila, tomber... si inca vreo citeva. Abia astept sa vad cum va fi la scoala, usor nu va fi pentru ca acum e mai mare si, pentru a doua oara in viata ei, va fi intr-un loc unde toata lumea in jurul ei va vorbi si intelege o limba pe care ea nu o stie. Of, mititica, mama o intelege atit de bine!

Cornelia, deAgata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)
http://nelia.photosite.com si http://AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina,multumesc,poze sunt sub denisa la albumul dominican rep.2005,dar mai am vreo 500 pe laptopul lui Dragos,cand oi apuca sa le triez casa aleg cele mai faine,cred ca cam in 10 zile,is busy ti-am spus.
Cu banii, wire transfer sau Money order la orice Dominion, dar depinde de suma,comisonul la 400 usd a fost vreo 30 si ceva cad acum un an, si ii are in 24 de ore,for sure.
Ira bafta si tie la scoala!

Denisa
23+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Nelia iti sunt foarte recunoscatoare, m-ai ajutat mai ceva ca un psiholog. Sigur ca ii va fi greu la inceput Agatei la scoala, insa cred ca ea va invata repede franceza, deoarece va comunica cu copii. Mai mult ca atit ei la inceput au lectii distractive. Mi-a placut foarte mult metoda ta de a o invata romana (citind chiar si la preferinta Agatei).
Multumesc

Mergi la inceput