Sezatoarea canadiana (48)

Sezatoarea canadiana (48) | Autor: parpalak

Link direct la acest mesaj

47


Mona_B, incercam sa aplanam conflicte, nu sa le intretinem si nici nu facem imparteli in turme si tabere.

Cricor, tot nu m-am lamurit, cina e dupa 6-7 (biscuite) sau activitate sau inainte? La ora de masa, mai nou, am ocupatie sa dirijez circulatia, ciinele spre strachina ei, copilu spre a lui si mai nou nu ma baga in seama nici unul Sper sa fie o faza trecatoare. Si e mai greu de dat disciplina jos din pod cind pe piept mucii-i curg riu.. .. Lu' fi-miu am zis ca-i lipesc picioarele de pedale cu duct tape, ca nu vrea sa mearga decit cu picioarele pe jos.

Eu n-am discutii aprinse in contradictoriu cu montrealezele mele Da' daca ziceti voi ca asa trebuie...

nelia, ma ia cu ameteala numai cind citesc toate cite le faci . Eu ma joc de-a gradinaritul pe post de relaxare, de cite ori e infantu dispus sa stea cumintel la groapa lui cu nisip (cam 5-10 minute) Stai asa sa mai citesc si sa-mi iau notite.

Caroline, daca nu merge cu clor, ramine ca pe urmatoarele sa le impachetezi in ceva plastic negru. Sau, daca vrei sa le vezi frumoase in dulap, impatureste-le pe alta dunga Detergentul ala din reclama de ies alea albe stralucind, l-ai incercat? Eu am problema cu sosetele, ca vreau albe, da' tot uit papucii de casa.. si mai ies si p-afara in ele.. ... am reusit sa le fac gaurele, dar sa le albesc, nu prea.. Noroc ca-s mai ieftine ca cearseafurile .

clau07, La Multi Ani voiosi si sanatosi pentru Alexandra! Noi am fost la KidsZone, ChukyCheese si inca la vreo doua pe care am uitat cum se cheama, care erau pe linga centrele comunitare. Amenajarile fiind aproximativ cam ca la McDonalds, cu mincare de la ei, la unele puteai sa-ti aduci si tu. Sau poti sa-i faci ziua in aer liber, la picnic!

DanaMario, multam de link si poate reusim sa bifam ceva de pe lista cu activitati din Toronto impreuna. Stiu ca zic asta de-o vreme incoace, dar hei, vine vara si eu am impresia ca chiar ma las de munca! Dar pentru un curs de ceva anume prefer ceva local ca sa nu stam cu orele pe drumuri..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Cricor, da, aud si eu povesti horror cu virusii de la scoala si zau ca nu pricep care-i mecanismul.. Ca doar la gradi au tot facut schimb de virusi si alte alea. Dar da, se pare ca abia odata cu scoala incepe adevarata distractie.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by parpalak
Eu am problema cu sosetele, ca vreau albe, da' tot uit papucii de casa.. si mai ies si p-afara in ele.. ... am reusit sa le fac gaurele, dar sa le albesc, nu prea.. Noroc ca-s mai ieftine ca cearseafurile .



Asa zice si barbatul meu ca iese cu foarfeca, dar eu inca mai sper sa-l pot contrazice

Cat despre dirijatul circulatiei, eu cedam ca stiam ca nu voi reusi decat sa ma enervez. Impricinatii tot ce vor ei fac, problema ramane la tine si e problema de timp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

parpalak, eu mi-am dus copiii vreo 2 ani la tawkondo, de trei ori pe saptamina.Intram pe usa la 6.00 si fix la 6.30 aveau ora, saracilor le statea mincarea in git.

Asta era inainte sa am lectii cu ei.Acum, sunt in clasa a4a , isi fac singuri lectiile dar eu tot ii verific, am ramas doar cu : gimnastica si innotul. dar le-am ales numai activitati ptr week-end. La innot sunt la un nivel f avansat, ma mindresc cu ei de cit pot sta sub apa si ce pot face, cind eu de abia ma tin la suprafata.

Ei ar mai vrea si alte activitati dar eu lucrez, sunt singura in timpul saptaminii si nu fac fata.

Dar ies in fiecare zi in parc (ei ies, nu eu) cu bicicletele, rolele. Deci se poate numi si asta sport.

Pe timp de vara ii dau la summer day camp.

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai mai, eu stiam ca la inot te invata cum sa stai pe la suprafata, ca asa si fi-miu stie sa stea sub apa, fara sa-l invat!
Mare porcarie aia cu muncitu si singura in timpul saptaminii. Eu is pe cale sa ma las de munca, nu mai pot. Ieri a fost ziua de gunoi, da' stind acasa, am reusit sa umplu 4 saci, nu unul...(inca nu m-am dezvatat de obiceiul cu strinsul pungilor.. . Acu, ca le-am aruncat pe toate, si-am pus alte chestii in locul lor, sper sa rezist fara depozite masive de pungi...) Oricum, descurcatul cu gemeni intra in categoria speciala a descurcatului cu gemeni. (Eu abia fac fata cu unul..)

Caroline, mai, eu le-am facut gaurele cu cloru' nu cu foarfeca.. Da' daca tot zici de foarfeca... vezi ca se poarta modele si imprimeuri, poti sa-i faci un iron-on design sau stenciling.. Asa, in dormitor la noi, un perete e cu oglinzi, ca asa l-au facut fostii proprietari acu x zeci de ani, timp in care oglinzile s-au cam scorojit in spate.. si-am luat vopsea de sticla sa fac scorojelile mai artistice si sa zic c-asa-i modelu...
Cu dirijatul zadarnic, macar am prilejul sa-mi antrenez plaminii (asta dupa ce-mi pierd rabdarea).

Daiopri, atita m-ai pisat la cap cu rolele alea ca am facut-o fericita pe nasa si i-am zis sa ne ia role.. Sa stii ca o sa-ti imput toate juliturile de la role, sa nu zici ca nu ti-am zis!

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by parpalak
...(inca nu m-am dezvatat de obiceiul cu strinsul pungilor.. .



Si eu la fel ... si nu numai... borcane, galetushele de la branza... ..parca mi-arunc amintirile din copilarie cand Le dau drumul in sacul de gunoi.

Copchilasul daca il impachetezi bine, genunchiere, cotiere, casca in cap poti sa-i dai drumul pe role fara grija. Mai greu cu catelul, ca genunchiere si casca n-am prea vazut pe la malluri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Multumim pentru felicitari. Inca sintem in plin zor, facem ultimile liste si cumparaturi...SI asteptam musafirii.

Despre activitati: Antonia nu este un copil cu f. multa energie, de altfel ar fii si surpinzator, pentru ca nu maninca aproape nimic. La cei 6 ani are abiea 16 kg...Deci am hotarit sa facem o activitate din cind in cind. De 3 ani, iarna, a mers la un curs de patinaj de cite 10 lectii. Vara nu facem nimic, pentru ca mergem in parc si se joaca cu copiii sau mergem la piscina din cartier...Acum mergem la primul curs de inot. Iar de la toamna vreau sa o inscriu la balet (in cadrul scolii ei). La scoala ei au atit de multe activitati, timp si bani sa ai: poate face pian, gimnastica, nu stiu cite limbi straine, circ, teatru, fotbal, sah, si te miri ce inca se mai gaseste. Ceea ce este bine ca toate acestea se petrec de la ora 15:30 pina la 17:00.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

Hehehehe...am aparut si eu, ca o...daisy:)
Corina, si ce crezi ca zvarluga s-a potolit ca e in Calgary????
Nici poveste, si aici e la fel:) Noroc ca-s dealuri si cateodata si ceva munti cand avem timp sa mergem prin Canmore sau inspre Bamf... le colinda pana cade lata pe spate si trebuie sa o care taica-sau pana la masina in carca.
Regretam ca nu putem sa venim la intalneala dar suntem mai departe cu 2 ore acum (diferenta de fus orar) si asta ne taie orice cutezanta la a ne gandi la o posibila vizita in To curand.
Pentru potentialii participati, va sugerezi totusi sa mergeti, noi chiar ne-am simtit bine (chiar daca nu am avut norocu' sa stau nici 2 sec. jos, la povesti, asta nu a fost vina organizatorilor, ci a "sangelui fierbinte" a fii-mii). Au fost mici, dulciuri pentru copii, sucuri, intreceri sportive si jocuri pentru toate varstele. Au fost si 2 rafale de ploaie dar ce mai conta, nu ne-am lasat (decat murati) si am rezistat eroic sub copaci iar cand a dat soarele ne-am uscat instantaneu.
Faceti poze, noi ne vom gandi ce fain va distrati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Parpalak, biscuitele e pentru distragerea atentiei in drum spre casa, ca sa pot conduce linistita (ca si asa nu-s mare experta). Mananca pe la 8:30 de seara, cand ne intoarcem de la activitati. Cu virusii sunt complet depasita de situatie, vesnic are ceva. Am uitat sa trec in lista febra mare de 3-4 zile, care trece ca un fum si ma lasa pe mine capiata de nesomn dupa ce-am pazit copilul zi si noapte.

Si eu strang pungi, m-am mai linistit ca vad ca nu-s singura. Am in camara vre-o trei pungi cu pungi, impartite pe frumusete... Mama strange borcane ca poate imi trebuie zice ea. Le arunc pe toate a doua zi dupa ce pleaca, ca la ce sa-mi trebuiasca, gem nu fac, muraturi nu fac, zacusca mi se pare ceva de domeniul fantasticului...

Caroline, se gaseste la bulk barn soda de rufe. Cica daca pui cearceafurile la inmuiat cu soda si pe urma le speli ies super. Asta e din auzite ca eu m-am reprofilat pe cearceafuri crete care nu trebuie sa le calc. Mi-e si mila de fi-miu ca nu stie si el cum e sa te culci in cearceaf apretat. Eu trebuie sa recunosc (cu rusine) ca ma gandesc ca poate o sa aiba si el noroc de o nevasta mai gospodina, nu ca taica-su.

Daisy, bine ai revenit.

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Caroline, daca ai chef poti incerca Liquid Bleach de la Nature Clean inalbitor fara clor, ecologic. Il gasesti la Loblaws ori in organic food stores. Eu folosesc si mi se pare eficace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Corina, si mama ta strange borcane?! e socrul meu la noi si face exact la fel, plus cutiile de iaurt, dar si mam'mea face la fel:))

Mergi la inceput