Sezatoarea canadiana (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai Daisy, da-i drumul pe jos, ca ajunge ea inaintea voastra

Caroline, copilu si catzeluky nu se pot scoate in acelasi timp pe strada numa cu unu singur, ca-s ambii doi plini de energie si pareri personale. Si lu catzeluky nu-i trebe casti si genunchiere, ca-i mare si tare - special am ochit-o, ca ma stiu impiedicata si nu voiam s-o am pe constiinta. Azi au stat fiecare la strachina lui, da' dupa aia s-a pus fi-miu pe latrat la geam si cucoana s-a ofuscat si s-a carat sus.. Si sigur ca-i dadeam drumu impachetat - de pe la 9 luni tot studiez cu ce sa-l mai impachetez prin casa, ca-i plin de cucuie si colturile mobilelor is toate tocite.. Tot aranjam mobila sa n-o mai gaseasca cu capu'.. da nu prea ne iese.. Gaseste el workarounduri..

Si io ziceam ca string borcane si borcanase, asta pina au venit ai mei in vizita si brusc n-am mai avut ce recicla. Asa ca mi-am luat invatatura de minte. Acuma am facut upgrade, pastrez butoiasu' in care mi-am luat varza murata de Craciun, ca vreau musai sa-mi pun io - d-aia pritocita ca la carte. Numa verze bune de murat mai tre' sa gasesc. Am inteles ca pe linga Hamilton ar fi verze d-alea mai ca la noi, de-au foaia prea subtire ca s-o faci talpa. Intru eu pin'la urma-n mafia verzelor.. Si zacusca zau c-am facut odata da' am chemat musafiri si-am mincat-o direct din cazan pe toata.. Acu dac-as face, cred c-as pune-o-n pungute d-alea de congelator . Ca si-asa-i congelatorul plin de prostii.. Asta vara a descoperit infantu freezies (apa d-aia colorata - la congelator) la gradi. Si noi, parinti grijulii, am si luat repede vreo 3 soiuri, din care mai avem unul nedesfacut inca...

Cricor, pai mai, cearceafu meu iese "calcat" din uscator. Si daca-mi si dau osteneala sa-l intind ca lumea pe la toate colturile e ca.. no, cum e vorba aia cu moneda.. sau cu ce era? In sfirsit, e neted bine rau.. Ba chiar mi-am stricat "creturile" la o camasa, ca-n loc s-o usuc dupa indicatii (stors si innodat) eu am aruncat-o in uscator.. Acuma-i semi-creata.. Mi-era sa nu mucegaiasca naibii - ce rufa se usuca asa, innodata? Si nu de alta, da' nu se asorta mucegaiul cu culoarea initiala...
Merci de info cu cina. O s-o aplicam mai incolo, cred. Ca la noi e culcarea la 8. Adica azi am terminat-o pe la 9 si un sfert si m-am dus frumusel sa ma uit la ce-a mai ramas din CSI. Pina mi-am pus de ceai (verde) si a fost si ceaiul gata, numa bine am prins ultima secventa - si sper sa nu fie sfirsit de sezon, ca seamana a "final cu suspans"..

Podeanu, stai asa. Deci intre 6 si 6 jumate se petrecea atit "aterizarea" de la servici, hranitul copiilor si ajunsul pina la locul cu pricina? Wow.. Acu sa nu zic, mai vine si-al meu hamesit in unele zile si-atunci e ca termita, dar daca nu-i...

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Cicor multumesc de sfat, am sa incerc cu soda de la bulk barn - cu aia n-am incercat. Va spun ce iese. Mona cu lichidul de albit am incercat, dar folosit ca in instructiuni nu am reusit mare lucru. Poate trebuie pus mai mult... Incerc intai cu soda si daca nu iese, incerc cu concentratie mai puternica de Liquid Bleach. Multumesc.
Oare exista vopsea alba pentru textile? Unde s-o caut?

parpalak stiu eu de unde sa iei varza romaneasca, de unde luam si noi. Este o familie de fermieri romani care are un camp, cat vezi cu ochii, de varza romaneasca. Merge lumea acolo cand e sezonul si culege singura. Este pe Younge foarte in nord, putin mai NW de New Market. Caut adresa si nr de telefon, si-ti zic eu. Poate mergem impreuna prin octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Caroline, cu varza! Cu solutii de scos pete ai incercat? Stiu ca nu-s pete, da' cred ca merita o incercare. Iar eu obtin rezultate.. magice.. cu magic eraser-ul ala de-i face reclama ca scoate creioanele de pe pereti. (Rezultatele mele magice sint chiar in domeniul scos creioane de pe pereti, ca la un moment dat nu mai are Picasso un'sa se desfasore). Vopsele de ce te gindesti si ce nu te gindesti gasesti la magazinele de crafturi - White Rose, Michael's. (Ultima mea achizitie d-acolo e kit de facut bomboane (bomboana, de fapt) in forma de masinuta - sa vad daca s-o-ndura fi-miu s-o manince sau o ia la parcat).

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Claudia, mi-ai amestecat fetele ! Agata face activitati, Tudora inca nu a inceput. In legatura cu un loc pentru ziua Alexandrei, simbata Agata merge la ziua unui baietel de la fosta gradinita, undeva intr-un loc care se numeste Kid's zone si care e in Lasalle. Iti spun dupa cum e si poate aflu si cite ceva despre preturi. De asemenea, mai stiu un loc unde am vazut ca se sarbatoresc copiii, la complexul de gimnastica artistica Gadbois. Au ceva de genul 2 ore - 175$, 4 ore - 300, o ora se joaca de-a gimnastica pe aparate cu un antrenor, apoi merg intr-o sala si maninca ce au adus de acasa (am vazut ca in special sint legume crude, fructe, pizza, sucuri si tortul de rigoare). Acest complex este la Marché Atwater, dar presupun ca ai si tu pe acolo ceva asemanator. Sau cauta pe net, sigur gasesti sali din astea. Eu mai am una linga mine, dar nu am intrat niciodata, nu stiu cum e, desi ma batea gindul, ca si Agata va face 5 ani pe 28 iunie si ma bate gindul (sper ca nu si barbatul!) sa-i fac ceva micut.
Cricor, si la noi e la fel cu virusii. Mai ales iarna! Acum vad ca Agata nu a mai adus nimic de vreo doua luni, desi sint copii bolnavi in grupa ei, i-am auzit eu tusind. Oare sa fie un semn ca s-a mai imunizat si ea si scapam de aceste viroze care ne-au mincat trei ani din viata!?! Oricum, in iarna asta a fost mai bine zic eu, nu a avut decit doua viroze, destul de urite si cu consecinte asijderea, dar numai doua, nu una pe luna ca anul trecut.
Parpalak, aoleu, ma sperii! Ca eu raspund in timp ce citesc si acum am ajuns la mesajul tau... Agata incepe scoala la toamna, iar Tudora gradinita! Problema este ca eu nu voi mai fi libera ca pina acum (cum se imbolnavea Agata, o tineam si cite o saptamina acasa sau pina se facea bine si apoi o duceam) si nici de la scoala nu poate lipsi prea mult. Sa ma astept oare la o iarna horror!?!
Ah, si Agata nu maninca niciodata inainte de activitati, mai ales cele sportive. Daca nu mai poate astepta, ii dau un fruct, legume crude (morcovei, telina, broccoli, conopida), un suc, ceva dulce ca sa ai ba energie si atit. Si a mea e o mincacioasa, mama-mama! Dar asa am obisnuit-o, sa nu faca sport cu burta plina.
Dana, eu abia astept sa creasca si fetele mele, sa le pot lasa singure in parc. Nu cred ca exista totusi activitate mai placuta decit joaca in parc! Agata o prefera de pe acum dintre toate celelalte! Ai poze noi pe undeva cu gemenii? Nu ne-am mai vazut cred ca de vreo doi ani. Sint atit de frumusei!Cred ca acum au crescut si sint si mai si!



CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Mona, mergi linistita la intalnire. Eu sunt departe... si inofensiva:)
Parpalak, acuma ramane de vazut cat de buna e ideea. Acum am aflat ca ar trebui sa mai vizitez un magazin, desi mi s-a mai intamplat odata ceea ce nu am gasit nicaieri, am gasit acolo la Liquidation World. Cand era baiatul bb, obisnuiam sa-l spal cu sampon Playtex, care dupa o perioada a disparut din magazine. Ca sa imi spuna cineva ca sunt gramada la LW. daca gasesc si patinele, macar invat ca ceea ce a disparut e de gasit acolo:)
Da, daca ma gandesc bine pot sa cer ceva varza de prin To? Nu?
Apropo de plase, eu zic sa le tineti ca imi zicea sotul ca a auzit la radio ca vor sa te puna sa le platesti la magazin, ca sa reduca consumul si sa le recicleze. Asa ca mai bine mai tineti-le un pic si o sa mergem cu ele in buzunar, cum fac acum la Costco:)

Numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Cornelia, Acum am vazut si eu. Dar ma gandeam la Agata si am scris Tudora. Scuza-ma oboseala
Distractie placuta la Kid's zone. De abia astept sa-mi spui cum a fost

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

da parpalak, cam asa era cu jumatatea de ora... ca la 18.00 ii luam de la gradi si la 18.30 incepeau ora de taekwondo.


Nelia, am poze la semnatuta mea, dar nu sunt prea recente, ca am fost lenesa in ultimul timp. Da, au crescut, s-au maturizat ca sa zic asa, inteleg mult mai multe si pun si multe intrebari. (aspecte sexuale,etc)

Acum de ex trag de noi sa mergem la Ronde in noul ride.Eu mor de frica numai cind ma uit la el, si realizez viteza cu care merge (110km/ora) si caderea e de la vreo 53 metri,in conditiile in care esti tinut doar de picioare.(spre deosebire de celelalte ride-uri in care te imobilizeaza de la umar in jos).

lasa ca vedeti voi in citiva ani.

Fetele din Toronto, mai dati-mi si mie idei de vizitat la voi, ca venim la sf lunii iunie.In afara de cascada, marineland, (unde am fost) Wonderland (de care am auzit),muzeul de stiinta (parca)...ce mai e de vizitat cu copiii de 10 ani jumatate??/

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana (Podeanu) (scurt ca scriu de le servici) in ordinea preferintelor mele merita visitate

Ontario Place
Wonderlande
Centre Island
Safari



Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Dana Podeanu, chiar acum m-am intors din cafetaria companiei mele si era un afis mare ca ofera bilete la Safari cu $25/adult si $20/copil. Nu m-am uitat pe situl lor sa vad preturile. De obicei avem ceva reduceri. Daca te intereseaza iti iau si ti le trimit prin posta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Apropo de Toronto mai e de vizitat si turnul si neaparat muzeul tehnic. Este unul din cele mai tari din lume. E interesant mai ales pentru copiii tai, ca sunt mari si se fac tot felul de esperiente "live" pe traseul de vizitat

Edit: mi-am mai adus aminte de muzeul pantofilor, aflat in centru si expune pantofii multor vedete din toate timpurile.

Daca aveti timp minunat este si muzeul de arta, care are sesiuni pe diverse teme pentru care aduce lucrari de renume din marile muzee de arta ale lumii (provizoriu)

Mergi la inceput