Sezatoarea canadiana (42)

Sezatoarea canadiana (42) | Autor: gtexro

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69232&whichpage=1" target="_blank">41


Buna,

As vrea si eu adresa lui ochinegri, va rog!

Llaura, cu un master gasesti mai usor de lucru... O diploma in plus inseamna un job pe masura si salariu la fel. Desi ar trebui sa fie "fericit" ca esti mai pregatit decat cerintele job-ului pentru care aplici, angajatorul iti spune ca esti supracalificat. Daca te-ar accepta ar trebui sa te plateasca mai mult (chiar daca tu nu vrei neaparat) si nu-i convine; el vrea un om care sa stie exact cat se cere pentru job-ul respectiv si sa-l plateasca la nivelul respectiv.
Asa se face ca auzi de persoane cu doua ba chiar si trei postdoc-uri (nu au gasit ceva pe masura calificarii si au acceptat sa mearga mai departe in cercetare). Reversul medaliei: deja de la al doilea postdoc angajatorii incep sa-si puna intrebari in legatura cu capacitatea ta de a face fata unui job real.
Eu am inceput un PhD si mi se "transmite" din toate partile sa-mi caut un job, mai ales ca e o perioada de varf pentru calificarea pe care o am.
In sfarsit, sunt mai multi factori de luat in seama si norocul joaca si el un rol mai mult sau mai putin important...

Dana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Corina , te rog trimite-mi pe pm si mie adresa lui ochinegri
Mersi
B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Corina, merci pt adresa. trimit chiar azi niste bani. am vorbit cu inca 2 prietene ale mele care nu sint forumiste, trimit si ele cite un plic.

gabid, felicitari. ce face Moni?

azi nu prea am timp de scris si cel mai probabil nici de acasa nu voi avea timp, cred ca Maya va avea in curind o masea pt ca nu doarme noaptea si ne tine si pe noi treji. ne odihnim si noi cind apucam.

un weekend placut la toata lumea si multa sanatate copilasilor bolnaviori.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moosy spune:

Lorelei e epidemie de gastroenterocolita in Ottawa (ma gandesc la fetitele tale) ...si Anca74 si cine mai e din zona. Feriti-va copii cat puteti pt ca e nasoala boala. Bine, cei care merg la grady n-au cum sa scape. si Michael a facut-o de am ajuns la urgenta cu el ( aluat-o de la grady, toti 30 copii), dar si noi parintii am luat-o si nu vreau sa va zic ce jale a fost: bolnavi toti, nu puteam primi pe nimeni in casa sa ne dea o mana de ajutor ca trebuia sa ferim si noi lumea cum puteam...a trecut acuma dar sincer inca ma resimt... Copilul in schimb si-a revenit cel mai repede.

Se cam termina pauza de masa........ weekend placut (friguros brrr).

Pe luni fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Corina, te rog sa-mi trimiti si mie adresa lui ochinegri.

Nelia, imi pare tare rau ca nu a mers. Mult succes in continuare. Sper ca nu ati pierdut apartamentul aici.

Merci,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Hello fetelor!

Ira, copila, multumiri pentru atatea strigari... Felicitari pentru job si sa fie intr-un ceas bun!

Suntem ok, sanatosi, fericiti, Slava Domnului.
In schimb, timpul liber d-abia mi-a permis sa raspund la e-mailuri, si cam atat.
Pe forum am intrat foarte rar (rusine, stiu!), uneori au trecut si cateva saptamani in care nu am avut cand...
S-a intamplat ca vineri, dupa o alta indelunga perioada, sa citesc despre Andreea. Am bocit tot week-end-ul.
Saptamana aceasta, in pauzele de masa, am mai tras cu ochiul pe la celelalte subiecte.

Vreau si eu adresa lui Ochinegri. Mi se rupe sufletul sa stiu asa ceva. Fetita unor amici are autism, si... of Doamne, e foarte greu.

Va doresc tuturor un week-end frumos si zile senine.


Bianca

P.S. Editez o litera... hmmm, de cand n-am mai scris, am si uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Mai scriu un mesaj, sa depasesc nr. acela cu 3 de 6.

A propos, tot sunt niste reclame pe autorute, cu acelasi numar... unii chiar nu stiu cum sa mai atraga atentia.

Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oricare din fete care aveti adresa, timiteti-mi-o si mie pe PM si nr. de tel. al Lilianei daca-l aveti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Buna,

Am trimis pm la: Bogdana, mimitete, bubbles, try. Sper sa primiti c-am avut toata ziua probleme cu formul. Abia acum am vazut ca a ati cerut si voi adresa.

Multumesc mult
Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Buna tuturor,

Eu nu prea scriu pe aici ca de multe ori tare ma mai aprind si ma abtin sa scriu, dar va citesc mereu.
Va rog sa imi trimiteti si mie adresa lui ochinegri.
Ira felicitari pentru slujba, sa stii ca e important. Numai ca dupa ce intri la servici, o sa fie mai greu sa mai inveti, cel putin mie imi e.
Dar tu stii mai bine.
Try, iubita, sarcina usoara, un bb sanatos si cuminte. Ce zici, tot il mai vrei pe al meu in grija? Ca tot obraznic e, si mami il tot alinta...:)))

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bogdana spune:

Corina am primit mesajul si voi incerca azi sau cel tirziu miine sa
trimit ceva.
Mersi
B

Mergi la inceput