Sezatoarea canadiana (58)

Sezatoarea canadiana (58) | Autor: Lorelai

Link direct la acest mesaj

57

Poftiti la sezatoare!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira- hai ca ma bag si eu sa itzi dau un sfat la subiectul case- noi am stat f. mult si ma studiat pina sa luam casa in loc de condo( taxele la condo pot fi ca si cele la casa, si suprafata e mult mai mic asi nu se merita) a si stiu de la 3 agentzi imobiliari, cal a condo nu prea s emai castig abani la vanzare, cel mai bine se castiga la case si cottage-si cred ca am vazut vreo 40 de case- e important ce zic fetele:
1. zona- sa ai crese, scoli si parcuri aproape si mall-uri:
2. sa nu fie la o starda principala si sa nu ai go train la 5 min d emers pe jos de tine;
3. sa nu trebuiasca sa faci reparatzii capitale si sa aiba cel putzin 3 bedr-sa aiba cam in jur de 1700sqf- c aia nevoie, itzi zic eu- un bedr pt voi, unul pt 1 copil sau 2, si unul de rezerva ptr musafiri- plus ca in basement dc vrei sa faci doua camera- una birou si una playground-nu te costa prea mult, se poate face treptat, si cu mina de lucru ieftina, asta dc ti se pune pata pe vreo casa care nu are basementul finisat;
4.- ca sa itzi dau un ex, am luat casa in 2002, era 240k, si acum e 330k, si am investit in parchet si bai, astea conteaza cel mai mult dupa bucatarie, si am facut basmenetul pe care am dat pina in 10.000 si cum am vrut noi si am achitat si casa, e adevarat ca sotul are businesul lui, dar vreu sa zic ca se poate si am luat de la banca 170k.Am dublat lunar mortgage-ul si pe firma, dureaza 10 min pe inetrnet sa o faci si costa 60cad, se pot deduce destule legat de casa.Dupa ce am facut noi asta , mai multzi prieteni si-au deschis firma, chiar dc au un job stabil si ne-au multumit ca salveaza bani din cheltuielile casei si se deduc pe firma.
Dc mai pot ajuta, nu ezita sa ma intrebi.


Lautra- mai voi atzi laut casa ieftin, dar stiu ca in Kitchener e mai ieftin.
Pupici la toate, Cristina cand pleci la Las vegas?Have fun!

Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci mult, Denisa, de sfaturi,

daca mai aveti si altele va astept cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisa, ai dreptate intr-u totul in ce ai scris mai sus, si noi ne-am orientat dupa aceleasi criterii cand ne-am luat casa (gen scoli, gradinite, etc), tot in 2002 si-am dat 310k . Intre timp preturile in zona au crescut fantastic. In plus noi am mai revopsit casa in exterior complet, ca am zis sa o mentinem, si am schimbat si geamurile la casa din tocuri din lemn in termopan, plus ne-am modificat deck-ul. Alte modificari majore nici noi nu am facut, mai ales ca basementul era terminat si totul era ready to move-in.
La Vegas mergem numai noi doi fara cupchil in 2 saptamani , dupa ce ajung si ai mei socri aici....o sa o vedem si pe Celine Dion in concert asa ca nu e nevoie sa-ti spun ca de-abia astept.

Tu cum mergi cu sarcina? Sint curioasa ce vei avea, btw cand afli? Va pup

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira- da am uitat sa zic ca Cristina are mare dreptate- si noi am schimbat ferestrele toate si am refacut un pic deckul si vopsit.Dar astea is mici chestii car ele fac pe parcurs.
Cristina- maine mergem la eco morfologica-sper sa stea ucm trebuei sa vedem ce e, deja sunt la jumatatea sarcinii, am 20 sapt, nu prea se vede, decat dc port mulat, si se pare ca nu am luat decat 3kg deocamdata-cam asta ar fi, sper sa nu iasa stresat ca am stat 4 luni cu socrii si a fost teroare- bine ca au plecat.
Sa avetzi fun atunci la concert, mie personal nu imi place CD-dar ma rog- oricum orasul e bine de vazuit 2-3 zile, si noi speram curand sa facem escapade si prin state, deocamdata vrem la sf .lui martie sa mai bagam o tura de insule, nu stim inca unde.


Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Ira, felicitari pt decizia de a investi in casa. e o idee buna, dai bani pe chirie, bani pe care nu ii mai vezi. noi am platit in Ottawa in 2 ani pe chirie $30,000. cind am cumparat casa, rata lunara era mai mica decit chiria. e adevarat ca ma sint si alte cheltuieli dar si gramezi de avantaje. practic platesti comfortul.

eu sfaturi despre condo vs. casa nu am. depinde de fiecare. stiu persoane car nu ar fi in veci fericite la casa dar si persoane care se sufoca in condo. eu am preferat casa, si am vrut neaparat casa noua, ca sa ma scap de investit in ea macar o perioada. fiecare cu pasarica lui/ei.

eu am un sfat pt toate cele care vreti casa sau condo: faceti equity line of credit cind faceti contractul de mortgage cu banca. e gratis daca e facuta cind cumperi casa. poate nu aveti nevoie acum dar nu se stie niciodata. am o prietena care m-a sunat recent sa imi ceara sfatul (ea crede ca economist si financial advisor e acelasi lucru ). acum s-a trezit ca are nevoie de bani pt oarece investitie si ii cere banca $500 ca sa deschida equity line of credit. daca o facea acum un an cind a luat casa pe linga ca era gratis era si mai rapid procesul pt ca oricum banca face toate verificarile de credit inainte sa semnezi contractul.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Lorelai

Ira, felicitari pt decizia de a investi in casa. e o idee buna, dai bani pe chirie, bani pe care nu ii mai vezi. noi am platit in Ottawa in 2 ani pe chirie $30,000. cind am cumparat casa, rata lunara era mai mica decit chiria. e adevarat ca ma sint si alte cheltuieli dar si gramezi de avantaje. practic platesti comfortul.

eu sfaturi despre condo vs. casa nu am. depinde de fiecare. stiu persoane car nu ar fi in veci fericite la casa dar si persoane care se sufoca in condo. eu am preferat casa, si am vrut neaparat casa noua, ca sa ma scap de investit in ea macar o perioada. fiecare cu pasarica lui/ei.

eu am un sfat pt toate cele care vreti casa sau condo: faceti equity line of credit cind faceti contractul de mortgage cu banca. e gratis daca e facuta cind cumperi casa. poate nu aveti nevoie acum dar nu se stie niciodata. am o prietena care m-a sunat recent sa imi ceara sfatul (ea crede ca economist si financial advisor e acelasi lucru ). acum s-a trezit ca are nevoie de bani pt oarece investitie si ii cere banca $500 ca sa deschida equity line of credit. daca o facea acum un an cind a luat casa pe linga ca era gratis era si mai rapid procesul pt ca oricum banca face toate verificarile de credit inainte sa semnezi contractul.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****




Dar daca ai aflat ce e aia , esti draguta sa ne spui si noua?
Ca nici eu nu stiu ce e aia...

Irina si eu sunt pentru cumparat casa.
Viziteaza in liniste, compara mortageul pe luna (acum se da mtge si pe 30 ani)plus taxe, vezi ce mai ai de bagat in casa (schimbat geamuri, acoperis, etc) si apoi luati hotarirea.

Dupa parerea mea casa in Canada e cea mai mare investitie.
Si cum a zis si Ktrinel, conteaza mult si ce ai pe linga casa, pavat sau nu, peisaj sau nu.
Eu iubesc magnoliile dar nu m-am indurat sa dau 250$ pe o magnolie asa ca m-am consolat cu faptul ca fac mizerie cind ii cad florile si apoi ramine gol restul anului.

Dar restul ce am cumparat in curte m-a costat la pas $1,500 si cind am ajuns acasa si le-am imprastiat am constatat ca tot goala am curtea.

Dar asa ma bucur vara sa stau in curtea mea, la un gratar, o bere , o baie...

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Pai chiar ca au crescut preturile caselor, noi acum in zona in care stam (york mills cu DVP) o semi-detached nu e mai jos de 300 mii, si asa am fi foarte norocosi sa gasim ceva ca lumea la banii astia.. La mine exclus sa-mi iau condo, si asa am stat toata viata la bloc vreau sa vad si cum e la casa.

Apropo de asta, mai fetelor, toate casele care le-am vazut pana acum, nu foarte multe sa zic vreo 15 asa, am vazut ca oamenii nu se agita asa ca noi, cum e cand te muti in casa nou sa-ti faci tu cum iti place, ei nu mai frate, au luat acasa au stat in ea 3 - 4 ani a crescut pretul a vandut-o dar modelul de pe tavan e din constructie, sa zic, numai cu alta vopsea

Lorelai, la ce refera equity line of credit de care zici tu ca eu n-am auzit?

mercic, va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc tuturor pt. sfaturi, prima data cand o sa am timp o sa reiau toate postarile cu creionul in mana si o sa va cer detalii, de ex. nu prea am inteles la ce te referi, Denisa, cand spui cum anume putem face ca sa ne deducem din cheltuieli, si nici tu, Lorelai, cu equity line.

Edit : Autocenzurare din motive de regrete eterne. In plus imi dau singura drept pedeapsa voluntariat de 6 luni ca educatoare la un CPE la alegere, oricare numai nu ala unde-i fimea nu, ca sa nu ma trezesc de gatul superdocentelor in discutie cumva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ira, pune-o la spalat vase, sa vezi ce-i sare oja ! Eu cel putin asa patesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

dana, Ira, equity line of credit se mai numeste secure line of credit si e o linie de credit garantata cu casa pe care o cumperi. uite cum functioneaza: pe masura ce platesti la casa, poti imprumuta din banii pe care i-ai platit deja (din principal, nu si din dobinda), in caz ca ai nevoie sa imprumuti. cu cit platesti mai mult, cu atit ai acces la mai multi bani. interest rate pt un astfel de imprumut e, de obicei, prime rate, sau prime+1%, depinde de banca.

e buna pt acazurile in care vrei sa cumperi ceva mai mare (mobila, de ex) sau sa renovezi casa, sau vrei masina noua si nu ai down payment. ai acces imediat la bani si conditiile de rambursare sint foarte flexibile. trebuie platita lunar dobinda si la sfirsitul anului, principalul.

nu stiu daca ati inteles ceva din explicatia de mai sus, va dau un ex.

am mortgage de $200,000 pe 5 ani la 5%, rata lunara e 1200. din astia 600 se duc la principal si 600 la dobinda. sa zicem ca sumele astea nu se schimba (in realitate, cu fiecare luna ce trece plata catre dobinda scade si plata catre principal creste). asta inseamna ca dupa 6 luni, am pus 3600 in principal. sa zicem ca dupa 6 luni am nevoie de bani sa renovez basementul. daca am equity line of credit la prime rate (acum e vreo 6%) am acces la 3600 pe care ii pot imprumuta la 6%. e de fapt un imprumut de la mine, pt ca cei 3600 sint partea din casa al carei proprietar sint eu, restul e a bancii. iau banii, renovez basementul si platesc lunar dobinda (la 6% e cam$20 pe luna). la sfirsitul anului platesc si restul de $3600.

e posibil sa nu aveti niciodata nevoie de linia de credit dar eu tot cred ca merita facuta. daca nu e folosita nu e bai. nu costa nimic sa o ai, banca nu percepe nici un fee de intertinere sau mai stiu eu ce.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput