Sezatoarea canadiana (58)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Ira, du-te la drugstore si cumpara solutie de curata oja (nail polish remover). e $1 si nu e pe baza de acetona, miroase chiar frumos. scapi de oja cit ai zice peste.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira- cu nail remover are dreptate Lorelai.
Legat de deducerea unor cheltuieli, dc ai firma -uit eun ex. faptul ca ai firma si ai un birou in casa, potzi sa ceri de la companie chirie 3-400 cad pe luna, 80% din benzina deduci pe firma, telefon siinternt integral de pe firma, etc- tot c emerge, l abunul simtz, oricum in primii 3 ani nu te controelaza nimeni- si de ex in office ai nevoie pt clienti de o sofa, un birou, 2 scaune, etc.

Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Lorelai, Denisa, multumesc de informatii, e bine de stiut.
Va pup,

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Ok, am inteles copii.

Lorelai, e f cool ideea ta, ... sper sa asemenea sa nu avem nevoie sa ne imprumutam.
Denisa, cu firma e ok, destul de simplu de realizat mai ales daca o sa incep sa dau meditatii pian/vioara acasa. Intr-o viata a mea ideala ma duc 2-3 zile pe sapt. la job, 1 zi dau meditatii, si Sibin face 250k pe an ca avocat. Simplu nu ? Pana mai visez io la cai verzi pe pereti, poate ma urnesc naibii si io la jobul meu, ...ca ma asteapta elevii cu sufletul la gura, crec'au studiat non stop toata saptamanade dragul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisa, iti tin pumnii pt. eco, sa fie asa cum vrei tu...poate intri sa ne spui si noua ce vei avea....cum ii place Emei la gradi? Pupici,

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina-mersi mult, o sa intru ori pe seara, ori luni ca maine plecam la cottage 2 zile- emma e ok la gradi, s-a acomodat repede si mai nou de 2-3 zile papa si mai bine, ca a scapat de iesitul unei masele dar mai urmeaza, oricum a avut si running nose si stii ca nu au acelasi apetit, dar import. e ca nu pierde in greutate si e super activa, nu sta deloc, cred ca de aia baga noaptea 12h de somn si ziua 2-3.Yasmine unde merge la gradi, e tot acolo sau o mutzi al montesori in toamna?
Ira- ai un vis f. frumoas si pe cale sa se realizeze, nu eimposibili, chiar dc Sibin nu va incepe cu 250k, dar cu peste 100 tot va incepe, ceea ce este super ok-bafta multa cu alegerea casei.
Pupici la restul si weekend placut!


Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Denisa, glumisem. Io-l vreau pe Sibin cat mai aproape de mine, si a fi avocat implica exact contrariul. Da' el o sa aleaga pana la urma (ce vreau io, ofcourz). Poate-o avea norocul de-un 9 à 5, peu import le salaire.



Montrealezele, am o propunere : Vine Disney la Centre Bell :

Io-i cumpar Sofiei bilet sambata, dar se pot cumpara si pe net. Facem gasca si merem mai multi, sa ne distram ? Cel mai convenabil pt. toti ar fi duminica, 14 martie.

Biletele sunt intre 15 si 80 de persoana, in functie de amplasamentul in sala.

http://www.centrebell.ca/fre/events/redirect.cfm?sectionID=bellCentreGEGEventInfo.cfm&eventID=1756

Ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Khristinu', mai sterge-ti mai pozele acelea din coada, ca mereu intarzii la job click-and la ele. Sau pune neste poze cu iarna in Canada, ca sa nu mai intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Denisam

Ira- cu nail remover are dreptate Lorelai.
Legat de deducerea unor cheltuieli, dc ai firma -uit eun ex. faptul ca ai firma si ai un birou in casa, potzi sa ceri de la companie chirie 3-400 cad pe luna, 80% din benzina deduci pe firma, telefon siinternt integral de pe firma, etc- tot c emerge, l abunul simtz, oricum in primii 3 ani nu te controelaza nimeni- si de ex in office ai nevoie pt clienti de o sofa, un birou, 2 scaune, etc.

Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!





Ce simpatica esti Denisa....legal poti deduce numai cit declari ca folosesti din casa ptr firma.Ex : o camera in care ai birou sa zicem reprezinta 15% din casa si deduci 15% din electricitate, dobinda la mortgage, etc, la limita bunului simt.
Nu te baza ca nu vine in primii trei ani.la guvern ii alege calculatorul random pe aia de ii verifica.Si daca pici la verificat si gasesc ceea ce nu le convine au dreptul sa se duca 5 ani in spate.

La fel cum bate la ochi daca esti pe pierdere citiva ani de zile la rind, atunci sigur vine in control ptr "reasonable expectation of profit".


Lorelai merci ptr explicatie,am inteles acum. Din pacate in primii ani capitalul rambursat e asa mic...
Ceea ce se mai poate face la banca este remortgage the house bazat pe diferenta intre market price si soldul imprumutului.
Asta avantajeaza fetele carora valoarea casei le-a crescut f mult.

Fetele din Quebec a-ti jucat la lozul milionarului? Se termina la 28 februarie si daca cistigi ti se da 1 milion dolari pe ani timp de 25 ani.
Eh, a-ti avea ce face cu banii astia???

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Dana- pai la asta m-am referit cu deducerea pe firma- o camera din casa care e birou- ce nu are nevoie de un birou, scaun, etc- normal ca nu deduci integral electricitatea sau caldura, dar linia de telefon o poti deduce, chair dc primesti si telefoane personale sau internetul sau mobilul, nu?


Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput