Sezatoarea canadiana (58)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by Podeanu
Nu te baza ca nu vine in primii trei ani.la guvern ii alege calculatorul random pe aia de ii verifica.Si daca pici la verificat si gasesc ceea ce nu le convine au dreptul sa se duca 5 ani in spate.
Dana si gemenii
asa e. pe barbata-meu l-au audit de 2 ori, prima data cind era student si a doua oara acum vreo 3 ani, cind am inceput sa trimitem return electronic.

am auzit ca daca iti face o firma calificata taxele (H&R Block) nu te audiaza in veci, dar daca le faci singur ai sanse sa fii audiat. eu cred ca vestea asta au lansat-o firmele de consultanta ca sa mai faca si ele un ban.

ca veni vorba de taxe, stiati ca banii de child support ($100 pe luna pe cap de copil de la guvern) sint impozabili? la rata la care platesc eu taxe, imi ia mai mult decit jumatate. e o mare magarie, dupa parerea mea, trebuia sa ii faca tax free. daca ii taxeaza ar trebui sa nu mai fac tam-tam ca fiecare copil primeste $100, indiferent de venitul parintilor.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Buna fetelor!

Aveti idee unde pot gasi pe net un model al formularului care se completeaza pe avion ???Stiu ca am vazut undeva si nu mai am linkul...Vreau sa o chem pe mama anul asta si nu stie engleza asa ca trebuie sa-i aratam cum se face...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Dana, unde se poate juca la acest loz al milionarului? Eu nici nu am auzit de el. De fapt, eu nu am jucat niciodata aici, habar nu am cum e. Sa-i cistig eu, vad apoi daca am ce sa fac cu ei si ce...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Nelia, voila ici

http://loteries.loto-quebec.com/loteries/nav/accueil

si acolo selectezi vie de millionnaire
bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


si eu cred ca daca incepi sa-ti faci singur impozitele, in primul an cel putin te purica (prin sondaj); si mie mi-au cerut sa faxez anul trecut o hirtie (pusesem pe numele sotului o parte dind educerile mele pt.scoala si de alea s-au legat), si prietenei mele i-au cerut acum doi ani- cind a inceput sa-si completeze singura declaratiile;
eu utilizez Inponet si le transmit electronic.

am si o intrebare, Dana poate ma poti ajuta cu raspunsul, ca eu daca nu practic fiscalitatea habar nu mai am ce scria in cursurile de fiscalitate: eu daca ma mut in Alberta mai am dreptul sa-mi deduc dobinda pentru imprumutul de studii facut in Quebec(prêt et bourse)oare sau nu.

thks

Ana

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Fetele, cele care ati facut imprumut pentru studii in Quebec, va trebuie o hirtie pentru declaratia de impozit? Ca eu nu am primit nimic de la ei, trebuie sa ma duc sa cer de la serviciul de aide financiere? Eu nu am lucrat, singurul lucru pe care l-am facut nou fata de anul trecut a fost scoala si acest imprumut si bursa. Asa, si a doua intrebare: care e data limita la care trebuie sa primesc toate hirtiile necesare declaratiei de impozit? Va intreb, pentru ca vreau sa calculez cit mai repede banii pe care urmeaza sa-i primim (sper sa fie o suma ca cea de anul trecut), pentru ca in functie de ea hotarasc daca plec cu fetele in vara in Romania. Anul trecut am primit cam cit ne-ar costa biletele de avion dus-intors si de asta ma bazez pe ei. Daca nu stiti data, macar ce ar trebui sa am ca sa ma uit prin ce am primit si sa vad daca mai lipseste ceva... Eu sint paralela, noi ne ducem cu plicul de hirtii la cineva, ni le face, trimitem si habar nu avem de rest. Numai ca pina acum nu ne-am grabit, tot spre sfirsit am facut declaratia, anul asta sint motivata sa ma grabesc.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina,
Is tare encajita ca am ajusn cand treb la eco si aia zice ca ei dupa ora 1 nu fac eco morfologice si ii arat harti cu ora 3.15 si zice a gresit assitenta, aveai programare la 1, sa innebunesc si zice vino marti, cand vrei- prima progr la 9- ce s amai fac, am pelcat suparata ca deja martzi fac 21 de sapt si eco treb facuta la max 20 de sapt, sa vezi ce dau cu assist medicului pe 6 martie de pamint..Multumesc tuturor ce s-au gandit la noi si-pupicei!

Denisa
Denisa 19 w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisa, imi pare rau ca n-ai reusit sa afli ce e...asta e, te mai tine putin in suspans pana marti, important e sa fie totul bine ... e super ca s-a adaptat Emma asa repede la gradi, ai scapat de o grija...Yasmine merge la junior kindergarten tot acolo, n-aveam nici o nemultumire sa o mutam, la anul ne gandim sa o dam la senior kindergarten in cadrul unei scoli poate, sa o pregatim de French Immersion Distractie placuta la cottage

Ira, poze n-am mai facut de la sarbatori, cine a mai avut timp de-asa ceva, cu bulletins de notes, evaluari si altele asemanatoare? Asteapta si tu doua saptamani cand ajung in orasul pacatelor sa pacatuiesc si io la greu La anul ma gandeam sa-mi iau un curs aditional tocmai pt. ca practica cursului respectiv e sa pleci in China si sa predai ESL pt. vreo luna, cu vizitarea Beijing-ului si alte obiective turistice....parca n-ar suna rau deloc A propos de Disney, ti-l recomand cu caldura, Yasminei i-a placut mult de tot, si-acum isi aminteste si ma intreaba cand mai mergem, sigur ii va place Sophiei Iar cu oja, de ce nu ai discutat cu educatoarele sa le spui ca nu incurajezi deloc practica vernis a ongles?

Nelia, suna la universitate sa-ti trimita formularul respectiv ca sa-l deduci la taxe. La University of Toronto de ex., aveai optiunea sa-l printezi singura.

Arinna, sincer nu stiu unde ai putea sa gasesti respectivul formular, dar nu e cazul sa se streseze cu asta

Dana, poate da norocul peste tine cu lozul milionarilor, ia spune repede ce ai face daca ai deveni maine fericita castigatoare?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

nelia, data limita pt taxe e 30 aprilie (daca ai de dat bani) dupa care incepe sa iti calculeze dobinda. daca ai de luat bani, poti trimite cind vrei tu.

daca ai de primit bani si ai toate actele e bine sa le trimiti cit mai repede pt ca vin banii inapoi mai repede. data limita pt RRSP e 1 martie, mai sint citeva zile.

nelia, am facut mufinele cu iaurt. au iesit excelente. am asumat ca lg. e lingurita in reteta ta si au crescut destul. bicarbonat nu am pus, am pus mai mult praf de copt si am inlocuit zaharul alb cu zahar brun. in plus am folosit iaurt amestecat cu cream degresat. au iesit foarte fine. merci de reteta. le incerc si pe restul in weekend.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fetele din Ontario, ati facut careva microdermabrasion? Pe mine ma bate gandul. La un salon din apropiere costa 100 CAD si ma intrebam daca e un pret normal. Ce parere aveti?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput