Sezatoarea canadiana (64)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Roxana, tortul nu l-am facut inca, astazi am programata o mica curatenie, apoi o plimbare cu Sofia, nu cred ca o sa avem timp de tort, iar maine ea va merge la gradi ca eu am treburi. Poate miercuri.

Mai fac o pauza si ca ma deranjeaza ca imi iese f scump sa gatesc, pai ciocolata de casa cu nuci, lapte praf si splenda a costat cam 30$, de banii astia imi cumparam tone de cioco din comert, ca sa nu mai socotim si munca, vasele de spalat, consumarea apei si detergentului, poluarea planetei, etc.

Mihaela, sper sa reusesti sa ajungi la solutia dorita pentru BB-ul tau si fara sa planga, of doamne, asta a fost ce m-a ucis pe mine cel mai mult la Sofia : urlatul. Acum e mare si intelege, insa cand era mica si incepea sa planga aveam senzatia ca se sfarseste lumea. D-aia sunt constienta ca n-as mai putea indura alt copil, pt. ca empatia era atat de mare incat in perioada aia eram intr-o suferinta continua, de cate ori plangea ea imi plangea si mie sufletul, nu puteam deloc sa fiu "rece" si cu capul pe umeri.

Emilly, daca lucrezi in west Island cauta in Ile Perrot, ca e foarte frumos acolo si preturile sunt inca accesibile. Inarmati-va cu rabdare si ... o sa gasiti casa visurilor voastre destul de repede.

Asa ca sfat, din experientele mele de viata. Cand va apucati de cautat casa, faceti numai asta in fiecare we pana o gasiti, nu va delasati, apucati de 100 de alte lucruri, schimbat planuri, etc., ca dupa aceea devine greu, obositor si stressant. Am cunoscut mai multe familii care au renuntat sau pt. care cumpararea casei a fost ceva f chinuitor, azi asa, maine altfel, etc. Si nu va lasati pacaliti de mobile, interioare, accesorii, gadgeturi de prin casa. Astea se fac dupa aceea f simplu, dar faptul ca o casa e intr-o zona proasta - de ex. nu se mai poate schimba decat pe bani grei pierduti degeaba la banci. Cel mai important la o casa e sa aiba potential, sa fie in zona buna si sa fie suficient de mare in interior (acolo veti trai de fapt si iarna e destul de lunga) ca sa nu fiti nevoiti s-o schimbati .. sa pierdeti bani dupa aceea la banci, sa nu fie la strada principala ca sa treaca tot timpul masini prin fata cu traficul si zgomotul de rigoare, sa-ti imaginezi cum o fi cand copilul va iesi din casa si se va duce prin vecini sau cand s-o plimba cu bicicleta pe asfaltul din fata casei (foarte rar copiii stau in curte si se joaca asa ca-n filme, cel mai des o taie pe asfaltul din fata casei, la prieteni).

O saptamana in forta va urez !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hello, hello,
Mai, ce mai povestiti, hop si eu:
Simi, sa-ti fie portofelu' lu' fi'tu' de ris! Ca asa cosmare in care mi-am pierdut toate actele si nu-s citi bani care nici macar nu erau ai mei m-am avut de-o mie de ani! Vorba ta, lac de apa m-am trezit si pe urma tare greu a fost de adormit la loc, ca deja cautam solutii rapide de recuperat / anulat / inlocuit... M-am trezit de dimineata cu gindul la tine :)
Ira, frate!, vezi cu aventura! D'aia stau eu in locuri circulate si bine definite ca daca n-am asfalt sub picioare sau macar in raza de vizibilitate trec in scenarii ametitoare despre cine cum da coltu' si ma fac cu nervii. In parcul ala tot zicem si noi ca ajungem si tot ne gasim altceva de facut... Cit despre canapele, poti sa treci intr-o seara sa le vezi, cu biblioteca cu tot :)
Emilly, ai PM. Si mie-mi place Perrot, am cochetat si noi cu ideea acum 3 ani, erau preturi de vinzare si taxe mai mici si terenuri mai mari, acum am un pitic cu Vodreuil-ul, am niste prieteni acolo si casa lor e superba, plus terenul si lacul si una si alta... Da', cum practica te omoara, deocamdata stam in Chomeday, din motive de distante la job (de fapt asta a fost motivul principal, cind am ales casa), scoli, magazine, prieteni ai copilului, proximitate fata de centre de ski, karate si alte fonfleuri de-astea adunate pe parcurs.
Singura concluzie clara la care am ajuns in anii de cind ma mut virtual de 2 ori pe sezon si stau cu orele pe MLS este ca preturile sint mai bune in perioada august - decembrie, ca scad dupa ce se termina balamucul cu mutatul de 1 iulie. Cel putin, studiam eu situatia la mine in cartier, azi-primavara nu gaseam nimic rezonabil sub 250m si daca vroiam sa-mi placa pe bune trebuia sa sar de 300m, acum de pe la 215m - 225m poti sa gasesti ceva ok iar la 275 chiar iti iei o casa cu care sa nu-ti bati capul. (Eu vorbesc aici 3 dormitoare cel putin plus garaj sau piscina, exclus semi-detaché, cum e a mea, care se invirt 180m la 200m). (Vrei sa vii intr-o seara sa-ti dau o tura de cartier? Da' sa stii ca, anul trecut, cind aveam motive concrete de mutat si voiam Montreal - West Island, era iulie - august cind cautam, am gasit citeva case meseriase intre St. John si St. Charles, una, cel putin, cereau pe ea 215m, 68', ce-i drept, dar intretinuta pina la lacrima, pina am facut eu oferta s-a vindut, si acum ma trazneste nostalgia, asa mult mi-a placut.)
Eu sint tare tigan, miine mi-as vinde casa si m-as muta, am o bucurie sa impachetez si sa despachetez, colegu' zice ca-s cu capul, ca el de-astea n-a mai vazut!
Dana, e corect, ca nu mergem decit peste citeva saptamini, voiam doar sa facem rezervarile in wk-end, ca mergem sa ne intilnim cu prieteni dragi si buni, sa bem si sa povestim, Niagara am mai vazut-o, da' e la jumatea drumului, plus MarineLand. Imi trebuia o referinta si stiam ca o sa-mi raspunzi de cum vezi mesajul!
Pusi,
Simona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ira, m-ai intrebat ce am facut important pe 13, am facut (sau mai bine zis am terminat) examenul medical pt rezidenta. Sper sa iasa bine.
Si pe aceasta idee am o intrebare la voi, fetelor: va mai amintiti, cand imigratia canadiana pune viza de rezident in pasaportul romanesc, el pasaportul tb sa fie valabil pe inca cel putin sase luni, asa? Tocmai am constatat ca in martie 2008 imi expira :-(
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

sunt pe fuga, va citesc, dar am timp putin din motive de vizitatori :)
nu pot insa sa nu comentez "filosofia" Irinei referitoare la cautatul casei :)))) .....bey, ce repede te-ai "maturizat"...mai stii cand te dadeai cu fundul de pamant ca nu iti mai trebuie casa, ca nu mai mergi nici un metru sa vizitezi :)))...erai ingrozita de blanurile din cada...si acum, ne dai lectii :)))) ...hai ca ai fost de groaza cu jungla ta...m-am distrat copios.

ana, dana, simona, roxana, miki, pupici...ca-s grabita.


denisa. totul e ok cu voi?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Simona, transportul canapelelor e o mare problema pentru mine, asa le-as cumpara cu draga inima daca mi-ar fi pe plac.

Laura, de la examenul medical pana la acordarea rezidentei la noi a urat doar o luna, parca, asa ca ai putea sa te incadrezi in cele 6 luni de valabilitate. Oricum, eu nu tin minte sa existe asa o regula cu pasaportul, sau poate ca is eu depasita de evenimente, au trecut mai bine de 3 ani..Oricum iti urez bafta, si daca vei fi nevoita sa-ti reinnoiesti pasaportul vezi partea buna....cand vei ajunge sa aplici pentru cetatenie, vei fi relaxata pt. ca vei avea totusi un pasaport valabil.

Ktrinel, sunt pe fuga, te citesc, da' nu pot sa nu-ti raspund..
si sa-mi dau palme....e atat de evident ca unii care-si cumpara casa sau traiesc anumite evenimente cu o juma' de an inaintea altora sunt implicit si automat si mai maturi! Din aceeasi categorie cu "eu am 5 ani de Canada si sunt mai destept decat unul cu 3 ani", si dat fiind faptul ca nu am investit suficient timp, bani si informatii in cautarea casei ca sa-mi permit sa dau un sfat... fie el si prost, of courz, ca sa nu mai punem la socoteala ca mi-am cumparat casa prea de curand ca sa pot avea o parere,...... genial ar fi ma duc sa ma inscriu la doctorat in imobiliare, ca sa-mi pot permite o parere.

Iertare nu mai fac. Pana-mi termin prima teza cu tema : Cum se preteaza lemnul de pin la temperaturile joase din Canada atunci cand casa e cu ferestrele catre nord si afara viscoleste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:


tot pe fuga iti raspund...
draga ira, eu chiar ma distram si te admiram ..nici gand sa fac bascalie...e purul adevar. e si normal sa fim mai destepti dupa ce trecem printr-un eveniment ca asta...altfel, ar fi cam suspect , hmm ?
ti-am zis ca eu sunt mandra de voi si daca ai puterea sa ii convingi si pe altii implicati in "sportul" asta, e f bine. ia sa vedem cine urmeaza, cine mai pofteste, cine mai doreste ...

voi ati vazut ce calduri sunt prin tara?
care fete mai sunteti pe acolo acum? stiu ca Donia de-abia a plecat, sper sa nu sufere prea mult.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Aolio Ktrinelu', mie tocmai ce mi-a venit taxa de "bienvenue" in posta si m-a luat asa, o stare de bucurie indescriptibila, mai bine tac ca sa nu zic freuna la adresa municipalitatii mele dragi. Anyway, daca vreti sa aflati ceva rau de Terrebonne de la mine aku'i timpu', intrebati-ma si veti auzi de toate, si nu numai de Terrebonne, ci si de toata familia si stramosii stramosilor lui. Nu mai bine stateam eu cu chirie ? Taaaaaaaaaaabarnak.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

daca nu ai vrut la Brossard....mie nici acum dupa un an nu mi-a venit taxa lui bienvenue ....da' tre sa apara , ca doar nu oi fi eu mai cu motz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Ira

Aolio Ktrinelu', mie tocmai ce mi-a venit taxa de "bienvenue" in posta si m-a luat asa, o stare de bucurie indescriptibila, mai bine tac ca sa nu zic freuna la adresa municipalitatii mele dragi. Anyway, daca vreti sa aflati ceva rau de Terrebonne de la mine aku'i timpu', intrebati-ma si veti auzi de toate, si nu numai de Terrebonne, ci si de toata familia si stramosii stramosilor lui. Nu mai bine stateam eu cu chirie ? Taaaaaaaaaaabarnak.




Stai sa vina si aia scolara si apoi sa te vaiti.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Hai ma nu va luati de Ira, eu sunt din cele care si-au luat casa si nu s-au facut mai destepte, am luat in trei zile pe ideea cine alearga mai tare, noi sau pretul :-) Eu n-am apucat sa fac nimic (ca m-am certat tare cu avocatul cred ca nu se pune).
Normal ca e mult mai bine sa acorzi timp, sa te uiti de 10 ori, sa astepti exact ceea ce iti place etc.
Frumos la voi la Montreal, case mai ieftine, coasta de est, oras mare si vechi.
Taxele de scoli si bun venit aici sunt bagate in property tax (sau asa stiu eu), macar sa injuram o singura data si (de preferinta) nu de cele sfinte

Mergi la inceput