Sezatoarea canadiana (64)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare fetelor canadeze de pe taramuri mioritice

Ira, sa stapanesti sanatoasa casa si sa te bucuri de ea, alaturi de familia ta....asta e cel mai important, restul doar detalii

Dana Podeanu, m-am uitat si eu la pozele tale din Dominicana, sint tare frumoase la fel ca si voi , si m-a luat nostalgia...noi am fost in Punta Cana, acum vreo 3 ani...plaja mi-a parut superba si clasata deasupra Cubei sau Mexicului. Pentru ca spuneai ca ti-e dor de marea din tara, eu tocmai m-am intors acum de la Marea Neagra. Sa stii ca s-au petrecut multe schimbari in bine si aici, in sensul ca unele hoteluri au sistem de all inclusive, cu servicii diverse gen piscina, locuri de joaca pt. copii, balansoare pt. parinti sa-si supravegheze micutii la fel ca in orice resort din afara, cu mancare bunicica, sezlonguri pe plaja (din pacate trebuie sa le platesti - nu conteaza daca stai o ora sau toata ziua ), in afara taxei de intrare si iesire din Mamaia!!!!! Deci niste lucruri absolut ridicole, dar nu merita sa te enervezi pt. ele daca esti in concediu. Multe investitii hoteliere care promit cu adevarat intr-un viitor mai mult sau mai putin apropiat. Cu alte cuvinte totul se plateste, dar oamenii se simt intr-adevar bine, stiu sa se distreze .

Denisa, v-am vazut si pe voi in poze, tare draguti toti, felicitari inca o data pt. Marc Alex, sa fiti sanatosi si de-abia astept sa ne vedem in formula completa cand ne intoarcem in Canada in august

Laura si in Toronto taxele de scolarizare sint incluse tot in taxele de proprietate...noi sa fim sanatosi

Ktrinel, e adevarat, sint calduri mari aici , partea buna e ca aici e caldura uscata, mai usor suportabila spre deosebire de caldura umeda din Canada

Va pup pe toate,

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dragi tovarasi ...si preteni !


quote:
Originally posted by Ktrinel

daca nu ai vrut la Brossard....mie nici acum dupa un an nu mi-a venit taxa lui bienvenue ....da' tre sa apara , ca doar nu oi fi eu mai cu motz...

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)




yessss, io zic ca merita, dupa ce-oi vinde aici ma mut in Brossard de vreo 5 ori, fac turu' zonelor alfabetului, daca tot nu ma taxeaza. Kiss la Julia.

Dana, din nenumaratele miscari tampite facute la veata mé, am avut si una recenta .... si anume - am platit taxele municipale + scolare pe tot anul inainte sa ma mut... daca nu le plateam, aveam 2 minusuri si conform teoremelor matematice ajungeam si eu la plus cu moralu' si nu mancam 3 tablete de ciocolata intr-o seara.

Laura, nu se iau fetele de mine, doar ma tachineaza cu cratitile-n cap...revenind la oile noastre, am cautat casa cu simt de raspundere din lipsa de bani si pretentii cu carul, nu din constiinciuozitate, pacatele mele. Pai daca nu m-a facut mama Paris Hilton...sa-i platesc pe altii sa gandeasca pentru mine.

Khristinu', ma bucur ca va place in Romania, acum ca ati fost si la mare de ce nu va intoarceti acasa ?Si poze ?

Cat despre taxe...ce conteaza unde sunt incluse atata timp cat sunt de platit ? Vine dobanda mai mica de la banca ? Cel mai fain ar fi sa fie ex-cluse, yesss.

Denisa, cum merge cu copiii ? Sunteti bine ?

Bisous tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Fetelor, ati vazut asta ?

Dumnezeule mare :-(( :

http://www.evz.ro/article.php?artid=314312

Grav accident chimic in Ucraina
17 Iulie 2007


Un tren cu fosfor galben a deraiat ieri dupa-amiaza in orasul Lviv, contaminand o zona de 14 localitati, informeaza BBC.






Cel putin douazeci de oameni au fost spitalizati si alti 800 evacuati.

Sase din cele 15 vagoane au luat foc, un nor de substanta toxica intinzandu-se pe 90 de kilometri patrati, la mai putin de doua sute de kilometri de granita cu Romania.

Garnitura venea din Kazahstan si se indrepta spre Polonia.

Vicepremierul ucrainean compara acest accident cu cel de la Cernobil din 1986.

"A avut loc un dezastru. Dupa catastrofa de la Cernobil, avem de-a face cu un incident care poate reprezenta un pericol real pentru populatie", a spus oficialul ucrainean, adaugand ca nu pot fi anticipate consecintele incidentului.

Orasul Lviv (Lvov) este situat in vestul Ucrainei, la aproximativ 50 de kilometri de frontiera cu Polonia si 250 de kilometri de granita nordica a Romaniei.

In zona locuiesc aproximativ 11.000 de ucraineni. Cei care nu au fost evacuati au fost sfatuiti sa nu iasa din casa si sa evite consumarea legumelor si a produselor animale produse local.

Cauzele accidentului sunt inca necunoscute, insa autoritatile au exclus ipoteza unui atentat terorist.

Fosforul este folosit in fabricarea fertilizatorilor, dai si in pesticide, produse de curatat si substante explozive.

In jurul orei 15.00, Octavian Popa, comisarul general al Garzii Nationale de Mediu, a intrat intr-o sedinta de urgenta pentru a evalua situatia creata.

“Analizam momentan situatia. Comisarii din zona sunt alertati, am luat legatura cu cei din Ministerul Educatiei, pentru a fi instiintati copiii sa se retraga in zone protejate. Nu avem foarte multe date in acest moment, incercam sa aflam viteza si direc]ia vantului”, a precizat Popa.

Vom reveni cu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Cristina- ma bucur ca enjoy the summer si sa avetzi fun si in Europa- si eu astept sa ne vedem cu totzii, cred ca dupa 25 august ca atunci ne-am hotarat la botez. Pupicei dulci.
Ira- da am vazut cazul din ukraina, nasol, dar de..nu se pot controla asemenea chestii 100%.
Dana- voi atzi stat la Bahia in Dominciana, sau am inteels eu gresit-pozele sunt superbe, noi vrem sa mergem o saptamina in 3 sau in 5 la inceputul lui septembrie si nu ne hotaram care e destinatzia- florida sau punta cana, unde am fost de 2 ori deja:)
Ktrinel- ce face Julia,unde mai mergetzi in vacantza?A plecat tatal tau?Pusi!


Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Fetelor, voi va plangeti de umiditate, eu m-am uscat de tot aici, parul pielea nasul groaznic, iau claritin in prostie ca ma termina praful.
La caldura nu prea ne ajuta tinand cont ca am avut exact doua zile peste 30, dar, sunt de acord, ajuta pe la -35C, musca mai putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetele,

Simonna ai PM, mercic!

Fetele, merci de idei.O sa studiez si Ile Perrot.Eu am fost de citeva ori dar probabil nu am fost pe unde trebuia ca inafara de verdeata frumoasa n-am vazut mare lucru.
Acum am vazut case frumoase pe sia.ca prin Fabreville si o sa merg sa vad zona si casele pe interior.De Vodreuil nu stiu mare lucru.Cert e ca de 2 zile merg zilnic in Laval si mi se pare departe pina la mine in Pierrefonds...
pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Emilly, eu stau acum in Fabreville; atentie la scoli, scoala primara La Source, unde a fost fiu'meu la maternelle e un D E Z A S T R U, eu am crezut c-o iau razna pina am mutat copilul de acolo, in Laval Ouest la alta scoala- incomparabila; acum a mers doua saptamini la un camp de jour, alta scoala din Fabreville: Loree de Bois- si nu stiu cum o fi nivelul, dar scoala parea ponosita si destul de urita; casele in schimb sunt misto si taxele destul de mici.

Ana- stie tot locul 2 despre case:))) (glumesc-mai bine-zis fac haz de necaz-Ira, no offence)

http://www.floriinro.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Emilly cum ti-a propus si Simonna, cand ai timp de un tur al insulei Perrot, cu mare placere! Vaudreuil mie sincer nu imi place prea mult, casele sunt prea aproape una de alta de vezi in casa la vecin. Verdeata cam lipsa fiind asa de noua zona, nu prea au avut timp sa creasca si copacii!

Fetelor ati vazut ce s-a intamplat in Ucraina??? Se pare ca norul toxic o sa atinga si nordul Romaniei maine.

Va pup,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Ira

Dragi tovarasi ...si preteni !


[quote]Originally posted by Ktrinel

daca nu ai vrut la Brossard....mie nici acum dupa un an nu mi-a venit taxa lui bienvenue ....da' tre sa apara , ca doar nu oi fi eu mai cu motz...

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)




yessss, io zic ca merita, dupa ce-oi vinde aici ma mut in Brossard de vreo 5 ori, fac turu' zonelor alfabetului, daca tot nu ma taxeaza. Kiss la Julia.

Dana, din nenumaratele miscari tampite facute la veata mé, am avut si una recenta .... si anume - am platit taxele municipale + scolare pe tot anul inainte sa ma mut... daca nu le plateam, aveam 2 minusuri si conform teoremelor matematice ajungeam si eu la plus cu moralu' si nu mancam 3 tablete de ciocolata intr-o seara.



Irina la noi in sud taxele scolare sunt ptr 1 iulie 2006-30 iunie 2007 si factura se emite la inceputul lui iulie. Anul asta e prima oara cind poti plati in 2 transe (una la incep lui august si una in octombrie). taxele municipale acopera anul fiscal Ianuarie-Decembrie.
Deci s-ar putea , cind ai semnat tu actele in Mai sa fi platit pina la sf lui iunie si factura ptr noul an e ...pe vine.

Denisa, da am fost in Bahia Principe in Punta Cana.

Khristin, merci de impresii ptr Marea Neagra. Ai ceva poze??

Llaura, noi mai si glumim aici. Ca si noi cite greseli am facut la viata noastra, dar nu le spunem...invatam pe altii sa nu le repete.

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Oameni buni, eu as deschide subiect la cabinetul psi, nu's de ce nu pot sa-mi gestionez sentimentele, trairile si sa ma stapanesc. Ori am citit atatea nenorociri intamplate pe forum, prin ziare, ori am vazut la TV, auzit de la prieteni. Nu pot sa-mi las copilul singur prin vecini, doamne ce bolnava sunt. Ieri a urcat la prietenul ei in casa (ii cunosc parintii, sora, erau casa toti)- a intrat doar pt. 5 minute, si eu dupa 6 minute am inceput sa tremur de nervi. Mi s-a facut dintr-o data frica. M-am dus la usa lui peste 10 minute, sa nu radeti, si-am inceput sa strig dupa Sofia. Copilul a iesit imediat, normal, si mi-a zis ca se uita la poze cu prietenul, s-o mai las un pic. Pana nu a iesit din casa aluia am crezut ca mor de nervi. Credeti ca e o boala psihica ? De ce oare nu pot s-o stimulez in autonomia ei ? Nu am crezut pana acum ca pot fi atinsa de vreo psihoza, dar cred ca de data asta nu am scapat, efectiv nu pot sa ma controlez, imi repet ca e ridicol ce gandesc, stupid, prostesc. Nu am nici un motiv sa vad totul in negru cand e ea plecata. Am incercat sa fac treaba, sa ma uit la TV, sa studiez...nimic nu merge, pana nu-mi intra copilul in casa imi bate inima in gat si vad rosu in fata ochilor.

Voi va lasati copiii un pic prin vecini, prieteni ? Oare sunt anormala ? In chestia asta ma incurajeaza si Sibin, ca nici el nu accepta s-o stie pe Sofia plecata.

Mergi la inceput