Sezatoarea canadiana (62)

Sezatoarea canadiana (62) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare! Capitolul 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51,50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Roxana

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/ENGLISH/CITIZEN/index.html" target="_blank">Cetatenia canadiana

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Sa continuam cu crosetatul, fetelor!
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Nu e scoala privata!Este scoala de care apartinem.Decand am inscris-o mi-a zis ca voi fi convocata pt interviu cu toate ca stiam ca la alte scoli nu e asa!!!O fi mai cu pretentii!Conditia a fost sa vorbeasca fluent limba franceza si in afara de motricitate au fost si teste de dezvoltare intelectuala!



Gabi & Moni 5 ani

[URL=http://www.slide.com/s/RoSX3DAP6T9C783Xb5P685l1WsK9BzS6?referrer=hlnk][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

N-am fost pe faza cind s-a facut listutza cu link-urile de inceput...vroiam doar sa va felicit.E super ideia si linkuri foarte utile.Mi-a mai placut sa citesc subiecte din 2004...ce vremuri...

Ange pai o sa zic asa un salut la Ro din toti plaminii mei.Voi unde va petreceti vacanta de vara? ce ati mai facut cu vanzarea casei?

Ktrinel las' ca trec ele pasele proaste, sanatosi sa fim! pupicei si mai scrie-ne!
seara faina tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Montrealezele, apelez la voi pentru un sfat: de pe 5 pe 8 septembrie o sa fiu in Montreal la o conferinta a LASA (Latin American Studies Association). Conferinta se va tine la hotelurile Fairmont - The Queen Elizabeth si Hilton Montreal Bonaventure. Unde as putea sa gasesc un hotel relativ aproape (sau usor de ajuns cu transport in comun) si potrivit unui buzunar de student? Multumesc!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Multumesc fetelor pt urarile de sanatate, s-a elucidat azi misterul febrei lui David, are roseola, o forma de pojar...la 6 luni...incredibil. Saracul de el se scarpina mai tare ca la dermatita,e plin de pete, nu mananca, e mofturos dar macar nu mai are febra .
Deci atentie mamici, daca simptomele sunt ca der raceala( febra, nas cu secretie apoasa, putina tuse) sa nu fie pojar , ca e sezon.

Ira
, ca esti apropitara, nu te fofila si da ceva de baut!

Ange, la multi ani la baietel, cred ca e tare mandru ca e baiat mare acum !

Pitilache, de cand ai povestit de sarpe imi vine in minte secventa din filmul ala cu Chevy Chase care si-a luat casa la tara in decor bucolic cu sarpele care se taraste in casa si nevasta urla la un moment dat sinistru radem noi, dar sunt si eu tare ca osu de meduza cand e vorba de taratoare!

Gabid, nu te amara cu Moni, si ioana mea care sare ca o capra a primit punctajul 2 din 4 ( la restula avand 3+) la report card ca in ca nu are coordonare buna a miscarilor . Cum oare ca pe mine ma zapaceste cat se agita prin casa ???

Arrina, cataplasme cu frunze de varza ai incercat? Sunt f bune la reumatism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

quote:
Originally posted by lai

Montrealezele, apelez la voi pentru un sfat: de pe 5 pe 8 septembrie o sa fiu in Montreal la o conferinta a LASA (Latin American Studies Association). Conferinta se va tine la hotelurile Fairmont - The Queen Elizabeth si Hilton Montreal Bonaventure. Unde as putea sa gasesc un hotel relativ aproape (sau usor de ajuns cu transport in comun) si potrivit unui buzunar de student? Multumesc!

Lai



Lai, eu locuiesc relativ aproape de Down Town in Montreal, cu autobuzul poti face min 15 min, acum depinde si la ce ore din zi, insa nu mai mult de max 25-30 min.
In zona este un hotel unde cred ca preturile nu sunt fff mari, poti verifica.Ai autobuz direct pana in centru, este METRO chiar langa, statie de metrou cum treci strada, biblioteca la fel.
Sper sa te ajute informatia, incearca sa suni si sa afli tarifele.

Hôtel Terrasse Royale

Ce sympathique hôtel-résidence est idéalement situé au cœur d’un quartier animé et à quelques minutes à peine du centre-ville.


5225, chemin de la cote-des-Neiges
Montréal, QC H3T 1Y1
Téléphone: 514-739-6391
Télécopieur: (514) 342-2512




PS cauta si pe expedia.ca si acolo selectezi zona care te-ar intersesa, poti vedea si tarifele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

salutare fetelor

hop si eu cu necazurile mele. nu stiu zau daca poate careva sa ma ajute dar incerc macar. idioata de la gradinita pustiului meu nu vrea sa prelungeasca contractul pina in septembrie cind trebuie sa inceapa scoala si acuma pur si simplu sint descoperita pe luna iunie. pur si simplu nu am ce sa fac cu pustiul in perioada asta. am incercat la toate tipurile de gradinite atit in zona cit si mai departe de mine dar nimeni nu are loc pentru o singura luna. din 25 iunie l-am inscris la un camp de jour , dar pina atunci nu am nici cea mai vaga idee ce sa ma fac. de luat concediu nici nu se pune problema nici la mine nici la sotul. sint disperata. va rog dati-mi niste sfaturi.

merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Laura, n-am incercat dar pute rau de tot varza pe aici, abia daca o sufar cand o tai la gatit...si-apoi unde sa pun mai intai ca m-a prins peste tot.
Sanatate multa celui mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

neata fetili
gabi,cu siguranta scoala unde va merge Moni este o scoala cu pretentii.pana la tine nu am auzit pe nimeni care are copilul la scoala publica sa fi dat test pt a fi acceptat.felicitari!

emily,chiar te rog sa nu uiti.mie Ro imi face tare bine.anul asta o sarim dar vine mama la mine prin toamna -iarna asa ca ma voi linisti pana la anul.La vara viitoare mergem cu siguranta pt ca se insoara fratemiu.astept evenimentul asta de o groaza de ani.are 30 si nici un gand de insuratoare
Pe 15 iunie plecam la "disney" pt 2 saptamani.Eu una nu sunt atat de incantata pt ca va fi rupere de picioare,insa copii sunt "disperati" .
Cu casa nu am facut nimic.Am avut 2 oferte dar cu 10 000 respectiv 20 0000 sub pretul stabilit de noi.asa ca nu am acceptat nici o oferta si stam in continuare aici.O retrag de pe piata si o bag la inchiriat.Cred ca este cea mai buna solutie in momentul de fatza.

laura,merci.e mandru foc.la toata lumea se da mare ca a scapat de patut si de scaunul inalt

sia,ai incercat la gradinitele private sau la un milieu familial privat? acolo cu siguranta ti-l accepta pt o luna de zile.Sau ma gandesc la vreo prietena,cunostinta ceva care are mama venita in vizita si vrea sa faca ceva banuti.Zic si eu.

multumesc pt urari.


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Emilly multumim pentru felicitarile cu privire la link-uri. Ideea a avut-o Carmen77 eu doar m-am distrat cu ele intr-o zi cu ploaie in care a dormit mai mult Isabella. Fiecare dintre fete a contribuit cu link-uri pentru care de altfel lista este deschisa si cine mai are idei... Imi pare rau ca nu am gasit si capitolele mai vechi de 29, probabil ca sunt arhivate deja.

O zi buna va doresc (ati auzit ca o sa ninga diseara si la noapte???),
Roxana

Mergi la inceput