Sezatoarea canadiana (33)

Sezatoarea canadiana (33) | Autor: Freia

Link direct la acest mesaj

continuati ....

crosetarea sau poate altceva

Freia si Alexa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Donia, cum se simte Roxana la noua gradinita, ii place ?
Te-ai mai gandit pt sambata viitoare la W of Paradise ?
Mamici cu copii la day-care, ati servit colegii copiilor cu ceva dulce ? Dar si cu suc ?
Pliiiz, va rog sa ma ajutati cu niste sugestii ca numai maine nu-i in 20 !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

laura, te referi cumva la o zi onomastica?
daca da, noi am servit, da, si o vom face si anul acesta pe 19 sept cand cel mic al meu va implini 2 ani, si, ca si anul trecut, vom duce tort la gradi si piscotele unde vom servi pe toata lumea -bb-ei si doamne educatoare.fara suc insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

fetelor,
fetelor, revin cu mesajul.

caut chiriasi pentru apartamentul nostru, situat in Saint-Laurent,41/2 cu 645cad, caldura inclusa; este mare, frumos, luminos, parchetat si cu bucatarie noua; are acces la autorute imediat (40, decarie, etc) , autobuze la 2 minute de bloc, 3 statii pina la du college;
contractul expira la 01 iunie.

zona este frumoasa, parcuri, daca vreti pun si poze, vecinii de apartament virstnici si nesensibili la zgomotele alor mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Canadiencelor, am fost peste Labor Day weekend pe la voi (Montreal (Mascouche) si Ottawa). Am vrut sa va spun ca mi-a placut foarte mult, si taare m-ar trage atza inspre voi (vreodata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Laura, eu i-am facut Agatei si anul trecut si anul acesta tort si am dus suc natural (sau ma rog, asa scria pe cutie). Numai ca trebuie sa ai grija, sa intrebi la gradinita daca poti sa aduci tort si daca da, ce fel. Pentru ca sint copii alergici la tot felul de chestii, la oua cel mai des. Dar daca ei sint impreuna de cind erau mai micuti, iti va spune educatoarea ce e in regula sa duci si ce nu. Oricum, fara alune!!! Nu duce nimic pina nu intrebi. Eu am avut noroc, una dintre educatoarele de la gradinita face acasa torturi pentru ocazie, este a doua ei meserie si i-a facut Agatei tort cu ingrediente „nepericuloase“ in forma de papusi Barbie: anul trecut i-a facut-o pe Belle, din „Frumoasa si bestia“ si anul acesta pe Frumoasa din padurea adormita, cu rochie roz si bleo, ca in desene. Supeeer!

Cornelia, deAgata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)
http://nelia.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, si noi am dus tort de ziua Roxanei, dar am intrebat intai educatoarele. Eu ma gandeam la ceva desert mai sanatos (gen cheese cake), dar educatoarele au spus sa ducem ce stim ca ii place Roxanei, ca in definitiv nu in fiecare zi se serbeaza ziua cuiva si e un "treat", adica o ocazie speciala cand se permite si un tort de ciocolata. Dar cum spunea si Nelia, singura conditie a fost sa fie fara alune. Suc nu am dus, au baut lapte.
Azi e prima zi oficiala de gradinita la noi, ca in prima saptamana ne-a spus educatoarea ca va imparti toata clasa in doua grupe, fiecare grupa in cate o zi, sa se poata obisnui micutii mai usor. Si, culmea, tocmai azi ne-am trezit tarziu, mai aveam 20 de minute pana la ora inceperii... am intrat intr-o panica! Dar pana la urma am reusit sa ne descurcam onorabil. Acum vreo 10 minute ma uitam pe geam ca au fost copiii in pauza, am vazut-o pe Roxana. S-a intalnit cu o vecina mai mare decat ea cu 1 an si dupa ce s-au imbratisat se plimbau pe acolo de mana, erau tare importante!
Sunt tare curioasa cum se va descurca cu gustarile, cu lunch-bag, servetelul, etc... vedem noi.
Ioanei cum ii place la day-care? Cum se descurca cu limba?
In principiu ramane ca da pentru fluturi, doar daca nu apare ceva neprevazut pana atunci. Dar noi va trebui sa plecam catre casa la 1, ca sa am timp sa ajung la servici, asa ca poate ne infiintam acolo la ora deschiderii. 10 ziceai?
Ira, tare m-a distrat mesajul tau cu scoala! Hai ca noi iti facem galerie de pe margine, te descurci tu. Probabil ca la inceput e mai greu, pana iti intri in ritm.
Laura Takacs, ma bucur ca ti-a placut pe la noi. Mai poftiti! La anul sper sa ajung si eu pe la voi, poate New York, sigur Michigan. Oricum, si "la voi, si "la noi" sunt tare mari, multe de vazut!
Are cineva idee cam cat se face cu masina pana la New York? Sa zicem din Toronto sau Hamilton.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare fetelor,

Revin si eu dupa o luna de vacanta (Romania si Franta). A fost foarte frumos, inca incerc sa imi revin.
O nota proasta: Alitalia, daca puteti sa o evitati. Am avut probleme si la dus si la intors (cand a intarziat avionul din Romania 4 h si am fost nevoiti sa stam o noapte la Milan, cu Laura bolnavioara dupa noi).
Laura, ziua fetei tale e pe 20 septembrie? Daca da, e in aceeasi zi cu mine:)

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Scolaritelor mici sau mari le urez un an scolar cat mai usor si cu note cat mai mari !
Cu gradi Ioana nu are probleme, intelege mult din ce se spune in engleza, dar nu se poate exprima inca .
Intr-adevar, pe 20 sept e nascuta si am mari emotii cu tratatia de la gradi, la tort m-am oprit si eu .
Unde se da comanda de tort, la supermarchet la Zehrs, Sobey's ? neaparat de ciocolata ( nut free ) cu trandafiri...
Catalina, cand vom sufla in lumanari ne vom gandi si la tine sarbatorito dar si la baietelul lui Bebitzu !
Donia, de abia astept sa mergem la fluturi, da ora 10 dar ma mai uit o data pe net !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Laura, nu stiu daca trebuie sa dai comanda. Noi am luat de la Sobey's, dar am fost de cu dimineata sa alegem un tort gata facut si sa le dam textul de scris pe tort, iar la pranz era gata. Nu strica totusi sa intrebi direct la magazin, poate la voi se vand torturile ca painea calda si ramai fara.
Iar in pauza de pranz ne-am dus la day-care, copiii tocmai isi terminasera pranzul, am aprins lumanarea de pe tort, am cantat "Happy Birthday", am taiat tortul si l-am mancat si ce a ramas am lasat acolo, pentru restul personalului. Oricum, Ioana o sa se simta tare speciala, cel putin la Roxana din "birthday girl" n-o mai scoteau educatoarele. Sa faceti si poze!
Iar a fost pauza la scoala... eu tot pe geamul de la baie, vreo jumatate de ora... am zis sa punem acolo o masuta sa ne bem si cafeaua cat timp e Roxana in pauza.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Salutare fetelor,
LA MULTI ANI tuturor Mariilor, si celor care ua rude de sarbatorit si mie si eventual la dulcineea mea, ca e posibil sa o cheme si Maramai vorbim cu tati..
Mama ce activitate cu inceputul asta de scoala, LAura multa bafta si petrecere frumoasa de ziua fetitei!
Cata-welcome back!
Nu mi-ati spus dc ati vazut pozele din zona Nipissing, v-o recomand cu caldura!
Eu maiintru maine sa imi iau la revedere si gata, decolam simb diminetaza,azi merg sa ridic biletele, am dat comanda si pt mobila Emmei si mai am de facut bagajele si maruntisuri, maine voi lucra de acasa, sefu a fost un dulce as usually.
Pupciei acuma!


Denisa
20+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput