Sezatoarea canadiana (47)

Sezatoarea canadiana (47) | Autor: parpalak

Link direct la acest mesaj


46



Ira, nu ma astept la nimic de la tine, doar te-am informat ca nu-i frumos ce faci, pentru cazul in care nu ti-ai dat seama. Daca-ti dai seama si faci in mod special, in fond e treaba ta. Pe toti ne afecteaza emigrarea diferit, iar daca pe tine te face sa te simti bine sa fii rautacioasa... Aia e... Dar tot urit e.. E foarte posibil sa-ti dai seama singura la un moment dat ca politetea nu dauneaza grav sanatatii. Mult succes!
Pe deasupra mai esti si quebecoasa... Nu-mi dau seama ce vrei sa spui cu asta. N-am intilnit pe nimeni (altcineva) care sa-si fi pierdut aia 7 ani de-acasa in Quebec. Nici pe forum, nici in persoana. Zau!

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Dana, atunci cand faci cunostinta cu cineva si dupa un timp constati ca nu functionati pe aceeasi lungime de unda,....da, relatia se raceste de la sine, nu-i nevoie sa faci nimic special pt asta.

Calitatile unui om de multe ori nu se identifica cu meseria practicata, tocmai de aceea am scris ca unii dintre noi suntem nefericiti si deprimati pentru ca avem o meserie sub calificarea noastra...

Eu una cred ca as fi f trista daca as spala vase, chit ca as avea plasme sau cine stie ce masina. Asa ca prefer sa fiu saraca si fericita.

Parpalax, te-ai trezit cu fata la cearceaf ? Apuca-te de scris carti de bune maniere, precis o sa fie best sellere, ca prea esti pasionata in sensul asta. Da' vezi sa nu uiti s-o si citesti dupa ce o scrii, poate ramai cu ceva din ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Dragutzele, azi ma duc la mall, in ideea ca daca mi-o oferi careva un interviu de job, nu dispun de costum corespunzator.
Pe la ce magazine sa ma uit, sa fie si cat de cat, si bun la bani, sunt unemployed. Uitasem senzatia asta, sa nu stii magazinele.
Asta ma duce la problema Mameimariana, pe bune ca eu daca as schimba limba inca o data as dispera complet. Mi-a luat un an sa sun la banca sau alte locuri asemenea fara emotii, sincer mi-e imposibil sa renunt la bruma asta de confort. Si stiam engleza cand am venit, de ex la toefl si la gre mi-a fost destul de usor.
Hai sa nu ne mai caraim, e destul de grea emigrarea si fara caraiala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Laura, intra pe site-ul mall-ului si o sa gasesti acolo lista cu toate firmele si magazinele. Iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moosy spune:

Llaura mama lasa uitatul prin website-uri la mall ca n-ajuta! Am fost in situatia ta nu demult, si am gasit costume decente la preturi decente la Suzy Shier. Gasesti un Suzy Shier mai in toate mall-urile. O sa dai cam 50 -70 (max. pe un costum...plus taxe :) )... dar sunt costume moderne, nu batranesti

Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Uite asta e mall-ul de la mine de la tzara:
http://www.ttproperties.com/spm_retail/directory_spm.html
Sa ma duc sau bat drumul degeaba?
Edit: este Suzy, deci ma duc. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Llaura, eu mi-am gasit doua costume dragute, unul la winners si altul la Laura. Au fost destul de accesibile amandoua. Ala de la winners il iubesc in mod deosebit ca e modern si pantalonii sunt lungi destul.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

...in Ontario, dupa mine, nu au ce cauta decat 2 categorii de oameni, extremele....ori cei f buni, care stiu perfect engleza si au o meserie cautata, si se angajeaza din prima luna pe salarii mari....ori cei care fac munci necalificate pe bani mai multi decat in Qc...
Aceasta declaratie a ta a deranjat Ira...daca ai fi indulcit tonul si te ai fi exprimat altfel, nu ar fi iesit atatea discutii, multe alimentate doar de tine .
Tu stii mai bine ca tonul face muzica, nu ?
Sa-ti ceri scuze nu e ceva rusinos, si ai putea practica sportul asta cand e cazul . Toti putem emite "judecati de valoare" dar uneori putem jigni prin virulenta tonului . Si e pacat .
Suntem atatea fete aici, fiecare cauta raspuns la cate o problema si nu e frumos sa ne certam de dragul contradictiilor .

Si e o primavara asa frumoasa la noi, atatea flori, albine, pasari !!! E zvon de vara de acuma, nu de primavara !!!

Si bb2 nu ma lasa sa mananc...

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Draga mea laurajr,

singura modalitate de a fi impartial, de a nu deranja pe nimeni si de a fi intotdeauna placut de toti, ...este sa nu ai pareri, sa nu emiti judecati, sa nu-ti expui principiile de viata, progresele/performantele copilului propriu, dragostea de cuplu, sa nu te exteriorizezi si eventual sa nu mai scrii nimic....

...eu sunt constienta ca nu exista persoana care sa scrie si altceva in afara de retete de bucatarie, pareri despre starea vremii sau aplauze la diverse evenimente....si sa nu deranjeze macar o singura alta persoana....asa ca ar fi cazul sa ne consolam cu ideea...si sa realizam ca nu exista perfectiune in viata si ca relatiile cu ceilalti nu presupun numai norisori roz, ci si compromisuri.

Dac-ar fi sa ma supar la fiecare kk mic care ma deranjeaza la ceilalti, nu as mai avea nici un fel de viata sociala. Flexibilitatea si toleranta nu ne fac decat bine, si depinde de noi sa vedem mai mult binele in cei de langa noi...decat sa scormonim in cautare de defecte/probleme/batai de cap.

ps.

Vive le Québec libre !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nelia, am tuns-o si eu pe Sofie aproape cheala, nr 2 spre 3. Ii intra parul in ochi, si nici cu clama nu statea, si facuse o infectie din cauza manutelor tot timpul pe ochi...astfel incat...nu am avut de ales. Daca se face intalneala, cu ocazia asta ne vom bate in tunsori.

Dana, sper sa vii cu gemenii si cu sotul. Daca nu vrei sa vii din cauza mea, raman eu acasa. Poate facem si o lista cu eventualele prezente. Pana acum vine Ana, Cami, Cornelia si... ? Intrebarea e....unde ? In vreun parc ...sau vreti sa iesim din Montréal ? Sau la terasa ?

Poate vine si Casandra. As fi f. fericita sa o revad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Laura_B eu am facut IFIA – Imagini, Forme si Inteligenta Artificiala, sotu’ a facut Sisteme de Calcul (mult mai inspirat…). Voi ce sectii ati facut? Uneori ma gandesc si eu sa ma apuc de contabilitate, dar ma uit la niste prietene care nu mai termina cu examenele de CGA si parca nu ma mai indeamna inima, ca-s batrana si parca s-o iau de la 0??? Mai nou ma gandesc sa ma fac casnica (ca sotu' ma tine), sa ma plimb cu copilul, nu mai sun la zeci de gradinite sa ma pun pe liste de asteptare, o las si pe mama in pace sa-si traiasca pensia linistita nu sa vina la mine cu lunile...
Ti-ai luat costum? Daca nu, uita-te si la Smart Set si la Winners.

Cat despre tunsul 0 in cap, pe mine m-a tuns mama de m-a zapacit si am un par moale si subtire. Fi-miu in schimb, pe care nu l-am tuns chel niciodata, are un super de par, foarte, foarte des si aspru (si blondut pe deasupra), de unde l-o fi mostenit n-am idee. Stiti ca am citit undeva ca textura parului se schimba de 4-5 ori pe parcursul vietii. La mine s-a schimbat din moale si vesnic ciufulit, in foarte moale si foarte chiufulit.

Fetele de la Toronto si imprejurimi, vreti sa ne intalnim si noi pe 4 iunie? Se face picnic oricum in parcul de la Dufferin & Finch (ca in fiecare an) si ma gandeam ca poate ar fi o idee buna daca vreti sa ne cunoastem. Eu merg sigur daca mai vine cineva mi-ar face mare placere sa ne cunoastem. Nu mai gasesc link-ul cu mai multe detalii, dar vi-l dau cand dau de el.



Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput