Sezatoarea canadiana (47)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by Cricor
de unde l-o fi mostenit n-am idee.


Haha ce imi plac astea, vara-mea nu stie de unde a mostenit fiica-sa ochii albastri.
Eu am facut chimie in ro si computational chemistry in US, dar numai cu MS si pe piata de aici nu cred ca ajung sa mai fac vreodata. Chimia nu imi (mai) place de nici o culoare, programare nu stiu destula, ce-o vrea Domnul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Bonjour Mesdames!
Corina, merci de invitatie la picnic mie una mi-ar placea sa vin sa ne cunoastem, cu o conditie...fara sot si cupii, ca al meu sot e superocupat si in weekends plus ca e socru-meu aici sa ma ajute cu Vlad.
Fetelor, nu iau apararea nimanui, dar nu mi se pare sa fi jignit Ira pe cineva, daca si-a spus parerea; oamenii sunt diferiti, au perceptii si stiluri de viata diferite eu zic ca n-a tintit pe nimeni special in mesajele ei.
Haideti, cheer-up, si nu va mai aruncati sageti ca-i pacat!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mona, picnicul asta se organizeaza de 1 iunie ca-i ziua copiilor. O sa vina toata lumea cu copil, catel, purcel...

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

cricor, noi am fost acu doi ani, dar n-am reusit sa intilnim pe nimeni de pe forum! Pina la urma ne-am intilnit cu niste prieteni, asa ca rau n-a fost. Are careva vreo idee de vreun reper, ceva? Infigem un stegulet, ceva?
Aia cu facutul casnica, nu zici tu rau.. N-ai idee ce tare ma tenteaza. Eu lucru acu la o companie de media si se pare ca asta-i o industrie in care nu conteaza prea tare pregatirea, bine, si leafa-i ceva de genul 10 lei pe ora. Da' si stresu'i spre zero. Cind ma uit la ei, parca ma uit la oameni platiti sa aiba 8 ore pe zi de vacanta.. Si-am vazut si oameni pregatindu-se sa iasa la pensie de-acolo..
Apropos de schimbat optica dupa emigrare.. Cind am venit aici nu-i intelegeam pe aia care la 5 punct erau afara pe usa. Acu nu-i inteleg pe aia cu orele suplimentare.. . Am dat saptamina trecuta un interviu, de gura agentului, si ca sa nu-mi ies din antrenament, la o firma in Markham, si toate bune si frumoase, pina ma ia la intrebari aia de la Human Resources cum stau cu orele suplimentare, ca la ei mai toata lumea face mai mereu.. Am declinat zimbind.. Nici macar nu i-am zis ca proasta planificare tre' sa aiba daca se fac orele suplimentare in mod curent..

laurajr, apropos de vara/primavara. Au dat vreo doi stropi de ploaie pe 401 azi, asa c-am deschis geamul sa trag in piept aroma de sosea uda si zau daca nu mi s-a parut ca miroase a balega, ca la tara.. ..
Cu bb2 si mincarea.. incearca si tu cu explicatiile... bine, fara prea mari sperante c-ar merge, da' daca n-ai o idee mai buna, poate-o incerci pe asta..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Fetele din Toronto! mai asteptati putin cu intalneala... pe la sfarsitul lunii iunie, poate chiar iulie - ca vin si io. Cu sot, fara, nu conteaza. Vreau sa va cunosc
Noi suntem libere (doar fetele) astazi ca e ziua incoronarii si mi-am propus sa fac o gramada de treburi. Pe langa niste hartogaraie pentru scoala, mi-am propus sa impachetez putinele haine groase pe care le avem dupa ce le sortez bine.
Am intrat pe site la Cathay Pacific si zice ca am voie sa car 2 bagaje a cate 32 kile fiecare. Are ceva daca voi avea 3 a cate 20 fiecare? stie cineva??? Sunt trecute acolo si dimensiunile. Tre' sa imi fac bagajul cu centimetru in mana. Asa ati facut si voi?
Daca tot mergeti pe la cumparaturi... va puteti uita si la Christian Dior sa imi spuneti si mie cat e un parfum "Addict"? Vreau sa stiu daca sa imi mai iau unul de aici sau gasesc acolo la acelasi pret. In mod normal, n-ar trebui sa fie diferenta de preturi la produsele astea, nu?
O pereche de papuci adidas, new arrival sunt aici aprox. 100 cad. Asa e si acolo??? o camasa camel de-a lui tati e cam 30 cad. Daca-s mai ieftine aici, mai iau vreo doo ca si asa e aniversarea noastra saptamana viitoare si am de facut cadou lui tati.
Gata! Ma duc sa trezesc populatia!! Ca s-a facut 7:30...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

quote:
Originally posted by parpalak

cricor, noi am fost acu doi ani, dar n-am reusit sa intilnim pe nimeni de pe forum! Pina la urma ne-am intilnit cu niste prieteni, asa ca rau n-a fost. Are careva vreo idee de vreun reper, ceva? Infigem un stegulet, ceva?



Ai fost?? Ce rau imi pare ca nu ne-am dat intalnire dinnainte. Eu merg in fiecare an ca sotu' participa la organizare. Anul asta poate stabilim un reper. Vezi, daca veneai anul trecut dadeai de mine ca eu eram aia de ceream bani pentru un copilas care avea nevoie de transplant de ficat cand dadeam mici ...

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mamamariana n-ai voie trei bagaje, doar doua, si fiecare sa aiba 32, adica nu unul 20 si altul 44 ca iarasi nu ai voie. De ce nu va trimiteti cu vaporul cate ceva? Multi isi trimit asa si din Romania.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Cricor, noi (eu si pretenii mei din Toronto) am terminat Radio, iar pe diploma scrie ca am fi terminat sectia Telecomunicatii. "Pe vremea mea" nici nu erau sectiile de care spui tu! Erau 4 mari si late; Electronica industriala, Componente, Telefonie si Radio. Am lucrat numai 2 ani jumatate in domeniu -laICE-, apoi am dat la ASE si am schimbat meseria. Ajunsa in Canada am avut "numai" de ales intre domenii... si am hotarat sa merg pe contabilitate, mai ales ca aveam si mai multa experienta. Deci eu nu am luat-o chiar de la 0. La CGA mi s-au recunoscut 7 examene pe baza a ceea ce am absolvit in Romania. Si dupa doi ani de invatat si aici, tot mai am cam unul jumatate pana termin! Dar sincer-sincer: m-am cam saturat si eu de examene...

Mamamariana, si eu tot cu cm in mana si cu cantarul am verificat si ra-sverificat bagajele. Ah, am mai avut si o "posetitza de mana": o a treia valijoara pe roti, pe care am luat-o cu mine in avion- la suprafata erau puse fardurile, dar altfel era burdusita si ea pana la greutatea maxima admisa pentru bagaj de mana.
Nu stiu la parfum, dar la camasi barbatesti (din cele care zice-se ca nu se sifoneaza, ca pe astea le caut mai nou) pret recent: $45 cad.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Corina, venim si noi la intalneala daca nu plecam pana atunci in concediu...doar sa stabiliti exact cand e .

Mamamariana, verifica inca o data ca mai sint permisibile 32 kg...socrii mei cand au venit ultima oara, n-au avut voie decat 20 ...se pare ca au mai intervenit schimbari de ultima ora...

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

MamaMariana, asa-i 2 bagaje a 32 kg fiecare ! Basca bagajul de mana ( valijoara pe roti in care ai voie parca 10 kg ) .Plus ca sotul isi poate agata si el pe umar o geanta de aia de carat laptop in care sa puneti actele importante si niscai aparate foto, camere daca aveti .Si iati o poseta zdravana, eu mi-am luat una gen rucsac, ingenua, dar cantarea si aia 8 kg .
Daca stii unde veti sta sau aveti prieteni la care sa lasati cutii, puteti trimite pachete ! Noi am trimis inainte 100kg si parca tot au mai ramas unele pe acasa, trebuitoare ...
Ai intrebat de flip-flop : vara aici e patria lor !
Eu am ramas placut surprinsa de vara trecuta, de caldura care a fost ! Eu ma asteptam sa ninga in iunie, ca doar eram in Canada, si cand colo, in Toronto erau la 10 seara 30 grade si in Bucuresti cand plecasem erau 18 !
Succes la impachetat !

Andreea, scuze, n-am dat telefon , dar te sun in we, eu lucrez sch 2 saptamana asta !

Donia, daca iti spun ce film ti-am gasit....mori ! Acela cu Colin Firth de care am discutat noi !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput