Sezatoarea canadiana (47)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna dimineata...sau buna ziua
Probabil ca nu ma stiti pentru ca nu prea am scris pe aici, dar de citit va citesc intens...Am si de ce...Am primit invitatia la viza de Canada ...Si de unde credeam ca tot ce vreau e sa ajung pana aici pentru ca voi sti ce sa fac, ce sa aleg...acu' stau ca prostu' si nu pot lua nicio decizie ...A pleca sau a nu pleca, asta e intrebarea ...Cea mai mare problema: vreau un copil! Il vreau de aproape 2 ani si nu mai sunt dispusa sa astept inca 3 in Canada ca sa o pot lua de la zero...Si mai e o problema: cred ca nu mi-e destul de rau in Romania ca sa plec ...Si uite asa ma chinui de ceva vreme...Am senzatia ciudata ca pentru noi procesul de emigrare pur si simplu a durat prea mult, iar viza...e posibil sa fi venit prea tarziu ...
Va rog, daca aveti un sfat, daca ati trecut prin asta...cum sa fac sa pot trai impacata cu decizia pe care o iau?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Buna ziua canadici!

Recunosc ca va tot citesc de ceva vreme dar asteptam viza ca sa ma "introduc" aici. Viza nu a venit inca, dar am vazut ca mai sunt fete in drum spre Canada si vroiam sa le dau o veste buna (daca nu o stiau deja) - s-a micsorat taxa de rezidenta permanenta si daca nu ati aterizat inca puteti cere rambursare (daca a-ti platit-o deja). Informatii gasiti pe site-ul oficial.

Si, pentru studente, vin cu o intrebare care ma roade:
se poate obtine finantare pentru invatamantul tip "educatie continua" sau se platesc numai din buzunarul propriu?

pe curand,
madishor


Life is a journey. Wear comfortable shoes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:


Cristina, pai e hotarat, adica picnicul se tine oricum pe 4 iunie. Ramane doar sa stabilim un mod de intalnire intre noi.


Stiati de asta?

Teatrul Bulandra in Toronto - 21 Mai

In data de 21 mai (duminica) ora 7.00 pm, la RAMESES SHRINE , 3100 Keele str., actrita a Teatrului Bulandra ANCA SIGARTAU va sustine un singur spectacol in Toronto cu piesa "VREAU SA FIU ACTRITA".
http://www.arcweb.ca/ro/modules.php?name=News&file=article&sid=494&mode=&order=0&thold=0


adelamaria, nu prea stiu ce sfat sa-ti dau. As zice ca daca nu ti-e rau in Romania, de ce ai pleca? Depinde ce fel de om esti tu, eu de exemplu m-as intreba toata viata, dar daca plecam, ce s-ar fi intamplat? (asa cum acum ma intreb, oare cum ar fi fost daca nu plecam?) Daca va permiteti, puteti veni sa vedeti daca va place, cat de repde va gasiti serviciu, etc. In ultima vreme aud din ce in ce mai multe cupluri facand asta. Pe de alta parte, nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca trebuie sa astepti 3 ani ca sa ai cun copil. Noi am venit cu toti banii imprumutati (14000) si Luca se nastea la mai putin de 2 ani din momentul aterizarii.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

quote:
Originally posted by madishor

Buna ziua canadici!

Recunosc ca va tot citesc de ceva vreme dar asteptam viza ca sa ma "introduc" aici. Viza nu a venit inca, dar am vazut ca mai sunt fete in drum spre Canada si vroiam sa le dau o veste buna (daca nu o stiau deja) - s-a micsorat taxa de rezidenta permanenta si daca nu ati aterizat inca puteti cere rambursare (daca a-ti platit-o deja). Informatii gasiti pe site-ul oficial.

Life is a journey. Wear comfortable shoes.



cat este acum? cat costa de persoana toata "afacerea" emigrarii?
merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mamamariana, eu am venit din state sambata trecuta si m-am stresat o groaza cu bagajele, le-am cantarit, le-am masurat, am pus la posta (mai mult decat trebuia). Limita era 50 de pounzi/bagaj; am constatat in aeroport ca daca depasesti pana la 70 de pounzi, platesti 20 de dolari. Ca sa nu mai zic ca tipa de la check-in nici macar nu mi le-a cantarit, desi era evident ca sunt grele. Eu as da telefon la compania aeriana sa intreb exact ce conditii au daca depasesti greutatea si/sau dimensiunile.

Ce film cu Colin Firth vorbiti voi acolo? sunt huge, huge fan, imi plac toate, cu "Pride and Prejudice" conducand detasat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Laura,

niste pareri la cald din Calgary? cum ti se pare orasul?


mai sunt vreo doo we pina pleaca barbatu'miu si tot string pumnii sa-i placa, sa ne caram de aici la anul.

.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Salutari fetelor

As avea si eu o intrebare: A fost cineva cu cortul aici in Canada, vara in concediu?

Sotul meu s-a gandit sa facem anul acesta concediu la cort, o saptamana. Dar noi avem fata mica ( de doi ani) si nu prea stiu cum este cu conditiile, cu frigul noaptea( daca mergem spre nord sigur va fi frig si in iulie).
Ne-ati putea recomanda niste locuri frumoase cu champing amenajat. Nu m-as duce chiar in padure

Referitor la bagajele de avion, cred ca s-a schimbat ceva recent in regulamentul companiilor de zbor, am auzit de la mai multe persoane care au zburat recent ca le-a spus sa nu depaseasca 22 de kg pe bagaj( 2 valize de persoana) plus bagajul de mana( 10 sau 12 kg).

Adelamaria, E greu sa iti spunem cum e mai bine sa faci. Mai ales daca spui ca nici acasa nu tie rau...Noi am facut copilul dupa 2 ani de Canada din cauza ca am lucrat la inceput si am vrut sa beneficiez de concediu platit pentru ingrijire copil. Dar daca lucreaza sotul poti sa te ocupi tu de copil si nu trebuie neaparat sa astepti trei ani. Nu va fi usor dar vor trece repede.
Nici noi nu am fost prea hotarati daca sa plecam sau nu. Am depus actele chiar in joaca. Apoi au trecut etapele una dupa alta si ne-am trezit cu viza. Pana in ultima clipa nu am stiut daca o sa avem bani sa venim. Dar am venit ( cu bani imprumutati) sa vedem cum e si sa ne incercam norocul. Acum ne-am facut o viata aici , avem si o fetita si pentru ea cred ca e mai bine sa ramanem aici. Oare asa o fi? Nu vom stii niciodata . Inca ma intreb daca acasa nu reuseam?. Cand am fost in vizita de Craciun ne-am intalnit cu multi prieteni. Majoritatea au reusit sa aiba casa lor( apartament luat in rate cu imprumut)daca nu aveau deja cand am plecat noi. E greu, dar se poate . Aici tot la asta vom ajunge Rate si imprumuturi pe termen lung. Ceea ce cred ca am castigat aici este o liniste sufleteasca, o alt fel de multumire decat materiala. Si mai ales posibilitatea de a vedea alti oameni si locuri noi.
Iti doresc mult noroc in alegerea ta.

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Nu sunt in Calgary, Ana, sunt la Edmonton, aici e jobul lui barbatu-meu.
Din cate se vede pe net, piata fortei de munca e mai larga in Calgary, dar cel putin cativa ani nu ne putem muta.
Vrei in Calgary?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Laura,

vrem sa plecam de aici, si Calgary pare cea mai buna varianta, dar totul depinde daca sotul meu isi va gasi jobul pe care si-l doreste sau nu, altfel nu e de acord cu plecrea (eu sunt mai hoinara si as pleca miine, dar el e cu calcule, proiecte, planuri, deh, deformatie profesionala); avem prieteni in Calgary, au plecat tot dupa vreo doi ani de Quebec, cam dupa aceleasi frustrari pe care le am eu aici, si ne tot asteapta si incurajeaza, se simt si o duc foarte bine acolo.

.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ana, Daisy s-a mutat din Toronto in Calgary de curand. Vad ca n-a mai intrat pe forum demult, dar daca ii scrii un pm sigur iti raspunde. Din cate inteleg eu de la ea, ii place.

Noi avem un prieten care s-a mutat in Calgary in septembrie. El e super incantat. E drept ca el s-ar muta maine si in Australia daca-i vine, ca-i tot timpul amator de lucruri, oameni, intamplari noi.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput