Sezatoarea canadiana (47)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ana, asa aduna Dumnezeu, unul asa si celalalt in alt fel, ca sa nu se plictiseasca impreuna :-)
La noi sotul e hoinarul; eu plec foarte greu, ma leg de apartamente, vecini, strazi, imi lipseste si tipa de la magazin care imi zicea sweetie, imi dadea cupoane si care imi zicea pe maine, imi lipsesc copii de la usa vecina care matematic in fiecare zi de trei ori veneau sa agite cainele prin geam, sa simt ca e si locul meu undeva. O fi varsta, maica.
Afara de asta, toata lumea zice ca sunt joburi in Alberta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

'Neata tuturor,

Adelamaria, ti-am trimis PM, sper sa iei decizia care va avantajeaza. Nimeni nu isi poate lua responsabilitatea unei indrumari in cazul vostru, e prea...personal.

**********

Girls, yupiii, m-am programat la examen teoretic, vreau sa-mi iau carnet.
Chestia e ca la mine e primul, in Ro nu am avut.
...mai bine mai tarziu decat niciodata....saptamana aviatoare imi cumpar cartea si mi-o asez sub burta, poate-poate o intra ceva.

...as vrea sa va cer un sfat sau sa aud pareri, noi am vrea sa ne cumparam o mazda3 sau o toyota echo, hatchback eventual, ceva care nu consuma deloc benzina, stiti care-ar fi cea mai avantajoasa varianta ? Adica de unde s-o luam ? Am scris la firma la Toyota pentru un calcul si nu ne-au raspuns de 1 saptamana, cred ca sunt prea ocupati.

SH, de 1 an, 2, e mai avantajos, stiu. Dar sa incercam cu un particular, sa preluam ratele ? Sau e riscant ? Merci.

edit for Clau07 : Draga mea, eu m-as duce cu cupilu cu cortu', dar eu sunt mai sisi, imi plac sporturile extreme. Nu vad ce experiente negative ar putea apare, in afara faptului ca Alexandra va va consuma probabil ceva mai multi nervi decat de obicei, dar toti parintii sunt si asa cu nervii-n pioneze pe motive de rasfaturi in exces, ce mai conteaza un mic stress in plus, nu-i asa ? Eu cred ca ea va fi foarte incantata de experienta, ...Sofia mea are de ex. un cort mic in camera ei, si de multe ori doarme in el, sau se joaca inauntru pur si simplu. Chestia e sa nu aveti ghinion de vreme prea rea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

mamamariana Dior addict e EDP la 3.4 oz 79 la magazinul Sephora. Mai erau Dior addict 2 la 69cad si dior addict eau fraiche la 59 cad aceeasi cantitate. Banuiesc ca te intereseaza primul.
Am intrat sa va spun ca va pup pe toate. Maine seara plecam deci nu mai intru. Nu de alta dar nu am bagaje facute inca iar casa imi arata jalnic. Nu stiu ce a dat asa o lene in mine azi.
Va multumesc mult pentru sfaturi si poate venim si noi la intalnire daca va fi sambata. Ca duminica fiu-meu face un an. Nu fac chef decat in 10 dar in 4 mergem la o pretenutza care de asemenea face 1 an....
Va pup.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ira, si eu am vrut Toyota Echo, tu te-ai uitat la vreuna de aproape? e mica rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Ira, si eu am vrut Toyota Echo, tu te-ai uitat la vreuna de aproape? e mica rau de tot.



Da, Laura, e mica si nici nu prea e pe gustul meu, mie-mi plac masinile americane, elegante, fortzoase, grele, sanatoase...insa ce sa faci daca benzina e scumpa ? Astea-s masinile viitorului...

Eu merg de ceva timp cu echo, ma ia un coleg de la metro pana la job, ... si sincera sa fiu nu ma incanta enorm, parca merg intr-o cutie de conserve, imi da senzatia de prea usoara, nesigura...dar cand il vad ca pune benzina o data pe luna si noi aruncam atatia bani in crysler-ul nostru....ma apuca dracii. Merge cu aer, asa am senzatia. Plus ca in Quebec benzina e mai scumpa.

Noroc ca suntem doar 3, probabil daca aveam 2 copii nu ne era suficienta...

...de fapt, dac-as fi in bani, mi-as lua Smartul - numai pentru mine, dar, deh...astept intai sa se faca Sibin avocat, ....am vazut cum au facut unii cu Smart toata America de Nord, e bestiala masina, si arata minunat, cel putin mie imi place mult.

Cred ca pana la urma va trebui sa ne deplasam la concesionari, chestia e ca nu prea avem timp, am fi vrut sa se rezolve totul pe net...

Da chiar, dar ce-ai facut cu Toyota, ai dat-o ? Era buna, ai avut nevoie de reparatii, sau pur si simplu te-ai plictisit de ea ? Noi am schimbat de ni s-a acrit la asta a noastra...o asteptam sa moara de moarte buna, da' uite ca nu vrea (fereasca sfantu').

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Mie imi plac masinile mici, dar Echo ...Yaris, Corolla, tot o data la luna pui benzina. Mazdele le lauda lumea, dar nu stiu cum stau cu benzina. Echo mi se pare facuta aiurea..uite m-au dus prietenii la aeroport cu chevy cavalier, ai loc in ea nene, am pus doua valize in portbagaj. (nu ma baga in seama, stii uneori casatoria produce traume)

Cum sa iei masina pe net?! doua week enduri din dealer in dealer sunt obligatorii inainte sa iei masina, mai negociezi, mai lasa el, mai dai tu, and so on...

Edit: nu am cumparat Echo pana la urma, dar m-am uitat bine la ea vreo saptamana. Am prins un sale si conditii bune de credit si am luat Volvo S40 (mutarea in Canada a dovedit ca am facut o tampenie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

...a, nu sa o cumpar, ci sa ne calculeze un pret personalizat - estimativ, ca sa ne orientam pe ce an ne permitem s-o luam.

Nu ne-am mai cumparat niciodata masina noua, de aia intreb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Noi am avut -de fapt mai avem, dar nu mai merge si nu mai merita reparata- o Madza 626: consum mare si, cand a inceput sa aiba probleme, costa foarte mult si manopera si piesele. Mazda 3 probabil consuma mai putin, insa costul pentru service (cand va iesi din garantie) banuiesc ca e cam la acelasi nivel ca si in Vancouver.

Cand ne-a lasat Mazda noi am luat un Aveo, cel cu "5 usi" si cutie manuala. Pana acum suntem multumiti de ea: consum redus, benzina cu cea mai joasa cifra octanica e cea recomandata de producator, piese mai rezonabile ca pret (inclusiv consumabilele tip roti, filtre ulei, stergatoare etc) ; ca spatiu, e micuta insa... am reusit sa caram cu el te miri ce, un exemplu foarte recent fiind o usa cu plasa pentru iesirea de la terasa- in conditiile in care eram toti trei in masina, inclusiv Diana in scaunelul ei in spate!
Ira, voi nu puteti merge direct la dealer, sa discutati fata in fata? Noi asa am facut, si am primit si ceva reduceri (bine, reducerile erau fata de pretul afisat, ca altfel nu au iesit ei in pierdere, sunt sigura).

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Uite am gasit calculator de pret (echo nu apare, am incercat la Yaris):
http://www.toyota.ca/cgi-bin/WebObjects/WWW.woa/20/wo/Home.Vehicles.Configurator-27Sxbhe8lcgmaGvFlEml2w/7.5?configurator%2ehtml
Insa Laura B are dreptate, dealerii iti dau pret sub asta recomandat de producator, are si comertul legile lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci ambelor Laure, o sa mergem we asta sa vedem ce si cum.

Mazda-i frumusica foc, mai ales aia nr 3 rosie, Doamne...dar nu stiu cat consuma pe bune...

Va tin la curent, poate fac reduceri pentru studenti ? Nu stiu, zic si eu...sau pentru absolventi.

Laura, dar de hatchback ce zici ? Ii place lui Sibin mult, si mie - un pic, cred ca gasesti loc de parcare si in spatiu super mic. Am vazut ca incape si scaun de BB in spate hihi.

Mergi la inceput