Sezatoarea canadiana (41)

Sezatoarea canadiana (41) | Autor: Caroline

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=67135&whichpage=1" target="_blank">40


Laurajr tine-ma si pe mine la curent daca afli ceva - si pe mine ma intereseaza ceva upgrade in nutritie. Zi-mi si mie ce si cum

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, Bebitzu, multumesc pentru pontul cu cosmeticiene, scap de cosmarul cu ceara la care nu ma pricep;o cunosteam din vedere pe tipa de la parter din blocul meu, dar nu mi-a trecut prin cap sa o intreb despre cosmetica cit am stat acolo:)))
Ira, la job a fost excelent, in sensul ca mi-am facut meseria- imi era dor, si mi-e, pentru ca iarasi sunt pe tusa, fiu-meu cu ale lui probleme a trecut pe prima treapta, apoi scoala, apoi...va veni cindva si rindul meu- eu sper; oricum mi s-a parut mult mai usor decit ce-am facut acasa, aici fiecare e cu bucatica lui- se munceste cantitativ dar nu...rasfirat- gama de probleme de acoperit este mult mai restrinsa, mi se pare o chestie pozitiva, asfel fiecare e specializat in ceva, nu in toate si nimic...
sper ca ati petrecut de st.Valentin, fiu-meu a venit ieri de la maternelle cu o cutie plina de scrisorele, desene de-a copiilor, unul in special cu inimioara strapunsa si dragoste de la...Cloé, care Cloé are taman cinci ani si ceva ; au fost toti imbracati in rosu, i-am trimis o cutie de bomboane de cioco pentru les amis din clasa...a fost draguta toata organizarea;

http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Si Sofie a venit acasa si mi-a dat un pupic de crema de ciocolata si capsuni (avusese asta de mancare la collation la gradi), dupa care mi-a inmanat mandra 2 inimioare, una cu micky si una productie personala. Mi-a spus ca ma adora pentru ca sunt bruneta , si ca ei nu-i plac blondele, nici macar cendrillon.

Laura, merci de parerile de parerista, sunt super .

Lorelai, o sa vezi cand o sa-ti creasca fetitele, ca o sa iasa si cornitele direct proportional cu varsta. Eu cand simt ca nu mai pot sa ma abtin si ma duc sa o terorizez in pupici, sa-i spun cat o ador, sa-i spun ce fericita sunt ca exista....Sofie imediat isi schimba glasul/atitudinea, incepe sa se alinte, eventual ma intreaba daca are voie sa arunce telecomanda de pereti, daca are voie sa puna muzica la maxim, sa sara in capu' concierge-ulul stressat, sa puna suc in ciorba, sa rupa cartea, sa deseneze cu markerul negru permanent pe pereti/mobila/jucarii adica cam tot ce-i este interzis de obicei.


...o sa vad, trebuie sa gasesc eu un echilibru. Ii spun doar de 100 de ori pe zi ca o iubesc, nu de 250.

Ana, ma bucur ca te-ai descurcat, dar ar fi fost si culmea sa nu, ca doar venim din Romania, nu din Africa, avem scoli de conta f bune in tara, plus ca problemele economice din ro sunt uneori mai complicate decat aici, pentru ca aici e stabilitate comparativ cu cutremurele economice ale ro.

Pupici tuturor.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Buna fetelor ce faceti?Vreau sa va intreb daca voi tot asa singure v-ati simtit cand ati venit in Canada?Eu ma simt asa singura.....Sunt cu familia dar in Romania aveam si noi prieteni aici.....Voi v-ati facut prieteni cand ati inceput scoala de limba?Am mare incredere in scoala de limba (poate gasesc acolo prietene)Este adevarat ca romanii sunt rai unii cu altii aici?

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ana Maria,

pe de o parte, prietenii de cursa lunga din Romania au ramas acolo; dupa o virsta pare mai greu sa te apropii, ramane familia prioritara, cu restul doar socializezi; pe de alta parte, cea mai frumoasa parte din viata canadiana a fost cea din perioada cursurilor de francizare; colegii au fost excelenti, libanezi, mexicani, chinezi, etc, am avut o perioada misto, amicala, pe care nu stiu daca o s-o regasesc...
nu ezita sa te apropii de restul imigrantilor din alte tari, ai multe de invatat despre cultura, gastronomia, felul lor de a fi, si te imbogatesti psihic de pe urma unor astfel de relatii; am pastrat legatura, ne scriem, vorbim la telefon, etc...;
romanii de aici...e o mica Romanie, la scara restrinsa regasesti toate tipurile de oameni pe care i-ai intilnit acasa; ramane la latitudinea ta personala sa cerni sita, sa vezi ce ramane, cu care ai afinitati, de care te poti apropia sau nu; in cazuri extreme, nu ezita sa intrebi, sa cer ajutor; comunitatea functioneaza cind si unde te astepti mai putin.

bafta,
Ana

http://community.webshots.com/user/montrealpoze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Buna dimineata!
Ma scuzati ca intru pe subiectul vostru , dar am si eu o intrebare si mi-ati fi de mare folos daca mi-ati spune parerea voastra.
Sotul meu a primit o oferta in Edmonton de 59 000 dolari pe an + bonusuri(nu stiu ce inseamna asta). Noi nu ne prea dam seama ca inseamna asta, dar credeti ca ne-am descurca 3 persoane (avem un baietel de 7 luni) din salariul acesta? Eu ar trebui sa fac scoala ca sa mi se recunoasca facultatea, deci copilul ar trebui dat la gradinita, plus chiria si mincarea.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Imi dau si eu cu parerea. Bonusurile probabil ca sunt sume de bani care se dau la intervale regulate in unele firme. Asigurare medicala nu are? Asigurarea asta de la firma acopera dentist-ul, medicamentele, vaccine, masaj, fizioterapie, chiropractor, naturopat, ce se acopera difera de la companie la companie. Eu as zice ca o familie de 3 persoane se descurca destul de bine din 59000 in Toronto, banuiesc ca-i cam la fel si-m Edmonton.

Uite niste preturi de Toronto ca sa-ti faci o idee:

Chirie ap. 2bedroom (3 camere din Ro): 950 - 1050
Hydro (curent):40 (la unele blocuri e inclusa in chirie)
mancare - noi acum platim in jur 700-800 (dar luam si mancare organica)
telefon + internet: 80
cablu TV: 50 (dar n-avem toate canalele ca nu prea ne uitam)
gradinita: 1000 (copii intre 1 an si 2,5 ani)
masina (noua): 400 rata + asigurare 250 (asigurarea de Toronto e foarte scumpa, e posibil ca-n Edmonton sa fie mai ieftin)
Sper sa te ajute.


Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Draga pitecantrop, si eu sunt in proces de mutare la Edmonton, numai ca eu am deja acolo toate lucrurile, plus sotul.
As zice ca va puteti descurca din banii astia, desi salariul nu e prea mare (poate este o pozitie de vanzari?)
Noi platim 775 de dolari pe apt 2-bedroom si cred ca este cam scump (in suburbie). Asigurare la masina a gasit cu 2000; trebuie sa veniti cu claim record de la soc de asigurari si cu driver's license record.
Cand/cum veniti? cu permis de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

laurajr, iti trimit PM cu emailul prietenei mele.

pitecantrop, bonusurile, daca sint "benefits" nu sint bani in mina, inseamna asigurare medicala extra peste ce ofera provincia pt el si familie(dar nu intotdeauna), asigurare la dentist, concediu platit etc. cel mai bine ar fi sa intrebe exact ce inseamna. uneori e cash la sfirsitul anului dar nu obligatoriu.
din 59,000 probabil ca ia in mina cam 3200 pe luna (daca tu nu lucrezi si aveti un copil). preturile sint mai mici decit in toronto sau alte parti (asta am auzit), eu cred ca va ajung dar cam la limita. mincarea e ieftina, daca gatesti si nu mincati in oras, chiria si gradinita sint grosul.

Ana-Maria, cum spunea Ana, prietenii de suflet tot in tara sint, aici iti poti face alti prieteni dar, din experienta mea, nu ii vor inlocui niciodata pe cei lasati in tara. scoala de limba e un prilej bun de cunoscut lume. fii deschisa, intra in vorba cu ei, impartasiti experiente de viata, iti vei apropia sigur citiva colegi.

in ce priveste romanii de aici, de acord 200% cu Ana. sint fel de fel de oameni. alege cu grija si iti poti face si aici un cerc de prieteni. daca ai timp incearca sa te implici in evenimentele comunitatii, mergi la biserica, la picnicuri, la spectacole. nu se poate sa nu gasesti pe cineva cu care sa ai ceva in comun. pina una alta, ne ai pe noi, fetele de pe forum.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moosy spune:

pitecantrop, daca stii sa te calculezi iti ajung banii aia berechet: noi la salarul asta ne-am luat si casa, si 2 masini (si asiguare de masina pt G2- ca eu sunt incepatoare, deci asiguarea e mai mare). Cu grady in Ontario e mai suor, la salariul asta primesti subsidy si nu trebuie sa platesti decat 60$, mai ales ca tu vrei sa te intorci la scoala, nu vei avea venit deci te poti califica pt subsidy. Insa nu stiu daca in AB e valabila situatia asta, trebuie sa te interesezi. Ideea e ca se poate trai mai mult decat decent.
Lorelai....salut!!! si eu tot in Ottawa stau..:)

Anca si Michael

www.barabas-andreea.ca
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=moosy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana-Maria21 spune:

Ma bucur foarte mult ca va am pe voi si cand o sa intru si eu in paine adica sa ma uc la scoala ,sa ies in oras mai mult o sa stiu ca pot veni la voi daca am probleme.Multumesc foarte mult.Deocamdata actele noastre de la federal se lasa asteptate dar de fapt toate ne ies noua mai greu.Noroc ca e si tati aici de 4 ani si e cat de cat mai bine dar el nu are foarte multi prieteni si de aceea deabia astept sa incep scoala ca sa imi fac prieteni iar daca nu ....Sunt foarte fericita ca va am pe voi.Va pup.

invidia dezleaga limbile oamenilor asa cum admiratia le amuteste

Mergi la inceput