Sezatoarea canadiana (41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Asta cu prietenii e o mare problema; se apropie incet-incet plecarea si la fel creste disperarea, cand am venit aici eram motivata sa mut muntii...acum deja e a doua plecare si simt uzura, indoiala, frica cu mult mai mult decat le-am simtit prima data. Dar, gandind optimist, oameni sunt peste tot, am gasit aici vom gasi si acolo, cine stie.
Cred ca de aia citesc aici si scriu mesaje, se micsoreaza putin marele necunoscut :-)
In alta ordine de idei, cum e mama ieftina mancarea in AB, ca eu am intrat in safeway si mi-a venit ameteala :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Llaura, in Canada sunt preturi mai mari decat in USA, lucru binecunoscut de toata lumea. Si impozite, si gropi, si distante, si zapezi mai mari. Asta e, te consolezi cu salariile si cu casele, ca ele sunt mai mici.

`Da canadienii nu au razboi in Irak.


...si s-ar putea ca la alimente sa fie alte norme de distribuire a hormonilor, chimicalelor, decat in state, asta am auzit, dar nu am verificat pe net.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Buna seara!
Multumesc mult de informatii.Ne sint de mare folos. Noi trebuie sa alegem intre a ramine aici in Lausanne sau a pleca in Edmonton. Ideea unei noi mutari ne cam sperie asa ca inca ne gindim daca vom pleca sau nu pe meleaguri canadiene. Am vazut poze din Alberta si am ramas impresionata de frumusetea locurilor.
Multumim inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

E, asa, nod in papura e usor de gasit..nu am camera, ca ti-as arata vreo doua poze cu gropi de aci din DC pe centru:-)
Eu am senzatia ca mancarea este mai buna; am mancat de exemplu un sandvis in aeroport in Toronto si mi s-a parut extraordinar de bun. Bine, asta dupa ce am reusit sa-l comand; mi-am adunat cata stradanie am putut si am produs comanda in franceza si tipa zice in engleza adica vrei un sandvis cu pui? scria alaturi, normal, dar daca nu vazui, nu vazui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moosy spune:

Fetelor, e mai scumpa mancarea in Canada? comparativ cu State ..??? aud asta pt prima data. Tin minte ca am vazut un reportaj intr-un magazin din State gen Loblaws si m-au speriat preturile...erau mult mai mari ca aici, plus ca erau in $ americani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Laura, revin dupa ce verific informatia, nu are sens sa fac pe telefonu fara fir .


Fetelor de la sezatoare, va rog sa-mi spuneti si mie cum faceti voi vinetele pe aragazele canadiene, ca nu mai pot de pofta. Daca stiti pe cineva care gateste, de asemenea, poate se indura cineva de un nr de telefon.

Multumesc.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by pitecantrop

Buna seara!
Multumesc mult de informatii.Ne sint de mare folos. Noi trebuie sa alegem intre a ramine aici in Lausanne sau a pleca in Edmonton. Ideea unei noi mutari ne cam sperie asa ca inca ne gindim daca vom pleca sau nu pe meleaguri canadiene. Am vazut poze din Alberta si am ramas impresionata de frumusetea locurilor.
Multumim inca o data.



Ce sanse aveti sa luati cetatenie acolo, sau o aveti deja?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

quote:
Originally posted by moosy

Cu grady in Ontario e mai suor, la salariul asta primesti subsidy si nu trebuie sa platesti decat 60$, mai ales ca tu vrei sa te intorci la scoala, nu vei avea venit deci te poti califica pt subsidy.




Am fost si noi in situatia asta cand era James bebelus: eu trebuia sa merg la scoala si doar sotul lucra. Desi aveam numai un venit pe familie, iar day-care costa astronomic de mult, vreo 1,100-1,200 pe luna, noi nu ne-am calificat. Stiu ca cei de la guvern au fost foarte picky, in sensul ca nu toate cheltuielile unei familii sunt privite ca necesare; de exemplu ni s-a spus ca masina e un lux, nu o necesitate, deci sa luam bus-ul. In cazul nostru, la un venit de 76,000 pe an pe familie nu s-a acordat subsidy. La un venit de $59,000 e posibil sa se acorde un subsidy partial, adica in jur de $300 pe luna, deci restul de $700-800 de dolari trebuie sa-i acoperiti voi. Asta insa e valabil in Ontario. In Alberta poate fi diferit.


quote:
Originally posted by Ira



Fetelor de la sezatoare, va rog sa-mi spuneti si mie cum faceti voi vinetele pe aragazele canadiene, ca nu mai pot de pofta. Daca stiti pe cineva care gateste, de asemenea, poate se indura cineva de un nr de telefon.

Multumesc.





Ira, eu le fac la cuptor, nu la "flacara" electrica de la aragaz. Pun o folie de aluminiu si pe ea asez vinetele spalate. Le intorc din cand in cand cand mi se par coapte pe o parte, pana cand sunt gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu am comparat preturile la mancare mergand la safeway si la costco (e f. interesant, aici si acolo arata exact la fel); uitam de paritati, rate de schimb, etc; in AB este totul cam intre 1.5 si 2 fata de cat e aici (si asta e printre cele mai scumpe zone, capitala).
M-a dus cineva la Canadian Superstore (parca?), unde costa cam ca aici. Nu prea ma chinuie problema asta, ca pentru doi oameni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Pai nu prea am informatii legate de cetatenie. Stiu ca as avea si eu drept de munca si am putea aplica pentru rezidenta permanenta(sper ca nu vorbesc prostii). Sotul ar lucra ca si postdoc la universitate, contractul ar fi pentru 2 ani si acum stam si ne gindim ca daca dupa 2 ani nu isi gaseste altceva de lucru. Faza e ca are exact aceeasi posibilitate in Elvetie, dar viata e mult mai scumpa aici si sansa sa-mi gasesc eu de lucru sint mult-mult mai mici. Daca vreti preturi mari la mincare haideti in Elvetia ca aici batem tot. Dar au cioco buna

Mergi la inceput