Sezatoarea canadiana (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Caroline- cetatenia elvetiana nu o avem si nu o vom avea niciodata. Asa e legea lor. Nici macar baietelul nostru care e nascut aici nu are cetatenia elvetiana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Angela, o sa fac in we asta, si-ti spun cum au iesit. Ma gandisem si eu la cuptor, dar fiindca mama le facea pe flacara, mi-era frica sa incerc.

Eu acum sunt in cautare de reportofon. Ne chinuie astia de la fac. ca pe hotii de cai, trebuie sa gasesc copil intre 4 si 6 ani sa-i fac teste de matematica si sa-l inregistrez, va fi distractie de distractie pe capul meu.
De unde as putea sa cumpar un reportofon cat mai ieftin, eventual de unica folosinta ? La fac. am vazut ca imprumuta niste camere din alea profesionale, de 20 kg pe-un picior, cu stativ de 1 m, nu am chef sa le car dupa mine de nici o culoare. Si nici sa filmez copilul nu-mi surade, la urma urmei poate nici nu e dispus sa faca asta. Dar cu reportofon e altceva.

Cred ca Walmart e salvarea, as allwais.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Draga pitecantrop, este adevarat ca vei avea permis de munca, asa cum si eu am (deci dependentii celor cu permis de munca sau studiu in Canada au si ei permis de munca, open, any job, any location, pe durata pe care are sotul tau). Este adevarat ca poti aplica pt rezidenta.
Pentru postdoc salariul este foarte bun (la mine in lab postdocii au 35000 pe an si platesc parte din asigurarea medicala). Foarte probabil proful care i-a oferit banii astia il vrea intr-adevar. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

quote:
Originally posted by pitecantrop

Caroline- cetatenia elvetiana nu o avem si nu o vom avea niciodata. Asa e legea lor. Nici macar baietelul nostru care e nascut aici nu are cetatenia elvetiana.



Vezi eu pe motivul asta nici nu m-as gandi sa oscilez. As alege Alberta fara sovaiala pentru ca imi ofera recunoasterea ca cetatean cu drepturi egale (in primul rand).

Hai sa zicem ca daca Ro devine membru cu drepturi depline in UE, atunci nu conteaza cetatenia, hai sa judecam mai departe: Elvetia ce-i ofera dupa 2 ani? Ii poate prelungi contractul? Tu vei capata drept de munca? La o casa a voastra puteti visa? Protectia sociala exista pentru voi? (pensie, alocatie copil, scoala gratuita, burse, credite pentru studenti) Si nu uitati sa luati in considerare rata somajului. In conditiile in care portile europei de est se deschid si productia se muta in china, ce sanse de pastrare sub control a somajului exista?

Aici e o tendinta spre China care ma pune rau pe ganduri. Cei care gandesc in perspectiva isi cam iau MBA si se duc pe contract pe termen lung in China (post de manager de productie)... ciudata oportunitate... sper sa nu ramana singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Verisoara mea s-a mutat in China si este foarte multumita,
desi in Bucuresti aveau salarii nr 1 si ea si sotul
viata ei la acolo este prospera, linistita....si clima e de invidiat.

...cred ca i se rupe de cetatenie, si au facut investitii imobiliare in Bucuresti.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Da Ira, si eu am prieteni chinezi care s-au intors in china pe contracte grase si au o viata prospera - compania le asigura tot, casa, masina, asigurare, scoala platita. Ingrijorarea mea este ce faci dupa terminarea contractului? Te intorci in Ro.? Si cu copiii ce faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Cum, chinezii angajeaza manageri straini? ma mir, ca ei nu au nimic de invatat de la nimeni, fiind cei mai destepti. Nu m-as muta in China sub nici o forma, serios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

In legatura cu child benefits, mie mi s-a parut interesant site-ul asta (are si un calculator, si informatii specifice in functie de provincie): http://www.cra-arc.gc.ca/benefits/menu-e.html

Ira, si eu fac vinetele la cuptor sau la microunde, dar le intep coaja in cateva locuri inainte de a le pune la copt, ca sa nu "explodeze".

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Caroline

Da Ira, si eu am prieteni chinezi care s-au intors in china pe contracte grase si au o viata prospera - compania le asigura tot, casa, masina, asigurare, scoala platita. Ingrijorarea mea este ce faci dupa terminarea contractului? Te intorci in Ro.? Si cu copiii ce faci?



Cred ca se vor intoarce in Romania, chiar daca acum, (dupa ce plecasera cu oarece prejudecati), zic ca nu vor sa mai auda de intoarcere.

Fetita vorbeste chineza, engleza si romana si e o dulce, merge in prezent la o scoala privata de 1000 + de $ pe luna, scoala f buna, elita.

Eu cred ca Shanghai este unul din cele mai dezv. orase din lume. Oricum, ca cifra de afaceri este mult peste Montreal, + ca are o clima de invidiat, primavara continua.


Amandoi stiu chineza la perfectie, + engleza.

Pot sa emigreze de ex. in Vancouver, mai ales cu chineza lor. Dar cred ca nu vor, le e f bine acolo. Scriau ca au vazut si saracie extrema, dar in general mediu in care traiesc ei este de top.

China este f paradoxala.

Uitati aici niste poze :http://images.google.com/images?q=shanghai&hl=fr&btnG=Recherche+d%27images

Laura, merci, am sa incerc si eu cum m-ati sfatuit.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

M-am uitat pe poze Ira... Frumos, nu crezi ca esti in China.

Partea nasoala este (printre altele - dupa aia cu cetatenia) ca din cauza productiei care este in continua expansiune, reteaua energetica nationala crapa aproape zilnic si servesc baietii niste pene de curent de toata jalea.

Mergi la inceput