Sezatoare canadiana (50)

Sezatoare canadiana (50) | Autor: clau07

Link direct la acest mesaj

Canada 49

Merci Donia pentru pont am reusit sa pun hyperlinkul cu subiectul vechi. Sper sa mearga.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

hai ca incep eu, fetelor imi recomandati un club de inot, in toronto, north york mai precis zona Fairview mall, de fapt sunt interesata de lectii de inot, ca de inotat numai cu vesta in piscina sunt in stare...

Daca mai sunteti doritoare de inot, sau fitness la sala dati-mi de stire, si facem o gasca mare.

Loma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Sint tot timpul furtuni p-aici, asa-i vara... se incalzeste pina vine o furtuna d-aia d-adevaratelea.. La noi tuna si fulgera incontinuu, dar mai in departare, n-am avut curentul luat decit doua secunde. Nici macar ciinele nu s-a mai panicat cum face ea de obicei, posibil din cauza ca nu eram chiar in centrul furtunii. Si nici n-a ploaut decit un pic, spre deosebire de weekend, cind ziceam ca iau barca sa ies din casa.
Acu 3 ani parca nu de la furtuna s-a facut blackout, ci de la consum, nu?

Cum mai stati cu visinata? A mea da p-afara...
(Am gasit la Loblaws-ul de la Yonge cu Yonge Street cu Blvd )

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

Parpalak , draga mea

mi s-a prins leusteanul de la tine, desi saracutul de el am plans vreo 3 zile pe langa el la inceput, ca abia ce il pusesem in gradina, si incepuse asa de frumos sa isi ddea drumul la crestere, ma iutam el si nu imi venea sa cred, si iaca barbatul intr-o zi il "calca in picioare" by mistake, cica nu l-a vazut a calcat pe acolo in timp ce freza gardul viu, si vorbea cu vecinul de alaturi si zdrang pe leusteanul meu, precum canepa matusii Marioara din aminitirile lui Creanga.
Nu speram ca isi mai revine, si dupa cateva zile bune zaresc un alt lastaras care isi facea loc sa creasca si de atunci tot au mai aparut altele...
vreau sa iti multumesc tare mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Am fost azi la o garderie in sistem familial si eram sa turbez!Era jalnic!In viata mea nu am crezut ca poate fi asa la o garderie!M-am hotarat sa nu o inscriu la astfel de garderii.O sa o pun pe liste de astepatare la CPE sau garderii obisnuite.

Claudia, o sa incerc cu ceara pt microunde!

Ce pun la ciorba in loc de leustean?Nu gasesc nicaieri!

Voi cu ce acriti ciorbele?
Dar delicat din RO?Am luat un borcan sigura pe mine ca e delicat si cand colo era supa de pui(daca nu am citit bine!!!)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Gabi,

leustean gasesti la magazinele romanesti:Transilvania in Laval sau Bucuresti, pe boul. Decarie, la 1-2$ legatura; eu il pastrez la congelator, este acelasi gust ca proaspat;
vegeta gasesti la Mourelatos, cred ca cel din St.Laurent este relativ aproape de tine, au si mezeluri bune acolo, kaiser, brinzeturi foarte bune si legumele ieftine.


si eu am ocolit garderiile in mediu familial, majoritatea sunt la basement si in conditii unele vai de ele, mergi personal, nu prin telefon la CPE-euri, gradintite in zona si incearca sa obtii intrevederea pentru a inscrie copilul pe lista cu director# directoare, nu doar lasa numele copilului, si ai sa gasesti mai repede loc. Bafta
Ana

http://community.webshots.com/user/vara2006photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Gabi, din pacate nu stiu cat de departe este Ahustic de CDN, dar daca vrei,uite aici
Siège social
Pavillon Côte-des-Neiges
4565, chemin Queen-Mary
Montréal (Québec) H3W 1W5
Téléphone : (514) 340-2800
Télécopieur : (514) 340-2802,

si aici
Pavillon Alfred-DesRochers
5325, avenue Victoria
Montréal (Québec) H3W 2P2
Téléphone : (514) 340-2800
Télécopieur : (514) 731-2136.


este un CPE, 7 cad/h.La cel din CDN merge Mihnea al meu inca de la 9 luni, noi suntem super multumiti.
Incepand cu aprilie au un alt sediu (a doua adresa data de mine) unde am inteles ca se mai pot face inscrieri, locurile nefiind inca ocupate complet.
Incearca sa mergi direct sa vorbesti cu cineva, asta in cazul in care nu este foarte departe de tine.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Loma, inseamna ca suntem vecine si eu tot cam pe acolo stau. Ma intereseaza si pe mine inot si fitness, dar inca n-am fost in stare sa gasesc unde. daca afli ceva zi-mi si mie pls.

Fetelor, vreau si eu un sfat de la voi, nu stiu cum sa procedez la gradinita, ca educatoarele astea mi se tot plang de Razvan ca nu asculta, ca a scuipat copiii, ca azi nu stiu ce a mai facut (chestii pe care nu le facea inainte de a merge la gradinita, asta bag mana in foc) mi-e si groaza sa ma duc sa-l iau la sf. programului ca cine stie ce imi mai zic.
Ele singure recunosc ca daca ii dau ceva de lucru sa faca, adica daca e ocupat cu ceva, n-au treaba cu el, adica e cuminte, sta acolo si face ce i-au dat, eu am impresia ca se folosesc de faptul ca el e nou, si nu intelege bine limba si acum il fac pe el capul rautatilor, cu toate ca eu nu am comentat intr-o zi cand alt copil l-a muscat de mana si i-a ramas urma vreo 3 zile, dar bineinteles tot din vina lui ca nu stie sa "share" .

Cum se procedeaza in cazurile astea, ele ce asteapta ca sa fac eu? eu ii tot explic acasa sa fie cuminte, sa se poarte frumos, etc dar am impresia ca si el se poarta asa ca sa nu-l mai duc la gradinita, cu toate ca acum s-a mai calmat, nu mai urla asa.

Offf abia astept weekendu' asta mai lung sa ma mai linistesc un pic.

va pup si merci anticipat

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

gabid, stam in acelasi cartier. Gradinita buna (din auzite de la cateva mamici care stau in zona, gazi e mai mica) ar fi CPE "Bois de Boulogne". Este situata pe straduta din spatele strazii Bois de Boulogne, a fost initial langa colegiu. S-au mutat acum in noul sediu care este in spatele strazii Bois de Boulogne, a II-a straduta, cea de langa linia de tren, in rand cu noile constructii in capatul strazii. Ai sa vezi imediat cladirea lor, scrie cu litere colorate CPE Bois de Boulogne. Din auzite stiu ca trebuie sa insisti, sa mergi de mai multe ori si iti primeste copilul. Ar mai fi cateva garderii ale unor romance, pe langa colegiu, pe langa vechiul sediu al CPE-ului, insa nu stiu ca sa-ti spun despre ele. Si ar mai fi una, chiar pe Bois de Boulogne la blocul de la 2459 tot a unei romance insa am inteles ca nu este subventionata si copiii ar fi mai mici.



Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

fetelor, stie cineva ce mai face try si bebelushul ei? nu a mai scris de ceva zile si a inceput lumea sa se ingrijoreze. daca o cunoaste cineva mai bine, pe ea sau poate pe sotul ei, poate ne da ceva vesti.

pt. cele care nu stiu povestea, uite-o aici.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=81051

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Loma, sa-ti fie de bine leusteanul! La iarna poti sa-i pui un pic de mulch peste ca sa-l protejezi un pic. Si poti sa-l uzi si cu apa normala, nu-i obligatoriu sa plingi pe linga el cind se mai accidenteaza. Inot placut!

Sa mai zic odata, fetele, care vreti seminte de leustean? Vi le pun in plic, daca va chinuie vreun fior de agricultura de agrement.. (habar n-am daca ies din seminte, dar asa ar trebui..)

oana a, sigur ca vor fi diferente intre ce-ti imaginezi tu ca e Canada si ce e in realitate. Plus ca fiecare o percepe diferit. Singura sansa e sa vii sa vezi daca-ti place sau nu. In orice caz, sa stii ca inceputul e greu, dar dupa aia se face mai bine

Magdone, eu zic sa le implici si pe ele. Explica-le pina faci clabuci la gura ca el nu stie limba si e normal sa fie frustrat (ele ar trebui sa stie asta singure). Cum ar veni, fii "assertive" si fa "assessment". Daca musca el pe altii, poate ca nici altii nu stiu sa "share" si de-aia... Nu le lasa sa te intimideze si sa dea toata vina pe tine. Mai arunca pisica si la ele in ograda. Zi-le ca si ele tre sa-i explice ca tre sa share, nu numai tu acasa. (Mai ales ca acasa e singur si n-are cu cine sa share). Intreaba-le daca il lauda cind face ceva bine. Daca mai vezi vreodata ca e Razvan muscat sau in orice alt fel agresat, nu mai trece cu vederea, intreaba-le ce se face in situatia aia, pentru ca daca Razvan vede ca muscatul e metoda de comunicare, o sa continue s-o aplice, daca vede ca oamenii mari trec cu vederea. Intreaba-le in fiecare zi ce s-a mai intimplat, dca a mai muscat el pe altii si daca l-au mai muscat altii pe el. Deci, implica-te de pe pozitia unui soi de arbitru..
Iar lui tati sa-i explici ca chiar daca tu esti super-woman, tot ai nevoie de incurajari din partea lui (sau, daca se pricepe mai bine, poate sa-ti dea si-o mina de ajutor)!

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput