Sezatoare canadiana (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Salut fetelor.
Nu am mai scris ca am avut de umblat pe la doctori cu bebeul. Acum asteptam rezultate de la analize, dar stiti si vioi cat de incet se misca ceva uneori in tara asta.

Parpalak gata cu visinele. Au mai ramas ceva si de visinata sau...?

Faza cu curentul de acum trei ani a fost super tare. Chiar ca nu-mi imaginam ca se poate intampla asta. Noroc cu un prieten care avea casa ( noi nu aveam pe atunci) si ca am mers si am facut la el niste gratare. Cel mai rau a fost ca pe vremea aia eram mare cafegioaica si muream fara cafea.

Lorelai m-a terminat povestea. Sper ca Try sa fie bine. De fiecare data cand aud de asa ceva multumesc lui D-zeu ca mi-e copilul bine si ma gandesc ce mult sufera altii sa aiba un copilas. Sa aiba putere biata de ea.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Olga, visinata mea cred c-a luat-o pe calea cea buna. Da' nu stiu daca mai ramine ceva pina de Craciun. Am mai ramas si c-o galetusa de sirop, tre sa ma gindesc ce fac cu ea.. cred c-o sa bem multa Cola ca sa avem unde sa-l punem..
La blackoutu din 2003, imi aduc aminte ca motaiam linga Paul, si vine tati acasa si eu de colo, cu ochii inchisi, "vezi ca nu-i curent" (ca sa nu se-apuce de internetuit degeaba) si el de colo, "zau?".., ca-i trimisese si pe ei acasa de la servici, si uite-asa m-am trezit.. si faceam cu rindul la masina sa ascultam radio-ul.. deschideam frigiderul cit mai putin si cit mai rar.. pina la urma l-am trimis dupa apa pentru formula, ca aia trebuia fiarta, si s-a intors si cu apa si cu gheata, era plin de tiruri care distribuiau gheata in parcari la alimentare.. Nu stiu cum s-au descurcat aia fara cash, ca nu se mai putea plati nimic cu carduri..
Dar a fost frumos seara, la lumina luminarilor..
Olga, tin pumnii sa iasa bine analizele.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

parpalak, m-as inscrie eu la un plic de seminte de leustean, asta daca nu ai avea nimic impotriva sa il trimiti la Montreal.
Anul trecut mi-a adus matusa mea din Romania niste seminte si s-au prins peste vara intr-un ghiveci pe care il aveam pe balcon. Peste iarna mi-a fost frica sa las ghiveciul afara de frica inghetului...dar nici in casa nu stiu ce nu i-a priit, asa ca in primavara nu mi-a mai rasarit nici un alt leustean. Poate am mai mult noroc anul asta cu semintele de la tine.
Cat zahar ai pus la visinata?
Am luat si eu o galetusa de visine ontariene dar inca nu am deschis-o din lipsa de informatii culinare (si timp).
Toate cele bune,
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Anca,Bebitzu,Ica...va multumesc mult pentru informatii!!!!

E destul de departe Cote de Neige de mine dar o sa vad cam cat fac pana acolo cu mijl de transport ...E de retinut!

Ica am fost la CPE Bois de Boulogne si mi-au zis sa vin luni de la ora 8-16.O sa o inscriu pe lista de asteptare.Poate ca prefera copii mai mari care nu le dau dureri de cap!

La gradinita in mediu familial nu ma mai duc!

Mi-au venit niste hartii ca sa merg la evaluare pt francizare...asta inseamna ca ne cheama la cursuri deja sau mai avem de asteptat?Va intreb ca sa stiu sa grabesc cautarea garderiei.




http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Ica,poate ne vedem daca tot stam in zona!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabid_2001/my_photos

Gabi si Moni 15.10.2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

aska, pai da adresa pe PM! La visinata, in toate retetele scrie de 400g zahar la 1kg de visine, dar eu m-am trezit ca n-am destul zahar in casa, asa ca l-am pus pe rind - cred ca de-aia au inceput sa fermenteze si sa creasca.. Si e mai bine sa le pui pe toate in ceva mare de la bun inceput, nu ca mine in "fiole" Plus ca visinata se face cu visinele intregi si astea-s deja fara simburi... da' nu-i nimic.. la anu' o sa iasa mai bine..

Sanatate la bebei si mamici.
Poze de cind eram mici si Poze si filme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ce mult a-ti scris...

Ana Stroe, e ptr prima oara din 99 cind s-a taiat curentul si a tinut asa mult. S-a mai intimplat si altadata dar i-a dat drumul imediat. Vecinul meu quebecos are generator si ce bine i-a prins.

Semintele de leustean prind sigur, si dau si anul viitor chiar daca le bate zapada. Eu nu am stiut ca leusteanul trebuie taiat mereu, ca deh, in Drumul taberei nu crestea asa ceva. De cind am aflat tai de fiecare data,il bag la congelator si creste imediat altul.

gabid, cu gradi nu stiu nimic ca ai mei copii sunt mari. Cu intrebarea de asistenta parca, trebuie s-o astepti pe ange sa se intoarca din Ro (pe la sf lunii august). Ea a lucrat pe asa post.

Eu acream ciorbele cu bors magic cumparat de al magazinul polonez dar temporar s-a interzis importul. Nu au obtinut inca licenta ptr Canada. Intre timp eu ma chinui cu lamiie, zeama de varza, sau reduc ciorbele. Poti face bors in casa, am facut la inceput, acum sunt mai lenesa.


Trebuie sa mergi la evaluare ptr franceza dar , atentie, daca vorbiti amindoi franceza, nu-ti pune mare speranta. Pe vremea mea , la interviul ptr Canada se dadeau un fel de note, iar aici capatai cursuri in functie de note. Mi-e nu mi-a dat mai nimic fiind vorbitoare de fr si aplicantul principal. Dar la Cofi poti afla multe informatii utile. Te pot ajuta cu echivalarea studiilor, etc.

Daca va baga pe amindoi la cursuri, Cofi va plateste gradinita (pina la 20$/zi era acum citiva ani)

Tot la evaluare iti va spune si cit ai de asteptata pina va baga la cursuri.

Week-end placut la toata lumea.

Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aska spune:

parpalakiti multumesc.
Trimit acum adresa.
toate cele bune,
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Gabi, pentru COFI se va incepe la sfarsitul lui august iar urmatoarea prin octombrie, deci daca nu va inscrie acum ramane pentru toamna.
eu am avut evaluarea prin aprilie si am inceput pe 25 august.
bafta multa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

fetele din Montreal, stiti pe cineva care pleaca acasa pana cel tarziu 10 septembrie?
as vrea sa trimit un pachetel pentru nepotul meu care incepe in toamna clasa I si i-am promis ca-i cumpar eu rechizite si toate cele de aici.Am avut o promisiune insa a picat si acum sunt in cautari.
am gasit o firma care livreaza pachete catre Ro insa este crunt de scump (parerea mea) - pentru 5kg = 134.90 cad.
saru mana mult pentru orice ajutor sau alte idei/info.

Mergi la inceput