Mamici din Canada (8)

Mamici din Canada (8) | Autor: Emilly

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30021" target="_blank">Mamici din Canada (6)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33815" target="_blank">Mamici din Canada (7)


Edmonton
MJord (Gabriela) – Stefan (21 octombrie 2003)

Mississauga
Mitzi (Cristina) – Ioana Teodora (6 ani) , Luca Alexandru (20 noiembrie 2003)
Khristin (Cristina) – Yasmine Alessia (3 decembrie 2002)
Denisam(Denisa)


Montreal
Monbb1 (Monica) –
Catan (Catalina) – Rayan, Cindy
Sympa (Mariana) – Andrea (25 octombrie 2003)
Lumy (Luminita) – Francesca (mai 2003)
clau07 (Claudia) - Alexandra
Dandanescu (Daniela) - Dania-Maria (19 decembrie 2002)
rocs (Roxana) - Julia (10 octombrie 2003)
ellap -
Podeanu (Dana) – Denisa (3 octombrie 1995), Eduard
anuca33 - David 5 ani si Antonia
Ange – Robert (13 mai 2003), Maia (16 noiembrie 1998)
onutza – Bryan Alexandru (26 februarie 2001), Sean Raphael (29 decembrie 2003)
mimitete (Mihaela) – Anne (7 ani) , David
Emilly – Ilinca
Timea(Timea)- Mara Bianca
Ira(Irina)-Sofia(01.02.2003)
Casandra (Casandra)-Calin 4 ani
Alex2004 (Lacramioara)-Gabriel(30 septembrie 2000) si Alexandru(20 februarie 2004)
Crismaria (Cristina)-Emma(20 decembrie2001) si Alessandra(17 ianuarie2003)
Daiana30 (Daiana)-Aris (28 octombrie 2003)
Simona (Simonna)-
Iselin-Anne (18.06.2003)
Nelia(Cornelia)-Agata (28.06.2001), DNP 2.05.2005
Alina-Liz (24.03.2000)
Mia- Luca-Nicolae (15.01.2002)
Daneza13-Tudor-Stefan 25.09.2003 si DPN 27.07.2005
Ana-Tudor 31.03.2000
Carmen77- Matei 27.10.2003

Ottawa
MarianaP (Mariana) –
moosy (Anca) – Michael (29 septembrie 2003),
Iulia P(Iulia)- Thomas

Ottawa Hull
Christina (Christina) – Victor-Andrei (24.05.2004)

Toronto
Pucku (Corina) – Stephanie (18 aprilie 2004)
Cricor (Corina) – Luca (8.08.2001)
Rosa (Rosa) – Silvia (30 aprilie 1996), Victor (03 ianuarie 2002)
Irinel (Irina) –
try – Alexandru
DanaMario (Dana) – Joshua
Parpalak – Paul (20 mai 2003)
Andreea-Ana (Andreea) – Anais (26 aprilie 2003)
Caro (Lidia) – Dan Andrei (24 martie 1996), Thomas Adrian (18 ianuarie 2004)
CataD (Catalina) – Laura (12 ianuarie 2004)
Claudya (Claudia) – Emma- Maria (25 iulie 2003)
Catinca –
Arabella – Angelo
Zeeva – Miruna (07 ianuarie 1999) , Maia (23 noiembrie 2003)
Dena (Denisa) –
Luiza – Marco
topsy-turvy
Arabella(Arabella)
Simona73 (Simona)-Andrei
Dialori (Loredana)- Diana (9.11.2003)
alona-Vlad (17.10.1997), Theodora (29.03.2004)
Daisy(Bianca Dragomir)-Andreea (3.10.2002)
adi_edi(Adriana)-Edward (19.10.2003)
oanadrag-Chris(14 martie 2004)
monat(Monica)-Alexandru (28.09.2004)
Andreea-Nathalie (29.09.2004)

Vancouver
LauraB (Laura) – Diana Maria (11 martie 2003)
DanaA (Dana) – Andrei (18 august 2000),
AncaMAria –

Woodstock
Donia – Roxana (19 mai 2001)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:

Originally posted by Mia.

Cind trebuie sa ne inscriem la un medic de familie,dupa ce intram pe assurance-maladie?Sintem veniti de 1 luna si in ianuarie o sa intram pe maladie.Cum caut un medic de familie,el imi recomanda si pediatru sau imi caut tot eu?




Buna Mia,
medic de familie ca si pediatru ni-i cautam singurele.
Eu am scos numerele de telefon de la cabinetele din zona de pe net si am sunat pina am gasit un medic.Nu e musai sa fii inscrisa la un medic de familie dar e bine sa-l ai.Eu una nu am, cunosc insa un medic roman si de cite ori avem probleme ne facem programare la el si ne da trimiteri pe unde avem nevoie.
Cu pediatru e alta poveste si trebuie sa il ai.

Noi ne-am mutat de citeva luni in alta zona a Montrealului si de atunci incerc sa-i mult dosarul gazei la un medic din zona si inca nu am gasit medici care sa ia pacienti noi.Dar nu ne pierdem speranta.Medicul ei pediatru e la 40km de noi.

Multa bafta!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by Cricor

(...) Laura B, dar de ce n-au vrut sa-ti faca certificat? Trebuie ca ambii parinti sa fie cetateni romani (sau sa aiba dovada), nu e suficient unul singur? Eu stiam ca daca doar unul din parinti e cetatean roman, copilul are si el cetatenie romana.
Corina


Corina, povestea e mai lunga si mai complicata. Pasaportul a fost prima din probleme.
Asa credeam si eu, ca e suficient daca unul din parinti este roman, dar... la telefon mi s-a spus ceva de genul ca daca si tatal e roman, le trebuie neaparat copie si dupa pasaportul lui, valabil; si ca si asa mi-ar face o favoare sa-mi accepte actele fara sa ma prezint eu cu copilul la consulat- ca vezi-Doamne ar trebui sa-l vada si ei. Adica ar fi trebuit sa fac un drum de la Vancouver pana la ei special pentru ca sa ne vada! Aici m-a cam luat gura pe dinainte si am zis ca e cam absurd, pentru ca de unde ar sti ei ca e copilul meu si nu e unul "imprumutat"? Andrei a venit chiar si cu ideea sa o declar pe Diana fara tata , dar tot nu mergea, pentru ca apare si el pe certificatul de nastere canadian... plus ca Diana are numele lui de familie (eu nu mi-am schimbat numele de fata la casatorie), numele de familie al lor fiind romanesc 100%...
Nu mai spun ca pentru a ridica certificatul de nastere trebuia sa ne prezentam unul din noi la consulat, sau sa dam cuiva o imputernicire sa-l ridice; adica trebuia ori sa zbor cu avionul de pe o coasta pe alta a Canadei, intr-o zi lucratoare in care consulatul sa aiba program cu pubilcul, ori sa-i incurc rau pe prietenii nostri din Toronto, ceea ce chiar nu as fi vrut sa fac.
In final s-au dovedit a fi mult prea multe complicatii, incepand cu pasaportul romanesc (care nu mai e valabil) al lui Andrei.
Sa vedem cand vom merge in Romania daca putem rezolva problema...

Laura
_

"We build too many walls and not enough bridges." Sir Isaac Newton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cricor, am reusit sa adun un sacut cu haine si incaltaminte de la alte mamici din orasul meu. As vrea sa-ti trimit un pachet prin posta, te rog sa-mi dai adresa ta pe privat.
Cat costa transportul hainelor pana in Romania? Poate ne mobilizam mai multe si contribuim si noi cu ceva banuti.
Iti spuneam si in alt mesaj, eu haine nu am, dar as dori sa contribui cu ceva pentru transport. Poate se mai gasesc doritoare din lista canadiencelor.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Mersi Emily!O sa incep sa caut de pe acum cred.

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si eu sint in Montreal!!!

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Mia te-am pus pe listuta, daca vrei sa-l pui si pe bb zi-ne cum il cheama.
In ce parte a Montrealului locuiesti?Eu stau in Pierrefonds.Poate suntem vecine...


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Bebe are 2ani si 11 luni si se numeste Luca-Nicolae(15 01 2002).Si locuim in CDN(place decelles).Luca mai nou povesteste pe limba lui cum o sa vina mosu si o sa faca cioc-cioc la usa si o sa- dea un ti-ti(masina).Nu prea vorbeste el de inteles dar e f. expresiv pt. ca se strimba mult.Si se culca cu pliantele de la magazine care au masinute.

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanadrag spune:

Imi poate spune si mie cineva cum este cu schimbarea pasaportului romanesc. Sotului ii expira pasaportul si trebuie sa ne interesam de ce acte are nevoie. Am inteles ca dureaza f mult.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christina spune:

Emily, te rog il adaugi si pe bebele meu pe listutza. Victor Andrei nascut pe 24 mai 2004. Multumesc!

Oanadrag, pt. obtinerea unui pasaport romanesc nou iti trebuiesc 3 fotografii tip pasaport (atentie! facute pe fundal alb- pe mine m-au pus sa le refac), pasaportul vechi, certificat de nastere, de casatorie, dovada ca esti imigrant (Imm sau PR card) sau cetatean si trebuie sa completezi un formular la ambasada. Taxa pt. obtinerea pasaportului este CAD 115.00 TRebuie sa te prezinti cu toate actele in original plus doua copii dupa fiecare act. Eu am aplicat la inceputul lui octombrie si mi s-a spus ca dureaza 4-5 luni sa-mi parvina noul document. Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Donia, ti-am trimis un PM.



Corina

Mergi la inceput