Mamici din Canada (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by Mia.
br]Bebe are 2ani si 11 luni si se numeste Luca-Nicolae(15 01 2002).Si locuim in CDN(place decelles).Luca mai nou povesteste pe limba lui cum o sa vina mosu si o sa faca cioc-cioc la usa si o sa- dea un ti-ti(masina).Nu prea vorbeste el de inteles dar e f. expresiv pt. ca se strimba mult.Si se culca cu pliantele de la magazine care au masinute.

Mia



Scump tare Luca al tau.Din pacate locuim cam departe una de cealalta.
Ce o sa-i aduca mosu??


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Eu tot nu sunt pe listutza
Nathalie - 29 septembrie 2004 - 10:45
Multumesc

Andreea, Doru si Nathalie

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreea_sirbu1/album?.dir=/42d5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Toronto(Etobicoke) - am uitat sa precizez :)

Mersi!

Andreea, Doru si Nathalie

http://pg.photos.yahoo.com/ph/andreea_sirbu1/album?.dir=/42d5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Cricor, am primit mesajul, multumesc.
Am inteles ca pentru transportul hainutelor in Romania pretul este de 87 dolari/50 pounds. Tu ai spus ca te oferi sa platesti singura acesti bani, dar eu sunt de parere ca e un efort destul de mare pentru o singura persoana, mai ales ca tu spuneai ca te ocupi si de spalat si reparat hainute, daca e nevoie.

Ce ziceti fetelor, am putea contribui si noi cu 5-10 dolari pentru transport?
Daca nu aveti hainute de donat, poate va permiteti acesti banuti. Am vazut ca fetele din Romania fac o mare colecta de hainute cu ocazia intalnirii de la WTC. Haideti sa intindem si noi o mana de peste ocean, ca stim prea bine cati oameni nevoiasi sunt acasa. Iar pe mine, de cand sunt mamica, ma apuca plansul la gandul altor copii care sufera.

Cricor, cand voi trimite hainutele adunate din zona mea, o sa pun in pachet si un plic cu 10 dolari, contributie pentru transport.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

quote:
Originally posted by Donia

Cricor, am primit mesajul, multumesc.
Am inteles ca pentru transportul hainutelor in Romania pretul este de 87 dolari/50 pounds. Tu ai spus ca te oferi sa platesti singura acesti bani, dar eu sunt de parere ca e un efort destul de mare pentru o singura persoana, mai ales ca tu spuneai ca te ocupi si de spalat si reparat hainute, daca e nevoie.

Ce ziceti fetelor, am putea contribui si noi cu 5-10 dolari pentru transport?
Daca nu aveti hainute de donat, poate va permiteti acesti banuti. Am vazut ca fetele din Romania fac o mare colecta de hainute cu ocazia intalnirii de la WTC. Haideti sa intindem si noi o mana de peste ocean, ca stim prea bine cati oameni nevoiasi sunt acasa. Iar pe mine, de cand sunt mamica, ma apuca plansul la gandul altor copii care sufera.

Cricor, cand voi trimite hainutele adunate din zona mea, o sa pun in pachet si un plic cu 10 dolari, contributie pentru transport.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)




CORECT!
Subscriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Mamici dragi eu am multe hainute unele noi ,altele aproape noi si as vrea sa stiu cum sa fac sa ajunga la persoane care au nevoie de ele.Poate cineva sa ma anunte pe pm cum sa procedam ca eu nu ma pot deplasa ,nu conduc si nici nu pot sa car pitica pe frigul asta afara .Ar putea cineva sa vina la mine ?Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Mosul o sa-i aduca o masinuta bineinteles si pomul care va avea multe"paie"(ii plac candy-urile care se agata in pom si crede ca-s paie pt.suc).Noi din Romania nu i-am adus decit jucariile de plus(ca erau mai usor de transportat) si duce dorul la masinute,motociclete si ce mai avea el acasa..

Mia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

Buna fetelor,

Mia, daca nu ai gasit pediatru sa imi spui sa iti dau eu un numar la un pediatru bun, in zona ta. Eu am schimbat citiva pediatrii pana am ajus la el si sunt foarte multumita. Pediatrul este de origine romana dar nu vorbeste romaneste ... intelege un pic. Primeste si pacienti noi daca sunt recomandati de cineva.

Cotribui si eu cu niste haine ( de bebelus 4-9 luni) si vreo 20 $ numai sa imi spuneti care e procedura si cine se ocupa de asta. (sper sa fiti din Montreal). In Montreal transportul pentru Romania este mai ieftin, sa vina sotul acasa si o sa va spun si sumele.

Va pup, Daiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza spune:

Fetele din Montreal, are vreuna din voi cumva floarea "Lacrima Maicii Domnului" ca sa imi dea si mie un puiutz ?

Onutza, Sean Raphael (29 dec. 2003) siBryan Alexandru(26feb. 2001)
Pozele noastre;
Camera si jucariile copiilor;
Poze cu nazdravanii Sean siBryan ;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna montrealezelor,

Am o mare dilema si ma grabesc sa va cer sfatul, sa-mi dati o ideie.
Pe scurt o sa incerc sa ma fac inteleasa.

Am ajuns anul trecut in august aici insarcinata si tot ce am reusit sa fac aici in Canada, inafara de mindretea de fiica-mea, a fost un curs de franceza part-time nivelul 1.

In continuare, adica pe la anu in vara, cind sper sa-mi duc giza la gradi, ma gindesc sa continui cu franceza, caci sunt in plop si cu....cu mai ce?

Sunt asistenta medicala dar nu am chef de scoala inca 4 ani, as face ceva de 1 an de zile, ceva mai usor, ma gindesc ceva de genul la o receptie de spital sau un birou de programari sau la un cabinet micut pe post de secretara, ceva lejer unde sa ma duc 8 ore si sa ma intorc calma la familia mea.

Intrebarea mea era:unde gasesc scoli, colegii unde sa fac cursuri fara mii de dolari.Am gasit eu ceva pe net dar totusi nu ofera informatii clare, zic eu.Poate nu am cautat unde trebuie....si aici va cer voua ajutorul celor care aveti informatii, celor care faceti cursuri aici.

Sper ca nu v-am plictisit, ma simt ca un nou emigrant care nu stie absolut nimic despre Canada si caruia ii trebuiesc informatiile.

Multumesc anticipat pentru rindurile voastre si pentru rabdarea de a-mi citi mesajul.


poze

Mergi la inceput