Sezatoarea canadiana (37)

Sezatoarea canadiana (37) | Autor: Angela T.

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62215&whichpage=1" target="_blank"> ...36




quote:
Originally posted by Denisam

Angela-multumim de aprecieri-dar totusi nu as vrea carucior albastru acuma..O sa-i facem Emmei un fratior, asa speram, cam peste vreun an jumate
Flacaul tau ce mai face?

Denisa
33+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!




Denisa,

cum era sa nu tin minte ca vei avea fetita?! Fii fara grija, n-am uitat. Emotioncom-ul cu caruciorul albastru l-am pus la repezzeala, chiar sunt curioasa, exista si emotioncom cu varianta roz? Pupici pe burtici.

PS brrr ce frig p-acilea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Angela -va pupam, da exista si iconizta cu roz, iaca

Denisa
33+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Carmen, e perfect, o sa pun aparatul mai sus. La inceput a fost la 45% si chiar am observat o imbunatatire cu tusea, apoi mi s-a parut mie cam umed si l-am reglat la 35%. Totusi, la noi in casa cred ca umiditatea e pe la 20%, observ ca daca las usa deschisa la ea in camera coboara pana acolo si apoi merge umidificatorul din greu pana recupereaza.
Clau, uite ca nu e Alexandra singura care tuseste, mai e si Roxana Nu stiu de tine, dar pe mine ma consoleaza putin asta. Deci da, as spune ca umidificatorul mai ajuta cat de cat, desi nu rezolva problema cu totul (macar nu mai vomita si parca dureaza mai putin crizele de tuse). Noua ni l-a recomandat doctorita de familie, vazand ca nimic altceva nu merge si ca in afara de tusea asta sacaitoare Roxana nu pare sa aiba nimic.
Eu ma tot gandesc la cauze... A avut si ea o viroza, cu ceva muci, nas infundat si gat putin dureros, dar fara febra. Probabil ca a ramas o iritatie in gat, sau pe caile respiratorii, care nu se vindeca pentru ca n-am tinut-o in repaus cateva zile bune, am continuat sa o ducem la gradinita, acolo i-a scos afara in frig... Ei, sper sa-i treaca pan' s-o marita.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Donia, o prietena din Ro care era fanatik cu medicina naturista, ca leac de tuse ii punea fetitei comprese cu mamaligutza amestecata cu seu de oaie .
Zicea ca functioneaza remediul tare bine !
Sanatate tushitorilor !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Donia,
Si eu ma gandesc la aceeasi cauza: o raceala netratata
M-as bucura tare sa fie numai umiditatea. As cumpara un umidificator ca sa rezolv problema asta. Pe mine ma deranjeaza cand o aud cum tuseste si uneori parca nu mai are aer. Mi-e teama sa nu fie crize de astm( asta ar fi o explicatie a doctorului de familie).
Multa sanatate la Roxana.

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc, Clau, sanatate si Alexandrei! Eu refuz sa ma gandesc la astm... nu stiu, le tot cantaresc in fel si chip. Dar mai vedem noi.
Laura, multumesc de sugestie, am notat. Deocamdata pasul urmator e siropul Stodal, dar daca nu merge si asa dau iama in tratamente naturiste.

In alta ordine de idei, s-a umflat pipota in mine si vin la voi sa ma laud. Azi ne-a invitat profesoara Roxanei la scoala sa stam de vorba si ne-a dat pe spate, spunand ca Roxana e prima din clasa, ca e desteapta, cuminte, sociabila, participa la ore... ce mai, pleznim de incantare. Chiar am ras ca spunea ca sunt momente in care i se pare ca doar ea si Roxana sunt in clasa, restul sunt cam absenti! Ba chiar a luat-o sub aripa ei pe o fetita care e foarte retrasa si doar cand e cu Roxana isi mai da drumul.
Mai, avem copii destepti sau nu? Cred ca de la primul ei cacatel in olita nu am mai fost atat de fericita. Mai zicea si ca daca nu ar fi stiut ca suntem romani, nu si-ar fi dat seama, ca Roxana le are cu engleza ca un nativ.
Ah, sunt si fericita si usurata ca ne-a confirmat Mrs. Burn ca avem metoda buna. Si ma distra ca la inceput Roxana o striga in gura mare "Burn!", nu prea intelegea de ce le spunem tuturor pe nume, iar acum trebuie sa treaca la Mrs. Dar s-a lamurit intre timp.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Clau07 si noi am fost EXACT in acceasi situtie tusea mai ales noaptea pina se trezea si ziua pina vomita am fost la doctara lui si la inca un doctor la urgente amindoi i-au dat antibiotic si inca o solutie intr-o seringa care se da o singura data ca sa stopeze imdiat tusea.
Noua ni s-a zis ca nu-i de la umidificator , ca nu a luat de la gradinita ci pur si simplu este un fel de virus "crop" se numeste.

Noua ne-a trecut dupa antibiotic dar tot mai tuseste dar doar putin si mi-ar place sa nu-l mai aud deloc tusind si sa-i dau si ceva preventiv ca tare m-a stresat cind tusea rau.

Concluzia
1.Lapte cu miere (Nelia) am inceput deja si parca e mai binisor dar continuam
2.Stodal (Ira)
3.Siropul cu Codeina (Donia) unde gasesc???? Cum se numeste in engleza
4.Siropul de ridiche neagra (Clau07) unde gasesc????

Noi o sa incercam toate solutiile voastre pe rind poate ne trece de tot.

Va pupici
Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

DanaMario, siropul cu Codeina se numeste Hycodan, dar iti trebuie reteta de la medic. Roxanei i-a calmat tusea cu totul cat timp l-a luat, dar m-am gandit eu totusi sa nu-i dau mai mult de 2 saptamani, sa nu dea dependenta, desi la o doza pe zi probabil ca nu e nici un risc. Iar dupa ce am intrerupt, tusea a reaparut.
O sa-ti spun cum facea soacra mea siropul de ridiche neagra. Taia partea de sus a ridichei si o scobea, iar in gaura punea miere, dar nu atat de multa cat sa umple gaura. O lasa cam o zi pana cand ridichea isi lasa zeama, iar din siropul ala le dadea copiilor, cam o lingurita o data, de doua-trei ori pe zi.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetelor,

Donia Roxanei!!Sa va traiasca si sa ve bucure incontinuare!!pai asa sa fii, sa pleznesti de mindrie si incintare ca aveti si de ce.
Si acum impartaseste-mi si mie din metodele tale.Uneori am impresia ca nu raspuns nevoilor Ilincai, iar cind sunt stresata, obosita nu mai am aceiasi rabdare ca atunci cind sunt odihnita, calma etc. si imi fac multe reprosuri dupa...
Mai am o nelamurire cu olita asta, offf!!!ok, gaza mea a inceput uneori sa faca pipi la olita, uneori accidental uneori la cerere cind vreu sa-i schimb pampersul.Eu visam ca pe la 2 anisori scapam de pampers, dar uite ca miine poimiine facem 2 ani si noi tot kk la chiloti facem...nu am vrut sa o fortez sa stea pe olita, in vara cind am zis eu ca-i timpul efectiv fugea de pe olita si chiar o stresa de cite ori i-o aratam sau incercam sa o imprietenesc cu ea.Ce nu pricep eu e cum o sa ajunga Ilinca sa ceara olita??? la gradi o pune dupa ce se trezeste din somnic uneori si inainte de nani si atat.Apoi incerc eu seara, dar nu prea face iar dimineata uneori face uneori nu.Simt ca nu prea inaintam...eu una nu-mi fac prea mari griji ca ma gindesc ca n-o merge la scoala cu pampersi la fundulet dar no, educatoarea imi zice ca e timpul si apoi mai sunt mamicile care si-au pus copii de pe la 7-8 luni la olita si sfaturi peste sfaturi...de ma simt...

o zi buna tuturor!!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Emilly, Mihnea al meu are 2 ani si 3 luni si doamna educatoare la gradi mi-a zis sa nu-l grabim ca mai este timp.La el in grupa sunt cativa baietei mai mari ( 2ani si 8 luni) care nu prea accepta olita, asa ca eu m-am cam linistit.

Donia, felicitari pentru fetita ta, care mamica nu ar fi mandra in astfel de situatie.Astept si eu cateva sfaturi de crestere a copilului, pentru ca eu la capitolul rabdare stau cam prost si mi-e ca va avea o influenta negativa asupra nazdravanului meu care a cam inceput sa ma imite (mai ales atunci cand arunc cu cate ceva dupa el. )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

DanaMario,
Siropul de ridiche neagra il pregatesc in casa. Am cumparat ridiche neagra de la Fruteria( black radich sau radis noir)a costat 1,5 $. Taiata in doua. Scobita cu un cutit in mijloc( ca un con) in asa fel ca la un capat sa fie o descidere mica pe care se va scurge siropul intr-un pahar. Pe partea taiata pui un pic de zahar care va face sa se extraga sucul din ridiche. Ridichea o asezi pe un pahar partea taiata in sus si sucul se va scurge in pahar. Cand se usuca si zaharul a disparut, mai pui un pic de zahar. Sper ca ai inteles daca nu o sa mai incerc sa-ti explic in alt fel. Ar fi mai usor sa-ti arat.



Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)

Mergi la inceput