Sezatoarea canadiana (37)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Donia, Felicitari la Roxana. E normal sa fi mandra de fata ta. Sa va aduca numai bucurii in continuare.

Dana, Acum am vazut ca a explicat si Donia cum se face siropul de ridiche neagra. Sper ca nu te-am incurcat prea tare cu ex[plicatiile mele.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Donia, felicitari Roxanei si tie ca le meriti. Imi imaginez cat de mandra de ea esti! Ai si de ce.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dragele mele, multumesc ca imi impartasiti bucuria. Voi stiti mai bine cum e, ne facem o mie de griji legate de integrare. Noi, cei mari, ne luptam cu toate alea, dar pentru cei mici ne dorim sa le fie bine si usor.
Despre metoda... sigur o stiti si voi, Emilly si bebitzu. Dragoste din plin, incurajari, laude, atentie, consecventa, fermitate, mai putine pedepse si mai multe explicatii (chiar mai scriam pe undeva ca pentru Roxana probabil e o pedeapsa suficienta faptul ca o trec la dicutii moralizatoare [:D ) si... rabdare Dar nu cred ca exista parinte care sa nu se simta vinovat, si eu am portia mea de regrete. Insa cand se umple paharul am observat ca functioneaza din plin metoda din "Buletin de Bucuresti": "Costica, respira adanc si numara pana la 10!" E suficient si pana la 5, pe la 3-4 de obicei ma umfla rasul. Si cum spuneai si tu bebitzu, am inceput sa ma controlez foarte atent de cand am observat ca Roxana are tendinta sa ma imite.
Emilly, Roxana a inceput sa faca la olita in mod voluntar la 2 ani si 2 luni. Pana atunci nici nu ne-am chinuit prea tare, de fapt am inceput in mod serios pe la 2 ani. Iar la 2 ani si 2 luni a inceput sa ceara olita, iar apoi am profitat de faptul ca era vara si am scos-o la joaca fara pampers. Cam la 2 ani si 4 luni am scos si pampersul de noapte, ca am observat ca intotdeauna era uscat dimineata. Lumea zice ca fetitele se deprind mai usor cu olita decat baieteii, de fapt am observat asta si la copiii fratilor mei.
Si mai citisem ca pana la 2 ani copiii nici nu au controlul sfincterelor, asa ca nu te mai chinui, las-o pe Ilinca sa se bucure de Craciun si reluati operatiunea mai serios cand se apropie de 2 ani. In februarie, nu?

Si acum in atentia tusitorilor: noaptea trecuta am reglat umidificatorul la 45% si Roxana a tusit doar foarte palid fata de norma ei, adica de 2 ori, nu s-a trezit si s-a calmat foarte usor. Deci eu as zice ca ajuta. In seara asta la culcare i-am dat si Stadol. Cat de rapide sunt rezultatele dupa inceperea tratamentului cu Stadol?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Intervin si eu printre...olite, dar oricum se leaga...vroiam sa va intreb de Metamucil,laxativ, cu siguranta ati auzit de el, am luat si eu, mai am si aici in tara putin, zice ca e facut din fibre de psyllium...n-am gasit nicaieri clar ce e de fapt planta asta, decat ca ar fi iarba de patlagina da nu mi-e clar? Voi stiti ceva? Ca in tara din cate am citit pe net nu -s decat ceva tablete care sa contina si putin psyllium dar la farmacii nici n-au auzit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Doniada, aproape de februarie, in 26 ianuarie facem 2 anisori.OK, mercic mult de incurajari, m-am mai linistit cu olita.

Sunt in totalitate de acord cu tine dar ce te faci cind simti ca te lasa nervii rau de tot, tot pina la 10 trebuie sa numar??? cu siguranta o sa incerc si daca ma bufneste risul iti voi fi datoare cu o cinste. ca pentru ori ce mamica, mica minune e cea mai importanta din viata nostra si merita tot efortul, nervii, oboseala noatra....stau tare bine la teorie... si Ilinca a inceput sa imite si am inceput sa anticipez ce ar face ea dupa ce as face eu respectivul lucru.Cum ne fac piticii nostri sa ne controlam in permanenta...

bebitzu succes si voua cu olita!!

o zi buna!fug la scoala...




Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Donia mai vroiam sa te intreb ceva...ce marca e umidificatorul vostru? vreau sa achizitionez si eu unul zilele urmatoare si sa am o ideie cum sa-l cheme

si o zi faina!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Donia, Stodalul e medicament homeopat ca sa dea rezultatele scontate trebuie respectate aceleasi principii ca la administrarea oricarui medicament homeopat. Ar trebui sa vezi o imbunatarire rezultate cam in 2-3 zile.

Corina
Cumparati o felicitare pentru George!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Emilly, noi avem un umidificator ca asta http://www.canadiantire.ca/assortments/product_detail.jsp?PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524443276937&FOLDER%3C%3EbrowsePath=2534374303517501&FOLDER%3C%3EbrowsePath=2534374303517590&FOLDER%3C%3EbrowsePath=1408474396669893&FOLDER%3C%3Efolder_id=1408474396669893&ASSORTMENT%3C%3East_id=1408474396670271&bmUID=1134054317359, dar am auzit de la prieteni ca si marca Honeywell e foarte buna, deci orienteaza-te spre unul din modelele astea. Vezi ca umidificatoarele sunt de 2 feluri: cu aer cald (abur) si cu aer rece. Noi am ales modelul cu aer rece in sufragerie si cu aer cald la Matei in camera. Uite aici un model de la Honeywell cu aer cald ... http://www.canadiantire.ca/assortments/product_detail.jsp?PRODUCT%3C%3Eprd_id=845524443285299&FOLDER%3C%3EbrowsePath=2534374303517501&FOLDER%3C%3EbrowsePath=2534374303517590&FOLDER%3C%3EbrowsePath=1408474396669893&FOLDER%3C%3Efolder_id=1408474396669893&ASSORTMENT%3C%3East_id=1408474396670271&bmUID=1134054317455

Noi tot de la Canadian Tire l-am cumparat ... dar le gasesti la pret bun si la Walmart sau orice alt magazin ... noua ne-a convenit Canadian Tire ca e aproape de noi.





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Fetelor, nu sunt doctor si ceea ce spun acum nu are valoare decat de observatie: ce descrieti voi la simptome seamana mult cu bronsita pe care o face brotacelul meu. Doctorul ii da Sodal sau Humex in functie de tuse, un antibiotic specific si un antialergic, care e foarte important.
Ce fac eu cand are crize de tuse:
1. pun o batistuta umeda pe calorifer, fiind inca in tara nu am umidificator, dar eu pun pe batistuta pucaturi de ulei volatil de busuioc. Crizele se potolesc instantaneu... Ceaiul de busuioc e magic la tusea uscata si persistenta
2. aprind un betisor de salvie, salvia face minuni in tratarea racelilor, dar gustul ceaiului e imposibil, atunci fentam cu betisoare....

In speranta ca va sunt de ajutor cele scrise,
SARBATORI FERICITE!


Canada, here I come!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Salut fetelor, Astazi am fost iar la urgente cu Alexandra. Ne-a facut si radiografie la plamani, s-a uitat in gat. Nu a gasit nimic . Ne-a sugerat un aparat ca si pentru astm, care sa o ajute sa respire cand are crize de tuse. A spus ca practic ei numesc asta : bronhii fragile. Nu stiu daca am scris corect dar eu asa am inteles.
Maru, o sa incerc ceaiul de busuioc su uleiul volatil. Sper sa ajute.
Aseara iar a varsat. Deja trebuie sa schimb covoarele ca nu mai pot sa le curat.
Cricor, care sunt principiile care trebuie aplicate in cazul in care vreau sa-i dau Stodal? Cu toate ca doctorul mi-a spus ca el nu crede ca o sa o ajute, dar eu pot sa incerc.


Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)

Mergi la inceput