Sezatoarea canadiana (31)

Sezatoarea canadiana (31) | Autor: Ira

Link direct la acest mesaj

Inscrivez-vous, svp !

Sunt de acord ca in To sunt joburi mai multe, (e normal, e o aglomerare de oameni imensa), dar nu neaparat mai bine platite, de fapt, depinde de domeniu. Am vazut de multe ori anunturi cu secretara cu 35.000/an, deci nu e ceva neobisnuit pt. Mtl. Dezavantajul e ca aici tre' sa stii 2 limbi perfect in loc de una.

http://placement.emploiquebec.net/mbe/ut/suivroffrs/apercoffr.asp?nooffr=0685840&page=rech&prov=%2Fmbe%2Fut%2Frechroffr%2Flistoffr%2Easp%3Fmtcle%3Dsecretaire%26cle%3D279%26pp%3D1%26prov%3Drechrcle%252Easp%253Fmtcle%253Dsecretaire%2526pp%253D1%2526prov%253Derechroffr%25252Easp%2526critrfaclt%253D1%2526date%253D3%2526creg%253D06%252B13%26critrfaclt%3D1%26date%3D3&CL=french

Uite o oferta la intamplare.

Denisa, eu ziceam ca nu poti in cateva zile sa realizezi toate oportunitatile orasului, nu faceam neaparat comparatie Mtl-To (fiecare din ele sunt superbe si au avantajele lor) - atata tot, in cateva zile cred ca nici nu ai bine timp sa trimiti CV-uri. Si in afara de asta, quebecoisii apreciaza daca vorbesti franceza corect, accentul nu intra in discutie, dar stii cum e, unii isi ascund in spatele accentului incapacitatile. Oricum, quebecoisii educati incearca sa vorbeasca franceza cu accent frantuzesc, si la TV e la fel, asta e numai o dovada a faptului ca incearca sa se adapteze evolutiei fonetice europene a limbii. Oricum, quebecoise neaosa e floare rara la Mtl.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Carmen, si noi am fost anul trecut in aceeasi dilema. Primise sotul meu o oferta in Toronto, pe linga University of Toronto era firma, de 17$ pe ora la inceput, postul fiind de fapt de 20 daca ar fi facut fata la toate sarcinile, pe care i-ar fi primit dupa 6 luni, la prima evaluare. Tipul, canadian 100% canadian, cu firma maricica si care mergea destul de bine, voia sa angajeze romani, avea el o parere extraordinara despre acestia si i-a spus sincer ca atunci cind are un post liber, CV-urile cu nume romanesc sint primele pe care le ia in considerare (asa mindri ne-am simtit, desi nu aveam nici un merit!) Ma rog, si vreo saptamina tot au parlamentat ei la telefon, intii cu cei de la Resurse umane, apoi chiar cu patronul in persoana, care a cerut sa vorbeasca cu el, poate il convinge. Si ne-am pus pe sapaturi. Am sunat prietenii, am pus intrebari pe Forum, si asa cum zicea Ira, am ajuns la concluzia ca ceea ce ne-ar fi ramas in mina era cu mult, mult mai putin decit ce ne raminea la acel moment aici. Dar, toate astea pentru ca eu nu eram libera sa lucrez, adica avea un copil si eram gravida cu al doilea, nu stateam stralucit cu limba ca statusem pe franceza de cind am venit... Asa ca am ramas aici! Merita sa plecati datorita pespectivelor, calr mai multe decit aici. Dar concluzia noastra a fost ca e greu si aici si acolo, ca daca ai doua salarii bune sau chiar foarte bune (si sa stii ca e la fel de greu sa ajungi la ele si aici si acolo si peste tot, de fapt, in lume) poti trai multumitor peste tot in Canada. Intervin doar afinitatile tale sufletesti cu locul respectiv. De exemplu, noua ne place Montreal-ul si nu l-am da decit pentru... Vancouver! Dar din motive atit de personale incit nu au nici o legatura cu partea materiala sau nu una evidenta. La cum te-am perceput eu pe tine si pe sotul tau cind am facut intilnirea DC, intuitiv cred ca te-ai simti mai bine in Toronto. Si sotul tau la fel. Nu ma intreba de ce, dar asa cred eu la prima vedere. Poate pentru ca nu prea am simtit la voi... balcanismul!

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Da' di ci-s mai multe perspective in On, ca io nu pricep ? Sau m-am quebeciosit io de tot ? Mie mi se pare ca depinde de meseria fiecaruia , de sansele fiecaruia, plus ca joie-ul de vivre quebecois (care nu are nici o legatura cu balcanismul ) conteaza - zic eu, adicatelea intra in ecuatie si sa fii compatibil cu stilul de viata autohton dupa ce iesi din casuta ta frumoasa si masinile din 2005 .

Eu stiam ca dimpotriva, Carmen regreta oarecum balcanismul de acasa, si daca se mai duce si in On unde lumea e si mai distanta decat aici, nu sunt pietoni, terase, claxoane, totul e atat de strict....s-ar putea sa fie si mai afectata la corazón .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira, sa stii ca pietoni si terase sunt, in downtown si cartiere rgecesti, italiene, etc, dar de claxoane de ce ti-e dor ? Eu urasc sa merg pe strada imbracata decent si sa ma claxoneze si fluiere aia aiurea, cum era in Bucu Oricum eu in 2 sapt de resumee trimise am primit 2 oferte de telemarketing, care scuza-ma nu e job
Anyway, cum ziceam, nivelule conomic aici e cu mult peste, iar intre ex cu 17 cad/ora si 22/h e o diferentza totusi si se simte in final, dar conteaza sa te simti tu happy in orasul respectiv- cum de ex. vancouver are toate formele de relief dar economic sta mai prost si sunt asiatici in prostie

Denisa
16+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

No ca ma bag iar ca musca in discutie. Deci ... marie-ul face acuma 18 pe ora aici, plus beneficii o gramada ... care nu cred ca le-ar mai oferi cei din Missisauga, firma la care lucra acuma e una ff mare. Cea din Missisauga e ...medie. In maxim 3 luni ar face si aici cei 22 ... ca sansele sa avanseze sunt mari.

Decizia am luat-o ... mai ramanem o perioada aici ... nu stiu daca sa ma bucur sau sa fiu trista, eu sincer vreau sa ma mut in Ontario, si nu renunt .... dar sotul vrea sa imi fac intai scoala si el sa termine cursurile ... pt ca scoala e totusi mai ieftina aici.
Si colac peste pupaza, ne mai si mutam maine .. demenajam ... deci ar fi fost cam aiurea sa ii spunem proprietarului ca rupem bailul ... acum cu
2-3 zile inainte sa ne mutam.

Nelia, cred ca avem si noi ceva balcanism in noi, dar ideea de a ne muta intr-o provincie engleza vine mai mult din afinitatea pentru limba engleza decat pentru stilul de viata. Pe mine ma cam zgarie pe urechi franceza ... nu stiu ce oi avea, o stiu, dar nu mi-o place.

Irina, relax, nu o sa mor de corazon daca ma mut in ON , am fost anul trecut de 2 ori cate o saptamana si mi-a placut, parca mai multa liniste ca in Montreal, cel putin in orasele din jurul Toronto-ului.

Va las ca in jurul meu e plin de cutii ... si mai am de impachetat de imi iese pe ochi ... iar Matei daca nu ma uit 5 minute la el .. imi scoate ceea ce am impachetat eu in dimineata asta .

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

Fetelor, va rog, nu incepeti iarasi... Parca ati fi niste vanzatori de pravalii care se bat pe clienti si care mai de care isi lauda marfa ca s-o vanda mai bine. Sunt convinsa ca sunt avantaje si dezavantaje de ambele parti, Toronto sau Montreal. Important e sa ia Carmen decizia cea mai buna pt familia ei, in deplina cunostinta de cauza.



Angela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ira, gata, Angela are dreptate intr-un fel, tu te simti acolo bine, altii aici, si cam atata

Denisa
16+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narancea spune:

hei, voi astea grasele din canada, sus paharele !

si.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Narancea,... ntz, ntz, ntzzz... nu-i frumos, zau! Corect e "big, beautiful".
(Acum sa pice pacatul asupra ta ca beau si azi!)

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

ca sa mai detensionez discutiile am si eu o intrebare ( eu mereu am intrebari, nu ? ): ce vopsea de par folositi?
Prietenii astia la care am venit noi ( adica fetele din fam) mi-au spus ca nici o vopsea de aici nu este buna, la primul spalat se duce .
In tara foloseam Palette, nu din ala de Luxe, ceva R5 parca si ma tinea bine .
Ce imi recomandati ?

PS: Din punctul de vedere al europenismului as fi ales si eu partea franceza,arhitectura, moda... cand aud de terase sau viata mai activa pe strazi ma topesc .
Dar la urma urmei aici am venit din motive financiare si pe moment Ontario ne satisface sub acest aspect . Stim 2 fam de romani care dupa 6 luni de stat pe bara in quebec si cheltuit toti banii au fugit incoace si in o luna se angajasera .
Ideea e ca ca acolo unde iti gasesti un rost, acolo iti este bine .


Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Eu vreau sa imi vand masina. Honda Civic, 1999, A/C, 4 usi. Daca stiti pe cineva care ar dori sa cumpere, va rog sa ma anuntati.

Mergi la inceput