Sezatoarea canadiana (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Casandra, poti pune anunt pentru masina si pe site-ul www.dejavu.ca,
noi de acolo ne-am ales masina .
bafta multa, chiar avem o familie de prieteni care voiau sa cumpere o Honda, insa toate cele vazute erau fie prea scumpe fie prea vechi, asa ca au apelat la un Volvo din `99.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ei, hai, ca n-am dat cu parul in balcanism, cu atit mai mult ca de data asta m-am referit la „balcanismul“ ala bun, adica tocmai ce spuneai tu Carmen, afinitatile cu o anumita limba. Si sa stii ca a vorbi bine o limba, a simti ca faci corp cumun cu ea, a gindi, a citi etc. toate intr-o limba are legatura pina la urma cu un stil de viata. Limbajul ne difera de necuvintatoare si nu e chiar la intimplare ca te simti bine vorbind si auzind o limba si nu alta. La genul asta de „balcanism“ ma refer (am pus in ghilimele pentru ca nu ma refer la balcanismul care vine de la Balcani, ci in ala care se refera la un anumit fel de a fi, a gindi, a actiona). Diferenta asta o simt si intre mine si sotul meu: e mult mai „anglofon“ decit mine, care sint cel mult undeva la mijloc, nu ma pot indentifica nici cu una, nici cu cealalta dintre cele doua parti. Dar poate ca toti sintem undeva la mijloc, pentru ca sintem romani, dar fiecare trage spre o parte sau spre cealalta.
Deci, , nu am vrut sa ofensez pe nimeni!
N-o fi el economic prea dezvoltat Vancouver-ul (repet ce s-a spus, desi eu nu am aceeasi parere, dar nu am fost acolo si nu stiu, asa ca...) si cu multi asiatici (nici aici nu stiu care e baiul!), dar relieful... as pleca si miine acolo. Dar mai aminam un picut, pina ne luam si noi umbrele!

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Carmen, unde te muti? Pleci de la Pierrefonds? Eu daca as alege sa plec as pleca undeva unde e clima mai calduta ca aici, plus ca am auzit ca vor quebecosii sa faca iar referendum daca sunt alesi, si sanse au destul de mari sa fie alesi.

Tudorel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Scurt, la ora 8 dimineata, pentru Codritu . Nu ne mutam din Pierrefonds, ne mutam doar intr-un loc mai mare (3 dormitoare), intr-un duplex, ca sa avem un pic de curte pentru Matei ... am zis ca asta va fi clar ultima mutare ... urmatoarea, ori la casa noastra, ori in alta provincie, ori in Anglia .

Nelia, nu m-ai ofensat, Doamne fereste, stai linistita.

Codritu, la ce te referi tu cand spui de "vor fi alesi"? La Group Quebecoise? Sau la referendum sa se separe QC de restul Canadei?

Matei


PozeNoi

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Bebitu, multumesc mult pentru sfat. Am pus anuntul acolo. Stiti cumva care sunt ziarele mai citite in Canada, mai ales in regiunea Montrealului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

Carmen, la partidul quebecos ma refeream ca are sanse de reusita. Nu prea ma am cu astea, dar am auzit povesti la servici. Daca iese partidul quebecos, vor sa faca iar referendum pentru separarea quebecului si cu ocazia asta cred ca iar vor pleca multi spre partile engleze.(si noi)

Tudorel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

plecam acasa mai daca se desparte Quebecul in nici un caz cu traista-n bat prin Lume

pana la urma va luati la bataie si faceti voi aici referendum inaintea quebecilor
daca-mi iese ceva fac eu pe arbitrul

lasand gluma am o intrebare serioasa pt. fetele din Mtl.
Concediul medical se plateste?
daca esti bolnav si te baga astia fortat in medical iei vreun leu sau...mai incolo?!

si inca ceva.
am un 4 1/2 de inchiriat pe Bd. des laurentides intr-un duplex.De stiti pe cineva interesat va astept pe privata.Merci.

o seara buna,

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

quote:

Concediul medical se plateste?
daca esti bolnav si te baga astia fortat in medical iei vreun leu sau...mai incolo?!



Depinde de companie: unii dau un anume procentaj, altii nimic.

Uite ce zice legea:
http://www.cnt.gouv.qc.ca/fr/normes/maladie.asp

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

ok.merci frumos.

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ira, ce-ti mai face pisicuta? Cum se impaca fetita ta cu ea? Mi-a cam intrat in cap sa luam si noi un pisoi; pe Andrei aproape ca l-am convins, iar pe Diana nu e cazul pentru ca e deja innebunita dupa pisici (acum cateva zile ne-a intrat in casa una si fata mea era super-incantata).


Laura

Mergi la inceput