Sezatoarea canadiana (62)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Mi-au dat o lista cu o gramada de carti ca sa o pregatesc pentru maternelle,mi-au zis ca trebuie sa deseneze,sa picteze ,sa decupeze,sa-i citesc si sa faca casse-tête la greu...
eu chiar vroiam sa va intreb ce stiti de scoala internationala pt ca in oct am vazut ca vor fi iar inscrieri pentru maternelle si primara!Toti amicii mei imi spun ca este cea mai buna din Montreal.

Pentru cei care aveti copii de 5 ani...voi chiar faceti acasa cu copii matematica,scriere si alte chestii scolare...o tipa mi-a zis ca sunt inconstienta ca nu fac...ca,cu cat se va face la scoala nu voi rezolva nimic!Eu ma gandeam ca dupa ce incepe maternelle sa incep sa lucrez cu ea suplimentar

Gabi & Moni 5 ani

[URL=http://www.slide.com/s/RoSX3DAP6T9C783Xb5P685l1WsK9BzS6?referrer=hlnk][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Gabid, e mult spus ca esti inconstienta ca nu faci, depinde si de timpul tau si de copil. Dar cred ca e bine sa faci cite ceva, ii deschide mintea, o invata sa se pregateasca si sigur o va ajuta pentru scoala. Eu am facut tot timpul cu Agata cite ceva, pentru fiecare virsta. Pina pe la trei ani, in afara de uitat pe carti, mizgalit hirtiile cu creioane ca e mult spus desenat, plastilina etc., nu m-am agitat prea mult. Dar dupa trei ani si ceva, am inceput cu puzzle-uri usoare, de 25 de piese, cu litere, cu cifre, cu labirinturi (eu am luat carti de la biblioteca, de activitati, in care te indruma ce sa faci cu el pe virste, sint o gramada si de toate genurile). Dar totul a fost la nivel de joaca, sa nu crezi ca fortam copilul, nu voia, asta e, incercam in alt moment al zilei. Apoi, dupa 4 ani, am luat niste carti si in romaneste din tara, si in engleza si franceza de aici, pentru prematernelle si gradinite si am facut cu ea, un pic mai regulat (in sensul ca am introdus anumite sferturi de ora pe zi, cam la aceleasi ore pe zi, in care faceam cite putin, ca sa-i creez un reflex. Chestii simple, nu te gindi la ceva complicat, cam ce faceau si la gradinita. De altfel, cam tot timpul am tras cu urechea si cu ochiul la gradinita, ba chiar am discutat cu educatoarele ca sa stiu ce fac cu copiii de virsta copilului meu. Si in fiecare zi avem ora de bricolaj, in care facem ceva cu minutile noastre (desenat, pictat, modelat, taiat, lipit - aveam un perete pe care simbolizam anotimpurile, cel mai reusit proiect la care am lucrat vreo doua saptamini a fost un copac mare, cit peretele, cu frunze uscate, cazind). Dupa 4 ani si ceva am schimbat cartile cu carti de maternelle, un pic mai complicate, iar noi am trecut la un program un pic mai riguros, care seamana cu cel pe care il va avea si la scoala. Dar tot lucrul cu ea nu a depasit niciodata mai mult de o ora pe zi, fragmentata pe parcursul zilei. Cu toate acestea sa nu-ti imaginezi ca e peste medie, nu stie sa citeasca, nu stie sa scrie, nu stie sa socoteasca, nu stie nimic peste ceea ce stiu colegii ei, dar stie aproape tot ce trebuie sa stie la virsta ei, recunoaste toate literele si mari si mici, le citeste dar nu le leaga pe toate in cuvinte (ea zice ca citeste!), cifrele, se joaca si cu adunatul si scazutul, stie multimile, stie sa le clasifice, sa le separe, sa le puna pe categorii, la puzzle e as, dar asa a fost de mica, nu pentru ca am facut cu ea, are simtul observatiei foarte dezvoltat si o memorie fenomenala, native. Stie cite un pic din toate, univers, pamint, ape, animale, corp uman, isi pune probleme legate de boala, moarte, viata... Am facut cam din toate cu ea, dar nu ca sa fie tare la scoala, ci ca sa descopere lumea in care traieste. Stie si calculator, deja isi da drumul si intra peste tot unde vrea, isi cauta jocuri si se amuza singura cu ele, mai gaseste unele care se joaca in doi si ne face praf si pe mine si pe ta-su (de altfel un pic de calculatoristi de meserie). Stie si filme si actori, si nu toate pentru copii, stie cum se fac, cum se lucreaza la ele, stie ce ala teatru, culisele lui, stie despre dans si despre viata de artist, stie si pina cum se fac copiii... Am facut si scriere si aritmetica cu ea, dar nu o pasioneaza lectiile ca atare, de aceea cred ca voi avea probleme cu facutul lectiilor, ei ii place sa se joace, sa invete, dar jucindu-se, nu obligata. Decit sa scrie o pagina de litere, asezata frumos la birou, cum am incercat, mai bine sta cu picioarele pe pereti si copiaza pe o hirtie tot ce vede scris prin casa (si o face foarte bine, traseaza niste litere perfecte) si ma intreaba dupa aceea daca vreau sa-mi citeasca ce a scris. Sau numara si aduna si scade tot ce vede in jur, singura, din proprie initiativa... jocurile, cartile, tot ce am cumparat sau imprumutat de la biblioteca a fost doar startul, dupa ce prinde un pic cum sta treaba, dezvolta fata singura.

Daca nu ai facut pina acum, nu e chiar grav, dar ai o vacanta in fata, du-te in librarii sau la biblioteca, ia niste carti si incepe usor cu ea sa faci ce-i place din ele, nu la rind. Va veni si timpul lucrurilor care nu o atrag acum. Si vei fi surprinsa de cite stie deja fetita ta, pentru ca ei sint ca un burete, au absorbit tot ce au vazut si auzit pina acum, citeva lectii cu ea nu va face decit sa-i confirme ceea ce stie si sa-i sedimenteze un pic cunostintele. Lucru necesar, dar nu chiar obligatoriu. Iar in anul de maternelle, nu vor avea de facut teme acasa, acum depinde si de scoala, deci va trebui sa-i fixezi tu un program si sa-ti propui sa faci niste chestii elementare cu ea, cam ce vor face la scoala.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Nelia- imi pare rau ca nu te simtzi bine, dar o sa treaca si starea sta, ai sa vezi-multumesc pt ideile cum sa lucrezi cu copiii acasa, cam asa ma gandeam sieu, deja emma e innebunita dupa cartzi,acolo are si ea rabdare 10 min sa ii arat si sa invatzam ceva si stie cam tot ce e in ele- despre animale nu mai zic
Ira- drum bun si sa ai fun!
pe restul va pupam, va dorim un long weekend fain, noi de maine mergem la cabana si ne intoarcem pe martzi cred- oricum eu voi lucra de acasa pina pe 15 iunie, ceea ce e super, sper, desi o voi avea si pe Emma.

Denisa 32+ si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

'Neata tuturooooooor !!!!!!!


Laaaaaai, daca ai timp sambata pe 8 sept. poate treci pe la noi. Io te-as tine la mine acasa, dar noi traim in marele nord, la foci (3/4h distanta de Mtl), poate facem un aranjament cu sotul si te lasa el dimineata in centru.

Sia-o eu nu am mai auzit de asemenea caz, de ce nu te duci sa faci plangere la CPE-ul de care apartine educatoarea ? Cum e posibil sa-l dea afara, pastreaza cumva copiii in gradinita dupa bunul ei plac si se joaca cu orarele copiilor dupa cum o taie pe ea ? Nu e legal ce face decat daca-si desfiinteaza gradinita.

Denisa merci, distractie in we !

Am semnat azi la notar, a fost totul f rapid ca intarzia Sibin la serviciu. Taxele crescusera cu 70$ de anul trecut, asa cresc in fiecare an ? Éstie de tabarnak de criss de maison

Bagajele mi le-am facut partial, afara ploua si eu sunt racita. Sofelu' meu mi-a zis sa nu fiu trista, ca dupa 10 zile ..cand o sa treaca 1 zi si o sa ramana doar 9, dupa care o sa fie doar 8, 7...si ea oricum o sa-mi dea pe (retardul ala) de Po din Teletubbies la mine, ca sa-l am de la ea sa-l iubesc . Numa' de tembelu' ala nu mai aveam io grija in turneu, a zis Sofia ca daca nu-i dau zilnic biberon o sa-l intrebe si-o sa afle daca suferit, si ma va pedepsi nemaifacandu-mi masaj.

Notarul la care am fost azi e un roman. Avea cabinet pe St Denis in centre ville, daca aveti vreodata nevoie vi-l recomand. Brailean de origine, f eficient, amabil si rabdator, ne-a raspuns la toate intrebarile.

O sa incerc sa ma culc un pic acum, ca maine dimineata la 4 trebuie sa ma trezesc ...sa plec...in necunoscut. Pun si poze, bineinteles, Dana. Ca daca exista pe lumea asta frumusete absoluta, apai ea se constituie in natura din Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Ange,

Inca odata sa-ti traisaca baiatul, sa se faca mare, frumos si destept si sa aiba mult noroc!

lauraj,

Multa sanatate lui David si sa se faca repede bine. Am mai auzit de cazuri de roseola, si tot cu febra f.mare...Din fericire trece destul de repede si nu are urmari.

Ira,

Drum bun si sa vii sanatoasa . New Brunswick si Nova Scotia sint doua provincii f.frumoase. Noi am facut o vacanta in Prince Edward Island si una in Nova Scotia si ne-a placut f.mult.

Gabid,

Eu nu am facut nimic cu Antonia pina la maternelle (in afara de joaca de rigoare). La maternelle a inceput sa invete literele, numerele, sa scrie cu litere de tipar. Abia in clasa I a inceput sa invete sa citeasca si sa socoteasca. Eu fac lectiile cu ea in fiecare seara si dureaza cam o ora. In general nu fac nimic in plus, doar in vacante lucram dintr-o carte de citire luata separat, ca sa nu uite...In anii viitori probabil ca va trebui sa facem mai mult in plus, dar deocamdata ce face la scoala este suficient. Are rezultate bune si evolueaza conform asteptarilor.

Sia,

Citeva idei: poate puteti sa va intelegeti la servici si unul din voi sa plece mult mai devreme si celalalt mult mai tirziu, incit sa aveti nevoie de cineva poate doar 6 ore pe zii. Pe urma poate gasesti o mamica care sta acasa sau o bunica, 3 saptamini nu este asa de lung. In ce zona locuiesti?

Lai,

Cele mai ieftine ca si cazare sint "auberge de jeunesse" sau "hostel" in engleza. Daca faci o cautare pe Google vei gasi destul de multe si majoritatea sint in centru.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ira, drum bun si sa te intorci sanatoasa!
Gabid, am uitat sa-ti raspund de scoala internationala. Da, este poate cea mai buna scoala publica, dar e aproape imposibil sa intri acolo. Adica pentru maternelle sint vreo 40 de locuri, dar pentru clasa I si a II-a nici unul, doar o lista de asteptare de 12 copii, pentru care s-a dat test si au fost 66 de copii inscrisi. Testul consta in doua caiete cu lucruri pe care le gasesti in cartile de prematernelle si maternelle. Nu sint lucruri complicate, dar depinde si de ce face copilul in ora respectiva (ca intra singur acolo, nu mai sta mami linga el ca sa-i dea indicii si sa-l stimuleze), depinde si de ce fac ceilalti... Cert este ca cei care intra au 100% procentajul, deci au toate raspunsurile corecte. Eu stiu un baietel foarte destept (si Sia-o il stie) a carui mamica e profesoara de meserie si care a lucrat cu el anul trecut si nu a intrat, iar anul acesta a intrat al zecelea pe lista de asteptare pentru clasa I, dar din pacate nu cred ca se vor ivi 10 locuri ca sa intre. Noi nu am incercat pentru maternelle ca Agata vorbea doar engleza atunci, pentru clasa I am incercat, a obtinut un rezultat frumusel, dar departe de intrat, mai incercam si la anul, si mai ales pentru clasa a III-a cind se mai scot niste locuri pentru ca se inmultesc clasele.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Noi suntem veniti in Canada din iunie 2005 si in iulie Ioana a inceput gradi, cate 4 ore pe zi. La inceput i-a fost tare greu pt ca nu stia limba ( avea 3.10 ani), nu se intelegea cu copiii sau cu educatoarele si in final am dus-o la gradinita unei romance sarboaice . Acolo a inceput usor sa invete limba iar in februarie 2006 cand a venit mama am dat-o la junior kindergarten. In acel an prea multe progrese nu a avut pt ca era inmca in procesul de invatare al limbii, nu prea interactiona cu copiii chiar daca ar fi vrut, limba inca era o bariera .
Din toamna a inceput senior kindergarten la scoala catolica de la noi din cartier si de abia acum pot spune ca sunt incantata de progresele ei. Vorbeste f bine engleza ( are un accent perfect canadian de ne da pe spate, pe noi romanii cu limba inca lata , stie sa citeasca si sa scrie in engleza sin in romana .In fiecare seara ne facem temele ( primeste 2 carticele de luni pana vineri pt citit-scris cuvinte), citim cartea de la bilbioteca scolii plus povestea de noapte si facem matematica, adunari si scaderi .
Matematica ii place mult si i-am luat un set de cartonase pe care i le arat si ea dupa un timp imi da rezultatul.
Aseara m-a surprins ca tot ma batea la cap sa ne jucam si i-am zis mai bine sa organizeze o expozitie ( deseneaza tare frumos) . s-a inchis in camera ei si dupa vreo 2 ore ne-a invitat : la intrare ne-a pus sa semnam o condica de prezenta, pe pat si-n bratele papusilor erau plansele desenate...sa nu uit, pe usa lipise programul expozitiei, scris in ro si engl, cu programul pe 6 zile. Sincer, m-a dat pe spate, de la concepere pana la organizare !
Pt ca vreau sa-i mentin dorinta de a invata din toamna as vrea sa o dau la Kumon, engleza-mate, usurel ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Alo Montrealul, am si eu o rugaminte la dvs: nepoata-mea studiaza franceza si vrea un dictionar francez-francez, cum e websterul pt engleza; voi sigur stiti asa ceva.
Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

ange, merci de raspuns dar sa stii ca de trei saptamini caut peste tot inclusiv mediu familial si nu am reusit sa primesc decit promisiuni. la inceput cautam pentru 3 luni ( iunie-iulie-august ), dar cind am vazut ce sanse slabe am sa gasesc un loc in gradinita , l-am inscris la un camp de jour extrem de scump ( dar nu am avut ce sa fac )si acuma sint descoperita doar trei saptamini. deci imi este imposibil sa gasesc un loc in gradinita pentru 3 saptamini.

ira, iti multumesc si tie pentru incurajare , dar sa stii ca nu e asa de simplu. in toata povestea asta e cuvintul ei ( chiar daca minte) impotriva cuvintului nostru si la mijloc este copilul. chiar astazi dimineata m-a intrebat cu o voce numai lapte si miere daca am gasit un loc pentru copil iar eu i-am raspuns sec ca nu am gasit . si apoi tot ea ma intreaba ca ce o sa fac cu el si i-am raspuns ca nu stiu, apoi m-am luat si am plecat pentru ca nu mai aveam ce sa discut cu ea. insa dupa-amiaza i-a spus la sotul ca i-am raspuns foarte sec si am plecat trintind usa ( ceea ce nu era adevarat , pentru ca am plecat in acelasi timp cu un alt parinte)si ca daca ii spuneam ei ca nu gasim loc si ne purtam cu maturitate putea sa vorbeasca ea cu alte prietene ale ei pentru un loc pentru copil. ca si cum l-as fi dus intr-un loc unde il recomanda ea din moment ce ea a inventat un motiv nu tocmai corect ca sa scape de contract. si asta dupa ce 10 luni de zile mi-a spus ca copilul este cuminte si bine educat avind doar citeva zile mai dificile ca orice fiinta umana. in fine, povestea e mult mai lunga si incep sa enervez din nou . ideea este ca si-a gasit o fetita mai mica care va veni la gradinita si asa a gasit metoda sa scape de copilul meu , pentru ca din cite am aflat eu , pentru bebei primeste mai multi bani de la guvern.iar in plus , chiar ea a recunoscut ca , cu fetitele si cu copii mai mici are mai putin de lucru decit cu un copil de virsta lui tudor. a, si mai este o chestie . astazi la santajat pe sotul sa semneze o hirtie prin care este de acord ca ultima zi la gradinita sa fie 31 mai pentru ca altfel ea nu va face un raport favorabil copilului. desi contractul se termina in 12 iunie.
am fost si la biroul coordonator sa vad ce as putea face si ce se intimpla in cazul in care depun plingere , dar nu am ramas foarte optimista de ce raspuns am primit. asa ca toata revolta mea va ramine in fasa si o sa las mina lui dumnezeu sa actioneze.
as vrea tare mult sa gasesc pe cineva care sa stea cu pustiul meu pentru 3 saptamini dar imi este frica de preturi. deja am cheltuit foarte mult cu campul de jour. concediu nu putem sa ne luam nici unul din noi pemtru ca sotul tocmai a schimbat postul si nu poate iar eu sint insarcinata si am nevoie sa lucrez ca sa pot beneficia de indemnizatie dupa nastere si in plus nici nu cred ca am dreptul la concediu pentru ca lucrez numai din februarie . asa ca situatia este destul de complicata si cu dureri de inima si de cap .dar vorba romanului : dumnezeu e sus si vede .

va pup pe toate si va doresc o seara placuta chiar daca va ninge la noapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sia-o, imi pare rau de situatia cu gradinita. Eu credeam ca poate sa inventeze un motiv legat de faptul ca depaseste virsta de gradinita, mergind la scoala, dar nu un motiv legat de firea sau de comportamentul copilului. Nici nu cred ca au dreptul sa faca acest lucru, mai ales ca primeste subventie de al guvern si e subordonata unui CPE (nu?). E educatoare, e platita pentru asta si parerea mea este ca e sarcina ei sa gaseasca metode de a se purta cu fiecare copil in parte. Mai sint halt-garderiile (gradinitele care exista pe linga centrele culturale, multietnice), poate ai vreo sansa sa gasesti acolo pentru citeva saptamini. Sper sa gasiti o solutie convenabila pentru toti trei. Bafta multa!
Laurajr, m-a impresionat cind am citit despre Ioana. Cine stie ce cresti tu acolo!!!
Gabid, ai putea sa-mi scrie si mie lista cu cartile recomandate de la scoala? Ca eu le-am luat dupa capul meu, nu mi-a spus nimeni ce sa iau si as vrea sa vad daca am ceva de pe lista ta sau sa trec prin oras si sa ma uit la ele sa vad daca au aceleasi tip de exercitii ca cele facute de noi.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput