Sezatoarea canadiana (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Nelia, taci ca ma simt prost ! Pai fetele tale care fac o gramada de activitati extrascolare ne comparam noi?
Suntem la genunchiul broastei, intre 2 alaptari,leganari si nervi incercam sa mai construim si la temelia fetitei , sa nu ramana in urma din cauza bebeului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Llaura

Alo Montrealul, am si eu o rugaminte la dvs: nepoata-mea studiaza franceza si vrea un dictionar francez-francez, cum e websterul pt engleza; voi sigur stiti asa ceva.
Merci!



Se cheama "Petit Robert" si nu este mic de loc...Si pe urma mai este si celebrul "Larousse".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nu stiu cite din voi sint la curent (din ziare sau TV), dar la scoala Antoniei ieri a fost zarva mare...Acum ma simt in stare sa va povestesc, ca ieri eram cam "sonata" . Ca in fiecare zii mai pe la ora 14h30, ma duc pe situl scolii sa citesc stirile "locale". Era un anunt "Incident 15 mai". Cind il deschid, aflu ca in urma unui apel la 911, a venit politia si a perchizitionat tot colegiul (din fericire nu si scoala primara, unde este fetita mea) si au gasit 2 arme cu plumb, aduse de 2 fete de 13 si 14 ani .
Se pare ca este vorba de o rafuiala intre "fete". Elevele au fost exmatriculate.

Uitati link-ul cu comunicatul scolii:

http://www.mariedefrance.qc.ca/siteweb/nouvelles.cfm?nid=965D21FA-FAD2-B7F1-02DAFACBCE8FB75B

Ca parinte, am crezut ca fac o sincopa...L-am sunat pe sot, care era in drum spre scoala si cind a ajuns, nu mai era nimic, liniste si pace...

Acum citeva zile am citit de copilul rapit din camera de hotel (o englezoaica de 4 ani venita in Portugalia in vacanta cu parintii), ieri povestea asta la scoala...Si ma gindeam, sa ne pezeasca Dumnezeu copiii de nebuni si criminali....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Oana, eu am aflat azi de dimineata din La Press.
Culmea este ca ieri cand am ajuns sa-l iau pe Mihnea de la gradi (gradi lui este chiar langa colegiu, un pic in spate)era o masina a TQS-ului si o alta televiziune.Pe moment m-am gandit ca fac un reportaj, nici o sec nu m-am gandit la ceva rau.
Doamne ajuta ca totul s-a sfarsit fara urmari grave iar acum stau si ma intreb, daca mai este cazul, ce naiba a fost in capul celor doua.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

quote:
Originally posted by oanagabriela

Se cheama "Petit Robert" si nu este mic de loc...Si pe urma mai este si celebrul "Larousse".


E vreunul din ele si online, ca eu nu gasesc :-(
(Online mi-ar trebui mie)
Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Oanagabriela - wow! m-a dat gata mesajul tau! mi s-a facut pielea de gaina pe tot corpul! bine ca totul s-a terminat cu bine! Doamne fereste! Multa sanatate si pupici Antoniei!
Laurajr - felicitari pt Ioana :-) ce face David? (si Gabisor a facut roseola infantum la 7 luni - puseu mare de febra, credeam ca "da in clocot" saracul copil, pete rosii pe corp, dar nu a avut mancarimi - a trecut in 3 zile)
Fetelor - va rog f frumos fitzi dragutze si datzi-mi si mie niste idei ce carticele (in Engl si Fr) as putea sa-i citesc Gabrielei (i le comand pe amazon.co.uk - dar va rog frumos sugeratzi-mi cate ceva). Multzumesc frumos!

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Lorelai, fiu-meu e maaare fan Alba ca Zapada si Cenusareasa, a vazut prima data DVD-urile cu povestile si de atunci ma zapaceste la cap cu cartile, in fiecare seara avem program. Mai demult era pasionat de Scufita Rosie si Capra cu 3 iezi. Am mai incercat Vrajitorul din Oz (prea lunga .. nu are rabdare), si Alice in Wonderland.

Iti mai pun o data site-ul care l-a dat cineva aici, am vazut ca au si carti "bilingve" pentru copii - in romana si engleza, mi se pare super, eu o sa imi comand ceva carti pentru boboc.

http://www.romaniandolls.com/books/booksindex.html







POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Oana,sunt socata.cand ma gandesc ca fetita mea era la un pas sa mearga la ceeasi scoala ma apuca tremuriciul.Ma gandesc cum te simti tu Daca nici in scolile private nu putem avea incredere atunci ce ne ramane de facut?

nelia,si eu ma simt prost.nu am lucrat aproape niciodata cu Maia extra.Nici macar cand era mica.Doar citeam,ne jucam la greu(jocuri educative) si bricolam foarte mult.De cand este la scoala nici vorba de teme suplimentare.Lectiile dureaza zilnic minim 2 ore
Si-ti jur ca la fiecare etapa adauga o noua diploma pe peretele din camera ei

lorelaim,noi am citit tot ce a fost pe piata de "disney" .si le cumparam ba de la winners,ba de la wal-mart,ba de la librarie.Daca vrei astazi am sa-ti scriu exact titlurile colectiilor.A! si la Robert am inceput cu "winnie" .Asta este o intreaga colectie de vreo 40 de carticele educative.De genul:winnie la gradinita,winnie face menaj,winnie mananca legume,etc pe cele din urma le-am comandat ,nu sunt in magazine.

sia,sa inteleg ca este vorba de un milieu familial.ma si miram sa se intample asa ceva intr-un CPE.Daca ai contract pana in 12 iunie nu are voie sa faca ce vrea.Nu trebuie sa semnati nimic.NU ai nevoie de nici un raport de la educatoare.La scoala nu-ti cere nimeni nici un raport cu balivernele educatoarelor.Hai sa fim serioase.
Este real ca educatoarea este lucrator autonom si face ce vrea cu munca ei dar este si mai real ca atunci cand ai un contract semnat si parafat e musai sa-l respecti.Nu inteleg de ce nu esti "dura" cu madame.Cu biroul coordon.nu faci nimic ca sunt mana in mana.Traiesc unele pe spatele celeilalte...Bafta multa si nu renunta.Copilului nu are ce sa i se intample daca tu faci "taraboi".Nu pot sa cred ca va fi atat de gaina incat sa se razbune pe copil.Brrr hai ca aiurez,scuze

bebitzu,ce faci?ti-am lasat cateva mesaje off line dar nu mi-ai raspuns niciodata esti ok?

o zi buna.


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

ange, se pare ca poate sa faca totusi ce vrea si poate sa incheie contractul cind vrea . e suficient sa vineze copilul si sa-l provoace sa faca rele , ceea ce a si facut aproape o luna . pina la urma copilul a facut o boacana care dupa ea era extrem de grava si se impunea intreruperea contractului. din pacate sotul meu a semnat deja ca este de acord sa plece pe 2 iunie , deci nu mai am ce sa fac. si eu stiam ca nu este nevoie de nici un raport de la gradinita pentru scoala dar ea a spus chestia asta. in ceea ce priveste biroul coordonator, acolo mi-a spus ca pot sa depun plingere la protectia consumatorului si ei se vor ocupa de chestia asta. dar , dupa cum spunea sotul meu, ea intoarce toate vorbele in favoarea ei si am un pic de teama nu cumva timpita sa provoace un si mai mare scandal si sa ajung cu copilul pe la tot felul de psihologi.

nelia, cit despre motive , ele pot inventa ce vor si cum spuneam mai sus , daca provoci copilul el reactioneaza in consecinta. este cuvintul copilului impotriva cuvintului ei , si cine este crezut ? adultul , nu !? oricum fapta este consumata , dar totusi inca nu pot sa-mi revin din uimire , cum poate cineva sa se schimbe in asa hal peste noapte. pina acuma ea sustinea sus si tare ca tudor va sta pina in septembrie , cind i-am spus ca sint insarcinata , s-a bucurat si a zis ca oricind ea o sa aiba un loc la gradinita pentru copil si acuma totul este la 180 de grade. eu sint mult prea corecte ca sa inteleg acest tip de parsivism. imi ramine doar speranta in dumnezeu ca se va face dreptate. nu pot sa ma cert foarte tare cu ea pentru ca nu pot sa exprim in franceza tot ceea ce vreau sa zic. asta e oful meu cel mai mare. dar asta este. imi ramin 3 saptamini din iunie pe care trebuie sa le rezolv cumva.

Llaura, eu am cumparat de la Armata Salvarii un dictionar Larousse francez-francez care este impartit pe domenii si cu imagini. e ca un fel de DEX. incearca si pe la anticariate , poate gasesti ceva util si ieftin. o prietena de a mea si-a cumparat un Larousse de la un anticariat dar e de 5 ori mai mare decit al meu. deci sanse sint sa gasesti. bafta.

va pup si va doresc o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sia_o spune:

nelia, am uitat ceva. de ce crezi ca au inceput unii sa drogheze copii cu medicamente? pentru ca unele educatoare si profesoare sint prea lenese si comode in a cauta metode de linistire a copilului si de aface activitati cu ei pentru a nu se plictisii. pustiul meu e deja prea mare pentru o gradinita unde predomina bebeii si nu are activitati si jocuri pentru virsta lui si se plictiseste. prima data am crezut ca motivul pentru care vrea sa scape de copil e faptul ca baietii ei vor intra in vacanta in iunie si nu va putea face fata la toti trei avind acelasi temperament, dar apoi am vorbit cu alte persoane si mi-au spus ca sigur are un alt copil de virsta mai mica care vrea sa vina la gradi si pentru care primeste mai multi bani de la guvern. iar in urma cu citeva zile mi-a fost confirmata banuiala cu bebeul. si daca stau sa ma gindesc bine , ea a inceput sa pregateasca terenul cam din luna aprilie si a culminat cu ultima saptamina din aprilie in care in fiecare zi imi spunea ceva grav de pustiul meu , ca in final exact pe 1 mai sa-mi spuna ca nu reinoieste contractul. deci totul a fost calculat.

va pup inca o data si va doresc o zi buna

Mergi la inceput