Sezatoarea canadiana (62)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Carmen - multzumesc frumos pt site - am sa-l consult .
Ange - da, te rog frumos, daca ai un pic de timp - scrie-mi si mie titlurile cartzilor. Multzumesc frumos!
Multa sanatate si numai bine va doresc,

Lorelai

http://community.webshots.com/user/lorelaim

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by Llaura

quote:
Originally posted by oanagabriela

Se cheama "Petit Robert" si nu este mic de loc...Si pe urma mai este si celebrul "Larousse".


E vreunul din ele si online, ca eu nu gasesc :-(
(Online mi-ar trebui mie)
Merci.



Daca face o cautare pe Google dupa "dictionaire francais" va gasi mai multe situri care ofera o astfel de informatie.

Mult succes nepoatei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Ange unde ai comandat tu cartile cu winnie? merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ange- da si eu vreau unde ai comandat pe winnie the pooh-ca suntem mari fani-saru'mina si numai bine tuturor.
weekend placut!

Denisa 32+ si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

acum am ajuns acasa.am reusit sa-mi iau si copilul de la gradi.sapt. asta lucrez in fiecare dimineata...
ati vazut ce "cald" e afara?am plecat ca nebuna intr-o bluza subtirica si am paralizat de frig.Noroc ca mi-a dat o colega o vesta de mi-am pus-o in spate ca naiba ma lua.

lorelaim,uite cateva titluri din colectia ficamii: "Féerie des contes","Mes princesses préférées","Les classiques favoris","Contes du monde entier".Imi aduc acum aminte ca o mare parte le-am luat de la Costco.

denisam,emily, "Mes premiers livres Winnie l'ourson" (avem toata colectia 40 sau 50 la numar) si le-am comandat la Grolier.Nu le-am platit toate odata.Parca intr-un an am reusit sa platesc toata factura.Trimiteam pe luna sau cand imi aduceam aminte cat vroiam din suma.Nu mi-au luat penalitati,nimic.Va spun ca merita.De cand era Maia mica si chiar in prezent nu ne culcam fara sa citim o poveste cu Winnie Sunt bune pana la clasa a 2-a.Scrisul este mare,clar,cu imagini superbe.Acum fimea este cea care mi-a luat locul.Citeste in locul meu in timp ce eu vizionez stirile pro tv

oana,acum am vazut p.m.-ul.da baietelul meu este astmatic.chiar suntem cu pompa pe nasuc de 2 sapt. din cauza variatiilor de temperatura am sa citesc articolul.merci din suflet


p.s.cartile sunt in franca dar desigur pot fi comandate si in engleza evident


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Llaura,uite : http://www.lexilogos.com/francais_langue_dictionnaires.htm


am disparut sa papam ceva.apropo,voi mancati sparanghel(asperge)?



"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Salut, mamici si pui mici
Sia, tu unde stai? Poate gasim o modalitate sa te ajutam. Eu o am pe mama soacra la mine, sta pana in septembrie si ar vrea sa aiba grija de un copil. Eu abia am nascut si stau acasa, e si sotul cu mine inca vreo 4 saptamani. Ea ar putea sa vina la tine si sa si gateasca. Pot spune ca se pricepe, face niste sarmalute moldovenesti sa te lingi pe degete, nu alta. Si iubeste f. mult copiii. Daca nu ai platit inca la camp, ar putea sa stea cu el pana in septembrie. Ce zici?
In privinta concediului de maternitate, nu conteaza de cand lucrezi (pt. Quebec) trebuie sa ai 20 saptamani ca sa poti cere.
Am uitat sa spun, pt. fetele din Bacau, si eu tot de acolo vin, am terminat Bacovia, insa in 92. Sora mea a terminat in 90. Si am facut tot ASE-ul, profil marketing.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Doamnelor, a fost careva in vacanta pe Vancouver Island? De doua zile ne uitam pe harti si situri si tot nu reusim sa ne prindem unde ar fii mai misto sa mergem.

Llaura, eu am Larousse pe CD, ma uit acasa de unde se poate cumpara si iti spun.

In materie de carti pentru copii eu si gasca am devenit fani absoluti Robert Munsch.

pe curand,
madishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Larousse-ul e de la Microsoft si se cheama "Bibliorom Larousse".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Carmencita, pai asa te prezinti tu mama ??> Ia zi repede la ce clasa era sora, num e, diriginte, tot !

Bacauancelor, de azi in 2 saptamani sunt acasa, de abia astept .
Azi la insistenteel Ioanei am voluntariat la ea l a clasa si teacher le-a citit Love you for ever, de R.Munsch...taaaare frumoasa.
Si le-a explicat cum e cu nasterea, folosind cuvintele cheie, si eu care mai eram la faza cu floricele...berze...planeta bebelusilor...

Mergi la inceput