Sezatoarea canadiana (43)

Sezatoarea canadiana (43) | Autor: clau07

Link direct la acest mesaj

42




Ica, eu am o fetita de 1 an si 9 luni. De la varsta de 1 an am dat-o la garderie. Eu am inceput serviciul(concediul de ingrijire copil e platit doar un an). Pe langa faptul ca se joaca cu alti copii mai are ocazia si sa invete limba franceza. Noi vorbim in romaneste cu ea. Acum intelege si franceza si romana, chiar daca nu a inceput sa vorbeasca inca.
E adevarat ca a luat unele viroze , o otita sapatamana trecuta, de la gradinita. Dar eu cred ca asa isi intaresc imunitatea. Nu pot sa o tin tot in casa sa o feresc de toti microbii si virusii.

Fata mea catre varta de un an a inceput sa fie interesata tot mai mult de ceilalti copii. Eu cred ca e un bun prilej sa invete sa imparta cu altii( nu are frati) si sa se joace cu alti copii. Inca nu a ajuns sa imparta. Tot ne mai spune educatoarea ca ia jucatiile din mana altor copii, nu-si asteapta randul( ea a totdeauna prima), nu imparte decat foarte rar o jucarie. Dar sper ca cu timpul va invata .

Oricum depinde foarte mult de copil sa fie pregatit sa intre in societate. Sa-i gasesti un loc bun unde sa fie bine ingrijita.
Multa bafta

Claudia si Alexandra ( 8 iunie 2004)
--------------------------------------------
Poate ca, pentru lume, tu esti o persoana
Dar pentru anumite persoane tu esti toata lumea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

Salutare, fetele ! Mai intru si eu din joi in Pasti sa va mai citesc ...
Ica, draga, in legatura cu "minunatele" garderies de la Quebec, eu te sfatuiesc exact pe dos fata de fetele care ti-ai scris deja (ce sa-i faci, fiecare cu experienta lui si cu parerea lui !): nu da copilul inainte de 2 ani ! Pe langa faptul ca va lua toate bolile pamantului si-si va face anticorpi dormind pe jos, practic, ca saltele alea sunt super-mince, copii inainte de varsta asta nu sunt sociabili, in sensul ca, nu cauta , teoretic , compania altora, se joaca fiecare in coltul lui cu jucaria pe care o alege si eventual se duce la vecin sa-i ia masinutza din mana pentru ca a lui e mai rosie ! Eu mi-am tinut baiatul acasa pana la 2 ani si 8 luni si cu fata fac acelasi lucru si nu-mi pare rau ...

Nu mai retin cine zicea, cred ca Ira, ca aici in sistemul de sanatate nu merg pilele si box-urile de tigari. Cu parere de rau va contrazic si tot din experienta proprie : merge al dracu' de bine !, numai ca merge mai pe "dedesupt", nu in vazul lumii ca la noi si bineinteles nu este fenomen de masa ca in Ro, ci la scara mult mai redusa. Dar exista ! Probabil ca nu v-ati lovit de asa ceva, avand sub 5 ani de Canada ...Va doresc din suflet nici sa nu va intalniti cu asa ceva ... (am o prietena in Toronto care mi-a zis ca de 3 ani de cand e in Ca, nu a incercat nimeni sa o insele deliberat si eu i-am zis ca a fost norocoasa, ca pe mine m-au inselat sau au incercat, de la bijutieri - vandut aur de 10K drept 14K - pana la florarese !)

Asa ... si treaba cu -60 de grade iarna nu ma mira de loc ... cine a prins iarna 2003-2004 la Quebec, a trait -34 de grade pe termometru, cu factorul vant -51 ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Fetelor,

gata decolam si noi spre alte zari, ne-am luat bilete si zburam pe 6 aprilie spre Canada, uraaaa!!!

pana la urma nu ne-am lamurit cu apartamentul unde o sa stam, o sa stam provizoriu la sora-mea in Brampton, chiar daca o sa ne calcam pe bataturi , dar mai bine sa ne lamurim noi la fata locului ce si cum, daca stiti vreun apartament de inchiriat in Toronto, sa-mi ziceti si mie sa venim sa-l vedem.

va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Magdone sa aveti un zbor placut si sa pasiti cu dreptul in Canada.

In Toronto eu cunosc 4 blocuri de romani.

Unul este supranumit "hotel Bucuresti" se gaseste in strada Berrington, administrator roman - mai ieftin (~$600/2 camere)

Al doilea, unde am aterizat eu se afla in Gamble Ave. Aici sunt de fapt 2 blocuri de romani, administratorul si managerul romani. Asta este ceva mai scump, dar are la coltul strazii un Food Basic - supermarket ieftin, se afla in cartierul grecesc - deci o multime de magazine cu acelasi tip de mancare cu care suntem obisnuiti noi romanii, este la 2 statii de metrou de buricul targului (Yang # Bloor) si are, tot la capatul strazii un comunity center (bibliteca, sala de fitness, piscina...etc). (~750/2 camere)

Al treilea loc este la Fairview Mall - un alt bloc de romani - si mai scump (~900/2camere), dar cu piscina propie, statia de metrou imediat la iesirea din bloc, un mall mare cu de toate in el.

Mai exista un site de townhome-uri la Victoria Park cu Elesmere. Astea sunt si mai scumpe ($1200/luna), cu plata electricitatii si gazului separat, dar sunt case lipite unele de altele, cu 3 nivele (basement, cu o camere, spalatorie si camara), nivel principal (sufragerie, bucatarie loc de luat masa si baie), etaj (3 dormitoare si baie) cu o curte mica in spate. Avantajul este ca ai masina de spalat si uscat proprie (mai igienic)- la blocuri exista spalatorii comune, unde masinile de spalat si uscat sunt cu fise (parca $1.25 sau $1.50 de incarcatura de fiecare). Aici ai mall, supermarketuri si magazin romanesc langa tine, dar este mai departe de centru. Este un liceu foarte bun, cu o profa de mate romanca, foarte buna si program de bac european, daca aplici pentru el. Piscina, biblioteca, autostrada 401 care stabate Toronto de la est la vest, autostrada Don Valley care ofera access in partea de sud si 404 care te duce in nord - toate sunt la o aruncatura de bat In zona sunt si blocuri si sunt multi romani, dar nu cunosc preturile si conditiile

Preturile actualizate nu le cunosc. Asta era acum 3 ani, dar intre timp chiriile se poate sa mai fi scazut.

Ramane sa te hotarasti Grea decizie, nu? Daca ai intrebari, sunt prin "zona"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Caroline, wooow ce de-a informatii, merci mult de tot o sa te deranjez cu un pm cand ajung sa vorbim.

va pup

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Magdone, uite un link unde gasesti blocuri in care locuiesc romani si suprintendentii sunt tot romani.
Primele doua din lista sunt cam scumpute. Primul e la Bayview cu Sheppard, zona buna, metrou si mall aproape, scoli foarte bune in zona.
Al doilea din lista e un bloc foarte curat, cu tot felul de facilitati, cam scump insa, noi am stat acolo cam doi ani, mi-a placut foarte mult, dar aveam apartamentul de deasupra garajului si dupa ce s-a nacut copilul mi s-a parut prea galagie.
Blocul de la 60 Underhill e blocul in care stam noi acum, foarte curat, numai albi, preturi acceptabile.

http://www.arcweb.ca/ro/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=29

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Crezi tu c-ai scapat
Eu stiu ca asigurarea medicala privata (in fine aia suplimentara) este venit impozabil. Ok.
Deci sa inteleg ca nu exista ceva cum era in Romania CAS (sau cum doamne iarta-ma ii mai zicea) adica taxa procent din salar care e de fapt asigurare de sanatate (cea gratuita)?
(Va rog io frumos sa nu imi ziceti sa-l intreb pe barbatu-meu; el zice ca s-a insurat ca sa nu mai trebuiasca sa desluseasca chestii de genul FHSMP pe fluturasi sau alte asemenea...si eu care credeam ca s-a insurat ca sa nu mai plimbe catelul )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Vreau numai s-o lamuresc pe clauo7.

Health service fund (FSS in franceza) se plateste de catre angajator in nici un caz de angajat. Deci ptr Ira deocamdata, ca nu are asigurare privata, se poate spune ca asurance maladie este gratuit.



Dana si gemenii
Voiculestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by craitza
Nu mai retin cine zicea, cred ca Ira, ca aici in sistemul de sanatate nu merg pilele si box-urile de tigari. Cu parere de rau va contrazic si tot din experienta proprie : merge al dracu' de bine !, numai ca merge mai pe "dedesupt", nu in vazul lumii ca la noi si bineinteles nu este fenomen de masa ca in Ro, ci la scara mult mai redusa. Dar exista ! Probabil ca nu v-ati lovit de asa ceva, avand sub 5 ani de Canada ...Va doresc din suflet nici sa nu va intalniti cu asa ceva ... (am o prietena in Toronto care mi-a zis ca de 3 ani de cand e in Ca, nu a incercat nimeni sa o insele deliberat si eu i-am zis ca a fost norocoasa, ca pe mine m-au inselat sau au incercat, de la bijutieri - vandut aur de 10K drept 14K - pana la florarese !)

Asa ... si treaba cu -60 de grade iarna nu ma mira de loc ... cine a prins iarna 2003-2004 la Quebec, a trait -34 de grade pe termometru, cu factorul vant -51 ...



Saluty !

Craitza, daca tot ne-ai facut marturisirea fa-o pana la capat, poate invatam si noi ceva din experientele tale neplacute. Poti spune tu cu mana pe inima ca ti-ai rezolvat aici, in Canada, o problema medicala contra cartuse de tigari sau whatever ? Poate la romani, sau alti emigranti de prima generatie... ....si nu confunda relatiile cu pilele, aici recomandarile se construiesc pe incredere si pe bun simt, niciodata nu poti recomanda rude, si daca un idiot este recomandat par hasard si nu face fata cerintelor jobului, zboara in primele 3 saptamani de la debutul contractului.

Se stie ca aici exista un sistem de donatii in spitale, pe care astia vor sa-l combata, au aratat si la TV, donatorii (de sume maretze, nu 2-3 mii), au prioritate in operatii, etc. Pe de o parte gasesc asta normal, mai ales ca spitalelele au nevoie sa fie dotate cu aparatura si de bani e nevoie intotdeauna. Ei vor sa elimine treaba asta, motivand cu principiile inechitabile, etc. Om trai si-om vedea.

Acum ar fi si stupid ca cineva sa afirme ca in Canada nu se fura, nu se incalca legea, samd. Nimeni nu a facut afirmatia asta din cate-mi amintesc eu. Infractiunile sunt omniprezente, cand Canada va fi locuita de foci...atunci se va aboli sistemul juridico-social.

Insa...ce e minunat la acest sistem canadian (politico-socialo-economic) este ca nu e construit piramidal, ca la noi, sa stea unu-n varf si sa calareasca abuziv alte 22 milioane de confrati. Aici nu exista un sef absolut, totul e ca un cerc vicios, oricine poate fi combatut, nu exista putere indistructibila si nu exista (asa cum e f des intalnit in sistemul balcanic) ca o persoana sa te poate manipula, sa ia decizii pentru tine, sa te dirijeze. Orice sef are alt sef, samd, iar ultimul sef este subalternul primului . Valeleu ce aforisme scot in pauza de masa.

Bisous everybody.

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Podeanu

Vreau numai s-o lamuresc pe clauo7.

Health service fund (FSS in franceza) se plateste de catre angajator in nici un caz de angajat. Deci ptr Ira deocamdata, ca nu are asigurare privata, se poate spune ca asurance maladie este gratuit.



Dana si gemenii
Voiculestii



Thanks god, am scapat !

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craitza spune:

quote:
Originally posted by Ira

Saluty !

Craitza, daca tot ne-ai facut marturisirea fa-o pana la capat, poate invatam si noi ceva din experientele tale neplacute. Poti spune tu cu mana pe inima ca ti-ai rezolvat aici, in Canada, o problema medicala contra cartuse de tigari sau whatever ?
.........................................
Bisous everybody.

Sofie :)





Ira, draga mea, nu vreau nici pe departe sa-ti zdruncin parerea buna pe care o ai despre sistemul medical canadian si nu numai dar am sa-ti povestesc un mic episod si daca tu nu ii zici pila atunci zi-mi si mie cum sa-l denumesc ...
Deci : acum un an-doi cautam innebunita o modalitate de a-i face sotului meu o nenorocita de ecografie, in regim de urgenta, adica azi sau maine. Doctorul de la clinica la care mergem cel mai des dupa ce a zis ca trebuie sa faca eco urgent, azi sau maine, si dupa ce a dat un telefon la spitalul cel mai apropiat si n-a reusit sa obtina decat un raspuns vag, la trimis pe sot la Urgenta respectivului spital sa astepte acolo. Si sotul meu a zacut acolo vreo 4 ore dupa care i-au spus ca pe ziua respectiva nu se mai puteau face ecografii si trebuie sa vina maine dimineata sa vada ce se poate face. Eu am sunat innebunita la TOATE spitalele din oras si la mai multe clinici care faceau ecografii si tot ce am putut obtine a fost o ecografie platita (80$) intr-o clinica dar peste O SAPTAMANA. Pai, moare, nene,omul intr-o saptamana !!! Si atunci mi-au dat lacrimile si m-a vazut un coleg de servici. Si mi-a spus ca nu e nici o problema ma ajuta el, ca tac-su e tehnician ecografist la Spitalul X si sa ma duc la el si sa-i spun ca sunt prietena lui si totul se rezolva. Si s-a rezolvat !
Asta e tot ! (Si flori, si bomboane de ciocolata merg peste tot !)
Iar luna trecuta sotul a fost la Spitalul Y cu baiatul ca avea febra mare, a stat 4 ore si a plecat, fara sa ajunga sa vada un medic, dupa ce a facut scandal si reclamatie scrisa la directiune, ca in fata lui au intrat persoane pe baza de
"afinitati" ale doamnelor asistente din Triaj. (Reclamatia a fost analizata cu tot tactul si ne-au fost trimise acasa hartioare cum ca parerea noastra conteaza DAR ... totul s-a facut conform politici spitalului si ei nu se considera vinovati in nici un fel). Copilul l-am tratat cu antibiotice din Ro conform sfaturilor telefonice ale varului meu , pediatru in Bucuresti.
Sa aveti parte de sanatate si sa nu ajungeti la doctor deloc !

Mergi la inceput