Sezatoarea canadiana (43)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

quote:
Originally posted by craitza

Ica, draga, in legatura cu "minunatele" garderies de la Quebec, eu te sfatuiesc exact pe dos fata de fetele care ti-ai scris deja (ce sa-i faci, fiecare cu experienta lui si cu parerea lui !): nu da copilul inainte de 2 ani ! Pe langa faptul ca va lua toate bolile pamantului si-si va face anticorpi dormind pe jos, practic, ca saltele alea sunt super-mince, copii inainte de varsta asta nu sunt sociabili, in sensul ca, nu cauta , teoretic , compania altora, se joaca fiecare in coltul lui cu jucaria pe care o alege si eventual se duce la vecin sa-i ia masinutza din mana pentru ca a lui e mai rosie !




hai mai!ma lasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Ira, ne scrii si noua daca ai avut de platit sau de primit in urma impozitarii? Nu suma ci doar daca ai platit sau nu. Simpla curiozitate. Eu stiu ca platesti daca nu ai asigurare privata, dar poate ca tu care ai fost la studii nu intri in categoria asta.
Stiu cateva cupluri care au platit pentru ca nu au avut asigurare privata, plus ca am intrebat si un profesor care mi-a confirmat la vremea respectiva. Exista exceptii? Si daca da, imi poate spune cineva care ar fi?


Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

In legatura cu celalalat subiect: gradinitele - parerea mea nu este tocmai buna, ma gandeam la una privata insa acolo ii primesc abia de la 2 ani. Nu stiu ce conditii sunt dar sper ca mai bune. Ma gandesc uneori la o bona. A mai apelat cineva? Multumite sau nu? Cam care ar fi pretul pentru serviciile uneia de incredere?


Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Habar n-am ce impozite platesc, cu asta se ocupa sotul meu. O sa-l intreb cand va sosi acasa.

Dar oricum, cazul meu nu-i relevant, ca am fost si inca sunt studenta, si muncesc de f putin timp.

Ange e d-na educatoare, ia vedeti sa n-o suparati cu gradinitele ca iese foc .

Cica si mon mari s-a angajat pana la urma de maine incepand la firma aia care nu sunase, au sunat intr-un final dar cu oferta part time. Asta e bine ca e inca student, poa' sa-si termine scoala.... el are de la firma o asigurare f buna, in care ma include si pe mine si pe Sofie. Cica pot sa-mi fac si dintii pe banii lor.

Ia sa-i vad, sa ma duc sa ma dau in barci la dentist au ba ?

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Ira mama, scrie pe fluturas :-)

PS. catel aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Llaura
PS. catel aveti?



No, missis Llaura, but I'm very happy to offer you this position.

Just kiddin' .

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by Llaura
(..)asigurarea medicala privata (in fine aia suplimentara) este venit impozabil. Ok.
Deci sa inteleg ca nu exista ceva cum era in Romania CAS (sau cum doamne iarta-ma ii mai zicea) adica taxa procent din salar care e de fapt asigurare de sanatate (cea gratuita)? (..)

No, sa ma bag si eu in seama neintrebata (ca tocmai am dat examen la Taxation ): Conform unuia din Interpretaton bulletin -e, in lista de specific taxable benefits e inclus si "employee premiums paid by an employer to a public provincial hospitalization plan or a public medical insurance plan". In lista de non-taxable benefits intra insa "premiums under private health services plans (medical and dental) or premiums required by law to be paid to provincial medical care insurance".

Aici, in BC, la provincial medical care - echivalentul procentului din salariu pentru fondul de sanatate din Romania, care parca mai apoi s-a integrat in CAS- se plateste o suma fixa in functie de numarul de persoane din familie: $54 pt 1 persoana, $96 pentru 2 persoane si $108 pentru 3 sau mai multi membri din familie. Cei asigurati au obligatia sa plateasca rata lunara, cu exceptia celor care lucreaza la firme care ofera si plata asigurarii provinciale in pachetul de beneficii.
Dar, daca eu am inteles bine de la o prietena care locuieste in Missisauga, pentru asigurarea medicala a ei, deci din Ontario, firma ii plateste un procent din salariu.


Si, intr-o oarece legatura cu subiectul de mai sus, azi stau acasa cu puiul meu care e bolnavior rau. Toata noaptea a tot vomitat pana ce nu a mai avut ce, iar acum e ametita bine si-mi cere sa las jos calculatorul si sa o tin in baaattzeee. Doctorul mi-a spus ca ar fi o viroza si ca i-ar trece in 24 de ore. In afara de lichide, se pare ca nu am ce-i da. Voi, daca ati avut probleme de genul asta cu puiutii vostri, ce le-ati dat sa manance cand s-au simtit mai bine? Ca eu in afara de supa de pui, paine prajita si orez nu stiu ce i-as putea da.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:

Ma primiti si pe mine la sezatoare cu voi?

Este minunat ca cineva s-a gandit sa deschida acest subiect care sa ne adune pe noi cele departe de casa.

Pe 08 martie am aflat ca sunt insarcinata si sunt foarte fericita !!!
Am sunat la cateva spitale din Montreal si mi-au dat prog. cu un ginecolog doar pe la sf. lunii aprilie cand sarcina va avea probabil 12 sapt (spun probabil deoarece eu am un ciclu dereglat si nu stiu exact cand s-a produs ovulatia).

Cele care ati nascut in Canada ati obtinut prima programare mai devreme de 3 luni?

La cat timp vi s-a facut primul ecograf?
Cate sapt. avea sarcina cand vi s-au facut primele analize de sange?

M-ar ajuta mult sa aflu din experientele voastre.

Merci mult,
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Laura, multa sanatate copilului si da-i Pedialyte asa simplu sau batoane inghetate, sticla = 10 $, solutie de hidratare la diaree, care contine saruri si minerale.

Merci de sfaturi !

Cristinel, bine ai venit ! Sarcina usoara !

Sofie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

LauraB multa sanatate, si ai mare grija. Eu am patit-o saptamana trecuta, si am stat 2 zile acasa cu baiatul sa fiu sigura. Mai prost e ca am luat-o si eu, la vreo 2 zile dupa, asa ca va puteti astepta la ce e mai rau. Si e rau tareee. Ca am crezut ca mor. de mancat nu-i da prea multe, decat cand cere ea, si evita laptele. Eventual iaurt e bun. Dar cu cat mai putin de mancare cu atat mai repede se vindeca. A, si apa sau lichide cate putin doar, ca eu l-am lasat sa bea, si tot voma intr-una.
E tare nasol. Daca vezi ca se deshidrateaza poti incerca cum a zis Ira, pedialyte.

Hai sa auzim de bine.

Mergi la inceput