Sezatoarea canadiana (40)

Sezatoarea canadiana (40) | Autor: carmen77

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66254&whichpage=1" target="_blank">...39


Mai, depinde foarte mult de om, de mentalitate, peste cine dai. La fostul meu loc de munca m-a lasat un coleg cu gura cascata ... l-am auzit vorbind la telefon cu sotia. Aveau niste vecini emigranti, iar unul din copiii colegului aruncase ceva gunoi in curtea vecinului, care i-a sunat la usa sotiei lui, ca sa ii spuna ca asa ceva nu se face. Nah .. sotia i-a telefonat sa ii spuna de incident, la care raspunsul lui a fost: "Ana, what can you expect? They are fucking immigrants!". Raspunsul m-a cam .. lasat fara replica. De aia spuneam ca ... depinde mult de om si de mentalitate, nu putem sa pretindem ca nimeni nu va face nici o diferenta intre un canadian si un emigrant, mai ales ca de indata ce ai deschis gura isi dau seama ca nu esti de al lor... accent vom avea noi romanii oricand .





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Bun, dar sunt si emigranti a caror mentalitate si comportament lasa mult de dorit. Ma refer in primul rand la Ontario, unde au fost adusi claie peste gramada. Asta nu scuza desigur atitudinea si limbajul unor bastinasi. Si nu e numai cazul Canadei, ci si al Europei de Vest.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Eu cat am locuit in Germania, mai mult la tara, unde oamenii sunt deosebit de conservatori si de reticenti fata de straini si n-am avut absolut nici o problema, dimpotriva, de Sarbatori primeam mereu cadouri de la gazde, ne-au invitat la cina dupa Revelion, comunicam foarte bine cu ei, erau niste oameni deschisi la cap si au dovedit ca pot aprecia niste oameni chiar daca sunt straini, din moment ce isi vad de treaba si dovedesc vointa de a se integra in noua societate, n-au gasit nici un motiv sa-i marginalizeze, n-am avut niciodata complexul emigrantului.
Un alt exemplu e relatia noastra cu un german get beget pe care l-am cunoscut la cursurile de limba, chiar proful nostru, o persoana foarte deschisa si comunicativa.
Sunt si exceptii desigur, dar nici nu putem generaliza, victimizandu-ne singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Fetelor,
Am intrat sa va spun ca Emma Andreea e o dulce ca totzi bebelusii si seamana mai mult cu Dragos,adica nasul si gura si barbia, se pare ca formatul ochilor este al meu,dar nu stiu dc va ramane cu ei albastrii sau cu parul negru.Oricum suntem f. fericitzi si mindri de ea si uneori nu ne saturam privind-o, darstitzi si voi cum este deja- aceste sentimente nu se pot exprima mereu la adevarata intensitate!
Despre ea deocamdata nu va pot spune mare lucru, decat ca noaptea doarme cam 4h intre mese si a avut pina acuam 2 nopti bune si 2 mai putin bune din cauza gazelor si a faptului ca ea suge tare bien si ii palce sa suga cand are gaze ceva, dar de aseara ne-am deranjat amindoua la stomacel si acuma ne reparam, si ii dau de azi si water gripe pt burtica, sa vedem dc va fi mai bine,macar pina incepe laptele adevarat sa vina, sper sa fie diseara sau cel tarziu maine in ziua a 5-a, deja colostru e mai grosut si mai colorat, nu mai e transparent, deci speram sa vina laptele repede sa ne saturam.
Va pupam pe totzi si o sa revenim cu poze si vesti de luni incolo cand sper ca o sa reintru si eu in normal cat de cat,acuma fug sa prind o ora de somn ca pina acuma nu am dormit decat pe apucate noaptea!


Despre nastere alatdata, dar a fost ok, Emma a iesit dupa 8 min si a fost data taticului( pt poze) si asistentei pt curatat si aspirat si a primit Apgar 9 ca era cam vinetzica si eu am fost cusuta si termnata in mai putin de 45 de minsi deja ieri cand am iesit in spital am iesit fara fire, doar cu cele ce se resorb.
Va pupam si o sa revin cu poze si alte vesti cand reintru in nrmal, sper ca luni!


Denisa
Denisa si Emma Andreea

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Danro

Vezi ca incalci multe puncte din regulamentul forumului.Administratorii forumului unde sunt oare?
Eu nu m-am luat de nimeni, ci doar mi-am expus parerea.Vezi ca cine rade la urma,rade mai bine.


N-am nici cel mai mic interes sa ma angajez in vreo disputa cu tine, nici nu vad unde am incalcat regulamentul acestui forum, dar nici n-o sa-mi interzici tu sa gasesc ridicola atitudinea asta tipic romaneasca de resemnare in fata sortii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Denisa,ne bucuram ca tie si bebitei va merge bine, sa te odihnesti cat poti de mult si sa te bucuri de fiecare minutel petrecut cu papusica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Inca ceva, legat de calitatea umana a multora, de mentalitate, bun simt, educatie. De ce in Romania oare in judetele Harghita si Covasna, locuite de multi maghiari, satele si orasele arata altfel, e o curatenie remarcabila si un bun gust peste tot? De ce cand treci de granitele tarii noastre respiri un alt aer, privelistea este cu totul alta?
A vous, la reponse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

On the other hand, nici educarea cu forta, civilizarea cu orice pret, nu sunt posibile fara a aduce in discutie drepturile omului,orice eforturi in acest sens ar fi inutile, daca unora le place sa traiasca in mizerie si ignoranta asta e, dar si cei care sunt altfel au dreptul sa fie indignati din moment ce modul lor de viata e afectat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Denisa, bine ati venit acasa! Ma bucur ca ai gasit o clipa sa ne spui cum sunteti, astept rabdatoare si pozele. E bine ca Emma suge cu putere, ai grja sa o bati bine pe spate sa eructeze, chiar daca trebuie sa astepti minute bune pentru asta. Noi asa faceam si n-am avut parte de colici.
Pup bebelusa si mamica!

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Denisa, ma bucur mult pentru tine, pentru voi. O sa vezi ca nu o sa te saturi sa o privesti niciodata. Un copil e cel mai mare dar care poate fi oferit unei familii.

Donia te-a sfatuit bine, sa o tii pe verticala dupa masa, pe umarul ta, sa o bati usurel pe spate si...sa ai grija sa nu mananci nici tu alimente care baloneaza.

Sanatate multa Emmei !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Denisa,

Felicitari tie si sotului pentru micuta minune adusa pe lume . Am primit mesajul tau pe telefon, si am incercat sa te sun azi dar imi inchipui ca Emma iti ocupa tot timpul acum si inteleg pefect. Deci daca-ti lasa vreo clipa libera, poti sa ma suni. Si incearca sa o bati pe spate asa cum te-au sfatuit fetele. Din fericire nici noi n-am avut parte de colici. Si asteptam poze cu domnisoara Emma cat de curand! Felicitari tinerilor parinti!

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput