Sezatoarea canadiana (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Ana,eu lucrez in service de garde.am intalnit situatii asemanatoare celor povestite de tine si simona.
daca nu-ti iese cu ceea ce ti-ai propus sa faci de sapt. viitoare,suna-ma sa-ti dau cateva "truc-uri" de rezolvare a situatiei.
Tin sa-ti spun ca sunt extrem de revoltata de cele povestite de tine.Nu-mi vine sa cred!Nu am intalnit pana acum o asemenea situatie vis-a -vis de educatoare.
Este stiut ca si noi suntem oameni,si noi avem limite, insa meseria ne-a "invatat" sa fim profesioniste si sa nu sarim calul niciodata.
De la ati iesi din pepeni si pana la ­"harcèlement psychologique" e cale lungaaa.!!Ceea ce fac ametitele alea de la service de garde cu copilul tau este scandalos!!!
Nu te lasa.Este vorba de copilul tau.nu exista nu se poate.si peste toate nu-ti fie "frica" de quebecosi,de rasism,de discriminare.
Pana una,alta noi am fost capabili sa venim peste ei sa le invatam limba,cultura,sa-i ajutam sa existe.Pana vor fi ei capabili sa supravietuiasca in afara tarii lor mai trec 1100 de ani
Au multe de invatat de la noi(emigrantii).Asa ca nu fac ei singuri legea pe aici si nu ai de ce sa te lasi intimidata.
Hai ca sunt nervozata tare

pupic ca mi se ard clatitele

ange,mamica de 2 ori

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Eu nu sunt de acord cu generalizarile. Asa cum eu nu ma identific cu minoritatile de la Plamondon, unde e jegul cat casa de nesimtiti ce sunt (emigrantii) si primaria nu mai face fata, asa nici québecoisii nu se identifica cu cretina respectiva si nu sunt rasisti sau....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

quote:
Originally posted by ange

Ana,eu lucrez in service de garde.am intalnit situatii asemanatoare celor povestite de tine si simona.

Pana una,alta noi am fost capabili sa venim peste ei sa le invatam limba,cultura,sa-i ajutam sa existe.Pana vor fi ei capabili sa supravietuiasca in afara tarii lor mai trec 1100 de ani
Au multe de invatat de la noi(emigrantii).

foto



Poti sa elaborezi? Cum adica sa-i ajutam sa existe? Exista destui quebecoizi care traiesc in alte tari deci fenomenul emigratiei nu le este strain nici lor. Ce te face sa crezi ca nu supravietuiesc in afara tarii lor? Supravietuiesc foarte bine, chiar prospera pe acolo pe unde s-au dus.

Fiecare cultura are de invatat de la alta cultura.

O zi buna,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Eu cred ca am fost putin inteleasa gresit sau nu ati citit bine mesajul meu. Nu emigrantul aruncase gunoi in curtea canadianului, ci copiii canadianului in curtea emigrantului. Si emigrantul ii sunase la usa nevestei canadianului, ca sa ii spuna ca nu ii convine, fapt care a indignat-o pe d-na in cauza, care si-a sunat sotul la munca sa ii povesteasca ce a patit cu vecinul, la care replica lui a fost ... what can you expect ... they are ...
Ma rog, nu are importanta. Si by the way, faptul ca si eu sunt imigranta, l-a facut pe colegul in cauza sa nu ma salute timp de 5 luni cat am lucrat acolo . De aia nu mai pot eu! Dar asta imi intareste convingerea ca nu exista padure fara uscaturi ... si sunt oameni si oameni, depinde peste cine ai norocul/ghinionul sa dai.


Ira, da, inca mai vrem sa ne mutam, dar io inca mai sunt la scoala aici, si pana nu imi termin cursurile, mai greu ... asa ca mai stam o perioada pe aici. Oricum, iarna asta nu a fost asa nasoala ca cea de anul trecut, mai multa zapada, dar temperaturi mult mai rezonabile.







POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai Mona B? ,reciteste pe la pagina 10,faceai aprecieri la atitudinea mea.Tu ce atitudine ai,cand te legi de mine tam-nesam?.Ma cunosti de undeva de iti permiti sa faci aprecieri despre mine? Combate idei ,nu persoane e o regula a forumului.
Emigrantul,tot emigrant ramane,oricat ai vrea tu sa te transformi in altceva,nu se poate.Clar?
Este o ''stampila'' pe care o vei purta toata viata.Oriunde te-ai duce,din Germania in Canada, sau din Canada in Australia, sau unde ai mai alege pe pamantul asta.Punct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by Danro

Mai Mona B? ,reciteste pe la pagina 10,faceai aprecieri la atitudinea mea.Tu ce atitudine ai,cand te legi de mine tam-nesam?.Ma cunosti de undeva de iti permiti sa faci aprecieri despre mine? Combate idei ,nu persoane e o regula a forumului.
Emigrantul,tot emigrant ramane,oricat ai vrea tu sa te transformi in altceva,nu se poate.Clar?
Este o ''stampila'' pe care o vei purta toata viata.Oriunde te-ai duce,din Germania in Canada, sau din Canada in Australia, sau unde ai mai alege pe pamantul asta.Punct.

Mai..."stimabile";ai deja istoric la insulte ( eu nu activam pe forum pe-atunci) pe cand eu nu te-am provocat cu absolut nimic.
M-a amuzat si n-am fost de acord cu atitudinea exprimata de tine; sau trebuia sa-ti cer in prealabil permisiunea de a te contrazice? spui ca m-am legat de persoana ta, valeu, nu te gasesc deloc interesant!
Cred ca mai ai de invatat la capitolul toleranta, esti mereu pus pe harta, dar pe mine nu ma sperii. Oricati de
"clar"ai zbiera, pe forum ori in alta parte.Punct.
Eu nu consider ca port o stampila, am curaj si vointa de a ma adapta oriunde, tu in schimb stigmatizeaza-te cat ai chef.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Moamaaaa, ma impresioneaza peste masura profunzimea si extremismul lui Danro. Sunt perfect de acord cu el ca va ramane un emigrant toata viata, indiferent de ce se va intampla.

Carmen, eu daca as fi asistat la o asemenea faza, as fi lasat sa treaca ceva timp, si apoi i-as fi spus, ca-ntr-o doara, unei colege eventual....ca in Canada, in afara de indieni, toti sunt immigrants la urma urmei. De fapt, termenul de imigrant nu are conotatie negativa decat in functie de context, noi suntem imigranti cu acte, dar asta nu ne face si idioti implicit. Insa alaturat adjectivului in cauza...

Eu zic ca in Canada, unde nici o persoana, nici macar guvernatorul general nu are putere absoluta de decizie, tot sistemul e ca un cerc, fiecare poate fi combatut de cineva de pe o pozitie inferioara....aici nu avem de ce sa dezvoltam complexe pe motive culturale sau etnice...

Singurul motiv veritabil de discriminare este calitatea umana personala.

Acum 2-3 saptamani, de ex. un hockey player englez a fost dat in judecata pt. 200.000 $ pen' ca a zis pe terenul de joc the fucking french man si....quebecoisii au castigat.

Era in ziarul metro.


.. Carmen, again...pe mine nu frigul ma deranjeaza, ca aici sunt haine bune, incaltaminte buna si nu-ti e frig afara. Mie de soare mi-e. P-asta nu-l poti inventa, dar am inteles ca in Calgary ar fi soare 360 zile pe an. Paradis, ce mai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Si pentru ca tin la atmosfera pasnica de la sezatoarea noastra, n-o sa-ti dau satisfactia ca tu s-o transformi in balci. Adios!Cearta-te singur!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mimitete-nu,nu pot sa "elaborez"
nu vorbeam de exceptii cand am spus ca le trebuie 1100 de ani sa invete sa supravietuiasca in afara tarii lor.
Ce nu ai priceput cand am spus ca"ii ajutam sa existe"?!?! Ori nu este asa? Fara noi(emigrantii) ar fi papati de lup asta ca sa te chican-ez putin

Cred ca cel mai bine ar fi sa inchidem subiectul cu emigrantii.parerile sunt pro si contra.Stiti voi:n oameni,n pareri!
Ar fi pacat sa ne luam de gulere.
Deja vad ca spiritele sunt incinse pe aici.

A! mimitete, si inca ceva.Mesajul era pt.Ana.Nu pt. tine.Era un mesaj de incurajare chiar daca nu cred in totalitate in ceea ce am scris.

ange,mamica de 2 ori

foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Yeap...se pare ca optimismul unora e prost vazut/inteles de catre altii, care se grabesc sa-i puna la colt, nu inainte de a le aplica o stampila.

Mergi la inceput