Sezatoarea canadiana (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Fetelor, keep up the good mood, va doresc o duminica placutaaa!
Irina, in Toronto e adeseori soare, eu stiu ca-ti place Quebecul dar nu le poti avea pe toate.
Vape toate, quebecoises si ontariennes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Buna la toti

Gata, noi ne transferam in Ontario, Waterloo. Acuma tb sa ne facem bagajele si cred ca la mijlocul lui februarie vom fi acolo. Sotul pleaca inainte sa aranjeze cu chiria, mobilarea etc., insa eu cu bb ma voi duce pe la mijlocul lui februarie.
De aceea tot intrebam eu pe aici daca s-a mai transferat cineva in Ontario chiar si din alte provincii. Dar vad ca nimeni nu mi-a raspuns.

Denisa ce bine imi pare ca sunteti bine. Cind se nasc bb au anumite trasaturi (cul. parului, ochilor, etc.) insa cind mai cresc se mai schimba. Asa ca ne vei spune pe parcurs ce si cum. Pina una alta iti doresc mult laptic sa papati bine si sa dormiti bine.
Asteptam pozici cu nerabdare.

Pupici si o zi buna

Karina mamica lui LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danro spune:

Mai, eu zic sa nu te ambalezi prea tare si revizuieste mesajul in care te legi de atitudinea mea fara sa fi facut o apreciere la adresa persoanei tale(am impresia ca ai o atitudine de ''piata''-daca administratorii nu au nici o interventie sper ca-mi dau si mie voie ca replica sa raspund pe masura) .
Pana una alta nu esti proprietara forumului si am dreptul la opinii ca membru al acestuia.
Iti place sau nu, pana vei muri ai statut de emigrant (sau originar din ...,daca vrei mai academic),chiar daca devii cetatean sau ce vrei tu.
A scris - un emigrant oarecare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Danro, thanks!
Sa mai treci pe la noi, orice parere ai avea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Denisa, Vlad al nostru avea ochii albastri la nastere, s-au mentinut astfel pana la opt luni cand au devenit verzidar are cu cine semana.
In schimb parul lui e blond-auriu, dar probabil se va inchide in timp.
Eu insa stiu ca se poate schimba culoarea ochilor si dupa varsta de un an. Sanse minime, dar exista. N-am citit cu atentie mesajul tau, dar copilul poate avea ochii de culoare diferita de ai parintilor, poate semana cu unul din bunici.
E super ca Emma suge la fiecare patru ore, Vlad se trezea si la doua ore si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Crinia, cum ati gasit apartament? Sau sotul tau va gasi... Fetele din Toronto si imprejurimi: cum e in Burlington? Sau in Hamilton sau in Oakville? Poate aveti cunostinte pe acolo sau ati trecut intimplator.

Cornelia, deAgata si Tudora
www.nelia.photosite.com si www.AgatasiTudora.photosite.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

ange, fiecare este indreptatit la parerile sale dar atunci cind sustii o idee zic eu ca ar trebui sa ai si ceva date/experiente ca sa o justifici.

La fel de bine ai si dreptul sa nu vrei sa "elaborezi" si eu respect asta.

Nu-mi sta in fire sa ma iau de guler cu nimeni si eu cred ca asa cum avem de invatat de la alte culturi avem de invatat si unii de la altii asa ca eu chiar eram curioasa (si nu rautacioasa cum gresit ai crezut tu) de ce exemple ai tu.

Iti doresc numai bine si o saptamina buna.

Crinia, succes pe noul drum ontarian. Va doresc numai bine si mult noroc.

Sint imigrant dar ma tratez

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Nelia eu locuiesc in Toronto dar inainte sa-mi cumpar casa aici am facut foarte mult research in Burlington si Oakville.
Intr-un final eu m-am decis pentru Toronto dar si Burlington si Oakville erau 2 variante destul de bune.
Ce pot sa spun este liniste casele sint ceva mai ieftine decit in Toronto nu sint asa multi emigranti si exista Go Train.
Din Oakville faci cam 35 min pina in downtown Toronto si sint vre 200 familii de romani , exista si magazin romanesc.
Este ceva mai greu sa gasesti un job acolo in mod sigur v-a trebui facut-a naveta in Toronto.
Daca te intereseaza ceva in mod deosebit zi-mi ca eu eu am facut research vreo 2 ani de zile pina m-am hotarir

Va pupici
Dana si Joshua
http://community.webshots.com/user/dana_josh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Nelia,

Mie imi place mult Burlingtonul, e asa dragut pe malul lacului, noi ajungem deseori acolo pe timpul verii, e o placere sa te plimbi pe asa-zisa "faleza"...si Oakville e simpatic, noi insa am optat pt. Mississauga, fiind mai aproape de Toronto, cu toate ca preturile caselor de aici concureaza puternic cu cele din Toronto. Dar cred ca important e unde ai serviciul in primul rand, pt. ca altfel nu se merita sa faci naveta 2 ore zilnic. Mult noroc quebecoaselor care devin ontariene in curand

PS: Citind mai sus...Ira, pai daca vrei soare, poti sa te transmuti aici mey , avem uneori un soare de zici ca poti pleca direct la plaja , singurul inconvenient ar fi cele minus 30 grade...e adevarat ca anul asta n-am avut iarna chiar deloc pana acum. Fetele canadiene, ceva idei de vacante deja, ceva?

Cristina

noi si poze mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cristina, astazi am avut o zi foarte frumoasa si insorita in Montreal. Dupa o asemenea zi, mi-e greu sa ma decid :). Nu stiu, o sa vedem dupa, acum suntem intr-o perioada de tot...de tot...nu gasesc un substantiv potrivit. Sotul meu vrea sa se angajeze la timp plin, sa faca si facultatea la timp plin seara (are 15 credite sem. asta) si, in plus, cele 18 credite ale mele, ca sa nu mai vorbim de copil...Eu am incercat sa negociez, dar el deja a trimis CV-ul.

Mie imi place mult Montrealul, asta e adevarul, si de fiecare data cand imi imaginez ca m-as putea muta in alta parte...ma si vad regretand.

Chiar e mult soare la Toronto ? Are cineva un link oficial cu statistici pe termen lung ? Tare mult mi-ar placea sa locuiesc intr-un loc cat mai luminat, noi suntem persoane matinale si adoram sa respiram soare si aer curat.

Girls, am nevoie de un sfat. Mie imi place cafeaua de mor. Numai ca imi place cafeaua facuta pe ibric sau la masini din alea de cafea ca re costa cat o Mazda, d-alea ca la Starbucks, dar varianta asta cade. Am baut odata o cafea facuta la un ibric special italienesc, nu stiu sa-l descriu f. bine, cred ca am mai pus odata intrebarea asta, stiti cumva unde as putea gasi ibricul respectiv ? A trecut atat de mult timp si nu-mi amintesc bine, dac-ar sti cineva sa ma sfatuiasca de unde sa cumpar......

Merci.

Mergi la inceput