Sezatoarea canadiana (78)

Sezatoarea canadiana (78) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va poftesc sa continuam aici!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Incerc sa recuperez paginile de discutii ce s-au adunat de zi-dimineata ;

Ira, pe bune daca pricep de ce ai deschis discutia asta, stiai bine ca se ajunge la puncte sensibile;
si tre' sa-mi zic si punctul meu de vedere; I hate Quebec (o parte din quebecosi mai bine-zis), dar asta e o chestiune personala; pur si simplu simt ca ma sufoc, ca nu ma integrez aici, oricit am incercat; da, stiu, sunt prea batrina, am venit prea tirziu, sunt cam rigida si neadaptabila; (asta sa scutesc lumea de replici)

Lorelai are dreptate, este stiut ca Quebecul este un capital politic si cultural pe care Canada nu-si permite sa-l piarda, de unde infuzia monetara mai puternica spre quebec; pe de alta parte, Ontario (care-spun statisticile pe care le-am studiat cind citeam pentru cetatenie-asta suplimentar:)) este provincia cea mai industrializata si cu cea mai mare contributie la buget (acum la concurenta si usor depasita de Alberta); deci: Alberta, Ontario, Quebec si British Columbia:contributia cea mai puternica la bugetul Canadei, provinciile maritime- deficit bugetar si subventii la greu; Fiecare are locul ei in Canada, si cred ca ei stiu ce fac, guvenrantii federali, mai bine decit noi, sustinindu-le pe toate personalizat;

cum vad eu, in Quebec, avantaje:
trai mai usor pentru imigranti nou-veniti ce au nevoie de sprijin, si pentru quebecosii ce nu se inghesuie sa munceasca
ajutoare pentru familie: gradinite, asigurari auto si case mai ieftine (cu casele e un shpil, ca nu putem compara mere cu pere: mortgage la Terrebonne sau Laval vest, la cucuieti cu mortgage in Toronto; ca daca e sa ne uitam in buricu'tirgului pe insula, preturile merg pina aproape de cele din Toronto)

in Ontario avantaje: lipsa nationalismului, raismului si sindicalismului mafiot quebecos, o integrare mai usoara pentru imigranti,
ajungi mai usor la un job bine platit fara sa trebuiasca sa te indatorezi citeva zeci de mii petrecinduti anii prin scoli ca in Quebec
provincia mai "capitalista" mult mai curata, strazile incomparabile, stilul occidental de viata, mai putine complexe nationaliste din partea localnicilor,, in care si muncesti, da'si te alegi cu ceva;
impozite mult mai mici, de unde mai multi bani in buzunar

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Luata de val, am uitat sa va spun de ce intrasem astazi: mi-a zimbit Lisandru!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Nelia chiar vroiam sa te intreb. Tudora doarme fara bariera? La pat vorbesc. Si nu cade? Ca marc face o foiala noapte, si chiar cu el in patul mare era sa-l scapam pe jos. M-am trezit cu el pe la picioare.....
Si imi place mai mult camera Tudorei, cel putin perdeaua aia ma omoara.....

Felicitari pt. zambet!!!! Mai plange cand il lasi jos? Sau tot cu el in brate... Cate cursuri ai luat?

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Kristinu', discutia nu e deloc puerila. Va fi daca vom incepe sa ne batem in salarii sau in ajutoare sociale, sau in exemple personale, cum s-a si inceput la un moment dat. Nu s-ar putea face asta, ca atunci chiar ca ar fi steril, exemplu eu in Quebec nu cunosc decat persoane care o duc foarte bine si in Ontario, in afara de forum, e inversul, cunosc persoane, care intr-adevar si-au gasit job relativ repede, dar o duc f prost financiar comparativ cu media qc..dar sunt constienta ca esantionul care e in contact cu mine nu e neaparat reprezentativ in comparatie.


Era vorba doar de o curiozitate a mea, de intelegere a demersurilor la nivel federal si aplicate pe fiecare provincie in parte.

Lorelai, am inteles spre ce bate ideea ta, in mare ca federalilor le e frica de despartire, eu nu prea consider viabila ipoteza, insa in fine. O fi adevarat, ce stiu eu, dar daca s-ar creea un precedent atunci toate provinciile ar ameninta cu despartirea ca sa-si adune avantaje.

Subventiile sunt "affaire interne" a fiecarei provincii. Tin de bugetul fiecarei provincii a Canadei si nu are Ontario nimic cu gradinitele sau asigurarile mici de aici. Iar asa cum scria si Dana, faptul ca ontarienii platesc impozite mai mici ar conduce mai degraba catre ipoteza ca "Quebecu' tine Ontario" si nu invers.

Try, ceeace ai scris tu ma satisface intelectual. Vive lio forumistii mucosi, si sper sa fie asa cum scrii tu.

Ana, ai un pup din partea moé daca urasti quebecu'. Vestea buna e ca inca mai este locuit in parte de acele fiinte superioare care se numesc anglofoni, estie, deci provincia nu e perduta' definitiv.

apai io ma'c la culcare devreme ca sa fiu in forma...ca maine am repetitie de dimineata cu 3 quebecoisi naspa rau, sovinisti, aroganti si rigizi ...mai tre' sa-mi iau si tylenolu' si sa-mi fac yoga inainte sa-i vad, ca altfel ii iau la bataie, in fiecare zi imi vorbesc de separare si de vibratiile si karma chicoutimi-ului in antiteza cu platitudinile plaiurilor Ontariene.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Ira, pui, cum reusesti tu sa nimeresti asa toate butoanele oamenilor, ma tot minunez! Feels good, or what?

No offence, dar esti tare radicala si intoleranta la scris (chiar rautza voit uneori as zice), nicio legatura cu fatuca usor timida si politicoasa din realitate. Care esti tu, cea adevarata, de fapt? Ce ti-e si cu alter ego-ul asta! Hai nu-mi zice ca nu-ti dai seama... Eu intentionat te-am dat pe gluma in prima faza, am stiut eu ca nu iese fara manusi aruncate, dar n-a mers... Eu nici macar nu cred ca tu vrei un dialog pe tema asta, sincer, ma tot minunez de ce ai inceput... Ori e ceva care mie imi scapa?

Am citit toate postarile a-z, dar eu n-am vazut niciun rezbel on-qc, am vazut doar niste lovituri personale sub centura, atat... Cat despre salarii, care-i treaba ca le spun unii si altii, dragelor? Eu daca nu spun, e decizia mea. Stiam ca nu-i frumos sa-ntrebi, dar care-i treaba daca zice omul singur ce, huh? M-ati omorat cu pudoarea...

Hai sa va zic ceva... nu stiu in qc cum e, dar pe-aici, in general, nu se discuta in societate despre: religie si politica. Iti ia timp pana observi, dar venind din ro unde politica si altele se ung pe paine la aperitiv si pe la felul doi se cearta toti cu ardoare pt un amarat de candidat, cu sau fara papion, la un mom dat te intrebi "ce-i dom'le cu astia canadezi de nu-i pasioneaza nimic". De ce? Pai tocmai ca oamenii sa se poata socializa fara scantei. Se stie ca din subiectele astea ies egouri sifonate foarte usor, asa ca se considera o impolitete a deschide un asemenea subiect intr-un mediu general. Asa ca eu incerc sa nici macar nu-ti raspund serios la subiecte de genul asta.

Soooo, houz za weather, girls?

xoxo


Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Incep prin a va dori AN NOU FERICIT - CU MULTA-MULTA SANATATE SI BUNUL DUMNEZEU SA VA AJUTE SA VA INDEPLINITZI TOT CE V-ATZI PROPUS!
Citesc si tot citesc... si zambesc... Nu am sa ma bag in discutzie sa iau "partea" vreunei provincii... Pot doar sa spun ca mi-au placut f mult postarile lui Try
Probabil ca unele dintre voi deja atzi aflat ca sederea noastra peste ocean se va prelungi cam aprox 2-3 ani peste limita pe care ne-o propusesem... asa ca eu nu voi mai participa activ la Sezatoare pt ca simt ca sunt un out-sider... Va voi citi din cand in cand pt ca am prietene dragi printre voi...
Am intrat sa va spun "Bye-Bye!"... Nu stiu daca va fii vreodata "la revedere si pe curand"... (na - ca ma apuca plansul scriind...). Nu stiu daca acest "temporar" se va transforma vreodata in "definitiv"... aici sau pe alte meleaguri... Numai bunul Dumnezeu stie ce ne mai rezerva viitorul. Urasc deja sa gandesc pe termen lung... Incerc sa ma bucur de clipele pe care le traiesc fara sa-mi mai fac planuri... Planuri care se duc "pe apa Sambetei" si se pare ca nu au nici o sansa sa se materializeze...
Multa sanatate si numai bine va doresc!

P.S. Sa nu uit - pt ca am tot citit ca micutzii vostri se confrunta cu otita - un "sprijin" al sistemului imunitar (se pare ca eficient - dupa cate am citit eu pe Internet) in lupta impotriva otitelor si racelilor repetate este si uleiul din ficat de cod (cod liver oil).


Lorelai
Gabisor , Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Ca sa nu mai comparati din auzite:

http://www.canadaimmigrants.com/Montrealiving.asp

http://www.canadaimmigrants.com/Torontoliving.asp

Average Rent for Two-Bedroom Apartments in 2007 Montreal
$647.00 per month

Average Rent for Two-Bedroom Apartments in 2007 Toronto
$1,061 per month


N.B. Mie imi place de Ira...de cum scrie vreau sa spun...are un stil extraordinar...si pasionat....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lorelaim-multumim de info pt.cod liver oil.
imi parerau ca numai vrei sascrii,poate totusi ne mai saluti din cand in timp-pupicei tzie si lui Gabisor.
Khris-f.bine punctat in ce ai scris,ai mare dreptate-pupici!
Selena- ce mai facetzi?
Try-cand ne mai auzim?

O zi buna!



Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by mQQm
Hai sa va zic ceva... nu stiu in qc cum e, dar pe-aici, in general, nu se discuta in societate despre: religie si politica. Iti ia timp pana observi, dar venind din ro unde politica si altele se ung pe paine la aperitiv si pe la felul doi se cearta toti cu ardoare pt un amarat de candidat, cu sau fara papion, la un mom dat te intrebi "ce-i dom'le cu astia canadezi de nu-i pasioneaza nimic". De ce? Pai tocmai ca oamenii sa se poata socializa fara scantei. Se stie ca din subiectele astea ies egouri sifonate foarte usor, asa ca se considera o impolitete a deschide un asemenea subiect intr-un mediu general. Asa ca eu incerc sa nici macar nu-ti raspund serios la subiecte de genul asta.



Pai stii ca romanii sunt mai pasionali... cumva trebuie arse energiile astea latine... la servici nu e voie, la piata nu, ca nu exista, copiii nu mai putem sa-i paruim... asa ca deversam macar aici

lorelaim, te simt trista ca nu puteti sa va intoarceti prea curand, sper totusi ca o sa gasesti ca si acolo viata e frumoasa... pana la urma acasa e acolo unde e familia voastra, tu, sotul si Gabisor, indiferent de tara in care traiti.
Un an fericit si tie si don't be a stranger, de ce sa nu mai scrii aici?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput