Cu incredere, spre Canada (7)

Cu incredere, spre Canada (7) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Poftiiiiti...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

am poftit,merci Julie!

Ira,ce lapte papa fetita ta?Gasesc la Bz.lapte "similac" cu fier pt. bebe de 6 la 18 luni?

Si eu stiu la fel:daca ai viza de emigrant,nu conteaza unde aterizezi prima data.Nu e musai sa veniti la Mtl.

Ile des soeurs,este o insulita superba si scumpaaaa,mama,mamaaa.Am fost pe acolo la un traducator roman.Tare fain e!O gasesti la piciorul podului Champlaine.Nu departe de centrul Mtl.De altfel de pe insula asta vezi perfect centrul.

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna, Ange, lapte Similac nu exista la Buzau, eu ii dau Nestle,
dar daca nu vrei sa-i schimbi, va trebui sa-ti cari cu tine lapticul.

, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ange,

Sa stii ca la fel ni s-a intamplat si noua cu Similacul cand am fost in RO....a trebuit sa luam de aici, pt. ca acolo nu se gasea in mod curent. Asa ca nu risca.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Cleomax si Pepsi, sunteti niste dragute! Multumesc de incurajari, bafta si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Ira,khristin,merci fain!Eram convinsa ca am sa gasesc "similac" la Ro.Mai sa fie!Asta e o problema mare pt. noi dat fiind dermatita lui Robert...O sa car de aici.Pupic!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Ange, pot sa te incurajez si eu cu caratul similacului. Si bb-ul meu bea tot similac gain advance si l-am carat cu mine in Ro. La inceput nu mi-a venit sa cred ca nu se gaseste si in Ro, insa am fost precauta. Totusi mi s-a terminat cu vreo 2 zile inainte de plecare si a trebuit sa ii dau altceva si i-am dat NAN. A baut de doua ori si pe urma l-a refuzat, asa ca am inlocuit laptele cu iaurt si am mers mai departe. Cand am revenit acasa in Thai si si-a regasit lapticul a fost f. fericita...
Deci, ia-ti chiar ceva in plus ca niciodata nu se stie...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Desi cu intarziere, felicitari, Irina draga, mult noroc si in continuare si sa gasiti Canada asa cum va asteptati sa fie.
Acum am mai recitit si eu din urma, multumesc ca te-ai gadit la mine, la fel si pt Cristina. Intr-adevar sunt foarte ocupata, mi-au venit musafirii, da, fratele meu cu sotia, au ajuns acum o saptamana de aceea nici n-am mai apucat sa intru deloc desi mi-a fost dor de voi. Acum musafirii au plecat week-endul acesta la Toronto sa-si viziteze niste prieteni asa ca hop si eu pe forum.
Irina, m-ai rugat sa-ti spun despre primele lor impresii.
Pai hai sa-ti spun: la Montreal atat cat au vazut din masina seara cand au ajuns, le-a placut, le place ca totul e larg, e spatiu mult, modern. Au fost placut impresionati inca din aeroport ca lumea e draguta, serviabila.
Apoi nu le-a mai placut cateava zile, deh, trec si ei prin stari conflictuale ca oricine care se loveste de nou si nu stie in ce parte s-o apuce. Dar orasul le place, mancarea la fel, sunt doar speriati de inceputul mai greoi. Dar trece si asta.
Am uitat sa spun, la aeroport le-au numarat banii declarati. Si a tinut cam 2 ore toata treaba cu stat la coada, acte de emigrare, pozat pt card, etc.
PS. Am vrut si eu sa-ti vad pozele admirate de celelalte fete dar nu le-am gasit pe nicaieri. Ai un link la ele?

Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Am vazut ca la Viena merge f. repede treaba. Ce norocoase sunteti fetelor... Noi trebuie sa depunem la Hong Kong si astia ne amana. Am scris E-mail si apoi am dat si telefon si au zis sa asteptam pana ne vine raspunsul la E-mail, adica vreo 2 saptamani pentru ca sunt f. aglomerati si ca acolo vom primi exact ce trebuie sa facem, sa depunem si ce taxe avem de platit. Nu avem incotro... asteptam. Intre timp sotul a scris si la Viena, insa astia spun ca sa depunem la HK. Adica au scris MUST cu majuscule. E clar... Sper sa nu dureze si procesul direct proportional cu raspunsul la E-mail. Cei de la Viena au raspuns in cateva minute.
Vreau sa va mai intreb ceva fetelor... cand ati depus actele ati pus si hartiuta de la banca cu cati bani luati cu voi? Noi vrem sa pregatim totul si cand vine "unda verde" de la HK sa le si trimitem imediat. Diplomele de bac cu copii si legalizari cu tot vin indata de acasa... le-au trimis socrii cu posta rapida si au zis ca in 3 zile sunt aici. In rest, avem toate actele - mai ramane chestia cu hartiuta de la banca.
Tare frumos mai povestiti ca m-as urca acu in avion si as pleca spre Canada. Abia astept sa mai vad si eu ceva zapada ca acasa in Ro in cele 20 de zile cat am stat nu prea am vazut (era februarie si nu a mai vrut sa ninga).
Ma duc la studiul meu de franceza...
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna, Adela, ma bucur pt. fratele tau ca se simte bine,
si eu ma astept la aceste stari conflictuale interioare, dar parca vad ca patesc precum la nastere, cand toata lumea m-a prevenit ca eu voi avea o stare de depresie post-natala, cu respingerea copilului si plansete, nervi, etc, iar eu, nimic. Am fost lemn din punctul asta de vedere, in sensul ca nu numai ca nu am avut depresie, ba chiar am fost cea mai fericita fiinta din lume de cand mi-am vazut copilul si pana acum.

Sa inteleg ca fratele tau, Adela, este om de capitala, iar noi vom fi provinciali, sa-l ajute Dumnezeu sa-si implineasca toate visele si fie echilibrat, ca asta conteaza cel mai mult.

In leg. cu pozele, sunt la sub. trecut, inchis, eu nu le-am sters, dar cred ca le-ai mai vazut.

2 ore au durat de la aterizare pana la iesirea din aeroport? Wow, oare ce-o sa ne facem noi cu super activa noastra Sofia, cred ca va fi destul de aiurea. Si i-au numarat si banii? Cum asa, din cauza asta a durat atat de mult, cred.


Mariana, eu cred ca tu vei avea un soc venind din Thai apropo de clima. Sper sa nu faci pasul asta iarna, adica sa vii de la +40 C la -40 C, adica sa faci o trecere brusca de 80 grade, ca ai imbulinat-o. Cu Viena ai dreptate, dar si cu Bucurestiul. Noi in 9 luni de la demararea actelor am avut vizele in mana. Au fost f profesionisti si rapizi. Din punctul asta de vedere, daca cineva vrea sa emigreze in Ca, cel mai bine ar face sa-si depuna actele de la Bucuresti.

In legatura cu ce ai intrebat vis a vis de bani, la actele preliminare nu am depus nici o dovada, dar la Demande de Certificat de Selection (DCS) a trebuit sa depunem, ori o suma dintr-un cont, ori echivalentul in bani a unei proprietati personale. Nu stiu cum este in Thai succesiunea actelor, dar la noi asa era.

numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_popa spune:

Buna fetelor!
Noi vrem sa aplicam pentru Canada dupa ce terminam doctoratul aici in USA,speram cat mai repede.Stiu ca daca eram in Europa, mergeam cu Viena(noi am si inceput procesul,urmau interviurile, dar am plecat apoi in SUA).Stiti cumva unde se trimit aici dosarele?La New York(am auzit si noi...)?Dureaza mult?Mai mult ne-am dori partea engleza,ca limba franceza nu ne e asa ...familiara
Un doctorat aici ne ajuta in obtinerea unui job acolo?
Va multumesc,

Mergi la inceput