Cu incredere, spre Canada (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Silvia, eu va sfatuiesc, chiar daca nu stiti asa de bine franceza, sa aplicati tot pe Quebec, pentru ca altfel procesul de emigrare va dura mai bine de 2 ani (am auzit chiar si 4 ani), ca sa nu mai vorbim de faptul ca va fi si mai costisitor. Interviul, insa, pt. Quebec, este in franceza.

Dupa, te poti duce oriunde in Canada. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Buna Irina,sa dea Domnul sa fie asa cum zici tu, adica sa va placa din start si sa continue tot asa.
In legatura cu banii numarati, cred ca fac asta acum pt ca sunt unii care vin cu mult mai putini bani decat cei declarati initial. Iar unii de teama sa nu fie intorsi inapoi declara la vama mai mult decat au la ei.
Fiind cu copil mic s-ar putea sa aveti noroc si sa va bage in fata, insa tot ia cel putin o ora.
Da, ai dreptate, vazusem pozele acelea, am crezut ca ai mai adaugat altele. Cand mai pui da de stire.

Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edip spune:

Pentru Silvia!
Depuneti linistiti pe partea engleza acolo in USA ca merge normal si nicidecum 2-4 ani. Am 2 familii de amici care deja sunt in Canada si a durat 1- 1 si cateva luni. Nu are legatura procesarea dosarelor pe partea engleza din Romania cu cele procesate in USA. Cel mai bine ca sa va convingeti da-ti un telefon si va lamuriti. Luati info de la sursa nu de unde se aude:).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Cum fac sa primesc si eu raspuns...??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliput spune:

Sunt noua pe aici si nu stiu cum merg lucrurile privind emigrarea urmaresc de zor ce zice fiecare, in asteptarea interviului si nu stiu ce sa cred, o sa revin cu intrebari punctuale.....
va multumesc anticipat pentru ca stiu ca imi veti raspunde si ma veti lamuri la tot ce nu stiu.....?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Mai vin si eu cu o intrebare... cine sta deja in Montreal, poate sa-mi spuna si mie daca sunt scoli cu predare in limba engleza in oras si daca sunt gratuite sau particulare??? Fetita noastra de 14 ani nu stie deloc franceza insa engleza e prima ei limba - o vorbeste/scrie/citeste mai bine decat romana. Eu incerc sa o invat franceza, dar sunt constienta ca nu va putea din prima sa intre la o scoala in franceza. Cum se procedeaza in cazuri de genul asta? Se face ceva pregatire pentru limba mai intai si apoi intra copiii la scoala?
Intre timp am primit raspunsul din HK si avem o mare problema... foaia mea matricola care este inca la facultate - nu am scos-o niciodata! Nu stiu cum sa fac sa o pot obtine. Mi-am pus toate pilele si relatiile in priza sa vedem ce obtinem. In rest, totul e pe tzeava cum s-ar spune. Oare ce se intampla daca nu trimit foaia asta matricola? Sotul, care e aplicantul principal o are - problema e la mine (sotia).
Liliput, pune intrebari si ti se va raspunde aici. Fetele astea sunt tare dragute, si pe mine m-au rezolvat de nenumarate ori. Si eu, la fel incerc sa le rezolv cand au o problema...
Cum merg pregatirile Ira? Pana la urma s-a rezolvat si cu banca... au cerut foarte clar oamenii extrasul de cont de pe ultimele 3 luni. Deci - simplu si la obiect!
Va pup si ma duc la studiat franceza ca tocmai mi-am luat carticele noi si f. folositoare :o)
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Pentru fetita ta, legat de scoala, fie o sa aiba o periada de accueil (sper ca am scis bine), in care se invata intensiv franceza si apoi poate fi inscrisa la o scoala in franceza fara probleme, fie poate urma scoala in engleza, dar numai in sistem privat, fara nici o subventie guvernamentala. Referitor la perioada de acomodare cu franceza, stiu pe cineva care a mers la accueil doar pe perioada verii, iar toamna s-a inscris la scoala normala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Ca si imigrant in Qc nu ai dreptul sa iti dai copilul la scoala publica engleza sau privata (subventionata) engleza. Interesul lor e sa integreze imigrantii in franceza...
In foarte rare cazuri se poate obtine dispensa dar cazurile sint foarte foarte rare, copilul trebuie sa aiba probleme mentale serioase si sa nu fie in stare sa invete franceza. Au fost citeva cazuri prezentate in presa.
Sint destul de priceputi in aceste clase de accueil caci integreaza multi copii dar nu cred ca toate scolile le au.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by mimitete

Ca si imigrant in Qc nu ai dreptul sa iti dai copilul la scoala publica engleza sau privata (subventionata) engleza. Interesul lor e sa integreze imigrantii in franceza...
In foarte rare cazuri se poate obtine dispensa dar cazurile sint foarte foarte rare, copilul trebuie sa aiba probleme mentale serioase si sa nu fie in stare sa invete franceza. Au fost citeva cazuri prezentate in presa.
Sint destul de priceputi in aceste clase de accueil caci integreaza multi copii dar nu cred ca toate scolile le au.

Numai bine,

Mihaela


Asa e.
Eu l-am intrebat pe ofiterul de la interviu, si mi-a spus acelasi lucru.

L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Copilul poate fi, totusi, inscris la o scoala engleza privata nesubventionata. Daca gresesc, va rog sa ma corectati. Baietelul nostru nu e inca de varsta scolara, dar noi intentionam sa cautam o scoala englezeasca nesubventionata.

Mergi la inceput