Cu incredere, spre Canada! (8)

Cu incredere, spre Canada! (8) | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Poftiiiiti!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Romaria, felicitari si multa bafta! Tu in ce oras mergi?

Ira, cum stati cu bagajele?


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Buna, Laura, eu stau bine, ele .......nu chiar asa bine, am umplut deja 3 genti care stau sa plezneasca si le-am sprijinit de biblioteca din sufragerie, sa nu sufere !

Astazi am cumparat niste ceaiuri si tincturi de propolis, catina, etc, pt. diferite afectiuni.

Voiam sa va intreb daca voi credeti ca e bine sa aducem antibiotice, are rost ? Eu nu prea m-as incumeta sa-i dau de capul meu, insa ma apuca groaza cand ma gandesc daca se va imbolnavi fica-mea nu voi avea cu ce sa o tratez. Si in cazul asta nu stiu ce sa-i cumpar ?

Numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fetelor,
please, imi spuneti si mie unde gasesc pasii ce trebuie facuti pentru a emigra in Canada, partea franceza?
Am o prietena in RO care s-a hotarit dar nu stie de unde sa inceapa si eu nu cunosc pe nimeni in Canada. Ea e singura si e profesoara si traducatoare de franceza-spaniola.
Care e primul pas? Sa contacteze prin telefon sau email ambasada Canadei la Bucuresti?

va multumesc de mii de ori,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Marimar, daca prietena ta vrea sa vina in Quebec gasesti mai multe informatii despre emigrare pe pagina
www.montreal.ro

Dosarul noi l-am depus la Viena din considerentul ca merge mai repede. Acolo am trimis toate actele si cu ambasada de la Viena am tinut corespondenta. Doar la interviu am fost la Bucuresti.

Irina, mai ai putin si aterizezi in Montreal. Cred ca sunteti nerabdatori sa ajungeti, la noi asa de repede a trecut ultima luna in Romania. Intalnirile cu prietenii , rudele, parintii...
Despre medicamente pot sa-ti spun ca noi am luat algocalmin, paracetamol, aspirina, si cateva medicamente pentru cazul in care avem rau pe avion sau nu ne-ar pica bine mancarea(pentru digestie), dar antibioticele mai ales la copil nu stiu daca ar fi indicate fara sfatul unui medic. Aici am auzit ca medicii nu dau asa de usor antibiotice. Iar la farmacie nu se dau antibioticele fara reteta de la medic.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Claudia,Multumesc mult

Stiti cumva daca e mai usor si mai rapid daca apeleaza la serviciile unei agentii de emigrare, din RO sau din Canada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Marimar, asa cum scrie si pe site-ul oficial al biroului de imigrare din Quebec, NU este nevoie sa apelezi la intermediari, totul este simplificat si f. bine explicat tocmai pt. a te putea descurca si singur.
Succes!

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Multumesc Laura. Eu merg la Toronto, azi mi-am luat si biletul la avion pentru 2 iulie si deja ma apuc si eu sa strang.
Ira, daca vrei am o lista facuta de o prietena asistenta cam ce medicamente sa-mi i-au eu pentru diferite afectiuni, eu nu am bebe deci pentru bebei nu stiu. Uite o postez aici si eventual imi spune-ti si voi daca trebuie sa mai scot sau sa i-au ceva.
Antibiotice: amoxicilina - viroze, ospen - infectie gat, ampiclox - dinti, norfloxacin - infectii urinare, No Spa - dureri ciclu, fiere, rinichi. Metroclopramid - digestie, Triferment- digestie, colebil, Biseptol - rinichi, Saprosan, furazolidon, Zmecta - diaree, Dulcolax, Supozitoare cu glicerina - constipatie, Paracetamol, Algocalmin fiole - febra, ambroxol - tuse productiva, codeina - tuse seaca. Nu le i-au pe toate dar ce ma intereseaza o sa i-au.
Sper sa te ajute la ceva.
Romaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Ia-ti Irina,macar te scoate din impas (in caz ca ai ghinion) ptr cele 3 luni in care nu ai nici un fel de asigurare. Daca intri pe social inainte de cele 3 luni,automat primesti mai repede si assurance maladie.
Fata nasilor mei a facut amigdalita f nasoala la 2 saptamini dupa ce a venit si le-a prins tare bine antibioticul adus din R.(acelasi pe care i l-ar fi recomandat doctorul acolo,ptr virsta ei)

Dana

Dana si gemenii
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, Dana, o singura intrebare mai am,
medicamentele aduse de mine in Canada sunt legale sau nu ?

Adica daca le declar, ce se poate intampla ?

Mie mi se pare normal sa am medicamente pe perioada pe care nu sunt asigurata medical. Dar nu stiu care e legea in Canada .



Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Ira,

Nu cred ca ai avea de ce sa le declari. Vei trece fara grija cu ele. Aterizare cat mai placuta,

Cristina
[/quote]

http://community.webshots.com/user/khristin107

Mergi la inceput