Cu incredere, spre Canada! (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Ira, si eu am venit cu medicamente (antibiotice, colebil, triferment,...) dupa mine. La ce au spus fetele deja, as mai adauga doar sa verifici inainte de a le cumpara, asa incat sa fie cu termen de valabilitate cat mai mare posibil.
Nu m-a intrebat nimeni nimic la vama despre medicamente, iar eu nu am spus nimic.
Intre timp, o prietena a fost in tara si am rugat-o sa-mi aduca un Augmentin. Ca sa nu aiba nici o problema la vama (probabil ca a adus si pentru alte cunostinte, si avea cam multe medicamente in bagaje), ea a facut rost de cateva retete din Romania cum ca, vezi-Doamne, e sub un tratament.


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Si noi am avut medicamente si nu ne-a intrebat nimeni la vama si nici nu ne-am gindit ca ar trebui sa le declaram.
Claudia... de o saptamina tot vreau sa te sun... cind nasti!?! Unde? Nici nu-mi vine sa cred ca au trecut deja cele 9 luni, cind mi-a spus Otilia am zis ca nu-i adevarat. Daca nu reusesc sa te sun, iti doresc macar pe aceasta cale sa ai o nastere usoara si un bebe frumos si sanatos. Daca ai nevoie de ceva sau de cineva... suna-ma tu, te rog!
Va pup pe toate si va doresc un sfirsit de saptamina placut.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:


Cornelia, noi suntem cu bagajul deja facut. Sunt in ultima saptamana. Deja nu mai am rabdare si zilele trec tot mai greu. Am incercat si eu sa te sun dar nu v-am gasit. Voi naste la Spitalul Sacre-Coeur.

O sa va spun, dupa ce ma intorc de la spital, cum a fost. Acum sunt cam stresata.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by clau07


Cornelia, noi suntem cu bagajul deja facut. Sunt in ultima saptamana. Deja nu mai am rabdare si zilele trec tot mai greu. Am incercat si eu sa te sun dar nu v-am gasit. Voi naste la Spitalul Sacre-Coeur.

O sa va spun, dupa ce ma intorc de la spital, cum a fost. Acum sunt cam stresata.

Claudia



Nastere usoara si sa ai cel mai sanatos BB din lume, iti tinem pumnii, totul o sa treaca repede si in curand acest chin nu va mai fi decat o amintire !

Bafta, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Pentru Romaria :

Iti pun aici parerea unora despre medicamentele de adus in Ca. Eu iti pot spune ca am luat doar multe ceaiuri, medicamente naturiste, Calpol paracetamol pt. Sofia-2, ceaiuri pt. copii-multe, vitamina C, Smecta, un medicament pt. parazitii intestinali (oxiuri, limbrici si alte lighioane), pansamente sterile, iod, rivanol, efferalgan pt. noi, aspirina efervescenta, calciu-gluconat pt. mine, aspacardin tot pt. mine (magneziu si nu mai stiu ce contine-la recomandarea medicului), tardyferon (cel mai bun fier din Ro, este in combinatie cu vit. C), cam atat, daca imi aduc aminte mai scriu.



"Sunt in Canada de cateva zile si sunt asistenta medicala, iar subiectul medicamentelor m-a preocupat si pe mine, mai ales ca am o fetita de aproape trei ani. Din cauza aceasta mi-am chestionat prietenii canadieni. Nu stiu inca preturile medicamentelor de aici, dar as vrea sa va spun cateva lucruri, sper, utile.
- Paracetamol nu are sens sa va aduceti in cantitati industriale (doar cateva tablete), pentru ca se gaseste si aici, dar se numeste Tylenol (substanta activa, Acetaminofen, este acelasi lucru cu Paracetamolul nostru). Prietenii mi-au spus ca este un medicament foarte uzual, la pret mic. In plus, Paracetamolul (implicit Tylenolul) se poate folosi foarte bine si ca analgezic (ptr. calmarea durerilor), doar ca se iau doua tablete odata, pentru a fi mai eficient. Deci nici Algocalminul nu mai este chiar important, doar daca doriti sa luati fiole care actioneaza mai rapid.
- si in Romania, si in Canada se gaseste un medicament foarte eficient ptr. tuse, Acetilcisteina (ACC, Fluimucil), care fluidifica secretiile si face expectoratia mai usoara
- daca folositi Smecta (antidiareic), luati-l din Romania, ca aici nu se gaseste; se poate cumpara, in schimb, Imodium, dar nu cred ca este chiar recomandat la copii.
- in Canada se gaseste Advil, un medicament identic cu Nurofenul romanesc (substanta activa la ambele este Ibuprofenul); medicamentul acesta poate fi folosit ca antitermic (scade febra) si impotriva durerilor de tot felul, inclusiv a celor reumatice (este din aceeasi familie cu Diclofenacul)
- si eu mi-am luat antibiotice: Amoxicilina, Eritromicina, Norfloxacin (pentru infectii urinare), Oxacilina, Biseptol, in plus Augmentin pentru fetita. Tot pentru ea am luat Algocalmin supozitoare pentru scaderea febrei, pe care le-am folosit in prima noapte canadiana.
Am avut noroc sa trec cu bine la vama, ceea ce va doresc si voua."



"Nu sunt plecat din Ro inca, dar ti-as face cateva recomandari (2-3):
- Bixtonim nu este cea mai fericita alegere (e dintre cele mai agresive degongestionante nazale - in timp produce atrofie de mucoasa nazala, f. greu de tratat), iti recomand Olynth sau Vibrocil;
- Bromhexin e cam apa de ploaie. Mai bune sunt Ambroxol sau Acetylcisteina
- ti-a fost recomandat mai sus Tylenol (paracetamol) ca si analgezic - luate cate 2 cp odata. NU iti recomand - efecte adverse deloc neglijabile asupra ficatului si rinichiului, mai ales daca il folosesti mai multe zile consecutiv. In doze normale (3-4 x 1 tablete/zi, adica 1,5-2g), nu se recomanda utilizarea paracetamolului mai mult de 5 zile consecutive. Ca si analgezic iti recomand Quarelin (metamizol+drotaverina) - analgezic cu utilizare generala si Ketorol ca si analgezic antiinflamator (de ex. pt dureri de dinti). La Ketorol atentie! - contraindicat daca exista ulcer gastric.
- ca si antidiareic la copii se poate utiliza si Imodium - exista sub denumirea Loperamid sirop
- un alt medicament pe care il recomand este Motilium (greturi, varsaturi, indigestii), merge si la copii, dar mai greu de dozat pt ca in ro nu sunt decat tablete. Tarile civilizate au si sirop si supozitoare pt copii.

robert (farmacist)"


numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Multumesc mult Ira..Deci si cu ceaiuri avem voie. Nu stiam.
Numai bine , Romaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Dragele mele, Loperamid-ul (Imodium) NU se da in diarei infectioase (care-s cele mai intilnite la copil), pt. ca incetinesc peristaltismul intestinal si germenii sint tinuti in intestin, in loc sa fie eliminati. Luati-va, mai bine, Smecta, care adsoarbe pe moleculele sale de argila atit gazele intestinale in exces, cit si germenii cu o anumita marime celulara. Apoi, mai puteti lua, ca si dezinfectante intestinale (care nu se absorb in circulatia generala): Ercefuryl, Furazolidon. Pt. probleme de disfunctii digestive luati-va Rowachol picaturi (nu drajeuri, se pot doza mai usor picaturile, chiar si pt. copii) sau Zymogen, Festal, etc.
Despre Amoxicilina: este un antibiotic, NU se da in viroze, ca virusului "i se rupe" de antibiotice. In schimb, virushelului ii puteti da la cap cu Vit. C (500 mg. x2/zi), antiinflamatoare (Advil, Ketonal - atentie la stomacel si Panadol, Calpol). Tot antivirus pe virusul gripal A (cel mai des intilnit in toata lumea) este si Amantadina (Paritrel), dar nu ti-l da de la farmacie decit cu reteta. Daca vrei, iti fac eu reteta de ce vrei tu si ti le trimit prin posta. Serios!
Nu uitati medicamente pt. protectie gastrica: pansamente gastrice (Maalox, Epicogel, Dicarbocalm) sau inhibitoare ale secretiei (Famotidina, Ranitidina, Omeprazol).
Nu strica niciodata si ceva impotriva alergiilor: Claritine, Flonidan sau macar Romergan, Nilfan, Tavegyl (doar ca ultimele 3 cam dau somn).
Atit deocamdata, dar bineinteles ca nu ar fi chiar tot.
Eu imi voi lua o mica farmacie, si cu medicamente injectabile, ca nu se stie niciodata...
Succes tuturor!

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

simina, ma bag si eu aici sa-ti multumesc pentru lista cu medicamente de mai sus. mereu cand merg in tara intru in farmacii si ma uit ca vitelul si nu stiu ce sa iau. de ex. odata i-am dat baiatului meu imodium exact in ce spui tu ca nu e bine dat, asta mi-au spus ai mei sa-mi aduc cu mine de aici, daca stiam...dar nu-i nimic, stiu data viitoare desi ma tem ca l-am pierdut de client, de-acum pleaca singur sa-si viziteze bunicile

eu mi-am mai adus, sa nu radeti, alcool d-ala albastru, aici e incolor si nu miroase la fel, deh, fiecare cu pasarica lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Simina,
Cleomaxuleeeeee, pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by romaria

Multumesc mult Ira..Deci si cu ceaiuri avem voie. Nu stiam.
Numai bine , Romaria



Da' crezi ca eu stiu daca e voie cu ceaiuri ? Habar nu am, sincer !
Ideea ar fi ca macar sa nu fie desigilate si, evident, sa fie in ambalajul original.

Mergi la inceput