Cu incredere, spre Canada! (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

ira
mai e putin si impartim acelasi continent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Bravo Simona, in sfirsit un "sfatul medicului" de calitate.
Nici un medic care "se respecta" nu iti va da Immodium pt copil sau chiar pt adult, din pacate reclama este mare si se da fara reteta asa ca pe orice intrebi asta iti spune.
Si eu am venit cu o "farmacie" in Ca si 90% a ajuns la gunoi ca n-am avut nevoie dar daca ar fi sa o iau de la capat tot asa as face caci face bine la neuroni sa stii ca ai "in casa" ce iti trebuie.
Recunosc ca desi mi-au fost trimise de catre parinti antibiotice pt copii n-am avut deloc curajul sa le dau copiiilor si tot la pediatru m-am dus de fiecare data.
Eu gasesc ca supozitoarele de algocalmin pt copii merita aduse caci scad febra mai repede decit clasicul Tyleonol sau Advil.

Numai bine,

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu ii dau Agatei Advil si pentru febra am gasit niste supozitoare foarte bune, se numesc ACET.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

Dragelor,

Eu mi-am adus cand am venit din Ro, nu exagerez, dar un sfert de geamantan de ceaiuri ... vedeti insa de care aduceti pentru ca se gasesc si aici, si sunt mult mai de buna calitate. ( ex. un plic de ceai de tei din Ro nu se compara cu cel de aici - ma refer la gustul ceaiului). Ceaiurile erau in ambalajul original. Femeia care mi-a controlat bagajele m-a intrebat doar ce sunt.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mihaela, ai dreptate, trebuie luate si antitermice, pe linga antiinflamatoare, care scad si ele febra. Dar daca febra e mare, trebuie adaugat Novocalmin (Algocalmin) supoz. pt. copii sau fiole pt. adulti (pilulele sint jumatate din doza fiolei, iar fiola se absoarbe mai repede, chiar si pe cale digestiva).
Ce-mi mai amintesc, va mai spun.

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beu spune:

quote:
Originally posted by Ira

Buna, Laura, eu stau bine, ele .......nu chiar asa bine, am umplut deja 3 genti care stau sa plezneasca si le-am sprijinit de biblioteca din sufragerie, sa nu sufere !

Astazi am cumparat niste ceaiuri si tincturi de propolis, catina, etc, pt. diferite afectiuni.

Voiam sa va intreb daca voi credeti ca e bine sa aducem antibiotice, are rost ? Eu nu prea m-as incumeta sa-i dau de capul meu, insa ma apuca groaza cand ma gandesc daca se va imbolnavi fica-mea nu voi avea cu ce sa o tratez. Si in cazul asta nu stiu ce sa-i cumpar ?

Numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beu spune:

quote:
Originally posted by Ira

Buna, Laura, eu stau bine, ele .......nu chiar asa bine, am umplut deja 3 genti care stau sa plezneasca si le-am sprijinit de biblioteca din sufragerie, sa nu sufere !

Astazi am cumparat niste ceaiuri si tincturi de propolis, catina, etc, pt. diferite afectiuni.

Voiam sa va intreb daca voi credeti ca e bine sa aducem antibiotice, are rost ? Eu nu prea m-as incumeta sa-i dau de capul meu, insa ma apuca groaza cand ma gandesc daca se va imbolnavi fica-mea nu voi avea cu ce sa o tratez. Si in cazul asta nu stiu ce sa-i cumpar ?
Este foarte bine sa iei medicamente pentru toti ai casei mai ales ca aici antibioticele se dau foarte greu.Daca stii ca fetita ta este mai sensibila cumpara sa ai pe ce pune mana.Asta este parerea mea.
Mihaela

Numai bine, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Mi-am mai amintit ceva: unguente! Luati-va cu voi:
-Betadina ung. ca dezinfectant, merge si pe bubitze sau pe iritatii;
-Baneocin ung. merge pe plagi deja inchise, dar cel pulvere merge si pe plagutze inca deschise;
-Travocort ung. -are si corticoid, si antimicotic - merge f. bine pe micoze atipice sau complicatii ale alergiilor pe piele cu micoze.
Daca-mi mai amintesc ceva, mai scriu.

Home, wherever you are...

Simina & Andrei (Deiutzu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

ma bag iar ca musca-n lapte

parerea mea este ca numai antibiotice merita adus, pentru celelalte care se gasesc fara reteta poatea dau fetele din canada niste preturi, ca sa puteti compara daca merita sau nu. de cele mai multe ori medicamentele care aici se dau fara prescriptie sunt mai ieftine decat in tara. exceptie fac cele romanesti, normal, dar acolo nu ma bag, voi stiti mai bine. ma gandeam in special la chestii gen claritine, advil, immodium,betadina, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiana30 spune:

HELLOOOOOO .... fetelor ... aici Canada.
Eu nu va inteleg .... Medicamentele sunt mai de calitate aici. In plus, pentru orice medicament pentru copii nu platiti nimic ( daca aveti prescriptie de la medic). Si nu se obtin tare greu retetele ... stiu din proprie experienta. Antibiotice sa va aduceti pentru voi si ceva usor pentru copii (eventual). Oricum medicul o sa va dee reteta pt. ceva gen Tempra, destul de usor ( va e greu sa ii spuneti ca a facut copilul febra nu stiu cat si nu ati avut un antibiotic in casa?).
Oricum aduceti ce doriti.
Recomandarea mea : antibiotice, tetraciclina unguent, si ceaiuri traditionale romanesti ( gen galbenele, fenicul si ce o mai fi ).

Numai bine!

Mergi la inceput