Sezatoarea canadiana (73)

Sezatoarea canadiana (73) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software


"Less is more" - Mies van der Rohe


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Sa reiau cu intalnirea de la capitoul trecut:

Intalnire DC Duminica 16 decembrie - 15:00 - locatie - a se stabili
Simonna
Pitilache
cge
Oanagabriela
Diana2007
Podeanu

Intalnire DC Sambata 22 decembrie - 10:00 - locatie - a se stabili
Pitilache



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Fetele din Ontario, pliiiiz ajutor. Au venit la noi finii pentru 2 saptamani si am un weekend in care nu stiu unde sa-i duc. Prin zona mea pot sa ii duc si pe seara, dar in weekend i-as duce undeva la distanta, insa nu imi vine in minte nici o atractie.
Idei?
Si ce merita vazut in Toronto in perioada asta a anului? In afara de CN Tower?

Lorelaim, atat am vrut sa iti scriu cu cititul piticutilor... dar nu disper, inca mai e timp, o sa reusesc eu...

maru, La multi ani pentru Andrei! Cum mai, 12ani??? Eu eram convinsa ca are cel putin 14... auzi, de la 1400g... hai ca ai facut treaba buna cu el.

Simonna, te-am rezolvat. Ia drumul padurii si rascheteaza niste rasina de pe brazi, pune-o intr-o... oarece, punga, etc. si te-ai facut cu un miros de brad calitatea intai.

Mai am de citit 5 pagini... ce-ati tot scris, oare? O fi nascut nelia?

Podeanu, poate e putin prea intensa culoarea, dar pe ansamblu imi place, mie imi pare o camera a placerilor

No, numai bine ca pana sa termin de citit s-a terminat si capitolul! Hai sa ma mut si eu cu raspunsul.





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Voi la ce cadouri v-ati gandit pt. copii ?

Io tot sper ca de data asta sa-i aduca mosul un cadou de care nu se va plictisi si sa stea aruncat in subsol, ca-n fiecare an imi tot storc creerii si-am ajuns la concluzia ca Mosul asta nu are deloc IQ-ul ridicat si ar avea nevoie de ceva Omega 3 ca sa faca fata cerintelor Sofiei. Iata ce mi-au scremut creerii anul asta :

- tapis dansant, un fel de covor care se lumineaza si care are un soft de canta si comanda luminile unde trebuie puse picioarele pe covor, e cu nivele si pe grupuri de varsta. (nu stiu cat costa)

-vioara sfert (isi doreste de mult, a zis c-o sa scrie si-n scrisoarea mosului ca vrea vioara, nu-mi vine sa cred ca un copil isi poate dori asa ceva)

- ceva de Bratz (mi-ar place sa fie un cadou combinat cu machiaje, ca imi zice ca vrea machiaje de copii, dar eu nu prea sunt de acord si poate ca gasesc vreo combinatie si cu tembela aia de Bratz care e idolul ei)

- un catel mp3 care danseaza - stiti de unde pot gasi asa ceva ? Si cat costa ? Dar un animal din ala H-Tech de trebe' hranit, spalat, pieptanat, etc, stiti de unde pot gasi ?

- o pisica teleghidata sau care se misca dar nu face pipi, ca e obsedata sa aiba pisica si nu-i dau eu voie - si nu vreau sa complexez copilu'

Fetelor, abia astept sa vina vacanta si sa fac biscuiti si prajituri cu toata familia + sor-mea, doamneeeee ce nerabdacioasa mai sunt.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

quote:
Originally posted by Donia
Mai am de citit 5 pagini... ce-ati tot scris, oare? O fi nascut nelia?


Nope, estimez ca-cam pe la capitolul 100, in ritmul in care scriem. Io propun sa ne puna adminul sa ne faca la fiecare un rezumat cu evenimentele importante, nasteri, pomeni, aniversari, botezuri, decese si intalniri, sa nu mai stam sa citim toate bla-blaurile, ca doar suntem femei ocupate, cu prestanta, manchère. Io pana sa dau refresh mai apar alte 5 pagini, pai e frumos ? Cine pana mea are timp de asemenea epopei ?In curand o sa numim subiectul Iliada si Odiseea canadiana, mai ales ca la razboaiele ce se duc aici se presteaza de minune.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by Ira
]In curand o sa numim subiectul Iliada si Odiseea canadiana, mai ales ca la razboaiele ce se duc aici se presteaza de minune.



Ntz, ntz, ntz, ce razboaie??? Eu n-am vazut asa ceva, ntz, ntz... nici macar o bataie cu perne...

De webkinz s-a auzit pe la Quebec? Pe aici e la moda. E un animal de jucarie cu corespondent virtual, costa vreo 15 dolarei, ii dai papa, il duci la doctor, il plimbi, faci gradinarie...
http://www.webkinz.com/ intra la catalog sa vezi ce animale au.
Noi avem un poodle alb, tine loc numai bine de un pet real.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza din neagra (si umeda) noapte polara
Am citit constiincios tot ce a-tzi scris :-) M-am amuzat teribil cu numele :-) Eu, dupa cum scrisesem anterior, aveam cu vreo 5 ani inainte de a ramane insarcinata, cele 2 prenume(de fata si de baiat) alese :-) Noroc ca n-a fost sa fie baiat... ca sotzul radea de dadea pe spate de ce alesesem eu... Joseph-Antoine (evident ca, cum eu sunt cu sfintzii... m-am inspirat de la Sf Joseph si Sf Antoine)... Iar omul meu care avea gramada de colegi italieni... radea de mine si ma intreba cum as vrea sa-l strig: Joe sau Tony? :-)
Adevarul e ca, ca si recrutor si eu am intalnit f multe nume de toate felurile... si daca nu am stiut cum sa pronuntz am intrebat imediat pers in cauza cum e corect. Aici, in Sueia, am intalnit f multe nume latine... Ana, Maria (Marie), Lucia, Gabriela, Monica, Marianne, Margareta, Melissa, Pia... dar bineintzeles si traditzionalul Hanna (cunosc vreo 5 fetitze pe care le cheama Hanna!) Cele mai comune nume masculine l-am remarcat a fii Marcus si Magnus.
Apropo de Quebec si numele de dupa casatorie - adevarul e ca, chiar daca nu eram obligata prin lege sa-mi pastrez numele de fata la casatorie... tot mi-l pastram si nu-l luam pe cel al sotzului... ca nu mai vroiam bataie de cap cu schimbarea cardurilor, etc... Mie mi-a convenit de minune - mi s-a parut f comod asa. Eu nu l-am vazut ca pe o "emancipare" ci strict ca pe un fapt f practic - adica potzi fii "urmarit" (keep track) de la maternitate pana la... tzintirim...
Doina - cand ai o picatura de timp - scrie-mi despre citit... Da' sa stii ca nu-i graba mare ca inca n-o trimit la... Universitatea din Uppsala (dupa cum ma tachineaza mama :-)) Inca odata mii de multzumiri tuturor celor care mi-au dat sfaturi - atat aici pe DC cat si pe e-mail!
Doina - daca musafirilor tai le place... in Totonto ar fii de vazut ROM (Royal Ontario Museum)... Mie mi-a placut fffff mult (am locuit 1 an in To inainte de a ma muta la Mtl)
Dana (Podeanu) - se vede ca suntetzi plini de pasiune cu asa dormitor focos! E fain dormitorul vostru! Sa-l folositzi sanatosi!
In legatura cu podoabele... aici e obiceiul de a pune un sfestnic cu lumanari si/sau o stea in geam si la ora 3pm le pun in priza si lumineaza toata noaptea... Cel mai simpatic a fost anul trecut cand inainte de Craciun dam si noi o tura pe centru... sa vedem cum sunt ornate cladirile, etc... Mult-mult-mult mai modest decat in Mtl... Aproape nesimnificativ... A fost... o dezamagire crunta... ca nu erau ghirlande, luminitze, etc... ca in Mtl meu drag :-)
Cadouri de Mos Craciun... lui Gabisor i-am luat o trusa completa de creioane, caroci, creta si acuarele. Am gasit o reducere de 50% si m-am repezit asupra ei... Tati si-a facut de cap in Mtl... si-a luat tzoale si papuci cat incape... se vede ca a scapat fara mine... La noi rolurile sunt inversate... Eu strang banii si el ii imprastie... da' no... din cand in cand ii dau voie... ca el ii "face" :-) Iar eu... sincer inca nu m-am gandit... inca mai meditez profund la subiect... ca in vara arunca-i 600$ (cu 100$ mai mult decat daca as fii cumparat-o din Canada!) pe foto-camera Sony Cyber-Shot H-7(de care NU-s multzu absolut deloc! ) si imi zise-i (la momentul respectiv) ca asta e cadoul meu de ziua mea si de Craciun... si cred ca asa ramane... Ma "pedepsesc" singura ca nu mi-am luat un Canon sau un Nikon sau un Pentax ... Asa-i "capu' face... capu' trage!"
Nelia - ce face bb? Multa bafta in continuare!
Va tzuck si va urez multa-multa sanatate la micutzi si la cei mari!




Lorelai
Iarna pe ulitza..., Albume foto pe Webshots
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bebe e bine si la locul lui! Si eu m-am speriat de cit ati scris de cind am intrat ultima data, adica acum citeva ore. Am tot discutat despre nume si in seara asta cu sotul si am gasit unul cit de cit acceptabil, primul care ne-a cazut asa un pic cu tronc la amindoi, dupa Iancu... la care, din pacate, va trebui, probabil sa renuntam. Iancou scris asa ca sa-l pronunte bine francofonii ar fi citit altfel de anglofoni... Dar cel gasit in seara asta nu vi-l spun, na! Ca mi-e teama ca ma luati iar de par! Am ajuns la concluzia ca e mult mai usor de gasit nume la fetite decit la baietei, cred ca de asta am facut eu fete pina acum.
Ira, pai daca nasc la capitolul 100 vin si te iau la bataie... cu ocazia asta vad si casa! Eu sint setata sa rezist pina miercuri, 28 noiembrie, orice zi in plus va fi foarte greu de suportat! SI ma indoiesc ca ajungeti chiar la 100 pina miercuri...
Dana, am vazut camera! Mie imi place, pentru ca imi plac culorile aprinse si pentru ca imi plac lucrurile viu colorate. Poate ca e un pic prea intens, dar mi se pare cald. Si eu m-am gindit la tabloul pomenit de Roxana, l-am vazut intr-o poza dar nu stiu daca era la voi, dar parca nu pe peretele portocaliu, ci undeva in sens opus, ca sa echilibreze camera. Peretele respectiv l-as orna cu ceva mic care se repeta (ori trei tablouri micute aliniate sau in scara, ori niste decoratiuni gen Ikea, din astea mai tineresti si haioase) si cu un pic de stralucitor prin ele, dar si cu o culoare inchisa (poate rama) ca sa contrasteze si cu peretele si cu ce ai pe pat. Am vazut ca ai perdele maro cu un bej, as lua ceva care a contina si maroul si sideful de la bej, dar mic si repetat... S-a inteles ceva din ce am vrut sa scriu!?!

Si, da e mai important decit numele bb-ului meu, pentru ca eu mai am pina i-l pun, dar tu dormi din seara asta acolo. Si cu un sot care nu-i place ce ai vrut... Pai, asta chiar e o problema!

Eu am insomnii, am calcat pina la ora asta...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">39+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA - AMR 7 zile!

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Hai, sa-mi aduc si eu contributia la cavalcada catre capitoul 100 :))
Ce facem cind ajungem la ala? Mai punem de-o intilnire???

Carmen77, atita au scris fetele alea ca nu mai stiu ca mi-ai scris tu! Adica am citit ieri pe diagonala si stiu ca ma bucurasem anticipat ca vii la intilneala... vii?

Nelia, asa am fost si eu, cind s-a facut termenul m-am dus la dr. si i-am spus: gata, out, ca atita ati zis ca tre sa stau, atita pot! S-a crucit respectiva si, saraca, ce era sa faca, eu eram hotarita sa nu plec de-acolo, hopa sus si sa-i dam bataie, adica! Bafta multa!

Donia, sa mor ca ai dreptate cu rasina, asa si fac, parol!
Ah, si-am mai vrut sa spun ca citeam ieri un subiect in care povesteai tu cum nu te-ai dus la ANL-istii pe care-i vedeai pe geam construind sa-i opresti din lucru cind erai graviduta... hihihi... pe mine cu Atomix nu m-ai vazut pe santierul ala? Ca, dupa ce si-au adus aia escavatoarele si macaralele, parcul si groapa cu nisip n-au mai facut doi bani, ne-am petrecut zile in sir pe santierul ala, eram la per-tu cu muncitorii... (cum se scrie per-tu???) Iar m-ai bagat in butoiul cu melancolie! Or fi luminat aia Biserica Neagra?

Irina, noi avem ceva luminite atirnate de streasina, ca un soi de perdeluta, pe fatada casei, ma si mir ce-o schimba, tare-mi plac! Iliada si Odiseea... bine ca-i zapada si trafic ca sint singura la job, altfel ma trimiteau astia sa ma controlez la cap, ce-o fi de ris la 7 dimineata??? :)))))

Dana! Danaaa! Sa tii minte codul si culoare si ce-o mai fi pt. portocaliul ala! Sint amorezata definitiv si irevocabil, e perfect! Cred ca-ti trebuie ceva care sa-l linisteasca o idee, dar numai o idee, dom'le, imi place de mor! Iar vreau alta casa, pare-se c-au trecut alea 3 luni in care nu vreau sa ma mult, intru in zodia lui "vreau sa ma mut" si tu m-ajuti la greu cind pui poze! Te pupa colegu' cind te vede, garantat, ca ma uraste sincer cind deschid MLS-ul!!!

Rox, ti-ai gasit ziua in care sa incepi sa circuli spre downtown! Succese! Da, si tu ma "ajuti" in obsesia mea cu schimbatul ca tiganul cu cortu'! Ca numai cind ma gindesc cum e casa goala si te iau de-o aripa si se face casa mea rosu-napoleon ici si portocaliu-nu-stiu-cum dincolo... yummy!

Cineva zicea de cizme de iarna acu' nu de mult in timp dar cu o mie de pagini in urma :) Globo! Dupa Craciun. Reduceri semnificative pe cizme adevarate!

La lucru, deci, cu toate fortele, inainte!
Si scrieti, sa am ce citi in lunch :)

Edit: mQQm, am vazut poza, e bestiala! Bes-ti-a-la, simt nevoia sa ma repet :)

pupici,
S.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu nu vad poza lui mQQm! Nu am vazut-o nici atunci, m-am intors acum special sa o gasesc, dar imi da acelasi mesaj. Vreau si eu sa vad bestiala!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=297799&cdate=20070525&ctime=104503" target="_blank">39+ , www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA si www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA - AMR 7 zile!

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simonna, eu iti sugerasem sa iei esente de brad de la Body Shop, Fruit and Passion sau Saje.

Cat despre intalnire, la mine e un pic cu cantec in perioada de dinainte de Craciun, adica pe 22 nici nu intra in discutie ca is in spital (pe 18 decembrie am programata cezariana), iar pe 16 ... as veni dar nu pot promite, ca nu stii niciodata daca ajungi in conditiile in care o sa fiu cu burta la gura pe ultima suta de metri. Intelegerea cu ginecologul meu e urmatoarea: daca intru in travaliu inainte de data programata pentru cezariana, ma lasa sa incerc sa nasc natural, daca nu, cezariana pe 18 decembrie. Am fost ieri la control si Ziegler zice ca bb nu e mare, l-ar estima undeva la 7 pounds, la mine problema e ca nu are voie sa ma induca si nici sa ma "ajute" in timpul travaliului cu nimic (sa imi grabeasca nasterea), pentru ca am nascut cu cezariana pe Matei si cresc riscurile de ruptura uterina. Asa ca m-am intins pe 2 kilometri, ce vroiam sa spun, e ca nu vreau sa promit ca ajung si dupa aia sa nu vin.





POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b] 27.10.2003


Mergi la inceput