Sezatoarea canadiana (69)

Sezatoarea canadiana (69) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Sa continuam crosetatul si impletitul...

Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani,
Iubeste ca si cum nu ti-ar fi facut nimeni niciodata rau,
Danseaza ca si cum nimeni nu te-ar privi,
Canta ca si cum nimeni nu te-ar auzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olive spune:

Cricor,scuze am uitat sa zic orasul.
Pentru Montreal ma intereseaza firme de coletarie(sau cum le-or zice).Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nici nu stiti cat ma bucur ca sezatoarea este atat de animata

Astept si eu raspunsul alaturi de Olive.

Sanatate puiutilor si parintilor

Editez- Ira- daca asta este secretul tau, atunci eu trebuie sa-mi fac timp sa vin la toate concertele voastre si sa dansez (in spatele scenei desigur )

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by olive

Cricor,scuze am uitat sa zic orasul.
Pentru Montreal ma intereseaza firme de coletarie(sau cum le-or zice).Multumesc.



Informatii de acest gen gasiti in ziarele romanesti (Pagini romanesti de exemplu), disponibile la magazinele romanesti, doctorii si dentistii romani din Montreal sau la biserici. Mai exista si un repertoriu de profesionisti romani (disponibil tot pe la biserici), un fel de "Pagini aurii" din Montreal.

De exemplu am gasit: colete.ro, tel 514 781 8786, sau Wold Line Cargo, tel 1888 472 8478.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Donia, ce mai face Cristi, cum se simte ? M-am gandit mult la el si la voi, sanatate multa !

Azi noapte pe la 1, in adancul somnului, aud o voce subtirica : Mami, eu vreau pipi, dar sa stii ca ma cam doare burtica !

Se trezise Ioana si-mi cerea voie sa mearga la baie...asa m-am speriat ( ca io dormeam concentrata ) de era sa fac eu inaintea ei , in pat .

Si pe la 2 ma trezeste sotul ca micuta are febra...asa ca am mai stat pana la 3 , mai un supozitor, mai un Motrin ...asta-i viata de mama...


Fetele din conta, am si eu o intrebare : la o oferta de job ce vrea sa-nsemne bonus eligibility ? Eu imi inchipui ca se da o prima din beneficii ( care se imparte la toata lumea...asta e ? ) .

Multumiri anticipate de raspuns .

A, si are cineva un link ceva care sa ma dumireasca x dolari pe ora inseamna y pe an, venit net ( sau brut ?) .Eu am pierdut-o...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Saliu,

Fetelor, voiam sa va intreb prin ce locuri de vacanta ati mai fost (ma refer la tarile calde ) si v-au placut in mod deosebit. Eu sint la faza de research acum, am vrea de data asta sa fie in timpul vacantei de iarna probabil si altceva in afara Cubei, Dominicanei sau Mexicului. Vad ca frigul canadian incepe sa se instaleze cat de curand si ma cuprinde groaza cand ma gandesc ca ne mai dezmortim prin aprilie-mai .....brrrrrrr Azi am dat drumul la caldura in casa.

Dana (podeanu), stiu ca tu ai fost in Jamaica parca, am vazut si niste poze tare frumoase mai demult....scrie-mi si mie niste impresii, locuri de cazare, etc. pe MP cand ai tu timp , am tot zis sa te intreb la intalneala, dar n-am mai apucat

Nu mai spun ca orice sfat e binevenit, merci

Sanatate multa copilasilor bolnaviori

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si Paris & AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Scrisesem un mesaj lung, lung, si-am dat reset fara sa vreu si sa dus la naiba. Cred ca e vreun semn ca tre sa va las.

Sofia e bine, astazi mi-a scos peri albi. Si-a tuns pe furis parul cu foarfeca dupa care l-a bagat in sertarul meu cu machiaje, de-am zis ca fac infarct cand am deschis. Va raspunsesem fiecaruia in parte, dar nu ma mai tin nervii s-o iau de la cap. Ma duc sa ma culc ca sunt franta, o zi cu Sofia face cat 2 zile la job.

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Multzumesc frumos pt urari! Petrecere pt aniversarea casatoriei o sa facem cand o mai creste piticutza sau cand va fii destul de maleabila si intzelegatoare sa stea si ea cu o nanny pt vreo 2h... sa putem merge si noi pe undeva...
Simona - multzam fain pt parola si id - am vazut pozele - f faine!
Doina, Ira, Laura - multa sanatate micutzilor!
Laura - din cate stiu eu "bonus eligibility" inseamna ca AI DREPTUL la prima (in cazul in care compania si/sau departamentul din care faci parte si-au atins obiectivele); iar in legatura cu rata/orara transferata in salar anual... eu asa stiam - cu oarecare aproximatzie bineintzeles (depinzand de taxele aferente fiecarei provincii) daca ai 25$/h inseamna ca salarul brut pe an e aprox 50k (pt a obtzine salariul brut inmultzesti cu 2 rata orara). Din pacate acum nu am timp sa caut pe I-net (s-a trezit piticutza) - dar poate mai tarziu itzi gasesc un web-site si-tzi trimit. Ai primit ceva ofert? :-)
Va tzuck si fug la datorie - nu inainte de-ai ura Selenei LA MULTZI ANI cu sanatate si noroc, lui Emilly - sa stapanitzi sanatosi casa si sa va bucuratzi de ea!

Lorelai
Haga Parken-Fluturi, Haga Parken-Flori de pai
Gabisor face "salata", Gabisor in parc,
A inflorit iasomia, Alte albume foto
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Buna dimineta fetelor,

Noi ne-am apucat de vopsit dulapurile (interior) la bucatarie...am crezut ca suntem gata intr-o zi dar nici vorba, se pare ca treb sa dam inca o mana...nu va spun cum e casa mea, toate din bucatarie sunt in mijlocul sufrageriei:)
Khristin, noi am fost doar in Mexic, dar niste prieteni au fost anul trecut in Jamaica si le-a placut tare!
Ira, cum mai sa-si taie parul, ea cum arata acum?
Laura, asa cum ti-a zis Lorelai stiu si eu, bonus eligibility inseamna ca ai dreptul sa iei bonus in cazul in care se da in firma. Salariu, cam la fel, inmultesti cu 2 salariul pe ora si iese brutul pe an.
Donia, cum mai e Cristi?

Sa va povestesc conversatie cu fica-mea la 10 seara:
Laura: Mami, stii ca baietii au mot?
Mami: ce fel de mot?
L: Aici (si arata intre picioare)
Mami: Da mami, baietii sunt diferiti de fetite, dar de unde stii tu?
Laura: L-am vazut pe V in baie (la gradinita)
Mami: o intreaga teorie cum ca fetele nu trebuie sa intre in baie cu baietii....
Laura: Dar tati are mot?
Mami: intreba-l pe tati (mami deja era pe jos de ras , pe ascus of course)
Laura, astepata pe tati sa iasa din baie, topaind in jurul usii:
Tati, tu ai mot?
Tat, putin socat si rusinat: am si eu..
La care Laura: vreau sa vad si eu moata ta!!!!

Nu va spun ca ne-am prapadit de ras dupa aia, bineinteles tot incercand sa-i explicam copilului ca nu se poate (ea da ce ce)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


buna dimineata,

Cata, simpatica pustoaica ta; si eu am avut discutiile astea de genul; mama tu ai putza, daca fetele nu au atunci ce au; au pasarica; pai pasarica zboara sus, cum sa aiba fetele, mama tu ma minti ; asa am ajuns sa-i aduc un atlas al corpului uman de la biblioteca, sa priceapa pustiul

satatate puiutilor bolnavi ( ca a inceput frigul si pina-n aprilie avem distractie: stanuturi, raceli si alte...); noi tocmai am descoperit vineri ca pe nivelul livingului nu functioneaza caldura, si doar luni au meseriasi sa vina s-o repare...ta-na-na...


Khristin,

am vazut pe undeva poze-ale Denisei parca- din Aruba....moama ce misto aratau.....;

http://www.floriinro.ro/


In der Kürze liegt die Würze

Mergi la inceput